Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy witaminy pomagają w okresie menopauzy?

Ponieważ kobiety zaczynają wytwarzać mniej estrogenu i przedostają się do perimenopauzy, prawdopodobnie doświadczają wielu trudnych objawów. Należą do nich uderzenia gorąca, bezsenność, nocne poty, suchość pochwy i wahania nastroju.

Okresy miesiączkowania mogą być lżejsze lub cięższe i mniej regularne, ale gdy kobieta nie ma okresu do 12 miesięcy, są one w okresie menopauzy. Następnie symptomy doświadczane w poprzednich latach zaczynają ustępować.

Istnieje szereg witamin i suplementów dostępnych, aby pomóc kobietom radzić sobie z objawami okołomenopauzalnym i menopauzalnym.

Witamina E

suplementy i witaminy

Wiele różnych produktów spożywczych, takich jak orzechy, nasiona słonecznika, szpinak, brokuły, kiwi, mango i pomidor zawiera witaminę E.

Witamina E jest szczególnie korzystna w okresie menopauzy. Powodem tego może być złagodzenie stresu, który wiele kobiet doświadcza w okresie menopauzy z powodu niezrównoważonego poziomu hormonów, takiego jak poziom kortyzolu.

Kortyzol jest wytwarzany przez nadnercza i jest hormonem najbardziej związanym ze stresem.

Fizyczne, emocjonalne i psychiczne objawy stresu menopauzalnego mogą zasilać zaburzenia równowagi hormonalnej. W rezultacie, codzienne zmartwienia mogą czuć się dużo bardziej stresujące dla kobiet w okresie menopauzy, niż zwykle się czują.

Ciało może również cierpieć na stres oksydacyjny. Dzieje się tak, gdy brakuje przeciwutleniaczy, a komórki zostają uszkodzone przez tak zwane wolne rodniki. Wolne rodniki wysokoenergetyczne przedostają się do organizmu z otoczenia, gdy ludzie palą, w alkoholu i niektórych środkach spożywczych.

Witamina E ma właściwości antyoksydacyjne, a niektórzy naukowcy uważają, że może ona pomóc w łagodzeniu objawów stresu poprzez zmniejszanie stresu oksydacyjnego.

Niektóre badania wykazały, że osoby z niskim poziomem witaminy E częściej doświadczają depresji niż osoby z wyższym poziomem. Depresja jest częstym skutkiem ubocznym stresu.

Jeśli kobieta nie jest w stanie uzyskać wystarczającej ilości witaminy E w swojej diecie, wówczas dostępne są suplementy. Kobiety powinny przyjmować zalecaną dawkę, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Witamina D

Witamina D nie występuje w wielu produktach spożywczych. Jest to witamina wytwarzana w organizmie, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Witamina D jest niezbędna dla dobrego zdrowia kości, a ludzie, którzy jej nie mają, mogą mieć kruche kości, często nazywane osteoporozą.

Aby zachować zdrowie, kość przechodzi ciągły proces przebudowy, w którym nowa tkanka kostna zastępuje starą tkankę. W okresie menopauzy procesy te mogą zostać wypaczone, co powoduje, że więcej kości zostaje ponownie wchłonięte przez organizm, niż jest odbudowane.

W wyniku tego kości mogą stać się słabsze i łamać się łatwiej, gdy kobieta jest w okresie menopauzy. Aby pomóc utrzymać kości w dobrej kondycji, kobiety muszą mieć wystarczającą ilość wapnia i witaminy D.

starsza kobieta na ucieczkę

Amerykańskie Biuro ds. Zdrowia Kobiet zaleca kobietom w wieku do 70 lat codzienne przyjmowanie 600 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D.

Jedzenie łososia, tuńczyka, wątroby i żółtek jaj doda witaminę D do czyjejś diety. Ponadto mleko, niektóre zboża i niektóre soki pomarańczowe są wzbogacone witaminą D.

Większość ludzi ma już wystarczającą ilość witaminy D i wapnia, aby zachować zdrowe kości. Mimo to prawie połowa wszystkich kobiet po menopauzie przyjmuje suplementy witaminy D lub wapnia, aby wspomóc siłę kości.

Suplementy są łatwe do kupienia, ale ludzie powinni zawsze skonsultować się z lekarzem przed ich zażywaniem, ponieważ zbyt dużo witaminy D lub wapnia może powodować inne problemy zdrowotne.

Również dowody ich skuteczności są mieszane. Niektóre badania wykazały, że nadmiar witaminy D lub wapnia może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, toksyczności witaminy D, zaparć i zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

W jednym z badań stwierdzono, że kobiety, które przyjmowały zbyt dużą dawkę witaminy D w dużych dawkach, mają większe problemy z kością niż te, które jej nie miały.

Lekarze mogą zalecić sprawdzanie poziomu witaminy D i wapnia przed pobraniem suplementów. Mogą również doradzić, ile należy wziąć.

Witamina A

Witamina A jest również niezbędna dla dobrego zdrowia kości i utrzymania zdrowych zębów, miękkich tkanek i skóry.

Najlepsze źródła witaminy A to:

 • Olej z wątroby dorsza
 • jajka
 • wzbogacone płatki śniadaniowe
 • wzmocnione mleko odtłuszczone
 • pomarańczowe i żółte warzywa i owoce
 • brokuły
 • szpinak
 • ciemnozielone warzywa liściaste

Jednak w badaniu z 2002 r. Stwierdzono, że stosowanie suplementów witaminy A wiązało się z 40-procentowym wzrostem ryzyka złamań szyjki kości udowej u kobiet po menopauzie.

Opinia medyczna na temat korzyści płynących z witaminy A w okresie menopauzy jest mieszana, więc kobiety, które doświadczają menopauzy powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem suplementów.

Witamina b12

W okresie menopauzy u kobiet może występować niedobór witaminy B12, który wiąże się z bezsennością.

Kobiety doświadczające menopauzy mogą rozważyć zaopatrzenie się w żywność zawierającą witaminę B12, taką jak wątroba, makrela, sardynki, łosoś, czerwone mięso i mleko.

Urząd ds. Zdrowia kobiet zaleca kobietom w wieku powyżej 50. roku życia, aby każdego dnia przyjmowały 2,4 mikrograma (mcg) witaminy B12.

Witamina B6

Ta witamina pomaga ciału wytwarzać przeciwciała, utrzymywać prawidłowe działanie nerwów, rozkładać białka i utrzymywać poziom cukru we krwi w normalnych granicach.

Witamina B6 znajduje się w następujących pokarmach:

banan na różowym tle

 • awokado
 • banany
 • rośliny strączkowe
 • wołowina
 • wieprzowina
 • orzechy
 • drób
 • pełnoziarniste
 • wzbogacane płatki zbożowe
 • kukurydza

Niedobory witaminy B6 wiązały się z objawami pomyłki, depresji, drażliwości, ran w jamie ustnej i uszkodzeniem nerwów w dłoniach, stopach i ramionach.

Ponieważ kobiety są bardziej narażone na depresję w okresie menopauzy, ważne jest utrzymanie zdrowego poziomu witaminy B6.

Urząd ds. Zdrowia kobiet zaleca kobietom w wieku powyżej 50 roku życia, aby codziennie przyjmowały 1,5 miligrama (mg) witaminy B6.

Suplementy

Suplementy powinny być stosowane w ostateczności, gdy niezbędne witaminy przedstawione powyżej nie są dostępne w czyjejś diecie.

Ludzie powinni mieć świadomość, że nie są one monitorowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Ważne jest, aby wybrać ostrożnie z wiarygodnego źródła. Zacznij i zatrzymuj wszelkie suplementy stopniowo i nie przejmuj zalecanych wytycznych.

Like this post? Please share to your friends: