Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o chirurgii zatok

Zatoki są zagłębieniami wewnątrz czaszki osoby, które znajdują się wokół oczu i nosa oraz w przedniej części twarzy.

Te wgłębienia pomagają rozjaśnić czaszkę. Wytwarzają również śluz, który dodaje wilgoć do dróg nosowych. Śluz zapewnia warstwę ochronną, która pomaga w zapobieganiu niepożądanym drobinom, takim jak zanieczyszczenia, brud i zakaźne organizmy.

Zatoki są pokryte rzęskami, które są bardzo cienkimi jak włosy komórkami. Rzęski pomagają wydalać śluz przez kanały zatok i do nosa.

Co to jest operacja zatok?

Chirurgia zatokowa to zabieg mający na celu otwarcie dróg zatok i wyraźne zablokowanie. Jest to opcja dla osób z ciągłymi i nawracającymi infekcjami zatok, dla ludzi z nieprawidłową strukturą zatoki lub nieprawidłowymi wzrostami w zatokach.

Lekarz często będzie próbował innych metod leczenia i procedur przed skorzystaniem z zabiegu. Jeśli te nie zadziałają, można przeprowadzić operację.

Operację zatoki można wykonywać z niewielkim dyskomfortem. Jest to krótka procedura, która ma niewiele komplikacji.

Przyczyny operacji zatok

[prześwietlenie ukazujące zatoki zatokowe na czerwono]

Celem zabiegu jest usunięcie tego, co blokuje drogi drenażowe zatok. Może to obejmować usunięcie:

 • cienkie kawałki kości
 • błony śluzowe
 • polipy nosa
 • spuchnięta lub uszkodzona tkanka
 • nowotwory lub wzrosty blokujące przejście nosowe lub zatokowe

Osoba może wymagać chirurgii zatokowej w leczeniu różnych problemów. Typowe przyczyny to zapalenie zatok i polipy nosa.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to obrzęk zatok lub nosa. Jest czasem nazywany infekcją zatok. Osoba z zapaleniem zatok może mieć następujące objawy:

 • ciśnienie wokół nosa, oczu lub czoła
 • duszny nos
 • gruby i odbarwiony drenaż nosa
 • kaszel
 • przekrwienie głowy i bóle głowy
 • źle smakujący kroplówka po nosie
 • zablokowane uszy lub zmiany w słyszeniu

Polipy nosa

Polipy nosa to obrzęki nosowej wyściółki wewnątrz przewodów nosowych i zatok. Mogą mieć różny rozmiar, ale zazwyczaj mają kształt łezki.

Większe polipy lub skupiska mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i wpływać na czyjś węch. Mogą również blokować zatoki osoby prowadzące do infekcji.

U niektórych osób mogą nie występować żadne objawy z polipów nosa. Jednak wspólne to:

 • zablokowany nos, co prowadzi do trudności w oddychaniu
 • katar
 • nawracające infekcje zatok
 • kroplówka po-nosowa
 • osłabiony węch lub smak
 • ból twarzy
 • bóle głowy
 • chrapanie
 • bezdech senny

Inne powody

Operacja zatoki może być również konieczna z powodu innych infekcji, ciągłych blokad, nieprawidłowego wzrostu i innych problemów, które powodują zapalenie w kanałach nosowych i zatokach.

Rodzaje

Najczęstszym rodzajem operacji zatok jest endoskopowa chirurgia zatok. Istnieją jednak inne procedury, które można wykonać.

Funkcjonalna chirurgia endoskopowa zatok (FESS)

FESS przeprowadza się za pomocą narzędzia zwanego endoskopem. Jest to podświetlana, cienka tuba światłowodowa. Endoskop jest wkładany do nosa, aby dotrzeć do otworów zatok.

[kobieta po konsultacji z lekarzem]

Mikroskopy i instrumenty chirurgiczne mogą być następnie przekazywane do endoskopu i wykorzystywane do przeprowadzenia procedury. Chirurg użyje tych narzędzi do usunięcia tkanek przeszkadzających i innych blokad w celu usunięcia zatok.

Cała procedura jest przeprowadzana przez nozdrza i pozostawia niewielkie blizny. Może wystąpić obrzęk, ale szybko zniknie.

Osoba, która ma tę operację, zwykle odczuwa jedynie niewielki dyskomfort przez krótki czas.

FESS może być często wykonywany. Może być również przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych.

Operacja obrazowa

Sterowana obrazowo chirurgia endoskopowa jest nowszą procedurą, która może być zalecana w przypadku ciężkich postaci zatkania zatok lub po wcześniejszych operacjach zatok.

Oprócz zastosowania endoskopu ten rodzaj zabiegu wykorzystuje prawie trójwymiarowy system mapowania, aby pokazać chirurgowi położenie narzędzi chirurgicznych. Odbywa się to za pomocą tomografii komputerowej i sygnałów w podczerwieni.

Korzystając z tych wskazówek, chirurg może poruszać się trudnymi kanałami zatokowymi i dokładnie usuwać tkanki i inne blokady.

Operacja Caldwell-Luc

Ta procedura jest mniej powszechna i bardziej inwazyjna. Ma tendencję do przeprowadzania, gdy w jamie zatoki występuje wzrost.

Operacja Caldwell-Luc ma na celu usunięcie wzrostu i poprawę drenażu zatok. Tworzy ścieżkę między nosem a jamą pod okiem zwaną zatoką szczękową. To okno następnie pomaga drenaż.

Chirurg wykonuje cięcie w górnej szczęce powyżej jednego z zębów trzonowych wewnątrz jamy ustnej. Następnie przechodzą przez jamę zatoki. Ta operacja może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Poprawa

Po operacji zatokowej można zastosować wypełnienie nosowe. Zapakowanie nosa polega na wprowadzeniu sterylnego materiału o strukturze gazy do kanału nosowego w celu kontrolowania krwawienia.

Użycie opakowania zależy od rodzaju operacji. Opakowanie może być absorbowalne i rozpuści się z upływem czasu. Jeśli opakowanie nie jest wchłaniane, lekarz będzie musiał go usunąć.

Okresy odpoczynku różnią się w zależności od przeprowadzonej operacji i innych czynników, takich jak wiek i ogólny stan zdrowia. Jednak wiele osób odczuwa niewielki dyskomfort po operacji zatok. Większość osób może wrócić do domu w tym samym dniu co operacja.

W zależności od zakresu zabiegu, pacjent może otrzymać leki przeciwbólowe na receptę podczas rekonwalescencji. Po operacji często można doświadczyć:

 • łagodny dyskomfort
 • zmęczenie
 • przekrwienie nosa
 • małe ilości krwawienia

Ludzie powinni ściśle przestrzegać instrukcji lekarza w zakresie opieki i przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami.Być może będą musieli wprowadzić zmiany w swojej codziennej rutynie przez pierwsze 2 tygodnie po operacji.

Częste leki przepisane po zabiegu często obejmują płukanie solą fizjologiczną, sterydy i antybiotyki.

Ryzyka

Powikłania, które mogą wystąpić podczas operacji zatok są w większości rzadkie i obejmują:

Krwawienie

Krwawienie po operacji ma tendencję do pojawienia się w ciągu pierwszych 24 godzin. Może się jednak zdarzyć później, po kilku dniach lub nawet tygodniach. Jeśli skrzep rozwija się w obrębie kostnej przegrody między kanałami nosowymi, powszechnie nazywanej przegrodą, wówczas należy ją usunąć.

Powikłania wewnątrzczaszkowe

Przegroda przyczepia się do dachu nosa. Ta cienka warstwa kości może zostać uszkodzona podczas operacji zatok. Jest to jednak bardzo rzadkie powikłanie.

Płyn mózgowy może przeciekać do nosa, aw ciężkich przypadkach może prowadzić do infekcji w wyściółce mózgu, takiej jak zapalenie opon mózgowych. Chociaż problem ten występuje niezwykle rzadko, często jest identyfikowany i naprawiany podczas początkowej operacji.

[wodniste oko]

Uszkodzenie oka lub otaczających tkanek

Ponieważ zatoki są tak blisko oka, czasami może pojawić się krwawienie do oka. Dzieje się tak, gdy cienka warstwa kości oddzielająca zatoki od oka jest uszkodzona. Jest to rzadkie zjawisko i ponownie jest zwykle zauważane i leczone podczas operacji.

W niezwykle rzadkich przypadkach zgłaszano utratę wzroku i ślepotę. Pojawiły się także rzadkie doniesienia o uszkodzeniu mięśni, które poruszają oko, co może prowadzić do tymczasowego lub stałego podwójnego widzenia.

Inne przypadki mogą prowadzić do zmiany sposobu działania kanałów łzowych, powodując nadmierne łzawienie.

Zmiany w głosie danej osoby

Zatoki mają wpływ na rezonans głosu osoby. Powikłanie operacji zatok może czasami prowadzić do zmiany czyjegoś głosu.

Utrata węchu lub smaku

Po operacji zatokowej zmysł węchu zwykle poprawia się z powodu przywracanego przepływu powietrza. W rzadkich przypadkach może się jednak pogorszyć w zależności od stopnia obrzęku lub zakażenia. Jest to często tymczasowe, ale można je przedłużyć.

Infekcja

Radzenie sobie z infekcjami zatok jest głównym powodem operacji zatok. Osoba z zapaleniem zatok może rozwinąć inne infekcje w tym obszarze w wyniku operacji.

Jednak powikłanie to jest również możliwe, jeśli dana osoba nie przechodzi zabiegu chirurgicznego w przypadku długotrwałej infekcji zatok.

Problemy z nosami

Operacja zatok zwykle poprawia przepływ powietrza. Jednak w rzadkich przypadkach operacja może to pogorszyć. Małe ilości tkanki bliznowatej mogą również gromadzić się w kanale nosowym, co będzie wymagać kolejnej procedury usunięcia.

Alternatywy dla chirurgii

Przed skorzystaniem z zabiegu lekarz spróbuje zastosować szereg innych metod leczenia. Istnieje szereg leków, które mogą być wydawane, a także inne procedury, które mogą poprawić objawy.

Te inne metody leczenia obejmują:

 • antybiotyki
 • płukanie roztworem soli fizjologicznej lub rozpylanie
 • nosa spraye obkurczające
 • sterydy do nosa steroidów
 • doustne sterydy
 • leki na alergię
 • leki przeciwhistaminowe
PLMedBook