Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Liposarcoma: Objawy, diagnoza i leczenie

Liposarcoma to rodzaj raka, który zaczyna się w komórkach tłuszczowych organizmu. Jest to rodzaj mięsaka tkanek miękkich.

Liposarcoma może rosnąć w dowolnym miejscu, ale najczęściej rozwija się w jamie brzusznej lub kończynach. Mięsaka liposomowego nie należy mylić z tłuszczakiem, który jest nienowotworowym wzrostem komórek tłuszczowych.

Ocenia się, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych (USA) zdiagnozowano liposarcomaty tylko około 2000 osób, według Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC). Liczba ta stanowi około jednej piątej całkowitych raków tkanek miękkich lub mięsaków wykrytych w Stanach Zjednoczonych.

Ponieważ liposiarkom są rzadkie, lekarz onkolog lub rak często poleca osoby, które mają liposarcomę specjalistom w tym szczególnym typie raka.

Czym jest tłuszczakomięsak?

ból brzucha

Liposarcoma jest rzadką postacią raka tkanki. Liposiarcomy występują głównie u dorosłych, ale mogą występować u dzieci.

Mięsaka liposomowego nie należy mylić ze złogami tłuszczowymi tkanki zwanej tłuszczakami, które nie są nowotworowe. Bardzo rzadko zdarza się, że istniejący nierakowy tłuszczak staje się nowotworowy. Zamiast tego większość liposiarczaków jest spowodowana nowym nowotworem.

Plan leczenia i perspektywy dla liposarcom zależy od rodzaju.

Niektóre liposiarczaki rosną powoli i można je łatwo usunąć, podczas gdy inne szybko rosną i mogą przenosić się do innych narządów.

Objawy

Objawy liposarcoma zależą od lokalizacji guza.

Liposarcoma w rękach lub nogach może powodować ból, obrzęk lub osłabienie dotkniętej kończyny.

W jamie brzusznej może rozwinąć się liposarcoma w przestrzeni zaotrzewnowej, błonę pokrywającą narządy jamy brzusznej. Kiedy to nastąpi, dana osoba może mieć objawy, które obejmują:

 • przybranie na wadze
 • ból brzucha lub obrzęk
 • zaparcie lub krwawy stolec
 • problemy z oddawaniem moczu

Niestety, tłuszczakomięsak nie może wywoływać objawów, dopóki nie będzie wystarczająco duży, aby naciskać na sąsiednie narządy.

To ciśnienie może powodować ból, obrzęk lub zakłócenie funkcji pobliskich narządów, takich jak płuca, wątroba lub inne narządy jamy brzusznej.

Przyczyny

liposarcoma na nodze

Liposarcomy występują, gdy wcześniej zdrowe komórki rozwijają błędy w swoim DNA i szybko zaczynają namnażać się. Według Dana Farber Cancer Institute, nie ma znanych czynników ryzyka dla tego typu raka.

Lekarze wiedzą, że ten rodzaj raka rozwija się zwykle u osób w wieku od 50 do 65 lat.

Czynniki ryzyka dla wszystkich rodzajów nowotworów tkanek miękkich obejmują:

 • historia napromieniowania brzucha lub innej części ciała
 • historia raka genetycznego
 • narażenie na działanie chemikaliów powodujących raka
 • z uszkodzonym układem limfatycznym

Lekarze nie powiązali wyboru stylu życia, takiego jak palenie papierosów czy zła dieta, z podwyższonym ryzykiem wystąpienia liposarcomów.

Diagnoza

Jeśli dana osoba ma guza lub objawy, które mogą wskazywać na mięsak liposomowy, lekarz może użyć skanów obrazowych, takich jak rentgen, tomografia komputerowa (TK) lub MRI (rezonans magnetyczny), aby zobaczyć rozmiar guza i czy rozprzestrzenił się.

Następnie lekarz wykona biopsję, aby przetestować próbkę tkanki.

Ponieważ liposiarczaki są tak rzadkie, ważne jest, aby guz został usunięty przez doświadczonego chirurga i zbadany później przez patologa, który może zidentyfikować komórki związane z liposarcomą.

Jeśli potwierdzimy obecność liposarcoma, lekarze prawdopodobnie zakwalifikują się do jednego z czterech podtypów.

Cztery główne rodzaje liposarcoma to:

 • Dobrze zróżnicowany: jest to najczęstszy typ. Komórki mają tendencję do powolnego wzrostu lub niskiego stopnia i bardzo przypominają komórki tłuszczowe.
 • Myxoid lub round: Są to guzy o średnim i wysokim stopniu złośliwości, które mają wyraźny okrągły wzór komórek rakowych. Guzy o wysokim stopniu złośliwości mają tendencję do rozprzestrzeniania się szybciej niż typy niskogatunkowe.
 • Pleomorphic: Jest to najrzadsza, ale najbardziej agresywna postać liposarcomy.
 • Dróżnicowane: Jest to nowotwór o wysokim stopniu złośliwości, który rozwija się z guza, który początkowo wykazywał komórki rakowe o niskim stopniu złośliwości.

Znajomość rodzaju komórek może pomóc lekarzowi określić, czy guz odpowie na chemioterapię, a także określić rokowanie.

Leczenie

 Image credit: Unklekrappy, 2010 </ br>„></p> <p align=Sposób leczenia liposiarczaka często zależy od jego rodzaju i umiejscowienia.

Chirurgia

Pierwszym krokiem jest często usunięcie guza chirurgicznie, wraz z szerokim marginesem zdrowych komórek.

Czasami guz znajduje się w miejscu, w którym chirurg nie jest w stanie usunąć wszystkich komórek rakowych, ponieważ może to zaszkodzić pobliskim narządom.

Podobnie sama operacja może nie być skuteczna, jeśli komórki nowotworowe rozprzestrzenią się z guza na inne miejsca.

Promieniowanie

Lekarz może zalecić radioterapię po operacji, aby zabić pozostałe komórki rakowe.

Promieniowanie jest również czasem wykorzystywane do zmniejszania guza przed operacją.

Chemoterapia

Chociaż chemioterapia może być stosowana do niszczenia komórek nowotworowych, zwykle nie jest skuteczna w leczeniu liposarcomów o niskim stopniu złośliwości.

Chemioterapia jest ukierunkowana na szybko rosnące komórki, a niedojrzałe liposarcomy mogą nie rosnąć wystarczająco szybko, aby chemioterapia mogła zadziałać.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła dwa leki do chemioterapii znane jako „leki sieroce” w leczeniu liposarcomów.

Leki sieroce są to leczenie rzadkich zaburzeń medycznych, które mają mniej niż 10 000 zdiagnozowanych przypadków rocznie.

Przykłady tych leków obejmują:

 • mesylan eribuliny (Halavan)
 • trabektedyna (Yondelis)

Te terapie są zatwierdzone do leczenia liposarcomów, które rozprzestrzeniły się lub zostały przeszczepione lub które nie mogą być usunięte chirurgicznie i nie zareagowały na wcześniejsze schematy chemioterapii.

Perspektywy

Według MSKCC, 5-letnia przeżywalność dla osoby z wysokiej klasy liposarcomą wynosi tylko około 50 procent. 5-letnie przeżycia są znacznie wyższe dla wolniej rozwijających się nowotworów.

Jednak wiele nowotworów liposarcomy powtarza się, co oznacza, że ​​powracają po leczeniu.

Lekarze zalecają częste badania kontrolne, aby upewnić się, że rak nie powrócił. Przykłady takich testów mogą obejmować skanowanie obrazowe, takie jak MRI, a także badanie fizyczne.

Wiele ośrodków medycznych i badawczych pracuje nad opracowaniem leków do leczenia liposiarczaków. W idealnej sytuacji zapewni to nowe schematy leczenia, które mogą pomóc w przedłużeniu życia osoby z liposarcomą.

Like this post? Please share to your friends: