Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Emolienty: jak możemy z nich korzystać?

Środki zmiękczające lub nawilżające pomagają utrzymać skórę w wilgoci i elastyczności, zmniejszając utratę wody z naskórka, zewnętrznej warstwy skóry.

Zapewniają one folię ochronną. W przypadku pacjentów ze schorzeniami takimi jak wyprysk lub łuszczyca, środki zmiękczające są istotną częścią codziennej pielęgnacji skóry.

Środki zmiękczające znajdują się w wielu zastosowaniach związanych ze skórą i pięknem, takich jak szminki, balsamy i szeroka gama produktów kosmetycznych. Osoby stosujące środki nawilżające i zmiękczające na egzemę lub łuszczycę powinny unikać perfumowanych produktów.

Emolient to środek utrzymujący wilgoć, środek poślizgowy i okluder. Okluzja nakłada warstwę oleju na powierzchnię skóry, spowalniając utratę wody. Środek pochłaniający wilgoć zwiększa powierzchnię skóry w celu zatrzymania wody. Smar zmniejsza tarcie, gdy cokolwiek ściera się na skórze.

Ta potrójna funkcja pomaga komórkom skóry na powierzchni skóry naprawić.

Środki zmiękczające skórę można zwykle stosować tak często, jak to konieczne.

Rodzaje

[emolient na łokciu]

Środki zmiękczające mogą być lekowe lub nielecznicze.

Niepożądane miejscowe środki nawilżające zawierają środki okluzyjne, środki zmiękczające i środki nawilżające.

Środki okluzyjne pokrywają skórę, tworząc fizyczną barierę, która zapobiega utracie wody. Przykładami są wazelina, woski, oleje i silikony. Mogą być niewygodne na skórze, więc mogą być łączone z emolientem.

Emolienty zapewniają barierę okluzyjną i wygładzają łuszczące się komórki skóry, aby skóra wyglądała gładko. Niektóre rozprzestrzeniają się łatwiej niż inne. Można stosować estry i oleje.

Humektanty obejmują składniki, takie jak gliceryna, mocznik i pirolidynowy kwas karboksylowy. Przyciągają wodę z atmosfery i dolnych warstw skóry, aby nawilżyć powierzchnię skóry. Mogą czuć się lepkie, więc zostaną połączone z innymi elementami.

Bilans tych trzech elementów określi rodzaj środka nawilżającego i jego cel.

Środki zmiękczające są również różne w zależności od stosunku oleju lub lipidu do wody. Balsamy mają niską zawartość lipidów, ale zawartość lipidów w maściach. Środki zmiękczające o wysokiej zawartości lipidów są bardziej greaste i lepkie. Sprawiają też, że skóra staje się bardziej lśniąca.

Odkryto, że żel Aloe vera pomaga niektórym osobom z łagodną do umiarkowanej łuszczycą, ale nie wszystkimi. Efekt powlekania żelu na skórze może zapewnić korzyści.

Niektórzy ludzie są uczuleni na składniki produktów, w tym na aloes. Aby sprawdzić alergie, dobrze jest nałożyć część produktu na sekcję wielkości ramienia i odczekać 24 godziny, aby sprawdzić, czy jest jakakolwiek reakcja, zanim zastosuje się ją szerzej.

Do egzemy i łuszczycy

Nawilżające i emolientowe są zalecane dla osób z wypryskiem i łuszczycą w każdym wieku.

W jednym z badań, w którym oceniano wykonalność leczenia bariery skórnej od urodzenia, stwierdzono:

„Wyniki tego badania pokazują, że leczenie zmiękczające od urodzenia jest wykonalnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania atopowemu zapaleniu skóry. Jeśli zostanie potwierdzone w większych badaniach, terapia emolientem od urodzenia będzie prostą i tanią interwencją, która może zmniejszyć globalne ciężar chorób alergicznych. „

Ludzie z wypryskiem lub łuszczycą mogą znaleźć mydło zbyt suche dla skóry. Wiele mydeł w kostkach, mydła w płynie oraz środki czyszczące i perfumujące mogą podrażniać skórę.

Zmiękczające mydełka nie pienią się, ale oczyszczają ręce i skórę. Można je stosować przed myciem lub w wodzie.

[emolienty]

Wodniste kremy lub maści emulgujące są dobrymi alternatywami dla mydeł do rąk i do kąpieli, ponieważ nie usuwają skóry z warstwy powierzchniowej, jak ma to miejsce w przypadku większości mydeł. Zamiast pianki do golenia można stosować wodne kremy.

Niektóre wodne kremy mogą powodować pieczenie. Jeśli to się powtórzy, farmaceuta lub lekarz będzie mógł zaproponować alternatywny produkt.

Kąpiele z bąbelkami mogą wysuszyć i drażnić skórę, ale kąpiel pomaga usunąć skórę i zanieczyszczenia, które mogą przyczynić się do infekcji. Zmiękczające dodatki do kąpieli lub oleje do kąpieli dodane do kąpieli mogą pomóc w zapobieganiu utracie wilgoci ze skóry.

Mogą sprawić, że wanna będzie śliska, dlatego należy uważać podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Mata nieprzywierająca może pomóc.

Środki zmiękczające skórę można również nakładać na gąbkę przed lub podczas kąpieli pod prysznicem.

W przypadku dzieci, u których występuje ryzyko rozwinięcia się zakażonego wyprysku, oleje do kąpieli z substancją antyseptyczną mogą stanowić ochronę, ale powinny być stosowane okazjonalnie. Etykieta zawiera zalecaną ilość, która powinna zostać użyta. Wysokie stężenie może powodować podrażnienie skóry.

Kremy i maści kremów zmiękczających są mniej tłuste niż maści, ale mogą one żądlić po pierwszym zastosowaniu, szczególnie jeśli skóra jest bardzo sucha. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli kłucie utrzymuje się, skonsultuj się z wykwalifikowanym farmaceutą lub lekarzem. U niektórych osób utrzymuje się uporczywe kłucie z powodu zastosowanych środków konserwujących lub reakcji alergicznej.

Rodzaj środka zmiękczającego będzie zależał od tego, jak sucha jest skóra i od której będzie stosowany środek zmiękczający skórę.

Środki zmiękczające mogą występować w butelkach, dużych dozownikach do pompek, tubkach, wannach i słoikach. Są one sprzedawane głównie bez recepty, ale niektóre produkty wymagają recepty.

Pacjenci z łuszczycą lub wypryskiem mają wyjątkowo suchą skórę, więc będą musieli częściej stosować środki zmiękczające skórę. Mogą one w większym stopniu korzystać z leczniczych środków zmiękczających, które zapobiegają nawrotom, stanom zapalnym i zakażeniom.

Produkty te mogą być bardziej skuteczne w przypadku stosowania po umyciu lub kąpieli, gdy skóra najbardziej potrzebuje nawilżenia.

Leczone środki zmiękczające dla łuszczycy i egzemy mogą zawierać kortykosteroidy, kwas salicylowy, analogi witaminy D, smołę węglową, tazaroten, antralinę, takrolimus i pimekrolimus.

Powinny one być stosowane z zaleceniem lekarza, ponieważ niektóre z nich mogą powodować swędzenie lub podrażnienie, a intensywne stosowanie steroidów może powodować poważne skutki uboczne.

Wskazówki dotyczące stosowania

Dla najlepszych rezultatów:

  • Zastosuj środki zmiękczające i nawilżające po kąpieli, gdy woda jest jeszcze uwięziona w skórze
  • Należy stosować co najmniej trzy razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza
  • Zastosuj delikatnie i idź zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów
  • Nie pocierać ani nie ścierać, ponieważ może to powodować swędzenie, blokować mieszki włosowe i wytwarzać ciepło w skórze
  • Kontynuuj używanie emolientu po wyczyszczeniu flare, aby zapobiec jego zwrocie
  • Zapytaj lekarza, aby uzyskać poradę na temat najlepszego produktu dla ciebie i jak z niego korzystać
  • Użyj wersji próbnej i błędu dla produktu, który Ci odpowiada

Używane codzienne, niemedyczne produkty mogą pomóc w łagodnych lub umiarkowanych przypadkach wyprysku w zatoce i mogą zmniejszyć potrzebę stosowania kremów kortykosteroidowych.

Niepożądane środki nawilżające nie zostały uznane za toksyczne, a większość z nich jest bezpieczna podczas ciąży i stosowania w pediatrii.

PLMedBook