Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pieniądze kupują tylko pewien rodzaj szczęścia, wynika z badań

Czy pieniądze mogą kupić szczęście? Cóż, to zależy od tego, ile masz pieniędzy i rodzaju szczęścia, którego szukasz, sugerują nowe badania.

kobieta drży piggy bank

„Jeśli powinieneś zapytać mnie o kwotę / na moim koncie bankowym / musiałbym wyznać, że jestem spóźniony” „śpiewał Louis Armstrong w 1945 roku.

Jednak posiadanie niewielkich pieniędzy na jego koncie nie przeszkodziło Satchmo być szczęśliwym. W rzeczywistości utwór „Mam szczęście tylko i tak” dotyczy uczucia szczęścia, jakie daje bliskość bliskich i możliwość podziwiania piękna tego świata.

Czy jest jakaś prawda, że ​​nie potrzebujemy pieniędzy, aby być szczęśliwym? Czy to tylko mit, który został wymyślony przez bogatych, aby utrzymać słabą treść?

Pomiędzy tymi skrajnościami może istnieć pewien środek, według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie.

Paul K. Piff i Jake P. Moskowitz, obaj z University of California, Irvine, zbadali szereg pozytywnych emocji związanych z różnymi dochodami i odkryli, że pieniądze kupują różne rodzaje szczęścia dla różnych ludzi.

Niskie dochody a wysokie dochody

„Wyższe dochody przynoszą wiele korzyści”, mówi Piff, „w tym poprawę zdrowia i zadowolenia z życia, ale czy wiąże się to z większym szczęściem?”

To pytanie skłoniło badaczy do zbadania 1519 Amerykanów. Ta reprezentatywna na poziomie krajowym próba uczestników została poproszona o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące siedmiu pozytywnych emocji uważanych za kluczowe dla szczęścia.

Emocje były rozbawieniem, podziwem, współczuciem, zadowoleniem, entuzjazmem, miłością i dumą. Badani odpowiadali na pytania, które zostały zaprojektowane w celu zmierzenia stopnia, w jakim mają tendencję do doświadczania tych emocji.

Na przykład, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, jak bardzo zgodzili się lub nie zgodzili się z oświadczeniem: „Pielęgnowanie innych daje mi ciepłe uczucie w środku” w celu zmierzenia współczucia.

Niektóre inne stwierdzenia obejmowały: „Wiele rzeczy jest dla mnie zabawnych”, mających na celu zmierzenie rozbawienia, „rozwijam silne emocje w stosunku do ludzi, na których mogę polegać”, mierząc miłość i „Dobrze jest wiedzieć, że ludzie patrzą w górę ja „jako miara dumy.

Badacze zadawali także uczestnikom pytania dotyczące ich dochodów gospodarstw domowych.

Stwierdzono, że ci, którzy mają wyższy dochód, częściej doświadczają emocji, które skupiają się na sobie, takich jak duma, zadowolenie i rozrywka.

Natomiast osoby o niższym dochodzie miały silniejszą tendencję do odczuwania emocji skoncentrowanych na innych, takich jak współczucie i miłość. Ci, którzy mają niższy dochód, również prawdopodobnie czują respekt i przytłaczające poczucie piękna na świecie.

Pieniądze kupują „indywidualny” rodzaj szczęścia

„Te odkrycia wskazują, że bogactwo nie jest jednoznacznie związane ze szczęściem” – wyjaśnia Piff.

„To, co wydaje się być – kontynuuje – jest to, że twoje bogactwo predestynuje cię do różnych rodzajów szczęścia, podczas gdy osoby zamożniejsze mogą odnosić większą pozytywność w swoich osiągnięciach, statusie i indywidualnych osiągnięciach, mniej zamożne jednostki wydają się znajdować bardziej pozytywnie. i szczęście w ich związkach, ich zdolność do opieki i łączenia się z innymi. „

Wydaje się, że posiadanie pieniędzy ułatwia osiągnięcie jedynie pewnego rodzaju szczęścia.

„Bogactwo nie gwarantuje wam szczęścia”, zauważa Piff, „ale może to predysponować do doświadczania różnych jego form – na przykład, czy rozkoszujecie się sobą, czy przyjaciółmi i relacjami”.

„Te odkrycia sugerują, że osoby o niższych dochodach wymyśliły sposoby radzenia sobie, odnajdywania sensu, radości i szczęścia w swoim życiu pomimo ich stosunkowo mniej sprzyjających okoliczności.”

Paul K. Piff, Ph.D.

Tak więc, kiedy Louis Armstrong śpiewał: „A kiedy dzień się kończy / Każdej nocy spieszę się do / domu, w którym miłość czeka, wiem / myślę, że jestem po prostu szczęściarzem takim i takim”, być może on po prostu wymyślał „strategię szczęścia” lub sposób radzenia sobie z tym, co z pewnością było wówczas trudnym społeczeństwem.

Like this post? Please share to your friends: