Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o dnie moczanowej

Dna moczanowa jest częstym typem artretyzmu, który powoduje silny ból, obrzęk i sztywność stawu. Zwykle wpływa na staw w dużym palcu.

Ataki dny mogą pojawić się szybko i powracać z czasem, powoli uszkadzając tkanki w obszarze zapalenia. Jest to również związane ze zwiększoną częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych i może być niezwykle bolesne.

Jest to najczęstsza postać zapalnego zapalenia stawów u mężczyzn i choć częściej występuje u mężczyzn, kobiety stają się bardziej podatne na nią po menopauzie.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) donosi, że w latach 2007-2008 na donoszono 8,3 miliona Amerykanów.

Szybkie fakty dotyczące dny moczanowej

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących dny moczanowej. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Dna jest formą zapalenia stawów spowodowaną przez nadmiar kwasu moczowego we krwi.
 • Objawy dny moczanowej są spowodowane tworzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach i reakcją organizmu na nie.
 • Dna najbardziej klasycznie wpływa na staw w podstawie dużego palca.
 • Ataki dny często występują bez ostrzeżenia w środku nocy.
 • Większość przypadków dny moczanowej leczy się konkretnymi lekami.

Leczenie

osoba z dną

Większość przypadków dny moczanowej jest leczona lekami. Leki mogą być stosowane w leczeniu objawów ataków dny moczanowej, zapobiegania przyszłym wybuchom i zmniejszania ryzyka powikłań dna, takich jak kamienie nerkowe i rozwój tophi.

Powszechnie stosowane leki to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kolchicyna lub kortykosteroidy. Zmniejszają one stan zapalny i ból w obszarach dotkniętych dną moczanową i są zwykle przyjmowane doustnie. Różne marki są dostępne do zakupu online.

Leki można również stosować w celu zmniejszenia wytwarzania kwasu moczowego (inhibitory oksydazy ksantynowej, takie jak allopurinol) lub poprawy zdolności nerki do usuwania kwasu moczowego z organizmu (probenecyd).

Bez leczenia ostry atak dny będzie najgorszy od 12 do 24 godzin po jego rozpoczęciu. Osoba może leczyć się w ciągu 1 do 2 tygodni bez leczenia.

Testy i diagnoza

Dna moczanowa może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy, kiedy pojawiają się, są podobne do innych schorzeń. Podczas gdy hiperurykemia występuje u większości osób, u których rozwinęła się dna, może nie być obecna podczas refluzji. Ponadto u większości osób z hiperurykemią nie rozwija się dna.

Jednym z testów diagnostycznych, które lekarze mogą wykonać, jest badanie płynu stawowego, w którym płyn jest pobierany z zajętego stawu za pomocą igły. Płyn jest następnie badany, aby sprawdzić, czy obecne są jakiekolwiek kryształy moczanów.

Ponieważ infekcje stawów mogą również wywoływać objawy podobne do dny moczanowej, lekarz może szukać bakterii podczas przeprowadzania testu płynu w stawach, aby zwalczyć przyczynę bakterii.

Lekarze mogą również wykonać badanie krwi, aby zmierzyć poziom kwasu moczowego we krwi, ale, jak wspomniano, ludzie z wysokim poziomem kwasu moczowego nie zawsze doświadczają dny moczanowej. Podobnie, niektórzy ludzie mogą rozwinąć objawy dny moczanowej bez podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Wreszcie, lekarze mogą wyszukiwać kryształy moczanów wokół stawów lub w obrębie tophus za pomocą ultrasonografii lub tomografii komputerowej. Promienie X nie mogą wykryć dny moczanowej, ale mogą być użyte do wykluczenia innych przyczyn.

Rodzaje

Istnieją różne etapy, przez które rozwija się dna i są one doświadczane jako różne rodzaje dny moczanowej.

Bezobjawowa hiperurykemia

Możliwe jest, że osoba ma podwyższony poziom kwasu moczowego bez żadnych zewnętrznych objawów. Na tym etapie leczenie nie jest wymagane, chociaż kryształy moczanów są osadzane w tkankach i powodują niewielkie uszkodzenia.

Osoby z bezobjawową hiperurykemią mogą zostać poproszone o podjęcie kroków w celu wyeliminowania wszelkich możliwych czynników przyczyniających się do narastania kwasu moczowego.

Ostra dna

Ten etap występuje, gdy nagromadzone kryształy moczanów nagle powodują ostre zapalenie i silny ból. Ten nagły atak jest określany jako „flara” i zwykle ustępuje w ciągu 3 do 10 dni. Flary mogą czasem być wywołane przez stresujące wydarzenia, alkohol i narkotyki, a także przeziębienie.

Podagra lub drenaż międzytrzonowy

Ten etap to okres pomiędzy atakami ostrej dny moczanowej. Późniejsze rozbłyski mogą nie występować przez miesiące lub lata, ale jeśli nie zostaną poddane leczeniu, z biegiem czasu mogą trwać dłużej i występować częściej. Podczas tego okresu kolejne kryształy moczanu są osadzane w tkance.

Przewlekła dna moczanowa

Przewlekła dna moczanowa jest najbardziej wyniszczającym typem dny moczanowej. W stawach i nerkach mogło dojść do trwałego uszkodzenia. Pacjent może cierpieć na przewlekłe zapalenie stawów i rozwijać topi, duże grudki kryształów moczanu, w chłodniejszych częściach ciała, takich jak stawy palców.

Potrzeba długiego czasu bez leczenia, aby osiągnąć stan przewlekłej dny moczanowej – około 10 lat. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymujący odpowiednie leczenie osiągnął ten etap.

Pseudogout

Jednym z warunków, który łatwo można pomylić z dną jest pseudogut. Objawy rzekome są bardzo podobne do objawów dny moczanowej.

Główną różnicą pomiędzy dną i dnem rzekowym jest to, że stawy są podrażnione przez kryształy fosforanu wapnia, a nie kryształy moczanów. Pseudogut wymaga odmiennego leczenia dny moczanowej.

Kino

Poniższe zdjęcia pokazują wygląd dny moczanowej, gdy się rozwija.dna na piechotędna na łokciachdna stóp i piętydna na rękach

Przyczyny

Dna jest początkowo spowodowana nadmiarem kwasu moczowego we krwi lub hiperurykemią. Kwas moczowy produkowany jest w organizmie podczas rozkładu puryn – związków chemicznych, które znajdują się w dużych ilościach w niektórych pokarmach, takich jak mięso, drób i owoce morza.

Zwykle kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i jest wydalany z organizmu z moczem przez nerki. Jeśli wydostanie się zbyt dużo kwasu moczowego lub nie wydostanie się za mało, może on gromadzić się i tworzyć igłowate kryształy, które wywołują stany zapalne i ból stawów i otaczających tkanek.

Czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo hiperurykemii, a zatem dny moczanowej:

Wiek i płeć: mężczyźni produkują więcej kwasu moczowego niż kobiety, chociaż poziomy kwasu moczowego u kobiet zbliżają się do poziomów u mężczyzn po menopauzie.

Genetyka: w rodzinie dny moczanowej zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Wybór stylu życia: spożycie alkoholu zakłóca usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Jedzenie diety o wysokiej czystości również zwiększa ilość kwasu moczowego w organizmie.

Kontakt z ołowiem: Przewlekła ekspozycja na ołów jest powiązana z niektórymi przypadkami dny moczanowej.

Leki: Niektóre leki mogą zwiększać poziom kwasu moczowego w organizmie; należą do nich diuretyki i leki zawierające salicylan.

Waga: nadwaga zwiększa ryzyko dny, ponieważ występuje większy obrót tkanki ciała, co oznacza większą produkcję kwasu moczowego jako metabolicznego produktu odpadowego. Wyższe poziomy tkanki tłuszczowej również zwiększają poziom ogólnoustrojowego stanu zapalnego, ponieważ komórki tłuszczowe wytwarzają prozapalne cytokiny.

Ostatnie urazy lub operacja: zwiększa ryzyko.

Inne problemy zdrowotne: Niewydolność nerek i inne problemy z nerkami mogą zmniejszyć zdolność organizmu do skutecznego usuwania odpadów, prowadząc do podwyższenia poziomu kwasu moczowego. Inne stany związane z dną obejmują wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę i niedoczynność tarczycy.

Objawy

Podagra zwykle objawia się nagle bez ostrzeżenia, często w środku nocy.

Głównymi objawami są intensywny ból stawów, który ustępuje dyskomfortowi, stanom zapalnym i zaczerwienieniu.

Dna często dotyka dużego stawu dużego palca, ale może również wpływać na kostki, kolana, łokcie, nadgarstki i palce.

Ból może być rozdzierający. Weteran odwiedzający szpital w Birmingham, AL, powiedział:

„Zostałem zastrzelony, pobity, dźgnięty nożem i wyrzucony z helikoptera, ale nic z tego w porównaniu do dny.”

Komplikacje

W niektórych przypadkach dna mogą rozwinąć się w bardziej poważne stany, takie jak:

 • Kamienie nerkowe: jeśli kryształy moczanów gromadzą się w drogach moczowych, mogą stać się kamieniami nerkowymi.
 • Nawracająca dna: Niektórzy ludzie mają tylko jeden wybuch; inne mogą mieć regularne nawroty, powodując stopniowe uszkodzenie stawów i otaczających tkanek.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Istnieje wiele wytycznych dotyczących stylu życia i diety, które można stosować w celu ochrony przed przyszłymi rakami lub zapobiegania powstawaniu dny w pierwszej kolejności:

 • utrzymywać wysokie spożycie płynów około 2 do 4 litrów dziennie
 • unikać alkoholu
 • utrzymać zdrową masę ciała

Strona główna zadośćuczynienie

Osoby z dną mogą zarządzać zaostrzeniami poprzez moderowanie diety. Zrównoważona dieta może pomóc zmniejszyć objawy.

Osoby z dną powinny unikać diet o niskiej zawartości węglowodanów. Niskie spożycie węglowodanów oznacza, że ​​organizm nie jest w stanie właściwie spalić zapasów tłuszczu, co prowadzi do uwolnienia substancji krwi zwanych ketonami.

Ten wzrost ketonów może powodować stan zwany ketozą, który może zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi.

Najważniejsze jest, aby unikać wielu produktów bogatych w purynę, aby poziom kwasu moczowego we krwi nie był zbyt wysoki. Oto lista produktów o wysokiej czystości, na które należy uważać:

 • anchois
 • szparag
 • nerki wołowe
 • mózg
 • suszona fasola i groch
 • dziczyzna
 • sos
 • śledź
 • wątroba
 • makrela
 • grzyby
 • sardynki
 • przegrzebki
 • grzanki

Chociaż ważne jest, aby unikać tych pokarmów, okazało się, że niektóre produkty spożywcze bogate w purynę nie zwiększą ryzyka dny moczanowej ani nie będą wywoływać objawów agresywnych.

Szparagi, fasola, niektóre inne pokarmy roślinne i grzyby są również źródłem puryn, ale badania sugerują, że nie powodują ataków dny moczanowej i nie wpływają na poziom kwasu moczowego.

Różne badania epidemiologiczne wykazały, że warzywa bogate w purynę, pełne ziarna, orzechy i rośliny strączkowe oraz mniej cukrowe owoce, kawa i suplementy witaminy C zmniejszają ryzyko dny moczanowej, natomiast czerwone mięso, napoje zawierające fruktozę i alkohol zwiększają ryzyko.

Suplementy witaminy C są dostępne do zakupu online. Porozmawiaj z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek nowych suplementów.

Rola kwasu moczowego w dnie została jasno określona i zrozumiana. W wyniku tego i szerokiej dostępności odpowiednich leków, dna moczanowa jest bardzo kontrolowaną postacią zapalenia stawów.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: