Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego w ustach mam metaliczny smak?

Smak, jeden z pięciu zmysłów, to połączenie różnych wrażeń, które mówią mózgowi, że coś smakuje.

Wraz z tysiącami narządów zmysłów zwanych kubkami smakowymi i brodawkami smakowymi na języku, zapach, tekstura i temperatura również odgrywają dużą rolę w smaku. Ktoś z zatkniętym nosem może nie być w stanie cieszyć się ulubionym daniem, ponieważ upośledzona jest ważna rola w tworzeniu tego smaku.

Dzięki informacjom, które język wysyła do mózgu, mózg sortuje smak na pięć podstawowych kategorii: słodka, kwaśna, słona, gorzka i pikantna. Powszechnym błędem jest to, że kubki smakowe rejestrują tylko niektóre smaki w niektórych regionach języka.

Ponieważ istnieje wiele czynników związanych z poczuciem smaku, zaburzenia smaku mogą być wynikiem różnych warunków lub zaburzeń równowagi ciała. Metaliczny smak lub zaburzenia smaku mogą wystąpić, gdy organizm reaguje na obcą substancję. Może to być także ostrzeżenie innych problemów zdrowotnych.

Przyczyny

Kobieta z zamkniętymi oczami je trochę jedzenia z metalowej łyżki

Istnieje wiele typowych rzeczy, które mogą powodować metaliczny smak. Niektóre z nich są bardziej poważne niż inne, ale większość z nich może być łatwo rozwiązana lub sama zniknie.

Metaliczny smak u kogoś zdrowego nie jest zwykle powodem do niepokoju – mówi dr Michael Rabovsky, lekarz medycyny rodzinnej w Cleveland Clinic. Oto lista typowych przyczyn metalicznego smaku:

Złe zdrowie jamy ustnej

Ci, którzy regularnie nie szczotkują lub nie używają nici dentystycznej, mogą odczuwać metaliczny smak z powodu zapalenia dziąseł, zapalenia ozębnej lub infekcji zęba. Problemy te mogą powodować krwawienie po szczotkowaniu lub nitkowaniu, co czasami powoduje metaliczny smak.

Te problemy mogą również powodować bardziej poważne infekcje w zębach i dziąsłach. Dentyści mogą podać lek na receptę, aby usunąć infekcje, po czym metaliczny smak powinien zniknąć.

Regularne czyszczenie zębów i rutynowa praca pomogą zapobiegać lub leczyć te problemy, zanim zaczną się pogarszać. Najnowsza chirurgia usuwania zębów mądrości może również powodować metaliczny smak.

Problemy z zatokami

Ponieważ zmysły węchu i smaku są ze sobą tak blisko powiązane, problemy z zatokami mogą osłabiać zdolność do smaku lub powodować metaliczny smak. Zablokowany nos jest jednym z objawów zatoki. Gdy problemy z zatoką znikną, metaliczny smak również powinien.

Problemy te są na ogół bardzo powszechne i obejmują:

 • Przeziębienie
 • Infekcja zatok
 • Alergie
 • Polipy nosa
 • Ucho środkowe lub inne infekcje górnych dróg oddechowych
 • Ostatnia operacja ucha środkowego

Leki na receptę

Różne narkotyki w szczelnie zamkniętych pakietach ułożonych jedna na drugiej

Czasami leki na receptę mogą powodować posmak, gdy ciało je absorbuje. Metaliczny smak może również wystąpić, gdy ktoś doświadcza suchość w ustach jako efekt uboczny leków.

Niektóre popularne leki, które powodują metaliczny smak, obejmują:

 • Antybiotyki
 • Leki przeciwdepresyjne i inne leki psychotropowe
 • Leki na ciśnienie krwi
 • Leki na jaskrę
 • Leki przeciwgrzybicze
 • Steroidy
 • Plastry nikotynowe
 • Leki moczopędne
 • Leki przeciwhistaminowe
 • Leki osteoporozy

Terapie leczenia raka

Zmiany smakowe są powszechnym efektem ubocznym terapii nowotworowych, takich jak chemioterapia i radioterapia na głowę i szyję. Zabiegi te mogą powodować uszkodzenie kubków smakowych i gruczołów ślinowych, czasami powodując metaliczny smak.

Ta zmiana jest tymczasowa, a normalne poczucie smaku powinno w końcu powrócić. Macmillan Cancer Support oferuje listę wskazówek, które pomogą ludziom cieszyć się jedzeniem jak zwykle.

Witaminy

Witaminy zawierające metale ciężkie, takie jak miedź, cynk lub chrom, mogą być przyczyną metalicznego smaku. Prenatalne witaminy, żelazo lub suplementy wapnia mogą również powodować ten sam problem.

Smak powinien ustąpić, gdy organizm wchłania witaminy, ale najlepiej sprawdzić dawkę, aby upewnić się, że została pobrana odpowiednia ilość.

Ciąża

Niektóre kobiety zgłaszają zmianę w smaku i zapachu we wczesnym okresie ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Wraz z metalicznym posmakiem, zmiany w zachciankach lub niechęć do niektórych produktów spożywczych są również powszechne dla kobiet w ciąży. W takim przypadku metaliczny smak z czasem znika.

Demencja

Ludzie z demencją mogą czasami doświadczyć zmian smaku jak metaliczny smak. Ponieważ kubki smakowe wysyłają sygnały do ​​mózgu, zmiany smaku mogą wystąpić, jeśli część mózgu nie działa prawidłowo.

Inne alergie

Niektóre alergie powodują problemy z zatokami, które mogą powodować metaliczny smak. Istnieją jednak inne alergeny, o których mówi się, że powodują metaliczny smak. Wśród nich znajdują się pyłki drzew, orzechy z drzew i skorupiaki.

Każdy, kto jest nieświadomy jakichkolwiek alergii pokarmowych, ale jadł lub był narażony na te pokarmy i doświadcza metalicznego smaku powinien poinformować o tym swojego lekarza.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek jest jedną z poważniejszych przyczyn dysgeusii. Metaliczny smak jest również dość powszechny u osób z cukrzycą, co może prowadzić do niewydolności nerek.

Według National Kidney Foundation około 30 procent pacjentów z cukrzycą typu 1 i 10 do 40 procent pacjentów z cukrzycą typu 2 będzie miało niewydolność nerek.

Gromadzenie się odpadów w nerkach może powodować nieświeży oddech lub utratę apetytu, powodując metaliczny smak.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli ktoś otrzyma leki z powodu metalicznego smaku i pozostanie, może to być oznaką poważniejszego problemu. Ponadto, jeśli ktoś miał ostatnio zatoki lub problem dentystyczny lub ma jakiekolwiek z wcześniej istniejących warunków wymienionych powyżej, ale metaliczny smak pozostaje, najlepiej jest udać się do lekarza od razu.

Metaliczny smak może powodować utratę apetytu. Może to prowadzić do utraty wagi, złego odżywiania, depresji, a nawet osłabienia układu odpornościowego, jeśli nie jest leczone.

W przypadku seniorów nietraktowany metaliczny smak może być również oznaką choroby ośrodkowego układu nerwowego, takiej jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona.

Diagnoza

Lekarz bada kobiece ucho prawe z otoskopem

Lekarz może skierować kogoś do otolaryngologa, lekarza, który specjalizuje się w chorobach ucha, nosa i gardła. Pierwszym krokiem w diagnozowaniu przyczyny metalicznego smaku będzie kilka podstawowych testów, w tym:

 • Fizyczny egzamin uszu, nosa i gardła
 • Badanie stomatologiczne w celu ustalenia higieny jamy ustnej
 • Przegląd ogólnej historii zdrowia
 • Test smaku w celu zdiagnozowania zaburzeń smaku

Test smaku może polegać na porównywaniu smaku różnych produktów w celu określenia zdolności do zmiany intensywności smaku. Dodatkowo lekarz może poprosić pacjentów o wykonanie testu „popijając, opluwając i płucząc”. Podobne badania mogą być zaangażowane w diagnozowanie zaburzeń smaku wywołujących zaburzenia smaku.

Jeśli specjalista myśli, że metaliczny smak jest wynikiem problemu wpływającego na nerwy w jamie ustnej lub głowie, mogą zamówić zdjęcie rentgenowskie. Jeśli jest to problem zatoki, można zamówić inne badania obrazowe.

Leczenie

W zależności od ostatecznej diagnozy lekarz może przepisać leki w celu złagodzenia metalicznego smaku. Jeśli podejrzewają poważny stan, mogą skierować pacjenta do innego specjalisty, zorganizować więcej egzaminów lub przepisać leki z przyczyn leżących u podstaw.

Strona główna zadośćuczynienie

Lekarze mogą udzielić porady, jak zmienić nawyki żywieniowe, picie lub styl życia, aby samemu uzyskać metaliczny smak. Ludzie mogą również próbować:

 • Pij więcej wody (z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną jest niewydolność nerek)
 • Spróbuj różnych przypraw i marynat z jedzeniem
 • Unikaj palenia
 • Po jedzeniu umyj zęby i nici dentystyczne
 • Żuć gumę bez cukru lub zjeść miętę bez cukru
Like this post? Please share to your friends: