Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest rak endometrium?

Rak endometrium zaczyna się w warstwie komórek tworzących wyściółkę macicy, zwanej endometrium. Jest to rak macicy lub macicy.

Większość nowotworów macicy rozpoczyna się jako rak endometrium. W innym typie nowotworu, mięsaku macicy, nowotwór zaczyna się w mięśniach i tkankach macicy. Rak endometrium i mięsak macicy są zwykle traktowane inaczej.

Rak macicy jest czwartym najczęściej występującym rakiem u kobiet w USA. W 2017 r. Spodziewano się 61.300 diagnoz raka endometrium, a szacowano, że z tej choroby będzie 10 920 zgonów.

Zwykle dotyczy osób w wieku powyżej 55 lat.

Rak endometrium

 • Rak endometrium wpływa na żeński układ rozrodczy.
 • Wczesne objawy raka endometrium obejmują nietypowe lub obfite krwawienie i wodnistą wydzielinę.
 • Leczenie obejmuje chirurgię, radioterapię, chemioterapię i terapię hormonalną.
 • Szansa przeżycia dłużej niż 5 lat wynosi ponad 95 procent, jeśli diagnoza zdarza się wcześnie.

Objawy

rak endometrium

Wczesne oznaki i objawy obejmują nietypowe krwawienie, na przykład po menopauzie lub między miesiączkami

Ból może występować w okolicy miednicy lub rzadziej podczas stosunku płciowego. Niektóre kobiety odczuwają również ból podczas oddawania moczu lub mają problemy z opróżnianiem pęcherza.

W miarę postępu choroby mogą istnieć:

 • uczucie masy lub ciężkości w obszarze miednicy
 • niezamierzona utrata masy ciała
 • zmęczenie
 • nudności
 • ból w kilku częściach ciała, w tym w nogach, plecach i okolicy miednicy

Inne, nienowotworowe problemy zdrowotne mają podobne objawy, takie jak mięśniaki, endometrioza, przerost endometrium lub polipy w wyściółce macicy.

Ważne jest, aby wykluczyć raka endometrium, jeśli inny stan powoduje podobne objawy.

Inscenizacja

Jeśli wykryty zostanie rak, oceniany będzie stopień nowotworu, aby zobaczyć, jak szybko dzielą się komórki i jak szybko nowotwór może wzrastać.

Guzy o wyższym stopniu złośliwości szybciej rosną i rozprzestrzeniają się na inne części ciała.

Leczenie będzie zależeć od etapu lub od tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak.

Można zastosować następujące etapy:

 • Etap 0: Komórki rakowe pozostają tam, gdzie się zaczęły, na powierzchni wewnętrznej wyściółki macicy.
 • Etap 1: Rak rozprzestrzenił się poprzez wewnętrzną wyściółkę macicy do endometrium i prawdopodobnie do mięśniówki macicy.
 • Etap 2: Nowotwór rozprzestrzenił się na szyjkę macicy.
 • Stadium 3: Guz rozprzestrzenił się przez macicę do pobliskiej tkanki, w tym do pochwy lub węzła chłonnego.
 • Etap 4: Rak rozprzestrzenił się na pęcherz lub jelito i prawdopodobnie na inne obszary, takie jak kości, wątroba lub płuca.

Kiedy rak endometrium rozprzestrzenia się z endometrium na inne części ciała, a kiedy nowy guz tworzy się w płucach, na przykład, nowym nowotworem nie jest rak płuc. Jest znany jako przerzutowy rak endometrium.

Poniżej znajduje się 3-D zwiedzanie etapów raka endometrium, który jest w pełni interaktywny.

Zbadaj model za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego, aby dowiedzieć się więcej o raku endometrium.

Leczenie

Leczenie zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety z rakiem endometrium oraz od stopnia i stadium nowotworu.

Lekarz omówi opcje i możliwe działania niepożądane z osobą, która ma zostać poddana leczeniu.

Opcje obejmują chirurgię, radioterapię, chemioterapię i terapię hormonalną.

Chirurgia

Leczenie chirurgiczne raka endometrium zwykle przyjmuje postać histerektomii lub usunięcie macicy wraz z jajowodami i jajowodami. Zazwyczaj obejmuje to 2-dniowy pobyt w szpitalu, ale wznowienie normalnych zajęć może potrwać od 4 do 8 tygodni.

Kobieta, która jeszcze nie przeszła menopauzy, nie będzie już miesiączkować po operacji, a ona nie będzie w stanie począć. Może doświadczać objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwy.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje silne wiązki do zabijania komórek rakowych. Niszczy ich DNA, dzięki czemu nie mogą się już rozmnażać.

W promieniowaniu wiązki zewnętrznej (EBRT) wiązka skierowana jest na miednicę i inne obszary z rakiem. Może trwać do pięciu sesji w tygodniu przez kilka tygodni. Sesja trwa około 15 minut.

Brachyterapia lub radioterapia wewnętrzna wykorzystuje małe urządzenia wypełnione promieniowaniem, takie jak przewody, cylinder lub małe nasiona. Są one umieszczane wewnątrz pochwy na kilka minut, a następnie usuwane. Pacjent następnie wraca do domu. Terapię powtarza się dwa lub więcej razy w ciągu kilku tygodni. Usunięcie urządzenia usuwa promieniowanie z ciała.

Radioterapia neoadjuwantowa ma na celu zmniejszenie guza przed operacją, co ułatwia jego usunięcie.

Radioterapię adiuwantową można również zastosować po zabiegu chirurgicznym, aby wyeliminować pozostałe komórki nowotworowe.

Skutki uboczne radioterapii obejmują spaloną skórę w leczonym obszarze, wypadanie włosów, zmęczenie, chorobę i biegunkę. Po leczeniu działania niepożądane zwykle ustępują.

Chemoterapia

chemoterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki do niszczenia komórek nowotworowych. W połączeniu z radioterapią może usunąć pozostałości guza.

W późnym stadium raka chemioterapia może spowolnić postęp choroby i przedłużyć oczekiwaną długość życia.

Zarówno radioterapia, jak i chemioterapia mogą pomóc złagodzić objawy u pacjentów z zaawansowanym rakiem.

W przypadku raka endometrium chemioterapię podaje się zwykle dożylnie w cyklach leczenia. Jest okres odpoczynku, aby umożliwić odzyskanie. Cykl powtarza się kilka razy, w zależności od etapu i celów leczenia.

Możliwe działania niepożądane obejmują zmniejszenie liczby zdrowych komórek krwi, pozostawiając pacjenta podatnego na siniaki, krwawienie, anemię, zmęczenie i zwiększone ryzyko zakażenia.Jeśli te objawy wystąpią, pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza.

Chemioterapia może również powodować wypadanie włosów i problemy żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty, biegunkę i słaby apetyt. Mogą występować rany warg i ust.

Problemy te zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.

Mniej powszechne efekty obejmują obrzęk nóg i stóp, bóle stawów, problemy z równowagą, problemy ze słuchem, wysypkę skórną, drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach.

Terapia hormonalna

Hormonoterapia może pomóc pacjentom z zaawansowanym rakiem endometrium.

Kobiety z bardzo wczesnym stadium raka i niskimi nowotworami, które chcą zajść w ciążę, mogą wybrać raczej hormonoterapię niż operację.

To nie jest standardowe leczenie i wymaga ścisłego monitorowania. Jeśli po 6 miesiącach terapii hormonalnej nastąpi całkowita remisja nowotworu, kobieta zostanie zachęcona do poczęcia i porodu, a następnie po usunięciu macicy zostanie usunięta macica w celu zmniejszenia ryzyka powracającego raka w okolicy.

Terapia hormonalna w raku endometrium polega na podawaniu progestyny, w celu zmniejszenia guza i opanowania objawów oraz zmniejszenia poziomu estrogenu, co utrudnia wzrost komórek nowotworowych.

Działania niepożądane obejmują zwiększenie masy ciała, łagodne skurcze mięśni i łagodne nudności.

Przyczyny

Przyczyna raka endometrium nie jest znana.

Rak pojawia się, gdy zmienia się struktura genetyczna komórki lub grupy komórek. Komórki zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany, zamiast umierać w normalnym punkcie ich cyklu życia.

Nadal trwają badania nad przyczynami wystąpienia tych zmian genetycznych.

Czynniki ryzyka

Podczas gdy bezpośrednie przyczyny raka endometrium nie są znane, istnieje kilka czynników, które zostały zidentyfikowane jako mogące zwiększać ryzyko choroby.

Głównym czynnikiem w raku endometrium jest zwiększona ekspozycja na wysokie poziomy estrogenu. Kobiety, które są bardziej zagrożone, to ci, którzy nigdy nie byli w ciąży, ci, którzy rozpoczynają miesiączkę przed 12 rokiem życia lub ci, którzy przechodzą menopauzę po 55 roku życia.

Zastępcza hormonalna terapia estrogenowa (HRT) również przyczynia się do ryzyka raka endometrium. Jest to często używane przez kobiety po usunięciu macicy. Zespół policystycznych jajników (PCOS) może zwiększać poziom estrogenu, a zatem jest również czynnikiem ryzyka.

Cukrzyca może zwiększać ryzyko, ponieważ poziom estrogenu ma tendencję do wzrostu wraz z poziomem insuliny. Długotrwałe wysokie poziomy estrogenu zwiększają szansę na rozwój raka macicy.

Inne czynniki to:

 • przerost endometrium, lub nadmierny przerost lub zgrubienie wyściółki macicy
 • otyłość
 • nadciśnienie
 • stosowanie tamoksyfenu w celu zapobiegania lub leczenia raka piersi
 • radioterapia miednicy
 • rodzinna historia raka macicy
 • wcześniejsze rozpoznanie raka jajnika lub piersi

Niektóre doniesienia powiązały akryloamid, związek rakotwórczy znaleziony w zwęglonej żywności bogatej w węglowodany był związany z rakiem endometrium i jajnika u kobiet po menopauzie.

Jednak ostatnie raporty zakwestionowały to.

Wczesne znaki

Ważne jest, aby rozpoznać wczesne objawy raka endometrium, tak aby leczenie mogło rozpocząć się na etapie, który prawdopodobnie umożliwi leczenie raka.

Te wczesne objawy obejmują:

 • krwawienie z pochwy między miesiączkami
 • okresy cięższe niż zwykle
 • krwawienie z pochwy u kobiet po menopauzie
 • nieprawidłowe wydzielanie z pochwy, które jest wodniste lub zabarwione krwią

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowe wydzielanie z pochwy lub nietypowe miesiączki, natychmiast udaj się do lekarza.

Diagnoza

Aby zdiagnozować ten rodzaj raka, lekarz przejrzy objawy, jak również historię medyczną i rodzinną. Przeprowadzą również badanie miednicy.

Obejmuje to badanie i czucie szyjki macicy, macicy, pochwy i warg sromowych w celu wykrycia jakichkolwiek grudek lub zmian kształtu lub wielkości.

Badanie przezpochwowe USG (TVU) może określić rozmiar i kształt macicy oraz strukturę i grubość endometrium, aby wykluczyć inne stany. Przetwornik jest wkładany do pochwy, a fale dźwiękowe tworzą obraz wideo macicy na monitorze.

Badania krwi mogą również ujawnić komórki nowotworowe.

Biopsja polega na pobraniu próbki tkanki lub komórek do badania pod mikroskopem. Może to być histeroskopia, w której cienki teleskop wkłada się do pochwy i macicy lub biopsję aspiracyjną, używając małej, elastycznej rurki do pobrania komórek próbki.

Testy wykrywające rozprzestrzenianie się raka endometrium obejmują test Pap, biopsję węzłów chłonnych i testy obrazowania, takie jak skanowanie rentgenowskie, CT, PET lub MRI.

Perspektywy

Średnie 5-letnie przeżycie dla raka endometrium ogółem wynosi około 81,3 procent, według American Cancer Society, i 95,3 procent dla osób zdiagnozowanych na najwcześniejszym etapie.

Aby zmniejszyć ryzyko, National Cancer Institute zaleca unikanie palenia, regularne ćwiczenia i przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety.

Like this post? Please share to your friends: