Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne i ryzyko związane z czekoladą

Następnym razem, gdy zjesz kawałek czekolady, możesz nie czuć się z tego powodu winny. Pomimo złej reputacji powodującej przyrost wagi, wiele korzyści zdrowotnych może wiązać się z tym pysznym smakołykiem.

Czekolada jest wytwarzana z tropikalnych nasion kakaowca Theobroma. Jego najwcześniejsze zastosowanie datuje się od cywilizacji Olmeków w Mezoameryka.

Po europejskim odkryciu obu Ameryk czekolada stała się bardzo popularna na całym świecie, a jej popyt eksplodował.

Od tego czasu czekolada stała się popularnym produktem spożywczym, który każdego dnia cieszy się milionami dzięki wyjątkowemu, bogatemu i słodkiemu smakowi.

Ale jaki wpływ ma na zdrowie nasze jedzenie?

Szybkie fakty dotyczące czekolady

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących czekolady. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

  • Konsumpcja czekolady od dawna kojarzy się z takimi chorobami, jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie.
  • Uważa się, że czekolada zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy.
  • Niektóre badania sugerują, że czekolada może obniżać poziom cholesterolu i zapobiegać spadkowi pamięci.
  • Czekolada zawiera dużą liczbę kalorii.
  • Ludzie, którzy chcą stracić lub utrzymać wagę powinni jeść czekoladę tylko z umiarem.

Korzyści

[Kobieta jedząca czekoladę]

Czekolada otrzymuje dużo złej prasy ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukru. Jego spożycie wiąże się z trądzikiem, otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, chorobą wieńcową i cukrzycą.

Jednak według przeglądu opublikowanych w nim efektów zdrowotnych czekolady, nie wszystkie złe wieści.

Autorzy wskazują na odkrycie, że kakao, kluczowy składnik czekolady, zawiera biologicznie aktywne związki fenolowe.

Zmieniło to poglądy ludzi na czekoladę i pobudziło badania nad tym, jak mogą wpływać na starzenie się oraz na takie stany, jak stres oksydacyjny, regulacja ciśnienia krwi i miażdżyca.

Potencjał antyoksydacyjny czekolady może mieć szereg korzyści zdrowotnych. Im wyższa zawartość kakao, podobnie jak w gorzkiej czekoladzie, tym więcej korzyści można uzyskać. Ciemna czekolada może również zawierać mniej tłuszczu i cukru, ale ważne jest, aby sprawdzić etykietę.

Jedzenie czekolady może mieć następujące zalety:

  • obniżenie poziomu cholesterolu
  • zapobieganie spadkowi zdolności poznawczych
  • zmniejszając ryzyko problemów sercowo-naczyniowych

Należy pamiętać, że wymienione poniżej korzyści zdrowotne wynikają z pojedynczych badań. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić, że jedzenie czekolady może naprawdę poprawić zdrowie ludzi.

Ponadto batony czekoladowe nie zawierają wyłącznie kakao. Należy wziąć pod uwagę korzyści i ryzyko związane z innymi składnikami, takimi jak cukier i tłuszcz.

1) Cholesterol

Jedno z opublikowanych badań sugeruje, że spożycie czekolady może pomóc obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), znany również jako „zły cholesterol”.

Naukowcy postanowili zbadać, czy tabliczki czekolady zawierające sterole roślinne (PS) i flawonoidy kakaowe (CF) mają jakikolwiek wpływ na poziom cholesterolu.

Autorzy podsumowali: „Regularne spożywanie batoników zawierających PS i CF w ramach diety niskotłuszczowej może wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i poprawę ciśnienia krwi”.

2) Funkcja poznawcza

Naukowcy z Harvard Medical School zasugerowali, że picie dwóch filiżanek gorącej czekolady dziennie może pomóc w utrzymaniu zdrowego mózgu i zmniejszyć spadek pamięci u osób starszych.

Naukowcy odkryli, że gorąca czekolada pomogła poprawić przepływ krwi do części mózgu tam, gdzie była potrzebna.

Główny autor, Farzaneh A. Sorond, powiedział:

„Ponieważ różne obszary mózgu potrzebują więcej energii do wykonania swoich zadań, potrzebują również większego przepływu krwi, związek ten, zwany sprzężeniem nerwowo-naczyniowym, może odgrywać ważną rolę w chorobach takich jak choroba Alzheimera.”

Wyniki eksperymentu laboratoryjnego, opublikowanego w 2014 r., Wskazują, że ekstrakt kakaowy, zwany lavado, może zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniom ścieżek nerwowych u pacjentów z chorobą Alzheimera. Wyciąg ten może pomóc spowolnić objawy, takie jak pogorszenie funkcji poznawczych.

Inne badanie, opublikowane w 2016 r. W czasopiśmie, sugeruje, że jedzenie czekolady co najmniej raz w tygodniu może poprawić funkcje poznawcze.

3) Choroba serca

Opublikowane wyniki badań sugerują, że spożywanie czekolady może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę serca o jedną trzecią.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy stwierdzili, że wyższy poziom spożycia czekolady może być powiązany z niższym ryzykiem zaburzeń kardiometabolicznych.

Wzywają do dalszych badań eksperymentalnych, aby potwierdzić, czy spożywanie czekolady jest korzystne.

4 suwowy

Kanadyjscy naukowcy, w badaniu obejmującym 44 489 osób, stwierdzili, że ludzie, którzy zjadali czekoladę, byli o 22 procent rzadziej doświadczani niż ci, którzy tego nie robili. Również ci, którzy mieli udar, ale regularnie spożywali czekoladę, byli o 46 procent mniej narażeni na śmierć.

Kolejne badanie, opublikowane w czasopiśmie w 2015 roku, śledziło wpływ diety na długoterminowe zdrowie 25 000 mężczyzn i kobiet.

Odkrycia sugerują, że spożywanie do 100 gramów (g) czekolady dziennie może wiązać się z niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.

5) Wzrost i rozwój płodu

Jedzenie 30 g czekolady dziennie podczas ciąży może przynieść korzyści rozwojowi i wzrostowi płodu, wynika z badań zaprezentowanych podczas spotkania ciążowego w 2016 roku Towarzystwa Medycyny Maternity-Fetal w Atlancie, GA.

6) Wyniki sportowe

Wyniki opublikowane sugerują, że mała ciemna czekolada może zwiększyć dostępność tlenu podczas treningu fitness.

Czekolada jasna a ciemna

Producenci światła lub mleka, czekolady twierdzą, że ich produkt jest lepszy dla zdrowia, ponieważ zawiera mleko, a mleko dostarcza białka i wapnia. Zwolennicy ciemnej czekolady wskazują na wyższą zawartość żelaza i poziom przeciwutleniaczy w ich produkcie.

Jak porównać składniki odżywcze?

Oto kilka przykładowych składników odżywczych w jasnej i ciemnej czekoladzie,

Odżywka Światło (100 g) Ciemny (100 g)
Energia 531 kcal 556 kcal
Białko 8,51 g 5,54 g
Węglowodan 58 g 60,49 g
Gruby 30,57 g 32,4 g
Cukry 54 g 47,56 g
Żelazo 0,91 mg 2,13 mg
Fosfor 206 mg 51 mg
Potas 438 mg 502 mg
Sód 101 mg 6 mg
Wapń 251 mg 30 mg
Cholesterol 24 mg 5 mg

Im ciemniejsza jest czekolada, tym wyższe stężenie kakao, a więc teoretycznie wyższy poziom przeciwutleniaczy występuje w barze.

Jednak składniki odżywcze różnią się znacznie w dostępnych w handlu batonach czekoladowych, w zależności od marki i rodzaju. Najlepiej jest sprawdzić etykietę, jeśli chcesz mieć pewność co do składników odżywczych.

Ryzyka i środki ostrożności

Czekolada może mieć korzyści zdrowotne, ale może mieć również pewne negatywne skutki.

Przyrost masy ciała: niektóre badania sugerują, że spożycie czekolady jest powiązane z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i otłuszczeniem. Jednak czekolada może mieć wysoką liczbę kalorii ze względu na zawartość cukru i tłuszczu. Każdy, kto próbuje schudnąć lub utrzymać wagę, powinien ograniczyć spożycie czekolady i sprawdzić etykietę swojego ulubionego produktu.

Zawartość cukru: Wysoka zawartość cukru w ​​większości czekolady może być również przyczyną próchnicy zębów.

Zagrożenie migreną: u niektórych osób może wystąpić zwiększenie częstości migreny podczas regularnego jedzenia czekolady z powodu zawartości tyraminy, histaminy i fenyloalaniny w kakao. Jednak badania są mieszane.

Zdrowie kości: Istnieją pewne dowody na to, że czekolada może powodować słabą strukturę kości i osteoporozę. Wyniki jednego z opublikowanych badań wykazały, że starsze kobiety, które codziennie spożywały czekoladę, miały niższą gęstość i siłę kości.

Metale ciężkie: niektóre proszki kakaowe, batony czekoladowe i jądra kakao mogą zawierać duże ilości kadmu i ołowiu, które są toksyczne dla nerek, kości i innych tkanek ciała.

W 2017 roku Consumer Lab przetestowało 43 produkty czekoladowe i stwierdziło, że prawie wszystkie proszki kakaowe zawierały ponad 0,3 mcg kadmu na porcję, maksymalną ilość zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Podsumowując, jedzenie czekolady może przynieść zarówno korzyści zdrowotne, jak i ryzyko. Jak zawsze, moderacja jest kluczowa.

Like this post? Please share to your friends: