Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy menopauza powoduje wysypki?

Menopauza powoduje dramatyczną zmianę poziomu hormonów, w tym spadek estrogenu, co powoduje objawy związane z menopauzą. Najczęstsze objawy menopauzy to uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju i suchość pochwy – ale czy menopauza może powodować wysypkę?

W tym artykule przyjrzymy się, jak estrogen i menopauza wpływają na skórę i czy wysypki są związane z tymi zmianami hormonalnymi.

Estrogen i skóra

starsza kobieta drapie się po dłoni z wysypką na przekwitanie

Estrogen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu skóry młodej, elastycznej i zdrowej. Estrogen pomaga skórze poprzez:

 • Pobudzanie produkcji oleju, kolagenu i innych substancji związanych ze zdrowiem skóry.
 • Promowanie gojenia się ran.
 • Zmniejszenie zapalnych chorób skóry w czasie ciąży lub w okresach wysokiego poziomu estrogenu.
 • Prawdopodobnie chroni przed śmiercią od czerniaka i innych nowotworów skóry.
 • Zapewnienie pewnej ochrony przed uszkodzeniem przez słońce.

Jak menopauza wpływa na skórę

Podczas gdy obniżenie poziomu estrogenów ma wpływ na skórę danej osoby, istnieje wiele innych czynników związanych ze zdrowiem skóry. Czynniki te mogą obejmować:

 • wystawienie na słońce lub uszkodzenie
 • odwodnienie
 • palenie
 • redystrybucja tłuszczu
 • genetyka

Zmiany skórne, które mogą wystąpić podczas menopauzy, obejmują:

Wysypka

Nie ma dowodów sugerujących, że menopauza jest związana z konkretnym rodzajem wysypki. Jednak, gdy kobieta zbliża się do menopauzy, ciało staje się znacznie bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, szczególnie na ciepło.

Podczas menopauzy i przed menopauzą kobieta może nagle poczuć się gorąca i spocona, powodując zaczerwienienie lub zaczerwienienie twarzy. Są one znane jako uderzenia gorąca i mogą być łagodne lub wystarczająco silne, aby zakłócać codzienne życie.

Zmniejszony poziom estrogenów może powodować swędzenie, wrażliwość lub podrażnienie skóry. Kobiety mogą również zauważyć, że są bardziej wrażliwe na swędzenie tkanin, mydła lub produktów kosmetycznych. Drapanie się swędzącej skóry może powodować wysypkę i wysypkę.

Kobieta z wysypką powinna rozważyć przejście na produkty naturalne lub bezzapachowe w celu zmniejszenia podrażnienia i stanu zapalnego. Jeśli wysypka stanie się szczególnie problematyczna, powinna udać się do dermatologa w celu uzyskania dalszych porad.

Zarost

Spadek estrogenu i innych hormonów może powodować zmiany w kobiecych włosach, powodując ich rozrzedzenie lub wypadanie.

W okresie menopauzy kobiety mogą zauważyć, że włosy zaczynają rosnąć na twarzy, gdzie wcześniej nie rosły. Może to obejmować podbródek, linię szczęki lub górną wargę.

Kobiety mają wiele możliwości radzenia sobie z niechcianymi włosami na twarzy. Woskowanie i golenie są łatwymi opcjami w domu. Dermatolog może zapewnić inne opcje, takie jak leczenie laserem lub krem ​​do depilacji.

Łuszcząca się skóra

Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów skóra może stać się cieńsza i bardziej delikatna, co oznacza, że ​​łatwiej ulega uszkodzeniu. Łuszcząca się skóra może nawet prowadzić do częstszych i zauważalnych siniaków.

Konieczne jest codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego SPF 30, nawet jeśli nie spędza dużo czasu na słońcu. Podczas gdy krem ​​przeciwsłoneczny nie może leczyć przerzedzających się skór, może to zapobiec pogorszeniu.

Kobieta powinna zobaczyć swojego dermatologa, jeśli cienka skóra stanowi poważny problem z rozdarciem lub zranieniem. Lekarz może zaproponować leczenie, które może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Sucha skóra

Oprócz przerzedzania skóry kobiety w okresie okołomenopauzalnym lub menopauzie częściej mają problemy z suchą lub łuszczącą się skórą.

Wynika to z tego, że estrogen pomaga skórze utrzymać wodę, utrzymując ją w miękkości i wilgotności. Bez estrogenu skóra jest podatna na wysychanie.

Aby zapobiec wysuszeniu skóry, ludzie mogą stosować łagodniejszy środek czyszczący, ponieważ tradycyjne mydła mogą być szczególnie suche dla starszych kobiet. Nawilżanie tuż po kąpieli lub kąpieli jest najlepsze.

Ludzie powinni unikać stosowania złuszczaczy lub innych silnych produktów, ponieważ mogą być szczególnie szkodliwe dla delikatnej lub suchej skóry.

Plamy starcze

Plamy starcze są częstą dolegliwością kobiet w okresie menopauzy. Zazwyczaj jest to znak uszkodzenia słońca, które miało miejsce w ciągu życia kobiety.

Noszenie kremu przeciwsłonecznego w sposób konsekwentny i od najmłodszych lat jest najlepszym sposobem na zapobieganie pojawianiu się plam starczych i raka skóry w późniejszym okresie życia.

Niektóre rodzaje raka skóry mogą wyglądać jak plamy starcze, dlatego konieczne jest regularne odwiedzanie dermatologa. Ryzyko raka skóry wzrasta wraz z wiekiem i ekspozycją na słońce.

Zapobieganie

kobieta za pomocą balsam na twarzy, aby pomóc w wysypki menopauzy

Zmiany skórne są częstą dolegliwością kobiet w trakcie menopauzy lub w jej trakcie.

Podczas gdy te problemy są wynikiem normalnych zmian hormonalnych, jest kilka rzeczy, które kobiety mogą zrobić, aby zapobiec ich wystąpieniu lub pogarszaniu się. Proste kroki obejmują:

 • Stosowanie kremu nawilżającego: Bezolejowy krem ​​nawilżający może pomóc w utrzymaniu skóry grubej i miękkiej. Wybierz coś delikatnego i bez perfum lub barwników, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia.
 • Noszenie kremu codziennie: Regularne stosowanie kremów przeciwsłonecznych może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu skóry przez słońce.
 • Dbanie o ochronę przeciwsłoneczną: Oprócz noszenia kremu przeciwsłonecznego, należy nosić czapki, okulary przeciwsłoneczne i inną odzież ochronną, aby chronić skórę przed słońcem.
 • Zobacz dermatologa: Ważne jest, aby kobiety co roku widziały dermatologa. Oprócz badań przesiewowych pod kątem raka i innych podejrzanych cech, jest to również świetna okazja do zadawania pytań na temat problemów lub obaw dotyczących skóry.

Perspektywy

Chociaż nie ma dowodów na to, że menopauza może powodować wysypkę, kobiety często doświadczają zaczerwienienia i podrażnienia skóry podczas gorącego błysku. Zazwyczaj jest to krótkotrwałe i ustąpi, gdy gorący błysk zniknie.

Unikanie drażniących skóry, stosowanie kremów przeciwsłonecznych codziennie i wizyty u dermatologa mogą pomóc kobietom w opanowaniu lub zapobieganiu niektórym innym chorobom skóry związanym z menopauzą.

Like this post? Please share to your friends: