Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest paradoksalne oddychanie?

Paradoksalne oddychanie jest często oznaką problemów z oddychaniem. Powoduje skrzywienie klatki piersiowej podczas wdechu i rozszerza się podczas wydechu, co jest przeciwieństwem tego, jak powinien się poruszać.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i objawom paradoksalnego oddychania, a także sposobom rozpoznawania oznak tego stanu u niemowląt.

Czym jest paradoksalne oddychanie?

schemat oddychania i wydechu

Sposób, w jaki oddychanie wygląda i czuje, zależy od ruchów przepony i płuc.

Przepona jest głównym mięśniem, który kontroluje oddychanie. Podczas wdechu – termin techniczny do wdychania – przepona ściąga w dół, dzięki czemu więcej miejsca w klatce piersiowej umożliwia płucom rozszerzanie się powietrzem. To sprawia, że ​​klatka piersiowa wydaje się powiększać.

Podczas wydechu – termin techniczny wydechu – przepona porusza się w górę, wypychając powietrze z płuc i powodując kurczenie się klatki piersiowej.

Paradoksalne oddychanie odwraca ten wzór, co oznacza, że ​​podczas wdechu klatka piersiowa kurczy się, a podczas wydechu rozszerza się.

Paradoksalnym oddechom zwykle towarzyszą nietypowe ruchy w jamie brzusznej, które również mogą się poruszać, gdy osoba wdycha i wydycha podczas wydechu.

Paradoksalne oddychanie może być normalne u niemowląt, ale u dzieci i dorosłych często jest objawem podstawowej choroby. Jeśli towarzyszą mu trudności z oddychaniem, paradoksalne oddychanie jest nagłym przypadkiem.

Objawy

Głównym objawem paradoksalnego oddychania jest zmiana wzorca oddychania. Aby przetestować paradoksalne oddychanie, osoba może leżeć na plecach i wziąć głęboki oddech.

Klatka piersiowa i brzuch powinny rozszerzać się, gdy wdychają i kurczą się podczas wydechu. Jeśli klatka piersiowa i brzuch kurczą się podczas wdechu i rozszerzania podczas wydechu, dana osoba może mieć paradoksalne oddychanie.

Czasami paradoksalne oddychanie towarzyszą inne objawy, w tym:

 • zawroty głowy i osłabienie
 • trudności w łapaniu oddechu
 • nie będąc w stanie wziąć głęboki oddech
 • o szybkim rytmie serca
 • ból, napięcie lub osłabienie klatki piersiowej lub żołądka

Przyczyny

Lekarz patrząc na RTG klatki piersiowej

Z wyjątkiem niemowląt i dzieci poniżej dwóch i pół roku paradoksalne oddychanie wskazuje na problem z płucami lub przeponą. Najczęstsze przyczyny paradoksalnego oddychania to:

Uraz do klatki piersiowej

Uraz klatki piersiowej, taki jak upadek, uraz sportowy lub wypadek samochodowy, może uszkodzić płuca i klatkę piersiową. Ten uraz może powodować rozszerzanie się płuc podczas wydechu, ale nie podczas wdechu.

Kiedy paradoksalne oddychanie jest spowodowane urazem, zwykle rozpoczyna się natychmiast po incydencie i wymaga leczenia w trybie nagłym.

Problemy neurologiczne

Niektóre zaburzenia neurologiczne mogą paraliżować przeponę. Gdy przepona nie może się poruszać, płuca nie rozszerzają się prawidłowo podczas wdechu.

Zaburzenia neurologiczne mogą również zakłócać sygnały do ​​i od przepony i płuc, powodując nieprawidłowe działanie oddechowe.

Niedobory elektrolitów

Ciężkie niedożywienie, wymioty, biegunka i niektóre zaburzenia metaboliczne mogą powodować brak równowagi w elektrolitach organizmu. Może to powodować problemy z oddychaniem, w tym paradoksalne oddychanie, gdy organizm próbuje zrekompensować zaburzenia metaboliczne.

Przesunięcia hormonalne

Hormony są chemicznymi posłańcami ciała. Przekazują istotne informacje praktycznie do każdej części ciała, w tym do układu oddechowego. Hormonalna nierównowaga może zmieniać wzorce oddychania i powodować paradoksalne oddychanie.

Dysfunkcja mięśni

Jeśli przepona nie może działać prawidłowo, może nie być w stanie się poruszyć, aby umożliwić pełne rozszerzenie płuc. Może to powodować trudności w oddychaniu i może powodować jedynie częściowe rozszerzenie się płuc, gdy dana osoba zacznie oddychać. Uszkodzenie przepony z powodu urazów i problemów neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, może również być przyczyną wadliwego działania membrany.

Zator górnych dróg oddechowych

Gdy coś blokuje górne drogi oddechowe, w tym nos, gardło i górną część tchawicy, może wystąpić paradoksalne oddychanie. Może się to zdarzyć w przypadku reakcji alergicznej, jeśli pęcznieje gardło, jeśli dana osoba cierpi na ciężką infekcję dróg oddechowych lub ktoś się dławi.

Bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie snu i układu oddechowego, które powoduje, że osoba często przestaje oddychać lub bierze bardzo płytkie oddechy podczas snu. Zarówno dzieci, jak i dorośli, u których występuje bezdech senny, mogą wykazywać oznaki paradoksalnego oddychania.

Paradoksalne oddychanie u niemowląt i dzieci

Skrzynie dla niemowląt mogą się kurczyć, gdy wdychają. Jest to normalne, dopóki żołądek się rozszerza.

Płuca i klatka piersiowa nie są w pełni rozwinięte u osób w wieku 2-3 lat. Ponieważ klatka piersiowa porusza się łatwiej u niemowląt, oddychanie może wyglądać inaczej niż u dorosłych.

Jednak rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na inne objawy niewydolności oddechowej, jeśli obawiają się o oddech swoich dzieci. Kaszel, duszność i dolegliwości związane z oddychaniem uzasadniają wezwanie lekarza.

Wycofywanie to nagły wypadek medyczny u niemowląt i noworodków. Odsunięcie pojawia się, gdy skóra wnika w żebra podczas oddychania, gdy ciało stara się uzyskać wystarczającą ilość powietrza. Może to również spowodować zatonięcie klatki piersiowej.

Inne objawy problemów z oddychaniem u niemowląt obejmują:

 • chrząkanie lub świszczący oddech
 • kilkakrotnie wypuszczając nozdrza
 • zmienia się na niebieski
 • bardzo szybkie oddychanie

Diagnoza

Rozpoznanie paradoksalnego oddychania rozpoczyna się od niedawnej historii medycznej. Lekarz zada pytania dotyczące zadławienia, niedawnych urazów, alergii i zmian w stanie zdrowia, które mogą tłumaczyć trudności z oddychaniem.

Niektóre inne testy, które może wykorzystać lekarz, obejmują:

 • badania obrazowe, takie jak prześwietlenia klatki piersiowej
 • słuchanie serca
 • test pojemności życiowej, który mierzy ile powietrza osoba może uwolnić z płuc
 • badania krwi w poszukiwaniu nierównowagi hormonalnej lub elektrolitowej
 • ultradźwięki klatki piersiowej i otaczających struktur

Osoba, która nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, wymaga leczenia ratunkowego przed jakimikolwiek testami diagnostycznymi.

Leczenie

człowiek z maską tlenową na twarzy

Leczenie paradoksalnego oddychania będzie się różnić w zależności od przyczyny. U niektórych osób leczenie może oznaczać kompleksowy plan poważnego zaburzenia neurologicznego lub innego.

Inne możliwe terapie obejmują:

 • stosowanie maski tlenowej lub innego systemu dostarczania tlenu
 • użycie tracheotomii, rurki oddechowej w tchawicy
 • lekarstwo na schorzenia podstawowe
 • zastępowanie utraconych elektrolitów płynami dożylnymi (IV)
 • naprawa uszkodzenia klatki piersiowej lub przepony
 • leczenie bezdechu sennego, które może obejmować utratę wagi lub korzystanie z urządzenia wspomagającego oddychanie w nocy
 • leczenie i usuwanie wszelkich niedrożności dróg oddechowych
 • monitorowanie w szpitalu, jeśli przyczyna paradoksalnego oddychania jest niejasna

Perspektywy

Paradoksalne oddychanie waha się od chwilowego objawu u małych dzieci do potencjalnie zagrażającego życiu objawu u osób doświadczających paraliżu przepony lub poważnego urazu.

Samo oddychanie nie jest w stanie zdiagnozować stanu chorobowego, dlatego ważne jest, aby szukać szybkiego leczenia i zapewnić dokładną historię medyczną. Przy prawidłowej diagnozie paradoksalne oddychanie można leczyć odpowiednimi interwencjami medycznymi.

PLMedBook