Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zdrowe są brukselki?

Brukselka mają złą reputację i wydają się wychodzić tylko na Święta Bożego Narodzenia i Święto Dziękczynienia. Jednak spożywanie większej ilości tych niskokalorycznych, gęstych pod względem odżywczym warzyw może przynieść duże korzyści dla Twojej diety.

Są jednym z lepszych zielonych źródeł białka pochodzenia roślinnego, a tylko jedna porcja spełnia codzienne wymagania witaminy C i witaminy K.

Brukselka są częścią rodziny warzyw krzyżowych, które dostarczają wielu różnych składników odżywczych z niewielką ilością kalorii. Warzywa kapustne powinny znajdować się na szczycie listy większości ludzi, kiedy chcą wzbogacić swoją dietę.

Ta funkcja jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Bada rozkład składników pokarmowych brukselki, ich możliwe korzyści zdrowotne, jak włączyć więcej do diety i potencjalne ryzyko zdrowotne spożywania brukselki.

Szybkie fakty dotyczące brukselki:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących brukselki. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Brukselka są szczególnie bogate w białka w porównaniu do innych zielonych warzyw.
 • Istnieje szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych związanych z brukselką, w tym prawdopodobnie ochrona oczu i kości.
 • Brukselki nie powinny być rozgotowane, ponieważ zmniejsza to poziom składników odżywczych.

Korzyści

kiełki

Brukselka oferuje szereg korzyści zdrowotnych.

Spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko wielu chorób.

Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia brukselki i podobnych warzyw kapustnych może zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności.

Mogą również promować zdrową cerę, zwiększoną energię i ogólną niższą wagę.

Walka z rakiem

Spożywanie dużych ilości warzyw krzyżowych, takich jak brukselka, wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka.

Niedawno naukowcy byli w stanie wskazać, że związki zawierające siarkę w brukselkach zapewniają zarówno ich gorzki smak, jak i właściwości zwalczające raka.

Brukselki wykazały obiecujące wyniki w przypadku raka przełyku, gruczołu krokowego i trzustki, a także czerniaka.

Brukselka zawierają również dużą ilość chlorofilu, zielonego barwnika znajdowanego w roślinach. Może to blokować rakotwórcze działanie amin heterocyklicznych generowanych podczas zwęglania mięsa. Ludzie, którzy lubią zwęglone jedzenie, powinni je łączyć z zielonymi warzywami, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Poprawa zdrowia kości

Niskie spożycie witaminy K wiąże się z wyższym ryzykiem złamania kości. Odpowiednie spożycie witaminy K poprawia zdrowie kości, poprawiając wchłanianie wapnia i zmniejszając usuwanie wapnia z moczem.

Trzy czwarte filiżanki brukselki spełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę K. Są także doskonałym źródłem wapnia. Wapń jest niezbędny dla siły i wzrostu kości.

Należy pamiętać, że osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, takie jak kumadyna lub warfaryna, nie powinny nagle zmienić przyjmowania witaminy K ze względu na jej ważną rolę w krzepnięciu krwi.

Zarządzanie cukrzycą

Brukselka zawiera przeciwutleniacz zwany kwasem alfa-liponowym, który, jak wykazano, obniża poziom glukozy, zwiększa wrażliwość na insulinę i zapobiega zmianom wywołanym przez stres oksydacyjny u pacjentów z cukrzycą. Kwas alfa-liponowy występuje w wielu zielonych warzywach.

Badania nad kwasem alfa-liponowym wykazały również zmniejszenie obwodowej neuropatii i neuropatii autonomicznej u chorych na cukrzycę.

Jednak w większości badań stosowano dożylny kwas (IV) alfa-liponowy i nie jest jasne, czy spożywanie substancji w ramach diety przyniesie takie same korzyści.

Utrzymywanie wizji

Witamina C pomaga zachować zdrowe oczy.

Potężny składnik odżywczy, obfity w brukselkę, może chronić przed rozwojem zaćmy.

Zdrowie i wygląd skóry

Witamina C przeciwutleniacz może pomóc w walce z uszkodzeniami skóry spowodowanymi przez słońce i zanieczyszczenia, gdy są spożywane w ramach diety lub stosowane na skórę. Witamina C może również zwalczać toksyczne wolne rodniki i pomagać w tworzeniu kolagenu wspomagającego skórę.

Może to zmniejszyć zmarszczki i poprawić ogólną strukturę skóry.

Brukselka dostarcza 75 miligramów (mg) na filiżankę, więcej niż spełnia dzienne zapotrzebowanie. Zapewniają również witaminę A. Ma to również kluczowe znaczenie dla zdrowego wyglądu skóry.

Odżywianie

Brukselka w punnet.

Kapusta brukselska jest jedną z 20 najbardziej pożywnych potraw w odniesieniu do wskaźnika Aggregate Nutrient Density Index (ANDI). Ten wynik mierzy zawartość witamin, składników mineralnych i składników odżywczych roślin w stosunku do zawartości kalorii w żywności.

Dobry ranking ANDI oznacza, że ​​rodzaj żywności zapewnia dużą ilość składników odżywczych i niewiele kalorii.

Zgodnie z National Nutrient Database Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), jedna szklanka surowych brukselki zapewnia:

 • 38 kalorii
 • 0 gramów (g) tłuszczu
 • 8 g węglowodanów
 • 3 gramy białka

Jedna filiżanka gotowanej brukselki zapewnia:

 • 56 kalorii
 • 4 g białka
 • 11 g węglowodanów

Jeśli chodzi o zalecaną dzienną dietę niektórych warzyw, spożycie jednego kubka brukselki zapewni:

 • 195 procent witaminy K
 • 125 procent witaminy C
 • 10 procent lub więcej witaminy A, witaminy B-6, kwasu foliowego, potasu i manganu

Brukselka na pewno pakują odżywianie.

Dieta

Pieczona Brukselka

Tradycją świąteczną stało się narzekanie na brukselki.

Jednak pieczone w piecu brukselki podkreślają ich słodki, niemal orzechowy smak i utrzymują świeżość. Zmniejsza również nieprzyjemny, siarkawy zapach i smak, które wielu uważa za nieprzyjemne.

Postaraj się znaleźć kiełki na łodydze, aby uzyskać doskonałą świeżość i szukaj pędów o mniejszych rozmiarach. Są zwykle słodsze i delikatniejsze niż większe kiełki.

Upewnij się, że liście są napięte i twarde. Luźne liście wskazują starsze kiełki. Przechowuj kiełki w torbie w lodówce. Im świeższe kiełki, tym lepiej smakują. Uważaj, aby nie przypalić kiełków, ponieważ ma to gorzki smak i zmniejsza ich wartość odżywczą.

Krótkie wskazówki dotyczące brukselki:

 • Upiec prażone kiełki oliwą z oliwek, popękanym pieprzem i mielonym czosnkiem.
 • Pokrój je cienko i wymieszaj na surowo z sałatkowymi zieleniami.
 • Dodaj kandyzowane orzechy włoskie i suszoną żurawinę do pieczonych kiełków na świąteczne danie.
 • Panfry kroi brukselki, aby uzyskać chrupką teksturę.

Wypróbuj te zdrowe i proste przepisy:

 • Pieczone brukselki z prażonymi pekanami i awokado
 • Klon balsamiczny prażone brukselka
 • Curried sałatka z brukselki
 • Pieczone ziemniaki tęczowe

Na wynos

Indywidualny ogólny schemat odżywiania się jest ważniejszy w zapobieganiu chorobom i osiąganiu dobrego stanu zdrowia niż koncentrowaniu się na poszczególnych pokarmach. Jedzenie z różnorodnością jest kluczem do zdrowego życia.

Dopóki są one ugotowane we właściwy sposób, są wszelkie powody, dla których kiełki brukselskie pojawiają się w następnym posiłku.

Like this post? Please share to your friends: