Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Operacja palca u nogi: Czego można się spodziewać

Palec u nogi to potencjalnie bolesna deformacja drugiego, trzeciego lub czwartego palca, gdzie palec uginany jest w kierunku stawu, przypominając młotek.

Kiedy palec u nogi wywołuje ból, a inne zabiegi zawodzą, zabieg chirurgiczny może być jedyną opcją korekcji stawu.

Co to jest palec młotkowy?

Młotek na obu nogach

Palec u nogi powoduje uginanie palca w pierwszym stawie, który jest nazywany proksymalnym stawem międzypaliczkowym. Problem zwykle zaczyna się od nierównowagi mięśni.

Kiedy mięsień staje się zbyt słaby, może wywierać presję na ścięgna palca. Może to w końcu spowodować deformację złącza. Osoby z palcem młoteczkowym mogą również rozwinąć odciski palców lub modzele na górze stawu od palców stóp na źle dopasowanych butach.

Noszenie źle dopasowanych lub spiczastych butów jest jedną z najczęstszych przyczyn uderzenia młotkiem. Wysokie obcasy mogą również powodować stan, ponieważ pięta popycha przód stopy w dół, do przodu i do buta. Z biegiem czasu mięśnie palców stają się słabsze i nie są już w stanie wyprostować palca.

Pewne czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się palca młotka. Ludzie o niezwykle długich kościach palców u nogi, historii urazów stóp i reumatoidalnego zapalenia stawów są bardziej narażeni na ryzyko rozwinięcia się palca młotka.

Rodzaj młotka wyznacza opcje leczenia. Istnieją dwa różne typy:

Elastyczny palec młotkowy

We wczesnych etapach staw jest nadal ruchomy. Możliwe jest leczenie elastycznego palca młoteczkowego bez operacji, często po prostu przejście na lepsze buty.

Osoba może zmniejszyć objawy elastycznego palca młotka, unikając wysokich obcasów i noszenia luźnych butów, które są co najmniej o pół cala dłuższe niż najdłuższy palec u nogi.

Pomocne mogą być również ćwiczenia wzmacniające palce, takie jak podnoszenie przedmiotów z podłogi palcami. Opakowania na lód zmniejszające ból i obrzęk mogą pomóc w bólu i zapaleniu. Lekarz może również zalecić nałożenie podkładki na staw, aby zapobiec jej ocieraniu o buty.

Sztywny palec młotkowy

Sztywny palec młotka oznacza, że ​​staw nie jest już ruchomy. Leczenie domowe i lepsze buty mogą być chwilową ulgą w bólu, a lekarz może zalecić wypróbowanie niestandardowego urządzenia ortotycznego przed operacją. Jeśli to się nie powiedzie, operacja może być jedyną opcją.

Rodzaje operacji

rękawice chirurgów

Operacja palca u nogi może być bardzo skuteczna u osób, których głównym lub jedynym problemem jest młoteczek.

Kiedy jednak schorzenie podstawowe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, wywołuje uderzenie młotkiem, lekarze mogą najpierw zalecić leczenie tego schorzenia.

Opcje chirurgiczne dla palców młotkowych obejmują:

Przeniesienie ścięgna

Przeniesienie ścięgna wciąga palec w prawidłową pozycję i często działa dobrze na elastyczny palec u nogi.

Ścięgna przywiązują mięśnie do kości. Podczas transferu ścięgna, chirurg ciągnie ścięgno w pobliżu czubka młotka na górze stawu. To powoduje, że palec u nogi staje się prostszy, kompensując słabości mięśni i poprawiając wygląd palców. Powinno również zmniejszyć ból.

Wspólna resekcja

Resekcja stawu może pomóc przy ustalonym palcu młotka. W przypadku tej operacji lekarz obcina więzadła i ścięgna, aby pomóc wyprostować palec u nogi i może również usunąć część kości.

Aby utrzymać palec u nogi w miejscu, chirurg może włożyć tymczasowe szpilki. Te szpilki można usunąć kilka tygodni po operacji.

Połączenie

Procedura fuzji może zmniejszyć ciężkość ustalonego palca młotka. W tej procedurze chirurg usuwa fragmenty stawu, aby umożliwić wzrost kości. To prostuje palec u nogi i może pomóc zmniejszyć ból.

Chirurg będzie przecinał ścięgna i więzadła, a także końce kości. Następnie chirurg użyje szpilek, aby utrzymać połączenie w miejscu. Szpilki pozostają na swoim miejscu, aby kości mogły rosnąć razem i są usuwane po zespoleniu stawu.

Amputacja

W rzadkich przypadkach, gdy dana osoba doświadcza silnego bólu z palca młoteczkowego i innych operacji, podiatrist lub chirurg ortopeda może zalecić usunięcie palca. Nazywa się to amputacją.

Badanie przeprowadzone w 2005 r. Z udziałem 12 starszych osób, które miały amputowane palce, wykazało, że zabieg może złagodzić ból, a ludzie byli zwykle bardzo zadowoleni z wyników chirurgicznych.

Usunięcie palca może zmienić sposób, w jaki osoba balansuje na stopie. To również na stałe zmienia wygląd stopy i może być bardziej ryzykowne i trudniejsze do odzyskania od innych operacji.

Czego oczekiwać

znaki na zewnątrz budynku ambulatoryjnego

Operacja palca u nogi jest wykonywana przede wszystkim w warunkach ambulatoryjnych. Oznacza to, że osoba może wrócić do domu w dniu przeprowadzenia operacji.

Zabieg chirurgiczny można często wykonać za pomocą miejscowego znieczulenia, które tylko znieczula palec u nogi, więc osoba pozostaje przytomna podczas operacji. Może to skrócić czas powrotu do zdrowia i uniknąć rzadkich powikłań, które czasami towarzyszą znieczuleniu ogólnemu.

Operację palca u nogi można również wykonać w znieczuleniu ogólnym. Ludzie powinni omówić ryzyko i korzyści każdej opcji.

Jeśli dana osoba jest wrażliwa, nie chce zobaczyć zabiegu lub ma fobię noży lub igieł, może preferować znieczulenie ogólne. Osoby z historią złych reakcji na ogólne znieczulenie lub które chcą możliwie najkrótszego czasu na regenerację mogą preferować znieczulenie miejscowe.

Przed zabiegiem lekarz najprawdopodobniej wykona pracę z krwią i zapyta osobę o jej historię medyczną. Niektóre osoby otrzymają dożylnie (IV) leki przed operacją lub w jej trakcie. Do podawania znieczulenia lub podawania leku, który pomaga osobie odczuwać odprężenie podczas czuwania, można zastosować IV.

W znieczuleniu miejscowym osoba nie będzie w stanie poczuć samej procedury, ale może odczuwać presję lub ciągnięcie. Operacja nie powinna boleć.

Po zabiegu, osoba zwykle odczuwa ból w palcach i musi kazać komuś jechać do domu. Ci, którzy decydują się na znieczulenie ogólne, mogą nie mieć pozwolenia na jedzenie przed operacją.

Poprawa

Po operacji większość osób doświadcza obrzęku, który może trwać nawet rok. Konieczne może być noszenie specjalnego buta lub wkładki do butów, aby podeprzeć palec po zabiegu.

Osoba będzie musiała unikać obciążania stopy przez kilka tygodni. Podnoszenie stopy może przyspieszyć leczenie i zmniejszyć ból.

W miarę gojenia się palców chodzenie może być trudne i bolesne, więc przez kilka tygodni może potrzebować trzciny lub kul. Mogą również nie być w stanie prowadzić samochodu przez kilka tygodni.

Kilka tygodni po zabiegu lekarz usunie wszelkie oczka lub szpilki. Nacięcie prawdopodobnie pozostawi blizny.

Ćwiczenia poprawiające siłę mięśni palców i stóp mogą pomóc w gojeniu się palca. Ćwiczenia te mogą również zapobiec powrotowi palca młotka.

Osoba z historią młoteczkowego palca jest narażona na ryzyko ponownego rozwoju, nawet po operacji, dlatego ważne jest noszenie wygodnych butów, które pasują i przestrzeganie zaleceń lekarza w zakresie ochrony stawu.

Perspektywy

Młotek może być brzydki i bolesny, ale nie zawsze wymaga operacji. Leczenie domowe, w tym zmiana obuwia i ćwiczenia palców, często działają.

Chirurg ortopeda lub podiatrist może pomóc osobie w usunięciu problemu, zanim zabieg okaże się niezbędny, więc każdy, kto ma objawy palca u nogi powinien porozmawiać z lekarzem, zanim pozwoli mu się pogorszyć.

Like this post? Please share to your friends: