Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki powinien być mój poziom cholesterolu w moim wieku?

Poziom cholesterolu zależy od wieku, wagi i płci. Z czasem organizm człowieka ma tendencję do wytwarzania większej ilości cholesterolu, co oznacza, że ​​wszyscy dorośli powinni regularnie kontrolować poziom cholesterolu, najlepiej co około 4 do 6 lat.

Cholesterol mierzy się w trzech kategoriach:

 • cholesterol całkowity
 • LDL lub „zły cholesterol”
 • HDL lub „dobry cholesterol”

Walka o większość ludzi polega na równoważeniu tych poziomów. Podczas gdy poziom cholesterolu całkowitego i LDL powinien być utrzymywany na niskim poziomie, posiadanie większej ilości cholesterolu HDL może zapewnić pewną ochronę przed chorym na choroby związane z sercem, w tym na zawały serca i udary mózgu.

Poziom cholesterolu i wiek

alarmujący miernik poziomu cholesterolu

Poziom cholesterolu ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem. Lekarze zalecają podjęcie kroków na wcześniejszym etapie życia, aby zapobiec rozwojowi niebezpiecznie wysokiego poziomu cholesterolu wraz z wiekiem. Lata niezanieczyszczonego cholesterolu mogą być znacznie trudniejsze w leczeniu.

Dzieci są najmniej podatne na wysoki poziom cholesterolu i muszą tylko raz lub dwa razy sprawdzić poziom przed ukończeniem 18. roku życia.

Jednakże, jeśli dziecko ma czynniki ryzyka wyższego poziomu cholesterolu, powinny one być częściej monitorowane.

Zazwyczaj mężczyźni mają wyższy poziom cholesterolu przez całe życie niż kobiety. Poziom cholesterolu we krwi mężczyzny na ogół rośnie wraz z wiekiem. Jednak kobiety nie są odporne na wysoki poziom cholesterolu. Cholesterol kobiety często zwiększa się, gdy przechodzi menopauzę.

Zalecane poziomy

Zdrowe poziomy cholesterolu nie różnią się zbytnio dla typowych dorosłych. Zmiana zalecanych poziomów zmienia się z powodu innych warunków i względów zdrowotnych.

Poziom cholesterolu dla dorosłych

 • Całkowity poziom cholesterolu poniżej 200 miligramów na decylitr (mg / dL) uważany jest za pożądany dla dorosłych. Odczyt w zakresie od 200 do 239 mg / dL jest uznawany za wysoki na granicy, a odczyt 240 mg / dL i powyżej jest uważany za wysoki.
 • Poziom cholesterolu LDL powinien być mniejszy niż 100 mg / dL. Poziomy od 100 do 129 mg / dL są dopuszczalne dla osób bez problemów zdrowotnych, ale mogą być bardziej niepokojące dla osób z chorobami serca lub czynnikami ryzyka chorób serca. Odczyt 130 do 159 mg / dL jest na granicy wysokiej, a 160 do 189 mg / dl jest wysoki. Odczyt 190 mg / dl lub więcej uważany jest za bardzo wysoki.
 • Poziomy HDL powinny być wyższe. Odczyt mniejszy niż 40 mg / dL jest uważany za główny czynnik ryzyka chorób serca. Odczyt z 41 mg / dL do 59 mg / dL jest uważany za niski od granicy. Optymalny odczyt dla poziomów HDL wynosi 60 mg / dl lub więcej.

Poziom cholesterolu dla dzieci

Dla porównania, dopuszczalne poziomy całkowitego cholesterolu i cholesterolu LDL u dzieci są różne.

 • Dopuszczalny zakres całkowitego cholesterolu dla dziecka jest mniejszy niż 170 mg / dL. Najwyższy poziom cholesterolu całkowitego dla dziecka wynosi od 170 do 199 mg / dl. Każdy odczyt całkowitego cholesterolu powyżej 200 u dziecka jest zbyt wysoki.
 • Poziom cholesterolu LDL u dziecka również powinien być niższy niż u osoby dorosłej. Optymalny zakres cholesterolu LDL dla dziecka wynosi mniej niż 110 mg / dL. Granica wysoka wynosi od 110 do 129 mg / dL, a wysoka ponad 130 mg / dL.

Wskazówki

jogging rodzinny w parku

Najlepszym zaleceniem dla dzieci i młodzieży, aby utrzymać poziom cholesterolu pod kontrolą jest prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia. Obejmuje to spożywanie zdrowej diety i dużo ćwiczeń.

Siedzące dzieci z nadwagą, które spożywają dietę bogatą w przetworzoną żywność, najprawdopodobniej mają wysoki poziom cholesterolu. Dzieci, u których w rodzinie występował wysoki poziom cholesterolu mogą również być zagrożone.

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej dorosły zaczyna żyć zdrowo, tym lepiej dla ich poziomu cholesterolu. Poziom cholesterolu buduje się w czasie. Nagła zmiana stylu życia pomoże w końcu, ale im starsza osoba, tym mniejszy wpływ na poziom cholesterolu.

Wszyscy dorośli powinni pozostać aktywni i utrzymywać regularne ćwiczenia. Kobiety przechodzące menopauzę i dorośli z wysokim poziomem cholesterolu mogą rozważyć leki, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu szybciej niż sama dieta.

Wysoki poziom cholesterolu w każdym wieku naraża osobę na ryzyko chorób serca, ataku serca i udarów mózgu. Ryzyko to zwiększa się z upływem czasu, zwłaszcza dla dorosłych, którzy nie podejmują działań mających na celu zmniejszenie gromadzenia się cholesterolu.

Widząc lekarza

Dzieci powinny spotkać się z lekarzem w celu sprawdzenia cholesterolu raz lub dwa razy przed 18 rokiem życia, ale nie w okresie dojrzewania. Jeśli dziecko pochodzi z rodziny, która ma historię choroby serca, ma nadwagę lub inne schorzenia, zalecenia mogą ulec zmianie.

Dorośli w wieku powyżej 20 lat powinni spotykać się z lekarzem co 4 do 6 lat. Dla dorosłych bez żadnych problemów zdrowotnych, to na ogół wystarcza. Jednak ludzie powinni zwrócić się o pomoc lekarską na leczenie i podjąć kroki, aby obniżyć poziom cholesterolu, jeśli:

 • wyniki testu cholesterolu powracają z wysokim lub granicznym wysokim poziomem cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL
 • mają nadwagę
 • mają rodzinną historię chorób serca

Możliwości leczenia

paczka statyn i stetoskop

Istnieją metody, których ludzie mogą użyć, aby obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec ich wzrostowi. Jedną z potencjalnych metod jest stosowanie terapeutycznych zmian stylu życia (TLC), które obejmują dietę, ćwiczenia i kontrolę wagi. Inną opcją są terapie lekowe, które obniżają poziom cholesterolu lub obniżają wchłanianie cholesterolu.

W każdym wieku diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz o wysokiej zawartości rozpuszczalnych włókien i białka są dobre dla obniżenia poziomu cholesterolu.

Dieta TLC to plan żywienia o niskiej zawartości nasyconego tłuszczu i niskiego cholesterolu. Osoby po nim powinny spożywać dziennie mniej niż 7 procent kalorii z tłuszczów nasyconych i mniej niż 200 miligramów cholesterolu w diecie. Dieta TLC zachęca ludzi do spożywania następujących pokarmów:

 • owoce
 • warzywa
 • pełnoziarniste
 • niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne
 • ryba
 • bez skóry drobiowy
 • chude mięso

Dodatkowo, dieta TLC sugeruje, że bierze tylko tyle kalorii, aby utrzymać pożądaną wagę i uniknąć przyrostu masy ciała. Zwiększenie spożycia rozpuszczalnych włókien i żywności, która zawiera naturalnie występujące substancje, takie jak niektóre margaryny, może również zwiększyć dietę obniżającą poziom LDL.

Różne książki na temat diety TLC są dostępne do zakupu online i mogą pomóc osobom zainteresowanym przestrzeganiem diety w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Właściwe zarządzanie wagą jest kolejnym istotnym elementem obniżania poziomu cholesterolu i zapobiegania jego narastaniu. Osoby z nadwagą, które zmniejszają swoją wagę, mogą pomóc w obniżeniu poziomu LDL w tym procesie.

Utrata wagi jest szczególnie ważna dla osób z grupą czynników ryzyka, które obejmują:

 • wysokie poziomy triglicerydów
 • niskie poziomy HDL
 • z nadwagą mężczyźni z talii pomiaru ponad 40 cali
 • kobiety z nadwagą o obwodzie talii powyżej 35 cali

Regularna aktywność fizyczna trwająca 30 minut w większości dni jest zalecana dla wszystkich. Pomoże to również w zarządzaniu wagą, co z kolei pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Kiedy te kroki są niewystarczające, może być również potrzebne leczenie farmakologiczne. Istnieje kilka rodzajów leków obniżających poziom cholesterolu, w tym:

 • Statyny. Leki te blokują wątrobie wytwarzanie cholesterolu.
 • Substancje wiążące kwasy żółciowe. Leki te zmniejszają ilość tłuszczu wchłanianego z pożywienia.
 • Inhibitory wchłaniania cholesterolu. Leki te obniżają trójglicerydy we krwi i zmniejszają ilość cholesterolu wchłanianego z pożywienia.
 • Niektóre witaminy i suplementy, takie jak niacyna, dostępne w Internecie, powstrzymują wątrobę od usuwania HDL i obniżania poziomu trójglicerydów.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy te podnoszą poziom HDL i obniżają poziom trójglicerydów. W Internecie dostępnych jest wiele kwasów tłuszczowych omega-3.

Najlepsze leczenie obniżające poziom cholesterolu obejmuje szereg różnych metod, w tym styl życia i dietę. Ostatecznie, lekarz jest najlepszą osobą, z którą można porozmawiać, aby znaleźć najlepszy sposób, aby dana osoba obniżyła poziom złego cholesterolu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook