Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możemy „dezaktywować” celiakię?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda mogli znaleźć chemiczny „przełącznik”, który, jeśli zostanie celowany, może zatrzymać celiakię. Wyniki zostały opublikowane w.

choroba trzewna napisana w książce

Celiakia jest dziedziczną chorobą, która dotyka około 1% populacji w Stanach Zjednoczonych.

Oznacza to co najmniej 3 miliony obywateli USA, którzy żyją z tą chorobą, z których większość nie została oficjalnie zdiagnozowana.

Objawy celiakii są wywoływane przez spożywanie glutenu, białka często występującego w pszenicy, jęczmieniu i żyto oraz niektórych lekach, witaminach i produktach kosmetycznych, takich jak balsamy do ust.

Obecnie nie ma terapii celiakii. Po zdiagnozowaniu, powszechnym podejściem jest po prostu trzymanie się diety bezglutenowej.

Nowe badania jednak przybliżają nas do znalezienia takich terapii; chemiczny „przełącznik” został zidentyfikowany przez naukowców pod kierunkiem Chaitana Khosli, profesora z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.

Rola TG2 w celiakii

Wiadomo, że mechanizm odpowiedzialny za celiakię obejmuje enzym zwany transglutaminazą 2 (TG2), który reguluje gluten w jelicie cienkim. Powoduje reakcję autoimmunologiczną – lub taką, w której układ odpornościowy nie rozpoznaje wyściółki jelita cienkiego i atakuje ją.

Pierwszy autor badań Michael Yi – absolwent chemii na Uniwersytecie Stanforda – postawił hipotezę, wraz ze swoimi kolegami, że słabe zrozumienie TG2 może być przyczyną, dla której nie ma jeszcze leczenia celiakii.

Dlatego postanowili dokładniej zbadać ten enzym. W szczególności chcieli zobaczyć, jak zachowuje się TG2 u zdrowych ludzi. Aby to zrobić, naukowcy wykorzystali istniejące badania, które wykazały, że TG2 może zostać aktywowany lub dezaktywowany przez pewne wiązanie chemiczne.

Prof. Khosla wyjaśnia, że ​​w zdrowym jelicie cienkim, mimo że TG2 jest bardzo obfite, jest nieaktywne.

„Kiedy stało się jasne, że nawet jeśli białko było obfite, jego aktywność nie istniała w zdrowym narządzie, pytanie brzmiało” Co włącza białko, a następnie co wyłącza białko? „, Mówi prof. Khosla.

W badaniu z 2012 roku naukowcy prowadzeni przez prof. Khosla odkryli, jak aktywować TG2. W tej nowej książce dowiedzieli się, jak ją aktywować, dzięki czemu zbliżają się do zabiegu.

Jak wyłączyć TG2

W poprzednim badaniu prof. Khosli i zespołu ustalono, że przerwanie wiązania chemicznego zwanego wiązaniem dwusiarczkowym aktywuje TG2. Wiązanie dwusiarczkowe oznacza „pojedyncze wiązanie kowalencyjne między atomami siarki a dwoma aminokwasami”.

W tym nowym artykule prof. Khosla i zespół znaleźli inny enzym, który odtwarza wiązanie dwusiarczkowe, tym samym dezaktywując TG2.

Enzym – który jest nazywany ERp57 – normalnie pomaga białkom „zwijać się” lub uzyskać ich strukturę funkcjonalną wewnątrz komórki.

Jednak eksperymenty z kulturami komórkowymi przeprowadzone przez prof. Khoslę i zespół ujawniły, że ERP57 wyłącza TG2 komórkę. Według naukowców budzi to pytania o to, jak ERP57 działa u zdrowych ludzi.

„Nikt tak naprawdę nie rozumie,” wyjaśnia prof. Khosla, „jak (Erp57) wychodzi poza celę.Ogólne myślenie jest to, że jest eksportowany z komórki w małych ilościach, ta szczególna obserwacja sugeruje, że faktycznie ma biologiczną rolę poza komórką . „

Naukowcy zaczęli teraz badać istniejące leki, które mogą być w stanie kierować ten nowo odkryty „przełącznik”.

Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że brak TG2 nie ma żadnych skutków ubocznych, więc naukowcy mają nadzieję, że blokowanie go u ludzi może być odpowiednią drogą do celiakii.

Like this post? Please share to your friends: