Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Inna inhalacja nie ułatwia przewlekłego zatkania nosa, jak stwierdzi badania

Podczas gdy inhalacja parowa jest powszechnie stosowana w celu złagodzenia zablokowanego nosa, nowe badanie sugeruje, że jest mało prawdopodobne, aby działało na przewlekłe przekrwienie nosa.

[Człowiek z zimną wdychającą parą]

Jednakże, zdaniem naukowców, nawadnianie nosa w soli fizjologicznej – technika używana do „wypłukania” nadmiaru śluzu z jamy nosowej – może być korzystne dla przewlekłego przekrwienia nosa.

Kierownik badania Dr Paul Little, profesor badań nad podstawową opieką zdrowotną na University of Southampton w Wielkiej Brytanii i współpracownicy niedawno opublikowali wyniki swoich badań.

Zatkanie nosa jest częstą dolegliwością, często powodowaną przez przeziębienie, grypę lub zakażenie zatok. Katar sienny i inne alergie, polipy nosa i przewlekłe zapalenie zatok to tylko niektóre z przyczyn tej choroby.

Podczas gdy przekrwienie błony śluzowej nosa jest po prostu podrażnieniem, może powodować inne objawy, takie jak bóle głowy i niewyraźne widzenie.

Inhalacja parowa i irygacja nosa należą do najczęściej zalecanych technik zmniejszania przekrwienia błony śluzowej nosa; National Institutes of Health zaleca wdychanie pary dwa do czterech razy dziennie, siedząc np. w łazience z prysznicem.

Ale jak skuteczne są takie metody łagodzenia objawów zatkanego nosa? Właśnie to dr Little i współpracownicy chcieli się dowiedzieć.

Nawadnianie donosowe może zmniejszyć zapotrzebowanie na antybiotyki

Aby osiągnąć swoje wyniki, zespół zarejestrował 871 pacjentów z 71 podstawowych praktyk w całej Anglii, z których wszyscy mieli zapalenie zatok – typowe schorzenie charakteryzujące się zapaleniem zatok.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednego z czterech sposobów leczenia: zwykłej opieki, codziennej inhalacji parowej, codziennego nawadniania nosa wspieranego przez film demonstracyjny lub kombinacji codziennego nawadniania nosa i inhalacji parowej.

W trakcie 6-miesięcznej obserwacji naukowcy stwierdzili, że pacjenci, którzy wykonywali codzienną inhalację parową, nie wykazywali poprawy objawów zatkania nosowego – co ustalono na podstawie wskaźnika niepełnosprawności związanej z zapaleniem zatok i nosa.

Jednak pacjenci, którzy stosowali codzienne irygacje nosa wspierane przez film demonstracyjny, wykazali poprawę w zatkaniu nosa zarówno po 3, jak i 6 miesiącach obserwacji.

„Odnotowaliśmy potencjalnie istotne zmiany w innych wynikach – szczególnie zmniejszone bóle głowy, zmniejszone stosowanie leków dostępnych bez recepty i zmniejszona dawka leków – na przykład wiara w potrzebę wizyty u lekarza w przyszłych epizodach” – zauważa dr Little.

Opierając się na ich odkryciach, naukowcy twierdzą, że irygacja nosa – obok coachingu na temat korzystania z techniki – może być skutecznym sposobem na złagodzenie zatkania nosa, zmniejszając potrzebę stosowania antybiotyków.

„Zagrożenie globalną opornością na antybiotyki jest bardzo realne i musimy znaleźć alternatywne sposoby edukacji i leczenia osób, które nie potrzebują antybiotyków.

Odkryliśmy, że nawet bardzo krótka interwencja wideo pokazująca pacjentom, w jaki sposób stosować irygację donosową, może poprawić objawy, pomóc ludziom poczuć, że nie muszą widzieć się z lekarzem, aby poradzić sobie z problemem i zmniejszyć ilość leków dostępnych bez recepty dostają. „

Dr Paul Little

Zespół zauważa, że ​​skuteczność irygacji nosa w tym badaniu była mniejsza niż w poprzednich badaniach, w których zastosowano intensywniejszy trening techniki.

W związku z tym autorzy twierdzą, że potrzeba więcej badań, aby określić, jak dużo potrzebują pacjenci, aby w pełni wykorzystać nawadnianie nosa.

Dowiedz się, jak wykryć objawy infekcji zatok.

Like this post? Please share to your friends: