Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób wybory dotyczące zdrowego stylu życia mogą zapobiegać wadom wrodzonym?

Styczeń to narodowy miesiąc zapobiegania wadom wrodzonym, czas na podniesienie świadomości, jak często pojawiają się wady wrodzone i co można zrobić, aby im zapobiec. W tym roku tematem przewodnim jest „Dokonywanie zdrowych wyborów, aby zapobiegać wadom wrodzonym – stwórz PAC do zapobiegania”. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, w jaki sposób można stworzyć PACT.

Macierzysty ono uśmiecha się przy dziecko łgarskim puszkiem.

Wady wrodzone są stanem, w którym dziecko rodzi się i może dotykać prawie każdej części ciała. Niektóre stany, takie jak rozszczep wargi, mogą być łatwe do zdiagnozowania, podczas gdy inne – takie jak głuchota lub wady serca – mogą zostać wykryte dopiero po przeprowadzeniu testów diagnostycznych.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych rodzi się około 120 000 dzieci z wadami wrodzonymi – jedna co 4,5 minuty. Łącznie wady wrodzone dotyczą 1 na 33 dzieci urodzonych w kraju i są przyczyną 1 na 5 zgonów niemowląt w pierwszym roku życia.

Według March of Dimes wady wrodzone są nie tylko powszechne i krytyczne, ale także kosztowne. Każdego roku koszty szpitalne związane z wadami wrodzonymi w USA przekraczają 2,6 miliarda dolarów.

Wady wrodzone są spowodowane wieloma różnymi czynnikami, które mogą prowadzić do powstania stanów na dowolnym etapie ciąży. Dziedziczenie genetyczne, indywidualne zachowanie i czynniki środowiskowe mogą ze sobą współdziałać, powodując wady wrodzone.

Poniżej znajduje się lista 10 najczęstszych wad wrodzonych w USA, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC):

 • Zespół Downa – 6,037 przypadków rocznie
 • Rozszczep wargi (z rozszczepem podniebienia lub bez) – 4 437 przypadków rocznie
 • Rozszczep podniebienia bez rozszczepionej wargi – 2 651 przypadków rocznie
 • Wada przegrody międzyprzedsionkowej (otwór w sercu) – 1 996 przypadków rocznie
 • Brak zniekształceń odbytnicy i / lub jelita grubego – 1 952 przypadków rocznie
 • Gastroschisis (otwór w ścianie brzucha) – 1 871 przypadków rocznie
 • Tetralogia Fallota (połączenie wad serca) – 1 765 przypadków rocznie
 • Rozszczep kręgosłupa bez bezmózgi – 1 460 przypadków rocznie
 • Zmniejszenie deformacji, kończyn górnych – 1 454 przypadków rocznie
 • Odwrócenie dwóch głównych tętnic serca – 1 252 przypadków rocznie.

Zapobieganie wadom wrodzonym

„Wady wrodzone mogą mieć poważne skutki fizyczne i emocjonalne, nie tylko dla osób dotkniętych chorobą, ale także dla ich rodzin i społeczności” – mówi Coleen Boyle, dyrektor Narodowego Centrum ds. Wczesnych Wad i Zaburzeń Rozwojowych.

Mając to na uwadze, zapobieganie wadom wrodzonym może mieć szerokie pozytywne skutki.

Eksperci nie wiedzą, co powoduje ponad 60% wad wrodzonych, choć zdają sobie sprawę, że istnieją pewne środki, które można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia.

„Chociaż nie można zapobiec wszystkim wadom wrodzonym, istnieją kroki, które kobiety mogą podjąć, aby zwiększyć szanse urodzenia dziecka bez wad wrodzonych” – wyjaśnia Leslie Beres, prezes National Prevention Defects Prevention Network (NBDPN). „Małe kroki, takie jak regularne odwiedzanie placówki służby zdrowia i spożywanie 400 mikrogramów kwasu foliowego codziennie przed iw czasie ciąży mogą być bardzo trudne.”

Planowanie z wyprzedzeniem

„P” w PACT oznacza planowanie z wyprzedzeniem. Jeśli matka chce mieć zdrowe dziecko, najlepiej zacząć przygotowania przed poczęciem. Większość wad wrodzonych występuje w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży, kiedy tworzą się narządy dziecka, więc przygotowanie się od początku może poprawić szanse dziecka.

Według CDC około połowa ciąż jest nieplanowana. W związku z tym wszystkim kobietom w wieku rozrodczym zaleca się przestrzeganie zaleceń, aby zapewnić jak najlepsze zdrowie dzieciom.

Pokarmy bogate w kwas foliowy

 • Szparagi, ugotowane, 1 szklanka: 243 mcg
 • Wątróbka wołowa, duszona, 3 uncje: 215 mcg
 • Czarnooki groch, gotowany, ½ szklanki: 179 mcg
 • Soczewica, gotowana, ½ szklanki: 179 mcg
 • Brokuły, gotowane, 1 szklanka: 168 mcg.

Dowiedz się więcej o kwasie foliowym

Pracownicy służby zdrowia identyfikują kwas foliowy – zwany także kwasem foliowym – jako niezwykle ważny dla zdrowych dzieci. Kwas foliowy to witamina B, która zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej wpływających na mózg i kolce dzieci.

Jeśli wszystkie kobiety w ciąży przyjmowały 400 mcg kwasu foliowego każdego dnia w początkowych fazach ciąży, można było zapobiec do 70% wad cewy nerwowej.

Takie jest znaczenie, FDA (Food and Drug Administration) stwierdziła w 1996 r., Że wszystkie produkty zbożowe oznaczone jako „wzbogacone” musiały mieć dodany kwas foliowy.

Ponieważ ten mandat – znany jako fortyfikacja kwasu foliowego – został przyjęty, odnotowano 36% redukcję przypadków rozszczepu kręgosłupa i 17% zmniejszenie przypadków bezsenności (niepełne ukształtowanie mózgu, czaszki i głowy).

Poradnictwo genetyczne może również stanowić ważną część przygotowań do zdrowej ciąży. Genetycy pomagają ludziom poznać warunki genetyczne i dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia ich dziecka z genetyczną wadą wrodzoną, a także doradzić w zakresie badań przesiewowych pod kątem chorób genetycznych.

Unikanie szkodliwych substancji

„A” w PACT oznacza unikanie szkodliwych substancji. Substancje szkodliwe obejmują narkotyki, takie jak alkohol i tytoń, a także substancje, które można znaleźć w środowisku, miejscu pracy lub domu.

Ciężarna pani kłapnęła papierosem.

Jak wspomniano wcześniej, prawie połowa ciąż w USA jest nieplanowana, co oznacza, że ​​dzieci mogą być nieumyślnie wystawione na działanie szkodliwych substancji, zanim matka zdaje sobie sprawę z bycia w ciąży.

Oprócz wywoływania wad wrodzonych, szkodliwe substancje mogą mieć inne poważne konsekwencje, w tym przedwczesne porody, zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) i poronienie. Mogą również wpływać na zdrowie kobiety i zdolność zajścia w ciążę.

Według March of Dimes, palenie w czasie ciąży powoduje 20% rozstępów ust (warg i podniebienia).Nawet jeśli kobieta pali, zanim zorientuje się, że jest w ciąży, rzucenie palenia może zwiększyć szanse dziecka na uniknięcie pewnych problemów zdrowotnych, takich jak mała masa urodzeniowa.

Niektóre prace wiążą się z narażeniem na opary lub toksyczne metale, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia nienarodzonych dzieci. Powinno się ich unikać w miarę możliwości; zadawać pytania dotyczące takich zagrożeń w miejscu pracy lub skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Dobre planowanie na przyszłość jest najlepszym sposobem zapobiegania szkodliwym substancjom wpływającym na zdrowie nienarodzonych dzieci. Nawet jeśli ciąża nie występuje, unikanie szkodliwych substancji jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, wystarczającego do tego, aby było to opłacalne.

Wybór zdrowego stylu życia

„C” w PACT oznacza wybór zdrowego stylu życia. „Zdrowie matki podczas ciąży ma bezpośredni wpływ na zdrowie jej dziecka” – mówi dr Siobhan Dolan, doradca medyczny March of Dimes. „Jest wiele rzeczy, które kobieta może zrobić, aby pomóc dziecku w najlepszej sposobności, aby urodzić się zdrowo”.

Jest wiele innych rzeczy, które kobiety mogą zrobić, aby żyć zdrowo i zmniejszyć ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Kluczem do wyboru zdrowego stylu życia jest przestrzeganie zdrowej diety, utrzymanie zdrowej wagi i leczenie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.

Dzieci z nadwagą mają zwiększone ryzyko wad wrodzonych. U matek z nadwagą występuje zwiększone ryzyko poronienia i powikłań związanych z porodem i porodem.

Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania zdrowej wagi, a wszelkie zmiany w diecie muszą być długoterminowe, a nie szybkie. Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude białka oraz zdrowe tłuszcze i oleje są zalecane przez NBDPN.

Cukrzyca może wpływać na szanse urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, jeśli nie jest prawidłowo kontrolowana. Poziom cukru we krwi należy utrzymywać na zdrowym poziomie. Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę chorobę metaboliczną, poszukiwanie badań u lekarza może być dobrym pomysłem dla kobiet, które nie są pewne.

Cukrzyca ciążowa to forma cukrzycy, która dotyka 2-10% ciężarnych kobiet, występująca, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny, aby poradzić sobie ze zwiększonymi wymaganiami ciąży. Według raportu opublikowanego w październiku 2014 r. Utrzymanie zdrowego trybu życia może zmniejszyć o połowę to ryzyko.

Istnieje wiele infekcji, które matka może złapać, co może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych. Obejmują one:

 • Choroby przenoszone drogą płciową (chlamydia, rzeżączka, kiła)
 • Choroby, którym można zapobiegać podczas szczepień (różyczka, grypa)
 • Infekcje przenoszone przez żywność (listeria, salmonella).

Ryzyko złapania tych infekcji można łatwo zmniejszyć, zwracając szczególną uwagę na higienę osobistą, podejmując rozsądne decyzje dotyczące stylu życia i uzyskując odpowiednie szczepienia. Jednak wszystkie potencjalne strzały powinny być omówione z lekarzem ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych efektów.

„Jedzenie zdrowej diety i praca nad zdrową wagą, utrzymywanie cukrzycy pod kontrolą, rzucenie palenia i unikanie dymu z drugiej ręki oraz unikanie alkoholu – wszystko to może pomóc zwiększyć szanse na zdrowe dziecko” – mówi Leslie Beres.

Rozmowa z lekarzem

„T” w PACT oznacza rozmowę z lekarzem. Regularny kontakt z lekarzem może znacznie pomóc w planowaniu z wyprzedzeniem, unikaniu szkodliwych substancji i wyborze zdrowego stylu życia.

Ciężarna dama i partner z lekarzem.

Wszystkie leki powinny zostać przedyskutowane z lekarzem przed przyjęciem, w tym lekami na receptę, lekami bez recepty oraz suplementami diety i ziołowymi.

Stosowanie opioidowych środków przeciwbólowych we wczesnej ciąży może podwoić ryzyko narodzin dzieci z poważnymi wadami serca, a inne leki przeciwbólowe mogą również prowadzić do rozszczepienia kręgosłupa lub gastroschis – otworu w ścianie brzusznej.

Historia szczepień powinna zostać omówiona z lekarzem. Istnieją pewne szczepienia najlepiej przyjmowane przed zajściem w ciążę, takie jak szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Inne, takie jak Tdap – na krztusiec – powinny być przyjmowane podczas ciąży.

Szczepionka przeciw grypie najlepiej podawać o określonych porach, w zależności od tego, czy jest to pora grypowa, kiedy rozpoczyna się ciąża. Naukowcy odkryli, że szczepionka przeciw grypie podawana w czasie ciąży może chronić zarówno matkę, jak i dziecko (do 6 miesięcy) przed grypą. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na ciężkie choroby spowodowane grypą.

Ważną częścią planowania ciąży może być odkrywanie historii rodziny. Ten proces najlepiej wykonywać przy pomocy lekarza, który może pomóc w identyfikacji wszelkich istotnych informacji, które mogą mieć wpływ na opiekę podczas ciąży. Lekarz może zalecić specjalistyczne doradztwo genetyczne lub żywieniowe w zależności od historii medycznej rodziny.

Kobiety w ciąży powinny mieć regularne kontrole – zwane opieką przedporodową – zorganizowane z lekarzem lub położną. Są one niezbędne w monitorowaniu zdrowia matki i dziecka oraz identyfikowaniu wszelkich zagrożeń dla zdrowia, które mogą pojawić się tak szybko, jak to możliwe.

A co z mężczyznami?

Mężczyźni mogą również odgrywać rolę w zapobieganiu defektom zdrowotnym, nawet jeśli wiele obowiązków leży po stronie kobiet, aby utrzymać zdrowy tryb życia. Oferowanie wsparcia osobom, które rozważają rodzicielstwo, może mieć znaczenie, szczególnie gdy w grę wchodzą znaczące zmiany w stylu życia, takie jak rzucenie palenia.

Amerykańskie Stowarzyszenie Ciąży (APA) twierdzi, że podniesienie świadomości na temat Miesiąca Zapobiegania Pandemii – poprzez wysłanie e-maila do wszystkich osób w Twojej książce adresowej – mogłoby pomóc. „To nic nie kosztuje i może łatwo skłonić kogoś, kto zastanawia się nad rodzicielstwem, aby mieć egzamin z wellnessu lub poszukać porady genetycznej” – sugerują.

Ponieważ niektóre wady wrodzone mogą występować w rodzinie, ważne jest, aby mężczyźni w pełni uczestniczyli we wszelkich dochodzeniach dotyczących historii chorób rodzinnych, które mają miejsce.

W ostatnich latach doniesiono o badaniach sugerujących, że dieta i zawód ojca mogą również wpływać na ryzyko wad wrodzonych u niemowląt.

Badania te sugerowały, że mężczyźni powinni zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego, a mężczyźni pracujący na określonych stanowiskach – w tym informatycy, ogrodnicy i fryzjerzy – byli związani z wyższym ryzykiem posiadania dzieci z wadami wrodzonymi.

Nawet jeśli wyniki tych badań nie zostały uwzględnione w zaleceniach grup takich jak NBDPN, jeśli mężczyźni zdecydują się na podobne zmiany w stylu życia w stosunku do swoich partnerów, mogą zapewnić dodatkowy poziom zachęty, który może wprowadzić duże zmiany nieco łatwiej .

Postaraj się, aby dzieci miały zdrowy start

Wady wrodzone są powszechnym problemem zdrowotnym, ale nie muszą być tak rozpowszechnione jak obecnie. Jednym z kluczy do obniżenia jego rozpowszechnienia jest podnoszenie świadomości.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak powszechne są wady wrodzone” – mówi Coleen Boyle. „Większość z nas zna kogoś dotkniętego tymi schorzeniami: dziecko urodzone z rozszczepem wargi i podniebienia, młoda dziewczyna z zespołem Downa, współpracownica, która straciła dziecko z powodu ciężkiej wady serca.”

Krajowy Miesiąc Prewencji Urodzeń jest dobrze przygotowany na początku roku. Większość zaleceń dotyczących zmniejszania wad wrodzonych wiąże się z prowadzeniem zdrowego trybu życia. Z końcem roku świeżością w umysłach ludzi i bodźcem do zmian w powietrzu, styczeń jest świetnym czasem dla ludzi myślących o dzieciach, aby zbudować podstawy szczęśliwej i zdrowej ciąży.

„Nowy rok będzie pełen niespodzianek” – mówi dr Dolan. „Więc nawet jeśli nie jesteś w ciąży, ale chcesz mieć dzieci w przyszłości, zdecyduj, aby dać im zdrowy start w życiu”.

Like this post? Please share to your friends: