Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Infekcje stopy cukrzycowej mogą być zmniejszone przy odpowiednim leczeniu

Diabetycy często cierpią na infekcje stóp, ale odpowiednia opieka może uratować kończyny, a ostatecznie żyć, zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych.

Śmiertelność diabetyków spowodowana złym leczeniem zakażonych ran stóp, które mogą następnie doprowadzić do amputacji kończyny dolnej jest gorsza niż w przypadku większości nowotworów, zważywszy, że około 50% diabetyków z amputacją stóp umiera w ciągu pięciu lat. Wytyczne dotyczące zakażenia stopy cukrzycowej IDSA opublikowane w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases ujawniły, że około połowy tych amputacji kończyn dolnych można faktycznie zapobiegać poprzez odpowiednią opiekę nad infekcjami stóp.

Cukrzycy na ogół cierpią z powodu słabego krążenia krwi, co oznacza, że ​​ich wrażliwość na dotyk lub wrażliwość na ból może być znacznie ograniczona. Na przykład, prosty ból wywołany przez pocieranie buta lub cięcia może łatwo przejść niezauważony i stają się gorsze. Jeden na czterech diabetyków będzie miał owrzodzenie stopy, to jest otwarty ból w ich życiu, który może łatwo ulec zakażeniu. Nieleczone infekcje mogą rozprzestrzeniać się i zabijać tkanki miękkie i kości, co oznacza, że ​​martwa i zainfekowana tkanka musi zostać usunięta chirurgicznie, aw ciężkich przypadkach oznacza to amputację palca stopy, stopy, a nawet części nogi. Prawie 80% wszystkich nie-traumatycznych amputacji wykonuje się u osób z cukrzycą, a 85% tych amputacji rozpoczyna się od bólu stopy.

Główny autor, Benjamin A. Lipsky, MD, przewodniczący panelu kontrolnego, wytycznych i profesor medycyny na Washington University i VA Puget Sound w Seattle oświadczył:

„Amputacja kończyn dolnych przynosi straszne żniwo chorym na cukrzycę: osoby, które miały amputację stopy często nie mogą już chodzić, ich szanse zawodowe i społeczne kurczą się, a oni często popadają w depresję i są poważnie narażeni na drugą amputację. Zapobieganie amputacji jest niezbędne, a w większości przypadków możliwe. „
Wytyczne podkreślają znaczenie szybkiego i właściwego leczenia zainfekowanych ran na kończynach dolnych. Na przykład chirurgiczne usuwanie (oczyszczanie) martwych tkanek, podawanie odpowiednich antybiotyków oraz, w razie potrzeby, łagodzenie nacisku na ranę i przywracanie przepływu krwi do tego obszaru. Samodzielne przepisywanie antybiotyków dla diabetyków z infekcjami stóp, jak to często bywa, często okazuje się niewystarczające, jeśli rana nie jest odpowiednio leczona, w tym interwencje chirurgiczne.

Leczenie infekcji stopy cukrzycowej może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zrewidowane i zaktualizowane wytyczne dotyczące infekcji cukrzycowej IDSA 2004 zalecają angażowanie multidyscyplinarnego zespołu, który potrafi ocenić i rozwiązać różne aspekty problemu. Zgodnie z badaniami od poprzednich wytycznych, wiele infekcji stóp jest niewłaściwie leczonych, tzn. Przepisuje niewłaściwy antybiotyk lub nie bierze pod uwagę podstawowych chorób, takich jak choroba tętnic obwodowych.

Nowe wytyczne zawierają 10 najczęściej zadawanych pytań, z którymi mogą się spotkać pracownicy służby zdrowia, rozważając możliwości leczenia chorych na cukrzycę z ranami stóp, na które zespół ekspertów IDSA napisał kompleksową odpowiedź opartą na obszernych dowodach. Na przykład pierwszym krokiem jest ustalenie, czy rana jest zainfekowana. Wytyczne stwierdzają, że objawy zakażenia obejmują co najmniej dwa z następujących objawów: zaczerwienienie, tkliwość, ciepło, ból lub obrzęk. Około 50% owrzodzeń nie jest zakażonych i dlatego nie wymagają leczenia antybiotykami, w przeciwieństwie do tych, w których zdiagnozowano zakażenie, podczas gdy osoby z ciężką infekcją powinny być skierowane na natychmiastową hospitalizację.

Diabetycy z zakażonymi owrzodzeniami stóp powinni na ogół mieć obrazowane stopy, aby ustalić, czy infekcja rozprzestrzeniła się do kości. Kolejnym ważnym aspektem leczenia jest hodowla bakterii, która spowodowała infekcję, ponieważ pomoże to w wyborze najlepszych antybiotyków. Wytyczne zalecają stosowanie zespołu wielodyscyplinarnego ze względu na złożoność zakażeń stopy cukrzycowej, w tym specjalistów chorób zakaźnych, chirurgów, podiatrów i ortopedów. Dr Lipsky zauważył, że lekarze na obszarach wiejskich mogą potencjalnie korzystać z telemedycyny w celu konsultacji z niezbędnymi ekspertami.

Współautor wytycznych, Warren S. Joseph, DPM, konsultant chorób zakaźnych kończyn dolnych w szpitalu Memorial w Roxborough w Filadelfii wyjaśnił:

„Istnieje sporo przepisywania lub niewłaściwego przepisywania antybiotyków na stopy cukrzycowe stóp, co nie pomaga pacjentowi i może prowadzić do oporności na antybiotyki.” Wytyczne zauważają, że gdy konieczne są antybiotyki, należy je odstawić, gdy zakażenie zostanie przerwane. odszedł, nawet jeśli rana nie została całkowicie wyleczona. „
Opracowano dobrowolne wytyczne mające na celu wspieranie lekarzy w podejmowaniu decyzji dla każdego indywidualnego pacjenta, biorąc pod uwagę, że sytuacja wszystkich pacjentów jest inna.

IDSA opracowała ponad 50 wytycznych dotyczących leczenia różnych stanów i infekcji, od HIV / AIDS do Clostridium difficile. Wszystkie wytyczne IDSA będą dostępne w wersji na smartfony i jako kieszonkowe wydanie z krótkim opisem.

Napisane przez Petra Rattue

Like this post? Please share to your friends: