Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest migrena przedsionkowa?

Wiele osób, które doświadczają migreny również odczuwa zawroty głowy lub zawroty głowy. Kiedy dzieje się to wielokrotnie, nazywane jest migreną przedsionkową.

Stan ten jest również określany jako zawroty głowy związane z migreną lub zawroty głowy, zawroty głowy związane z migreną lub przedsionkową migrenę.

Przyczyny migreny przedsionkowej nie zawsze są jasne, ale odnoszą się do ucha wewnętrznego, nerwów i naczyń krwionośnych.

Wyjaśnimy, co może wywołać epizod migreny przedsionkowej, zmiany stylu życia i leki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą.

Omówienie migrena

Zawroty głowy i zestresowany człowiek z bólem głowy lub migreną w miejscu publicznym, trzymając czoło z bólem.

Migrena to nie tylko umiarkowany lub silny ból głowy, ale choroba układu nerwowego. Może mieć wiele innych objawów i często ma znaczący wpływ na czyjeś codzienne życie.

Nerwy, naczynia krwionośne i chemikalia w mózgu są tymczasowo dotknięte, często powodowane przez spust, taki jak stres lub czynniki środowiskowe, powodujące migrenę.

Najczęstszym objawem migreny jest pulsujący ból z jednej strony głowy, ale ludzie mogą również doświadczyć niektórych lub wszystkich z następujących czynności:

 • wrażliwość na światło, dźwięk lub dotyk
 • nudności lub wymioty
 • zawroty głowy
 • uczucie odrętwienia lub mrowienia
 • problemy z wizją

Mogą pojawić się sygnały ostrzegawcze, że wkrótce nastąpi migrena, na przykład migające światła lub inne zaburzenia widzenia, często określane jako aura.

Migrena występuje bardzo często, dotykając około 29,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest migrena przedsionkowa?

Układ przedsionkowy ucha wewnętrznego i mózgu kontroluje równowagę i sposób, w jaki ludzie rozumieją przestrzeń, w której się znajdują. Kiedy to dotknie, ktoś może odczuwać zawroty głowy, niestabilność lub zawroty głowy, które mogą być wywołane ruchem.

Migrena przedsionkowa jest diagnozowana, gdy układ przedsionkowy jest wielokrotnie dotknięty, w epizodach trwających minuty lub godziny, u kogoś, kto ma historię migreny.

Uczucie to może wystąpić wraz z innymi objawami migreny, takimi jak intensywny ból głowy lub nudności, lub samoistne.

Około 40 procent osób cierpiących na migrenę ma również objawy przedsionkowe.

Objawy migreny przedsionkowej

Kobieta trzyma tył jej ból szyi w bólu.

Migrena przedsionkowa wpływa na równowagę. Może powodować wrażenie, że ziemia się porusza, uczucie upadku lub problemy z koordynacją ruchu.

Może również wpływać na zmysły i zniekształcać słuch lub wpływać na wzrok.

Główne objawy migreny przedsionkowej to zawroty głowy, zawroty głowy i trudności z równowagą, ale objawy mogą również obejmować:

 • ból szyi
 • dyskomfort obracając się, schylając lub patrząc w górę
 • uczucie ucisku w głowie lub w uchu
 • dzwonienie w uszach, zwane szumem w uszach
 • częściowa lub całkowita utrata widzenia
 • zaburzenia widzenia, takie jak migające światła, plamy lub rozmycie

Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia. Mogą pojawić się obok bólu głowy, ale mogą również pojawić się same.

Przyczyny i wyzwalacze

Przyczyny migreny nie są całkowicie zrozumiałe. Prawdopodobnie dotyczą one nietypowego ładunku elektrycznego w neuronach, które wydzielają receptory bólu w mózgu.

Migrena może być dziedziczna. Według National Playache Foundation około 4 na 5 osób, które doświadczają migreny, zgłasza rodzinną historię choroby.

Istnieje wiele czynników wyzwalających stan, a te różnią się między poszczególnymi osobami. Prowadzenie rejestru czynników prowadzących do migreny przedsionkowej, takich jak zły sen, może pomóc w diagnozie i pomóc komuś uniknąć wyzwalaczy, które mogą prowadzić do epizodu.

Typowe wyzwalacze obejmują:

 • stres i lęk
 • żywność lub napoje, takie jak kofeina, alkohol lub produkty mleczne
 • brak snu lub zbyt dużo snu
 • czynniki środowiskowe, takie jak jasne sztuczne światła
 • zmiany hormonalne, takie jak podczas menstruacji

Diagnoza

Migrenę przedsionkową powinien zdiagnozować lekarz lub specjalista medyczny zwany neurologiem, który ma specjalistyczną wiedzę na temat układu nerwowego.

Lekarz zapyta o czyjejś historii medycznej, przeprowadzi badanie fizyczne i uzyska więcej informacji na temat objawów i częstotliwości ich występowania.

Przyczyny migreny przedsionkowej nie zawsze są jasne, ale istnieje wyraźny zestaw wytycznych do diagnozowania stanu. Wytyczne International Headache Society to:

 • obecny lub historia migreny
 • umiarkowane lub ciężkie objawy przedsionkowe, trwające od 5 minut do 72 godzin
 • 50 procent epizodów zdarza się z migrenowym bólem głowy, zaburzeniami widzenia lub dyskomfortem z dźwiękiem lub światłem
 • co najmniej pięć epizodów albo samych objawów przedsionkowych, albo w połączeniu z migreną

Po zdiagnozowaniu, w razie potrzeby należy przepisać pacjentowi leki. Można im również zaoferować wskazówki dotyczące zrozumienia ich czynników wyzwalających i doradzić w zakresie radzenia sobie z chorobą.

Leczenie

Sypialna kobieta w łóżku z budzikiem w przedpolu.

Dostępne są leki, które pomagają w przypadku poważnych ataków migreny przedsionkowej i zachodzą one na tyle regularnie, aby wpływać na życie danej osoby. Niektórych czynników wyzwalających, takich jak zmiany hormonalne lub stres, nie da się uniknąć, aby leki mogły oferować wsparcie.

Profilaktyczne leki przyjmowane są codziennie, niezależnie od tego, czy ktoś ma migrenę. Również leki łagodzące ból lub mdłości mogą pomóc w przypadku epizodu.

Zmiany w stylu życia i unikanie czynników wyzwalających mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby epizodów migren przedsionkowych u wielu osób. Kroki, które mogą pomóc w:

 • jedzenie zdrowej diety
 • uzyskanie tej samej ilości snu każdej nocy
 • próbuje zmniejszyć stres
 • ćwicząc regularnie
 • unikanie jedzenia lub picia, które mogą być wyzwalaczem

Rehabilitacja przedsionkowa może pomóc, jeśli stan jest ciężki, a także z regularnymi lub szczególnie złymi epizodami.Zabieg ten może obejmować ćwiczenia, które stabilizują wzrok i poprawiają zdolność oczu do śledzenia ruchu. Może również zawierać zadania poprawiające równowagę i koordynację ręka-oko.

Życie z migreną przedsionkową

Zmiany stylu życia i zapobiegawcze leki powinny pomóc w zmniejszeniu częstości epizodów migreny.

Pomocne jest wskazanie osobistych czynników wyzwalających, takich jak alkohol lub brak snu, i próby ich uniknięcia. Zapisanie każdego epizodu migreny może pomóc komuś znaleźć wspólne czynniki, które mogą być wyzwalaczem.

Podczas epizodu migreny wiele osób przekona się, że pomoc może leżeć w ciemnym pokoju lub spać.

Przyjmowanie bez recepty leku przeciwbólowego lub leków przeciw nudnościom przy pierwszych oznakach migreny może zmniejszyć nasilenie epizodu.

Perspektywy

Migrena przedsionkowa jest poważnym, dezorientującym stanem, który może sprawić, że ludzie poczują się zbyt źle na wykonywanie podstawowych zadań, takich jak spanie, chodzenie lub jazda.

Zapoznanie się z wyzwalaczami osobistymi, skonsultowanie się z lekarzem w zakresie leczenia i samoopieki oraz zmiana stylu życia mogą zmniejszyć epizody migreny przedsionkowej i zapewnić dobry powrót do zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: