Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Tamiflu i Relenza analizują skuteczność przeciw grypie

Tamiflu i Relenza są lekami powszechnie stosowanymi w zapobieganiu i leczeniu grypy u dorosłych i dzieci. Wcześniejsze badania przyjęły leki zmniejszające liczbę hospitalizacji i powikłania na skutek wirusa. Jednak w najnowszym wydaniu Cochrane Review, naukowcy twierdzą, że nie ma solidnych dowodów na poparcie takich twierdzeń.

Tamiflu (oseltamiwir) i Relenza (zanamiwir) to klasy leków znanych jako inhibitory neuraminidazy. Uważa się, że oba leki zapobiegają i zmniejszają objawy grypy poprzez powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa grypy w organizmie.

Obecnie Tamiflu stosuje się w celu zwalczania grypy u pacjentów w wieku 2 tygodni i starszych, u których objawy nie trwają dłużej niż 2 dni. Może być stosowany w celu zapobiegania grypie u pacjentów w wieku 1 roku i starszych. Lek Relenza stosuje się w leczeniu grypy u pacjentów w wieku 7 lat i starszych i można go stosować w profilaktyce grypy u osób w wieku 5 lat i starszych.

Według naukowców zaangażowanych w ten najnowszy przegląd, w tym dr Carla Heneghana z University of Oxford w Wielkiej Brytanii i dr Petera Doshi z University of Maryland School of Pharmacy w USA, oba leki są gromadzone w zapasach do użytku sezonowego i pandemicznego. grypa. Na przykład USA wydały ponad 1,3 miliarda dolarów na rezerwy leków przeciwwirusowych przeciwko grypie.

Składowanie to opiera się na międzynarodowych i krajowych zaleceniach organów takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Ale na czym opierają się ich rekomendacje?

Człowiek z grypą

Zespół twierdzi, że w przypadku europejskiego CDC zalecenia dotyczące inhibitorów neuraminidazy opierały się na podsumowanie korzyści i szkód wyrządzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA), podczas gdy inne zalecenia zostały oparte na wynikach badań przeprowadzonych przez producentów leków, takich jak GlaxoSmithKline ( GSK).

W 2009 r. Naukowcy Cochrane postanowili sprawdzić bezpieczeństwo i skuteczność inhibitorów neuraminidazy. Jednak producenci leków odmówili pełnego dostępu do danych z badań klinicznych leków, co przeszkodziło ich wysiłkom.

Pojawiło się pytanie, czy ryzyko i korzyści z leków przeciwwirusowych zostały dokładnie zgłoszone i czy należy je gromadzić w leczeniu sezonowej i pandemicznej grypy u dzieci i dorosłych.

W 2012 r. Opublikowano artykuł opisujący, w jaki sposób wywierają presję na Roche – producenci Tamiflu – aby wydać dane dotyczące prób leku.

Po uzyskaniu dostępu do oryginalnych danych z badań klinicznych, naukowcy byli w stanie przeanalizować 20 pełnych wewnętrznych raportów dotyczących wpływu Tamiflu i 26 raportów na temat działania Relenza. Łącznie w raportach wzięło udział ponad 24 000 osób.

Wyniki kwestionują korzyści i ryzyko związane z przeciwwirusowymi lekami przeciw grypie

Przeglądając korzyści Tamiflu, naukowcy odkryli, że lek doprowadził do szybszego złagodzenia objawów grypy zaledwie o pół dnia (od 7 dni do 6,3 dnia) w porównaniu z lekiem otrzymującym placebo.

Tamiflu nie zmniejszał hospitalizacji lub powikłań związanych z poważną grypą – takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok lub zapalenie ucha – u dorosłych i dzieci.

Naukowcy odkryli, że lek zwiększył nudności i wymioty u dorosłych i dzieci o odpowiednio 4% i 5%. Kiedy lek Tamiflu był stosowany w zapobieganiu grypie, ryzyko wystąpienia zdarzeń psychicznych było o 1%. Efekty te nie zostały przedstawione w początkowych publikacjach z badań klinicznych.

Ponadto zespół odkrył, że Tamiflu powstrzymał niektórych ludzi przed produkcją wystarczającej ilości własnych przeciwciał do walki z infekcją grypową.

Komentując te odkrycia, dr David Tovey, redaktor naczelny Cochrane, mówi:

„Początkowo uważano, że w celu ograniczenia hospitalizacji i poważnych powikłań związanych z grypą, przegląd podkreśla, że ​​Tamiflu nie udowodniono, że to robi, i wydaje się, że prowadzi to do szkodliwych skutków, które nie zostały w pełni opisane w oryginalnych publikacjach. dane próbne są przejrzyste i dostępne. „

Wyniki były podobne dla Relenza. Stwierdzono, że lek zmniejsza czas trwania objawów grypy z 6,6 dni do 6 dni u dorosłych – co odpowiada 14,4 godziny – w porównaniu z lekiem otrzymującym placebo. Nie stwierdzono istotnego wpływu u dzieci.

Zespół nie znalazł dowodów na to, że Relenza zmniejsza ryzyko powikłań grypowych lub ryzyka hospitalizacji.

„Zalecenia dotyczące Tamiflu i Relenza powinny zostać zmienione”

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy twierdzą, że zalecenia dotyczące stosowania Tamiflu i Relenza w zapobieganiu lub leczeniu grypy powinny zostać zmienione.

„Zatwierdzanie i używanie narkotyków nie może być już oparte na uprzedzeniach lub brakujących informacjach, ponieważ ryzykujemy zbyt wiele w naszym zdrowiu i gospodarce” – mówią autorzy.

Podkreślają, że ten zaktualizowany przegląd Cochrane jest pierwszym, który opiera się tylko na badaniach klinicznych i komentarzach regulatora, co oznacza, że ​​wyniki są „znacznie bogatsze”.

„Apelujemy do ludzi, aby nie ufali w publikowanych testach w pojedynkę lub w komentarzach od kolidujących ze sobą osób podejmujących decyzje w zakresie zdrowia, ale aby sami zobaczyli informacje” – dodają.

W artykule wstępnym związanym z recenzjami dr Tovey, wraz z Redaktorem Naczelnym Fioną Godlee i redaktorem klinicznym Elizabeth Loder, zauważają, że wyniki tego przeglądu podkreślają potrzebę udostępnienia wszystkich danych z badań klinicznych leków aktualnie w tej chwili. użyj, aby wszystkie informacje mogły być dokładnie ocenione.

„Wyjątkowe wysiłki recenzentów Cochrane osiągnęły to, co powinno być kwestią rutyny – niezależna analiza danych z badań klinicznych” – dodają.

„Pokazali z większą jasnością niż kiedykolwiek, że obecny system jest zepsuty.Przed walką toczą się jeszcze poważne bitwy, zanim będziemy mieli system oceny i emulacji narkotyków, który naprawdę służy pacjentom i interesowi publicznemu. „

Like this post? Please share to your friends: