Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się rumieńca?

Stres lub zażenowanie może powodować, że policzki niektórych osób stają się różowe lub czerwonawe, co jest zjawiskiem znanym jako rumieniec.

Rumień to naturalna reakcja organizmu, która jest wyzwalana przez współczulny układ nerwowy – złożoną sieć nerwów, które aktywują tryb „walki lub ucieczki”.

Ci, którzy łatwo zestresują się, mają zaburzenia lękowe lub fobie społeczne, mogą rumienić się bardziej niż inni. Chociaż może powodować uczucie samoświadomości, rumienienie nie jest samo w sobie szkodliwe.

W tym artykule opisano przyczyny powstawania rumieńców i podano 12 sposobów zapobiegania im.

Szybkie fakty dotyczące rumieńca:

 • Rumieniec jest spowodowany głównie przez aktywację trybu „walki lub ucieczki”.
 • Rumieniec to normalna reakcja organizmu, która zdarza się większości ludzi, przynajmniej sporadycznie.
 • Rumieniec wynika głównie z przyczyn psychologicznych.
 • Kluczem do zatrzymania rumieńca jest przejęcie kontroli nad odpowiedzią „walcz lub uciekaj”.

Jakie są przyczyny rumienia?

Kobieta ukrywa twarz w dłoniach, ponieważ jest nieśmiała i zażenowana,

Ta naturalna reakcja pojawia się w obliczu postrzeganego zagrożenia, a także może być wywołana przez pojawienie się silnej emocji, takiej jak stres, wstyd lub zakłopotanie.

Naczynia krwionośne na twarzy stają się szersze i zwiększają przepływ krwi do skóry, co prowadzi do charakterystycznego zaczerwienienia zaczerwienienia.

W rzeczywistości niektóre badania dowiodły, że wystarczy powiedzieć komuś, że się rumienią, aby to wywołać.

Istnieją jednak inne przyczyny rumienia, które obejmują:

 • alkohol
 • gorączka
 • gorące potrawy lub napoje
 • schorzenia, w tym trądzik różowaty, nadmierne pocenie się i mastocytozę (rzadkie schorzenie związane z histaminą)
 • leki takie jak blokery kanału wapniowego, kalcytonina i niektóre leki stosowane w leczeniu raka (w tym tamoksyfen i buserelina)
 • klimakterium
 • pikantne jedzenie
 • nagłe zmiany temperatury ciała lub temperatury pokojowej
 • energiczne ćwiczenia

12 sposobów zapobiegania rumienianiu

Oto kilka sposobów, aby zatrzymać silne lub częste rumienienie:

1. Oddychaj

Oddychanie głęboko i powoli powie mózgowi, aby się odprężył. Po rozluźnieniu organizm przestanie uwalniać hormony stresu, bicie serca powróci do normalnego poziomu, a ciśnienie krwi powróci do normy.

Te zdarzenia zmniejszą poziom krwi pędzi do twarzy, zapobiegając w ten sposób rumieniec.

2. Zaakceptuj zaczerwienienie

Grupa wspó? Pracowników w grupie u? Miechni? Ci i? Mia ?.

Czasami, rumienienie w odpowiedzi na stresującą sytuację może być kolejnym źródłem stresu, a tym samym pogorszyć zaczerwienienie twarzy. Poprzez uznanie i zaakceptowanie rumieńca może zatrzymać ten cykl.

Co ciekawe, badania sugerują, że większość ludzi przecenia wpływ, jaki ma na nich rumieniec.

W rzeczywistości rumienienie może nie być tak złe. Niektóre badania wykazały, że osoby, które się rumienią, są bardziej skłonne do wybaczenia przez inne osoby, co może pomóc w uniknięciu konfliktu.

3. Uśmiechnij się i śmiej się

Badania sugerują, że uśmiech może zmniejszyć poziom stresu i regulować naturalne reakcje na stres.

Według badań z 2012 r. Osoby wykonujące stresujące zadania podczas uśmiechu mają niższe tętno po wykonaniu zadania niż osoby, które nie uśmiechają się podczas wykonywania tych samych czynności. Uczestnicy, którzy się uśmiechają, również czują się lepiej podczas aktywności niż ci, którzy zachowują neutralną ekspresję.

4. Reguluj temperaturę

Rumieniec jest często ostrzejszy w cieplejszych temperaturach. Aby zmniejszyć zaczerwienienie twarzy, przejdź do chłodniejszego obszaru, włącz klimatyzację lub usuń kilka warstw odzieży. Popijanie zimnej wody może być również skuteczne.

5. Unikaj kontaktu z oczami

Uspokój się, unikając kontaktu wzrokowego z każdym, kto może przyczyniać się do stresu lub zakłopotania. Niektórzy ludzie po prostu muszą na chwilę odwrócić wzrok, podczas gdy inni mogą potrzebować chwilowo zamknąć oczy.

6. Nosić makijaż

Używanie zielono zabarwionego makijażu poprawiającego kolor może maskować zaczerwienienie, ponieważ zielony neutralizuje zaczerwienienia policzków.

Ten makijaż może być szczególnie korzystny dla tych, którzy doświadczają regularnego lub silnego rumienia tylko w pewnych sytuacjach, na przykład podczas prezentacji w szkole lub na spotkaniu w pracy.

7. Unikaj wyzwalaczy

Ludzie, którzy mają określone wyzwalacze rumieńców, mogą chcieć ich uniknąć. Na przykład ci, którym przeszkadza rumieniec, który powstaje w wyniku spożywania pikantnych potraw, alkoholu lub gorących napojów, powinni unikać jedzenia lub picia tych produktów.

8. Trzymaj się z dala od centrum uwagi

To nie zawsze może być wykonalne – lub społecznie pożądane – ale pozostawanie poza zasięgiem wzroku może pomóc ograniczyć zaczerwienienie. Powodem tego jest to, że bycie w centrum uwagi może powodować rumienienie.

Na przykład, gdy uczestnicy zostali poproszeni o głośne śpiewanie, podczas gdy ktoś obserwował jedną stronę twarzy, naukowcy odkryli, że strona oglądanej twarzy jest gorętsza i bardziej czerwona niż druga strona.

9. leczyć zaburzenia lękowe

Mężczyzna mówi do terapeuty podczas sesji doradczej.

Ciężkie rumienienie związane z zaburzeniami lękowymi lub fobią społeczną można leczyć za pomocą leków lub terapii.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być skutecznym sposobem leczenia wielu stanów związanych z lękiem.

CBT działa poprzez kwestionowanie wszelkich negatywnych i nierealistycznych myśli, które powodują nieprzyjemne uczucia, reakcje cielesne i zachowania.

10. Zapytaj lekarza o zmianę leku

Ponieważ niektóre leki mogą zwiększać częstotliwość lub nasilenie rumienia, pomocne może być rozmawianie z lekarzem o zmianie leku na alternatywny, który nie wywołuje rumienia.

11. Zaadresować schorzenia

Jeśli rumieniec jest spowodowany trądzikiem różowatym skóry, nadmiernym zaburzeniem pocenia znanym jako nadmierne pocenie się lub innym stanem chorobowym, lekarz może być w stanie przepisać leczenie, aby zająć się podstawowym zaburzeniem i złagodzić rumieńce.

12. Chirurgia

Niektóre osoby, które doświadczają silnego rumieńca, który wpływa na jakość ich życia i relacje międzyludzkie, mogą rozważyć operację.

Endoskopowa chirurgia klatki piersiowej (ETS) jest najczęściej stosowaną operacją do nadmiernego zaczerwienienia. Obejmuje zerwanie nerwów, aby zamknąć naczynia krwionośne twarzy.

Większość ludzi, którzy przechodzą ETS do rumienia są zadowoleni z wyniku, według niektórych badań. Mogą jednak wystąpić powikłania, w tym zakażenie i opadanie powiek. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań wzrasta wraz z wiekiem, natomiast zadowolenie z zabiegu maleje wraz z wiekiem.

Na wynos

Jeśli zaczerwienienie jest częste i na tyle poważne, by wpłynąć na jakość życia danej osoby i na jej relacje z innymi osobami, może zaistnieć potrzeba zajęcia się nią.

Najskuteczniejsze kroki, jakie dana osoba może podjąć, to spokój i zmiana myślenia w czasie rumieńca oraz sytuacje, które prowadzą do rumieńców.

Jeśli te kroki nie zmniejszą dostatecznie zmętnienia, pomocne może być omówienie z lekarzem innych opcji – takich jak terapia, leczenie lub zabieg chirurgiczny.

Like this post? Please share to your friends: