Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Leczenie choroby Addisona: Leki, działania niepożądane i rokowanie

Leczenie choroby Addisona ogólnie obejmuje leczenie zastępcze kortykosteroidami. Leki są brane na całe życie. Lek kortykosteroidowy, który zwykle przyjmuje się doustnie (doustnie), zastępuje kortyzol i aldosteron, który organizm nie wytwarza.

Wykres nadnerczy

Możliwości leczenia choroby Addisona obejmują wiele leków, zwykle w postaci tabletek, w zależności od konkretnych hormonów, których brakuje w organizmie.

Perspektywy są pozytywne, jeśli leczenie kortykosteroidami jest kontynuowane – ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń lekarza.

Szybkie fakty dotyczące leczenia choroby Addisona

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących leczenia choroby Addisona. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Leczenie koncentruje się na zastępczej terapii kortykosteroidami, zwykle w postaci tabletek raz lub dwa razy dziennie.
 • W nagłych przypadkach mogą być wymagane zabiegi domowe, w tym wstrzykiwane kortykosteroidy.
 • Leczenie trwa przez resztę życia pacjenta i koncentruje się na leczeniu objawów.
 • Rokowanie jest dobre, o ile leki są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, ale wymagane są regularne konsultacje lekarskie.

Jakie leki są dostępne w chorobie Addisona?

Leki wymagane do skutecznego leczenia Addisona zależą od hormonów, które nie są już skutecznie produkowane w nadnerczach.

Niektóre potencjalne leki obejmują:

 • Hydrokortyzon – te tabletki zastępują brakujący kortyzol. Prednizolon lub deksametazon są przepisywane rzadziej.
 • Fludrokortyzon – może być przepisany na brakujący aldosteron.
 • Dehydroepiandrosteron (DHEA) – te tabletki mogą być przepisywane, jeśli występuje niedobór androgenów (męskiego hormonu płciowego).

Skutki uboczne leków

Skutki uboczne hydrokortyzon i fludrokortyzon: obejmują problemy ze snem, trądzik, powolne gojenie się ran, zawroty głowy, nudności i zwiększoną potliwość.

Skutki uboczne DHEA u kobiet: podobne do powyższych, ale mogą również obejmować zmiany w cyklu menstruacyjnym, rozwój głębszego głosu i wzrost owłosienia twarzy.

Częstotliwość przyjmowania leków przez pacjenta zależy od poziomu niedoboru hormonu i nasilenia objawów. W rezultacie pacjenci będą musieli z czasem poprawić swój program leczenia przez personel medyczny.

Komplikacje podczas leczenia

Ponieważ schorzenie to jest leczone lekami, które należy przyjmować przez resztę życia pacjenta, należy wziąć pod uwagę kilka czynników ryzyka.

Należy zachować ostrożność, gdy osoba z chorobą Addisona doświadcza następujących objawów:

 • Choroba – jeśli pacjent źle się poczuje, może mieć wpływ na poziom hormonów, co oznacza, że ​​ich leki mogą być mniej skuteczne w łagodzeniu objawów.
 • Operacja – dysfunkcja gruczołu nadnercza jest ważnym czynnikiem podczas operacji; pacjenci będą musieli być uważnie monitorowani i poddawani leczeniu w trakcie i po wyzdrowieniu po operacji.
 • Ciąża – jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, zmienia się poziom hormonów. W czasie ciąży leki mogą wymagać regularnej regulacji, aby były skuteczne.

W przypadku stresu, urazu lub zakażenia konieczne może być zwiększenie dawki leku. Jeśli pacjent cierpi na wymioty, konieczne może być wstrzyknięcie leków.

Pacjent może również potrzebować dodatkowej soli do codziennej diety.

Kryzys nadnerczy (kryzys Addisona)

Kryzys nadnerczy to zagrażająca życiu sytuacja, w której ciśnienie krwi i poziom glukozy we krwi są niebezpiecznie niskie, a poziomy potasu zbyt wysokie.

Pacjent będzie wymagał natychmiastowej pomocy lekarskiej, która zwykle obejmuje wstrzyknięcia dożylne:

 • hydrokortyzon
 • roztwór soli fizjologicznej
 • cukier (dekstroza)

Kryzys nadnerczy jest nagłym przypadkiem i należy go natychmiast leczyć.

Bransoletka / naszyjnik z alarmem medycznym

Wielu lekarzy zaleca pacjentom noszenie bransoletki lub naszyjnika z ostrzeżeniem medycznym, które informują pracowników służby zdrowia, że ​​mają chorobę Addisona; jest to szczególnie ważne w przypadku starszych pacjentów, którzy mogą częściej padać lub zranić się.

Pacjenci z chorobą Addisona nie wytwarzają wystarczającej ilości kortyzolu, więc kiedy mają wypadek lub poważne obrażenia, personel medyczny musi wiedzieć, jakich leków natychmiast potrzebuje osoba (kortyzol), aby zapobiec jakimkolwiek powikłaniom.

Przeczytaj więcej o chorobie Addisona:

 • Co to jest choroba Addisona?
 • Objawy choroby Addisona
 • Przyczyny choroby Addisona
 • Diagnozowanie choroby Addisona
Like this post? Please share to your friends: