Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wirusowe zapalenie wątroby typu C poza ciałem i innymi faktami dotyczącymi wirusów

W pewnych okolicznościach wirus zapalenia wątroby typu C może przebywać poza ciałem, chociaż nietypowe jest zakażenie wirusem w ten sposób. Dowiadujemy się więcej o tym, jak długo wirus może przeżyć i jak zwykle rozprzestrzenia się wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest infekcją wirusową, która atakuje wątrobę. Wirusowe oznacza spowodowane przez wirus, małą cząstkę, która może rosnąć i rozmnażać się w ciele ludzkim i powodować choroby. Wirus zapalenia wątroby typu C jest przenoszony przez kontakt z zakażoną krwią.

Choroba spowodowana przez zapalenie wątroby typu C może mieć różny stopień nasilenia od łagodnego do trwającego przez całe życie, powodując poważne uszkodzenie wątroby.

Omówienie zapalenia wątroby typu C.

jak długo wirusowe zapalenie wątroby typu c żyje poza ciałem

Wirus zaczyna się jako krótkotrwała choroba określana jako ostre zapalenie wątroby typu C. Zwykle dzieje się to w ciągu pierwszych 6 miesięcy od narażenia na kontakt z wirusem.

Dla 75 do 85 procent ludzi ostre zapalenie wątroby typu C rozwija się w przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Jeśli choroba nie jest leczona, może z czasem spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Te powikłania obejmują niewydolność wątroby i choroby wątroby, i mogą spowodować, że ktoś potrzebuje przeszczepu wątroby.

Około 2,7 do 3,9 miliona osób w Stanach Zjednoczonych żyje z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W wielu przypadkach ludzie nie wiedzą, że nosili wirusa.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B to dwie inne wersje choroby, każda wywołana przez odrębny wirus.

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C może przetrwać poza ciałem?

Wirus zapalenia wątroby typu C może przetrwać poza ciałem nawet do 3 tygodni. Jednak może to robić tylko w temperaturze pokojowej na powierzchniach klinicznych lub domowych, takich jak uchwyt szuflady lub zlew.

W prawie wszystkich przypadkach zapalenie wątroby typu C rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażoną krwią. Wysuszone osady krwi mogą nadal przenosić wirusa.

Inne płyny ustrojowe, takie jak mocz, pot czy nasienie, nie przenoszą wystarczająco wysokiego poziomu wirusa, aby przekazać infekcję. Regularny kontakt lub dzielenie przestrzeni życiowej z osobą, która ma wirusa, nie stanowi zagrożenia.

Personel medyczny podejmuje działania, aby zapewnić, że wirus nie może przejść między pacjentami. Pracownicy biur dentystycznych, szpitali i klinik dbają o sterylność powierzchni i sprzętu medycznego.

Rozlaną krew należy natychmiast oczyścić za pomocą roztworu czyszczącego złożonego z 1 pół szklanki wybielacza i 5 szklanek wody. Podczas czyszczenia osoba powinna nosić rękawice ochronne.

Jak rozprzestrzenić się wirusowe zapalenie wątroby typu C?

dzielenie igły

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może rozprzestrzeniać się, gdy krew zainfekowana wirusem dostanie się do organizmu innej osoby.

Najczęstsze sposoby na zapalenie wątroby typu C to:

 • poprzez dzielenie się niesterylizowanymi strzykawkami lub igłami, na przykład podczas wstrzykiwania narkotyków
 • przez uraz spowodowany przez igłę lub inny ostry przedmiot w otoczeniu opieki zdrowotnej
 • jeśli wirus przenosi się z matki na dziecko w czasie ciąży

Jest możliwe, ale mniej prawdopodobne, że zapalenie wątroby typu C może być przeniesione przez:

 • dzielenie się przedmiotami, które mogły być w kontakcie z krwią innej osoby, np. brzytwami i szczoteczkami do zębów
 • kontakt seksualny z osobą, która ma wirusa

Osoby najbardziej narażone na zapalenie wątroby typu C to osoby, które:

 • wstrzykiwać narkotyki lub wstrzykiwać leki w przeszłości
 • otrzymała oddaną krew lub narządy przed 1992 rokiem
 • to dzieci, których matka ma wirusa zapalenia wątroby typu C.
 • pracują w służbie zdrowia i doznają zranienia igłą
 • mieć HIV

Jeśli dana osoba jest zaniepokojona, że ​​mogła być narażona na kontakt z wirusem, powinna udać się do lekarza. Dostępne są badania krwi w celu sprawdzenia zapalenia wątroby typu C.

Mity na temat rozprzestrzeniania się wirusowego zapalenia wątroby typu C

Nieporozumienia są typowe o tym, jak może dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

Wirus jest przekazywany przez kontakt z zakażoną krwią. Wirusowe zapalenie wątroby typu C nie może być przenoszone przez następujące działania:

 • kichanie lub kaszel
 • udostępnianie przyborów do jedzenia
 • dzielenie się jedzeniem lub piciem
 • karmienie piersią, chyba że sutki są popękane lub krwawiące
 • trzymając się za ręce lub przytulanie
 • całowanie

Uzyskanie piercingu lub tatuażu jest bezpieczne, jeśli przeprowadzane jest w licencjonowanym zakładzie. Ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo niskie, o ile sprzęt został wysterylizowany.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, ale wirus może być przenoszony podczas seksu bez zabezpieczenia.

Ryzyko jest bardzo niskie, ale może być wyższe dla mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami, ludźmi z wrzodami na tle narządów płciowych lub owrzodzeniem oraz z wirusem HIV.

Objawy i leczenie

Większość osób z WZW typu C nie ma objawów, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. W późniejszych stadiach niektóre osoby mogą odczuwać objawy, ale inne nie.

Typowe objawy to:

 • zmęczenie
 • ból mięśni i stawów
 • słaba pamięć krótkotrwała lub dezorientacja
 • Depresja i niepokój
 • ból brzucha

Wirusowe zapalenie wątroby typu C można wyleczyć za pomocą leczenia, które zwykle stanowi połączenie leków i zmian w stylu życia.

W ostatnich latach rozwinęły się leki do walki z wirusem. Leki dostępne teraz mogą działać lepiej niż wcześniejsze leki, przy mniejszej liczbie skutków ubocznych. Leczenie nie będzie jednak skuteczne dla wszystkich.

Jeśli nie jest możliwe całkowite usunięcie wirusa z organizmu, zmiany stylu życia mogą pomóc komuś żyć z chorobą.

Spożywanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, wycinanie alkoholu i rzucenie palenia pomogą utrzymać czyjąś wątrobę zdrową.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, chociaż istnieją szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ktoś, kto ma wirusowe zapalenie wątroby typu C i uszkodzenie wątroby, może zostać poinformowany o konieczności stosowania tych szczepionek, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu ciała.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, aby osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie była wykluczona z żadnej określonej pracy lub wykształcenia.

Zapobieganie

tynk jest cięty, aby pokryć zadrapanie

Istnieje bardzo małe ryzyko przeniesienia wirusa przez codzienny kontakt między osobą, która ma wirusa, a tym, który go nie ma.

Aby uniknąć możliwej infekcji, ktoś, kto ma wirusa, powinien pokryć skaleczenia i otarcia gipsem i ostrożnie pozbyć się wszelkich przedmiotów, które mają na sobie krew.

Osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C powinna dokładnie umyć ręce po kontakcie z krwią, np. Po oczyszczeniu rany.

Wirus nie jest przenoszony przez mleko matki, więc karmienie piersią jest bezpieczne. Jeśli sutki ulegną pęknięciu lub krwawieniu, osoba powinna przerwać karmienie piersią, dopóki się nie zagoi.

Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się wirusowego zapalenia wątroby typu C jest dzielenie się igłami lub strzykawkami podczas wstrzykiwania narkotyków. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, osoba, która wstrzykuje narkotyki rekreacyjne, nigdy nie powinna dzielić sprzętu.

Na wynos

Wirus zapalenia wątroby typu C jest przenoszony przez kontakt z zakażoną krwią. Jest to mało prawdopodobne w życiu codziennym i istnieją wyraźne czynniki ryzyka, których można zazwyczaj uniknąć.

Chociaż wirus może żyć poza ciałem, czyszczenie rozlanej krwi i unikanie dzielenia się osobistymi przedmiotami, takimi jak brzytwy, powinien zapobiegać infekcji.

Like this post? Please share to your friends: