Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta DASH: jak to działa?

Dieta DASH obejmuje wiele owoców, warzyw, pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, drobiu, ryb, mięsa, orzechów i fasoli.

Dodane tłuszcze, czerwone mięso i napoje z cukrem i żywność są ograniczone.

Jest promowany przez National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) dla pacjentów z nadciśnieniem w celu kontrolowania ich ciśnienia krwi.

W styczniu 2017 r. Ranking diety DASH był najlepszą dietą od siódmego roku z rzędu.

Jaka jest dieta DASH?

[owoce i warzywa na diecie kreskowej]

DASH jest akronimem. Odnosi się do:

Dietetyczny

Awanse

do

Zatrzymać

Nadciśnienie

Dieta koncentruje się na wielkości porcji, spożywaniu szerokiej gamy produktów spożywczych i uzyskiwaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Głównym celem diety DASH nie jest schudnięcie, ale obniżenie ciśnienia krwi. Może jednak również pomóc osobom, które chcą schudnąć, zmniejszyć poziom cholesterolu i zapobiegać cukrzycy.

National Kidney Foundation poleca ją osobom z chorobami nerek.

DASH zachęca dietę do spożywania mniejszej ilości sodu lub soli i zwiększa spożycie magnezu, wapnia i potasu. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaleca dietę DASH jako idealny plan odżywiania dla wszystkich Amerykanów.

Nie jest to dieta wegetariańska, ale dodaje więcej owoców i warzyw, niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych, fasoli, orzechów i innych odżywczych produktów.

Dostarcza sugestii dotyczących zdrowych alternatyw dla „fast foodów” i zachęca dietetyków do unikania przetworzonej żywności.

, opublikowany przez National Institutes of Health (NIH), dostarcza użytecznych informacji na temat popularnych głównych produktów spożywczych i ich zdrowych alternatyw.

Książka zawiera również próbki planów żywieniowych i ich wartości odżywczych. Na końcu książki czytelnicy mogą zobaczyć listę zasobów i sposób ich zdobycia.

Korzyści zdrowotne

Stany Zjednoczone odnotowały znaczny wzrost nadciśnienia tętniczego lub wysokiego ciśnienia krwi w ciągu ostatnich 50 lat. Wysokie ciśnienie krwi wiąże się ze znacznie większym ryzykiem zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu i chorób nerek.

[DASH obniża ciśnienie krwi]

Badania opublikowane w czasopiśmie wskazują, że po zastosowaniu diety DASH przez 8 tygodni, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym mieli średni spadek ciśnienia skurczowego o 6 mm w skurczowym ciśnieniu krwi i 3 mmHg w rozkurczowym ciśnieniu krwi.

Ciśnienie skurczowe to ciśnienie krwi, podczas gdy serce pompuje krew, podczas gdy rozkurczowe to ciśnienie, gdy serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami.

Pacjenci z nadciśnieniem doświadczali redukcji 11 mm Hg w skurczowym ciśnieniu krwi i 6 mm Hg w rozkurczowym ciśnieniu krwi.

Obniżenie ciśnienia krwi nastąpiło bez zmian w masie ciała, ponieważ badane czynniki kontrolowały masę ciała.

Dzienne spożycie kalorii w diecie DASH waha się od 1699 do 3100 kalorii.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że dieta DASH zmniejsza 10-letnie ryzyko zawału serca, szczególnie wśród czarnych Amerykanów, chociaż inne badanie sugeruje, że ta grupa jest mniej prawdopodobna niż biali Amerykanie, aby przyjąć dietę.

Dieta DASH ma na celu dostarczenie składników odżywczych, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Opiera się na wzorcach żywieniowych, a nie na pojedynczych składnikach odżywczych. Zawiera również dużą część żywności bogatej w przeciwutleniacze. Uważa się, że są one pomocne w zapobieganiu lub opóźnianiu rozwoju szeregu chronicznych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar i nowotwory.

Badania przeprowadzone przed wprowadzeniem diety DASH wykazały, że wzorce odżywiania mogą wpływać na ciśnienie tętnicze u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim nadciśnieniem tętniczym.

Uczestnicy badania doświadczyli zmniejszenia nadciśnienia tętniczego w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia diety.

Sód w diecie DASH

Dieta DASH zachęca uczestników do zmniejszenia spożycia sodu. Sód może podnosić ciśnienie krwi u niektórych osób.

Istnieją dwie wersje diety DASH:

  • Na standardowej diecie DASH uczestnicy mogą spożywać codziennie do 2300 miligramów (mg) sodu
  • W diecie niskiego sodu DASH limit wynosi 1 500 mg sodu dziennie

Zwykle wiele osób spożywa 3500 mg sodu dziennie lub więcej, więc obie wersje diety DASH mają na celu zmniejszenie spożycia sodu.

Rząd USA radzi ludziom ograniczyć spożycie sodu do nie więcej niż 2300 mg na dzień.

Co możesz zjeść

Dieta DASH zawiera dużo owoców, warzyw, niskotłuszczowych produktów mlecznych i pełnoziarnistych, a także niektórych roślin strączkowych, drobiu i ryb, niewielkich ilości czerwonego mięsa, tłuszczów i słodyczy. Ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, tłuszczu całkowitego i cholesterolu.

[Zdrowa żywność na diecie DASH]

To jest to, co dana osoba może zjeść w ciągu dnia na typowej diecie DASH 2000 dziennie:

Sześć do ośmiu porcji ziaren, w tym makaron, ryż, płatki i chleb. Jedna porcja to kawałek chleba pełnoziarnistego, ½ filiżanki ugotowanego makaronu, ryżu lub płatków zbożowych lub 1 uncja suchych płatków zbożowych.

Cztery do pięciu porcji warzyw, w tym warzywa bogate w błonnik i witaminę, takie jak brokuły, słodkie ziemniaki, warzywa, marchewki lub pomidory. Jedna porcja może być pół szklanki surowych lub gotowanych warzyw lub filiżanka surowych, zielonych, liściastych warzyw.

Cztery do pięciu porcji owoców, ponieważ są bogate w błonnik, magnez, potas, witaminy i inne minerały. Jedna porcja może zawierać pół szklanki świeżych, konserwowych lub mrożonych owoców lub jeden średni świeży owoc.

Dwie do trzech porcji niskotłuszczowego produktu mleczarskiego, ponieważ są one głównymi źródłami wapnia, białka i witaminy D. Muszą być niskotłuszczowe lub beztłuszczowe. Jedna porcja może zawierać 1 szklankę odtłuszczonego mleka lub mleko, które jest 1 procent tłuszczu, 1,5 uncji sera lub 1 szklanka jogurtu.

Do sześciu jednonawowych porcji ryb, drobiu lub chudego mięsa. Mięso jest bogate w proteiny, witaminy z grupy B, cynk i inne składniki odżywcze, ale dieta DASH powinna ograniczać spożycie mięsa i jeść głównie owoce i warzywa. Jedna porcja może zawierać 1 uncję gotowanego, bez skóry drobiu, chudego mięsa lub owoców morza, 1 jajko, 1 uncję tuńczyka, zapakowane w wodę, bez dodatku soli.

Cztery do pięciu porcji orzechów, nasion i roślin strączkowych, ponieważ są one dobrym źródłem białka, potasu, magnezu, błonnika, substancji fitochemicznych i innych niezbędnych składników odżywczych. Przykłady obejmują nasiona słonecznika, fasolę, groch, soczewicę, migdały, orzeszki ziemne i pistacje.

Dwie do trzech porcji tłuszczów i olejów, ponieważ ludzkie ciało potrzebuje tłuszczu, aby odpowiednio wchłonąć niezbędne witaminy i inne składniki odżywcze. Zdrowe tłuszcze pomagają utrzymać układ odpornościowy. Jedna porcja może zawierać 1 łyżeczkę margaryny, 1 łyżkę majonezu o niskiej zawartości tłuszczu lub 2 łyżki lekkiego sosu sałatkowego.

Co tydzień, osoba powinna spożywać do 5 porcji tygodniowo słodyczy. Dieta DASH w ogóle nie wycina słodyczy, ale dieta powinna ograniczać ich spożycie. Jedna porcja może obejmować 1 szklankę lemoniady, pół szklanki sorbetu, 1 łyżkę cukru, dżem lub galaretkę.

Dieta DASH zaleca nie więcej niż dwa napoje alkoholowe dla mężczyzn i jedno dla kobiet każdego dnia.

Ilość jedzenia zależy również od tego, czy dieter jest mężczyzną czy kobietą, ich wiekiem i ilością ćwiczeń fizycznych. Na przykład 51-letnia kobieta, która nie jest zbyt aktywna, będzie potrzebować tylko 1600 kalorii dziennie, a bardzo aktywny 25-letni mężczyzna będzie potrzebował 3000.

Codzienne cele żywieniowe w diecie DASH

Następujące codzienne cele są odpowiednie dla osoby stosującej plan żywienia na 2 000 kalorii.

Całkowita zawartość tłuszczu 27% kalorii
Tłuszcz nasycony 6% kalorii
Białko 18% kalorii
Węglowodan 55% kalorii
Cholesterol 150 mg
Sód 2300 mg *
Potas 4700 mg
Wapń 1250 mg
Magnez 500 mg
Błonnik 30 g

Żywność powinna być:

  • niska zawartość tłuszczów nasyconych i trans
  • bogate w błonnik, białko, magnez, wapń i potas
  • niska zawartość sodu

Tłuszcze nasycone znajdują się w tłustym mięsie, pełnotłustych produktach mlecznych, oleju kokosowym, oleju palmowym i oleju z ziaren palmowych.

Co mogę zjeść?

Jednym z powodów sukcesu diety DASH jest to, że pozwala na różnorodność.

Dostępne są książki kucharskie z konkretnymi przepisami, takimi jak souvlaki z kurczaka, meksykańskie kotlety wieprzowe i warzywna lasagne.

Oto kilka ogólnych wskazówek:

  • Upewnij się, że na talerzu jest dużo koloru
  • Obejmują owoce, warzywa i beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne
  • Mają co najmniej dwie boczne miseczki warzyw
  • Przygotuj desery na bazie owoców zamiast ciastek

Nie idź tylko na przepisy, ale skup się na ogólnym planie żywienia, ponieważ zapewni to równowagę.

NIH zaleca zmianę diety na DASH na kilka dni lub tygodni, stopniowe dodawanie większej ilości warzyw i zmniejszanie zawartości tłustych produktów, tak aby stały się częścią codziennej rutyny.

Like this post? Please share to your friends: