Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta niskowęglowodanowa o wysokiej zawartości tłuszczu może zmniejszyć napady padaczkowe

Około 60-65% pacjentów z padaczką staje się wolnymi od napadów z leczeniem przeciwpadaczkowym. Pozostałe 35% jest opornych na leki. Jednakże przegląd aktualnych badań opublikowanych w prezentujący obiecujący alternatywny sposób leczenia napadów padaczkowych – dieta bogata w tłuszcze i mało węglowodanów.

Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów

Celem badaczy było dokonanie przeglądu wysokotłuszczowych, nisko węglowodanowych ketogennych i zmodyfikowanych diet Atkinsa w leczeniu padaczki lekoopornej (padaczki lekoopornej) u dorosłych. Obie diety okazały się skuteczne u dzieci, ale są niedostatecznie badane u dorosłych.

Zmodyfikowana dieta Atkinsa i ketogenna dieta to wysokotłuszczowa żywność, taka jak bekon, jajka, majonez, masło, hamburgery i ciężka śmietana, z pewnymi owocami, warzywami, orzechami, awokado, serami i rybami.

Dieta ketogenna jest restrykcyjna, niezbyt smaczna i logistycznie trudna do wykonania. Dieta Atkinsa została zmodyfikowana do stosowania u pacjentów z padaczką trudną do leczenia jako łatwiejsza do wykonania odmiana diety ketogennej.

Stosunki tłuszczu do węglowodanów i białka są następujące:

  • Dieta ketogeniczna: stosunek wagowy 3: 1 lub 4: 1 [tłuszczu]: [węglowodanu 1], z 87-90% kalorii pochodzących z tłuszczu
  • Zmodyfikowana dieta Atkinsa: stosunek wagowy 0,9: 1 [tłuszczu]: [białka węglowodanu 1], z około 50% kalorii pochodzących z tłuszczu.

Natomiast typowa amerykańska dieta zawiera około 50% kalorii z węglowodanów, 35% z tłuszczu i 15% z białka. Amerykańskie wytyczne rządowe dla dorosłych zalecają 45-65% kalorii z węglowodanów, 10-20% z tłuszczu i 10-35% z białka.

Autor badania, Pavel Klein, MB BChir, z Padaczka Mid-Atlantic i Sleep Center w Bethesda, MD, i członek American Academy of Neurology, mówi:

„Potrzebujemy nowych metod leczenia dla 35% osób z padaczką, których napady nie są zatrzymywane przez leki.Ketogeniczna dieta jest często stosowana u dzieci, ale niewiele badań przeprowadzono na temat skuteczności u dorosłych.”

Naukowcy zbadali pięć badań ketogennego leczenia dietą u 47 osób dorosłych i pięć badań zmodyfikowanej diety Atkinsa u 85 osób dorosłych z padaczką oporną na leczenie.

Niektórzy pacjenci osiągali 50% lub więcej zmniejszenia napadów

We wszystkich badaniach 32% ketogennych pacjentów leczonych dietą i 29% zmodyfikowanych pacjentów z dietą Atkinsa osiągnęło 50% lub więcej zmniejszenia napadów. Również 9% diety ketogennej i 5% zmodyfikowanych pacjentów z dietą Atkinsa uzyskało redukcję napadów o ponad 90%.

Szybkie fakty dotyczące epilepsji

  • Padaczka jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się nawracającymi napadami drgawkowymi
  • Epilepsja dotyka około 2,3 miliona dorosłych i 467 711 dzieci w wieku 0-17 lat w USA
  • Około 1 na 26 osób zostanie zdiagnozowanych z epilepsją w pewnym momencie ich życia
  • Około 150 000 nowych przypadków padaczki będzie diagnozowanych w USA każdego roku.

Dowiedz się więcej o epilepsji

Pozytywny wpływ na napady wystąpił szybko w obu dietach, w ciągu dni lub tygodni. Wyniki utrzymywały się przez długi czas, ale w przeciwieństwie do dzieci efekty wydają się nie utrzymywać się po odstawieniu diety.

Skutki uboczne obu diet były podobne i nie były poważne. Hiperlipidemia, najpoważniejsza, odwróciła się po odstawieniu leczenia, a utrata masy ciała była najczęstszym działaniem niepożądanym.

Klein komentuje: „Niestety, długotrwałe stosowanie tych diet jest niskie, ponieważ są one tak ograniczone i skomplikowane, że większość osób ostatecznie zaprzestaje stosowania diety ze względu na ograniczenia kulinarne i społeczne.”

„Jednak badania te pokazują, że diety są umiarkowanie lub bardzo skuteczne, jako kolejna opcja dla osób cierpiących na epilepsję” – dodaje.

Zarówno w diecie ketogenicznej, jak i zmodyfikowanej diecie Atkinsa, retencja była słaba – 51% ketogennych pacjentów leczonych dietą i 42% zmodyfikowanych pacjentów z dietą Atkinsa kończyło dietę przed zakończeniem badania. Nawet osoby z 75-100% zmniejszeniem częstotliwości napadów ostatecznie przestają stosować dietę z powodu ograniczeń kulinarnych i społecznych.

Autorzy wyciągnęli wniosek, że w leczeniu padaczki lekoopornej aktualne dane nie stanowią podstawy dowodowej dla diety ketogennej i zmodyfikowanej diety Atkinsa. Dopóki nie będzie dostępnych więcej danych, powinny one być stosowane tylko w ostateczności.

Dieta ketogeniczna i zmodyfikowana dieta Atkinsa wykazują umiarkowaną skuteczność, ale u niektórych pacjentów efekt jest niezwykły.

niedawno zgłoszony olej rybi omega-3 może zmniejszyć częstość napadów u pacjentów z padaczką. Badanie sugeruje, że pacjenci z epilepsją mogą zmniejszyć częstość napadów, przyjmując codziennie małe dawki oleju rybnego omega-3.

Like this post? Please share to your friends: