Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest operacja przyzębia?

Czasami chirurgia przyzębia może być potrzebna w leczeniu niektórych chorób i stanów dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia. Ten rodzaj operacji jest powszechnie znany jako operacja dziąsła.

Procedura ma na celu leczenie choroby dziąseł i wszelkich uszkodzeń, które mogła wywołać przez:

 • odrastające uszkodzone kości i tkanki
 • zapobieganie utracie zębów
 • zmniejszając dziury w dziąsłach między zębami, znane jako czarne trójkąty
 • zmiana kształtu szczęki w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju bakterii w szczelinach kostnych
 • eliminacja bakterii i infekcji

W tym artykule przyjrzymy się, czego ludzie mogą oczekiwać od chirurgii przyzębia, warunków, w jakich można leczyć i jaki może być czas powrotu do zdrowia.

Jakie warunki może traktować leczenie dziąseł?

Dentysta zamierza wykonać zabieg chirurgii przyzębia wskazując na zęby i prześwietlenie dziąseł na ekranie za pomocą narzędzi chirurgicznych

Choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i zapalenie ozębnej, mogą wymagać leczenia chirurgicznego.

Zapalenie dziąseł to łagodna postać choroby dziąseł, która może powodować zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł. Najczęściej zapalenie dziąseł występuje z powodu złej higieny jamy ustnej, odkładania się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Profesjonalne leczenie może odwrócić ten stan.

Zapalenie przyzębia jest cięższą postacią choroby dziąseł, w której nasilenie i zaawansowanie zapalenia dziąseł prowadzi do reakcji zapalnej, która niszczy kości i tkanki.

Podczas tego procesu zapalnego dziąsła zaczynają oddzielać się od zębów. Powoduje to rozwój przestrzeni zwanych kieszeniami, które z kolei zatrzymują bakterie i prowadzą do infekcji.

W rezultacie może dojść do utraty zębów i uszkodzenia kości.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych

Rodzaj operacji chirurga stomatologa zależy od rodzaju i ciężkości choroby dziąseł.

Przed zabiegiem chirurg stomatolog może sprawić, że dziąsła będą głęboko czyste. Jedna z procedur zwana głębokim łuszczeniem może usunąć kamień nazębny i bakterie z zębów i dziąseł.

Inna procedura, określana jako wyrównywanie korzeni, może wygładzić powierzchnie korzeni zębów, co oznacza, że ​​jest mniej miejsc do budowy kamienia nazębnego i bakterii. Ta procedura usuwa także kamień nazębny znajdujący się na korzeniu.

Głębokie skalowanie i wyrównywanie głów zwykle występują w tym samym czasie.

Operacja płata

Operacja płatkowa jest szczególnie pomocna dla osób, które mają złogi kamienia nazębnego w głębokich kieszeniach. Zabieg polega na usunięciu dziąseł z zębów w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Po oczyszczeniu obszaru przez chirurga i usunięciu kamienia nazębnego zszywa dziąsła na miejscu, aby dopasować je do zębów. Czasami kość może wymagać zmiany kształtu podczas tej procedury.

Przeszczep kości

Kiedy kość otaczająca korzeń zęba jest uszkodzona lub zniszczona, osoba może potrzebować przeszczepu kostnego. Ta procedura polega na zastąpieniu uszkodzonej kości nową kością. Ta kość może być kością osoby, wyprodukowaną kością lub kością oddaną.

Celem przeszczepu kostnego jest utrzymanie zęba w miejscu i pomoc w ponownym odrastaniu.

Sterowana regeneracja tkanek

Podczas tej procedury chirurg stomatologiczny umieści mały kawałek materiału podobnego do siatki pomiędzy kością osoby a tkanką dziąsła.

Materiał zapobiega rozwojowi dziąseł w przestrzeni, w której powinna znajdować się kość, umożliwiając ponowne odrastanie kości i tkanki łącznej.

Przeszczepianie tkanek

Starszy cierpliwy mówienie młody dentysta.

Obniżona linia dziąseł, znana jako recesja dziąseł, jest spowodowana utratą dziąsła i może wymagać przeszczepu tkanek miękkich, aby zmniejszyć ryzyko dalszego uszkodzenia.

Podczas tej procedury chirurg stomatolog zazwyczaj usuwa tkanki z jednej części ciała i przywiązuje je do miejsca, w którym cofa się guma. Tkanka często pochodzi z dachu jamy ustnej.

Przeszczepianie tkanek nie tylko zmniejsza ryzyko dalszych uszkodzeń, ale także obejmuje odsłonięte korzenie.

Inne opcje leczenia obejmują:

 • Laseroterapia: Chociaż żaden aktualny dowód w pełni nie wspiera laseroterapii, niektórzy dentyści używają go, aby zmniejszyć rozmiar kieszeni i przywrócić uszkodzoną tkankę łączną.
 • Białka stymulujące tkankę: Ta procedura obejmuje stosowanie żelu zawierającego białko w celu stymulacji wzrostu kości i tkanki.

Przygotowanie do operacji dziąsła

Zanim dana osoba przejdzie operację dziąsła, dentysta przeprowadzi badanie przedoperacyjne, aby upewnić się, że operacja jest bezpieczna.

Podczas tego egzaminu dentysta prawdopodobnie:

 • weź recenzję historii medycznej i zdaj egzamin
 • zbadaj zęby, usta i szczękę, aby sprawdzić stabilność i zdrowie
 • sprawdź wszelkie infekcje, ropnie lub inne zmiany, które mogą sprawić, że leczenie z chirurgii będzie bardziej skomplikowane
 • omówić ryzyko i korzyści płynące z operacji, a także uzyskać zgodę lub zgodę na kontynuację operacji

Co dzieje się podczas operacji

W zależności od rodzaju procedury może się zdarzyć wiele rzeczy.

Większość zabiegów chirurgii dziąseł trwa około 2 godzin.

W niektórych przypadkach operacja będzie wymagać, aby osoba zasnęła lub częściowo śpi podczas zabiegu. Innym razem operacja polega jedynie na znieczuleniu dziąseł za pomocą miejscowego środka znieczulającego. Wstrzyknięcie paraliżującego leku może być umiarkowanie niewygodne.

Podczas zabiegu chirurg stomatolog używa sterylnego sprzętu, w tym instrumentów i zasłon, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Po wykonaniu małych nacięć lub nacięć wzdłuż linii dziąsła dentysta unieś dziąsła z dala od zębów. To pozwala dentystom lepiej widzieć korzenie, dzięki czemu mogą usuwać i usuwać kamień nazębny, osad nazębny lub infekcję.

Po tym głębokim oczyszczeniu chirurg stomatolog może wykonywać inne procedury, takie jak zmiana kształtu dziąsła, procedury regeneracji kości lub inne zaplanowane procedury.

Gdy planowana operacja stomatologiczna zostanie zakończona, chirurg zszyje dziąsła z powrotem na miejsce, używając cienkich ściegów. Dentysta usunie ściegi 7 do 10 dni po operacji.

Poprawa

Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej i pasta do zębów na półce w łazience przed lustrem.

Po zabiegu dentystycznym dentysta dostarczy szczegółowe instrukcje, jak osiągnąć najlepszy możliwy powrót do zdrowia.Czasy zwrotu będą zależeć od zakresu przeprowadzanej procedury

Zazwyczaj ludzie będą potrzebować leków przeciwbólowych w dniach po operacji dziąseł. Ponownie, dentysta porozmawia z osobą o zalecanych lekach, zanim opuści biuro lub centrum chirurgiczne.

Dentyści mogą również zalecać:

 • stosowanie antyseptycznego płynu do płukania ust w celu utrzymania obszaru w czystości i uniknięcia infekcji
 • unikanie forsownych ćwiczeń
 • jedzenie miękkich pokarmów w dni po operacji
 • nie palić

Dentysta umówi się na spotkanie w celu powrotu do biura na 1-2 tygodnie. Podczas tego spotkania chirurg sprawdzi, w jaki sposób dziąsła goją się i, jeśli to konieczne, usunie wszelkie ściegi.

Po operacji ludzie będą wyglądać i czuć się inaczej. Dziąsła i zęby zagoją się, zacieśnieją i staną się mocniejsze i mocniejsze. Niektóre osoby mogą mieć nadwrażliwość zębów na wysokie lub niskie temperatury i mogą znaleźć ulgę, używając niewrażliwą pastę do zębów.

Dentyści omawiają harmonogram dalszych działań, aby utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej w przyszłości.

Koszt procedur

Procedury dentystyczne mogą, ale nie muszą być objęte ubezpieczeniem, więc rozmowa z ubezpieczycielem w celu omówienia świadczeń dentystycznych jest niezbędna przy ustalaniu spodziewanych kosztów z kieszeni.

Średnio koszty leczenia chorób dziąseł wahają się od 500 do 10 000 USD w zależności od rodzaju operacji.

Czy można zapobiegać chorobom dziąseł?

Ponieważ choroba dziąseł jest spowodowana przez nadmierny rozwój bakterii, płytki nazębne i kamień nazębny, właściwa higiena jamy ustnej jest zwykle skuteczna w zapobieganiu i odwróceniu stanu.

W większości wypadków staranie się o regularną opiekę stomatologiczną przy szczotkowaniu i nitkowaniu dwa razy dziennie wystarczy, aby zapobiec występowaniu chorób dziąseł.

Perspektywy

Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do rozwoju szeregu problemów zdrowotnych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca i niemowlęta urodzone przedwcześnie.

Choroba dziąseł może również stać się poważnym schorzeniem wpływającym na zęby, dziąsła i kości, prowadząc do infekcji oraz śmierci kości i tkanek. Może to wymagać rozległej operacji w celu naprawy i leczenia stanu.

Zmniejszenie czynników ryzyka, utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej oraz prowadzenie rutynowych wizyt dentystycznych może zmniejszyć ryzyko i nasilenie choroby dziąseł.

PLMedBook