Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne i wartość odżywcza szpinaku

Popeye na pewno coś knuł. Szpinak to super jedzenie z mnóstwem składników odżywczych w opakowaniu niskokalorycznym. Ciemne, liściaste warzywa jak szpinak są ważne dla skóry, włosów i zdrowia kości. Zapewniają również białko, żelazo, witaminy i minerały.

Możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania szpinaku obejmują poprawę kontroli glikemii u osób z cukrzycą, obniżenie ryzyka zachorowania na raka, obniżenie ciśnienia krwi, poprawę stanu kości, obniżenie ryzyka zachorowania na astmę i wiele innych.

Szpinak był używany przez różne kultury w całej historii, w szczególności kuchni śródziemnomorskiej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. Można go łatwo włączyć do wielu diet, ponieważ jest tani i łatwy do przygotowania.

Szybkie fakty dotyczące szpinaku:

 • Pierwsza książka kucharska po angielsku „Forme of Cury” wspomniała o szpinaku po opublikowaniu w roku 1390.
 • Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), 100-gramowa porcja szpinaku zawiera 28,1 mikrogramów witaminy C, co stanowi 34% dziennej rekomendacji.
 • Rodzaje obejmują szpinak ze szpinakiem, szpinak płaski i szpinak pół-savoy.
 • Szpinak można dodać jako składnik wielu potraw i można go albo gotować, albo podawać na surowo.

Korzyści

liście szpinakuSzpinak ma następujące możliwe korzyści zdrowotne:

Zarządzanie cukrzycą

Szpinak zawiera przeciwutleniacz znany jako kwas alfa-liponowy, który, jak wykazano, obniża poziom glukozy, zwiększa wrażliwość na insulinę i zapobiega zmianom wywołanym stresem oksydacyjnym u pacjentów z cukrzycą.

Badania nad kwasem alfa-liponowym wykazały również zmniejszenie obwodowej neuropatii i neuropatii autonomicznej u chorych na cukrzycę.

Jednak w większości badań stosowano dożylny kwas alfa-liponowy i nie jest pewne, czy suplementacja doustna wywoła takie same korzyści.

Profilaktyka raka

Szpinak i inne zielone warzywa zawierają chlorofil, który, jak wykazano, skutecznie blokuje rakotwórcze działanie amin heterocyklicznych, które powstają podczas grillowania potraw w wysokiej temperaturze.

Zapobieganie astmie

Ryzyko zachorowania na astmę jest niższe u osób spożywających dużą ilość określonych składników odżywczych. Jednym z tych składników odżywczych jest beta-karoten, którego doskonałym źródłem jest szpinak. Morele, brokuły, kantalupa, dynia i marchew są również bogatymi źródłami beta-karotenu.

Obniżenie ciśnienia krwi

Ze względu na wysoką zawartość potasu, szpinak jest zalecany dla osób z wysokim ciśnieniem krwi; może pomóc zredukować wpływ sodu w organizmie. Niskie spożycie potasu może być równie dużym czynnikiem ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi jako wysokiego spożycia sodu.

Inne pokarmy bogate w potas to avocado, banan, buraki, ziemniaki, pomidory, fasola lima i pomarańcze.

Zdrowe kości

Niskie spożycie witaminy K wiąże się z wyższym ryzykiem złamania kości. Odpowiednie spożycie witaminy K jest ważne dla dobrego zdrowia, ponieważ działa jako modyfikator białek macierzy kostnej, poprawia wchłanianie wapnia i może zmniejszać wydalanie wapnia z moczem.

Promuje regularność

Szpinak jest bogaty w błonnik i wodę, które pomagają zapobiegać zaparciom i promować zdrowy przewód pokarmowy.

Zdrowa skóra i włosy

Szpinak jest bogaty w witaminę A, która jest niezbędna do produkcji sebum, aby utrzymać włosy nawilżone. Witamina A jest również niezbędna do wzrostu wszystkich tkanek organizmu, w tym skóry i włosów. Szpinak i inne zielone liście bogate w witaminę C są niezbędne do budowy i konserwacji kolagenu, który zapewnia strukturę skóry i włosów.

Niedobór żelaza jest częstą przyczyną wypadania włosów, któremu można zapobiec poprzez odpowiednie spożycie pokarmów bogatych w żelazo, takich jak szpinak.

Odżywianie

Jedna filiżanka surowego szpinaku zawiera:

 • 27 kalorii
 • 0,86 grama białka
 • 30 miligramów wapnia
 • 0,81 gram żelaza
 • 24 miligramów magnezu
 • 167 miligramów potasu
 • 2 813 mikrogramów witaminy A
 • 58 mikrogramów kwasu foliowego

Szpinak zawiera również witaminę K, błonnik, fosfor i tiaminę. Większość kalorii w szpinaku pochodzi z białka i węglowodanów.

Potas

Szpinak jest jednym z najlepszych źródeł potasu w diecie o wadze 839 miligramów na filiżankę (ugotowane). Dla porównania jedna filiżanka banana zawiera około 539 miligramów potasu.

Żelazo

Brak żelaza w diecie może wpłynąć na to, jak skutecznie organizm zużywa energię. Szpinak jest doskonałym źródłem żelaza, a także soczewicy, tuńczyka i jaj. Upewnij się, aby połączyć pokarmy bogate w witaminę C z żelazem roślinnym, aby poprawić wchłanianie.

Wapń

Szpinak zawiera około 250 miligramów wapnia na filiżankę (ugotowane), jednak jest mniej łatwiej absorbowany niż wapń ze źródeł takich jak produkty mleczne. Szpinak ma wysoką zawartość szczawianu, który wiąże się z wapniem, co sprawia, że ​​nasz organizm jest trudny w użyciu.

Magnez

Szpinak jest także jednym z najlepszych źródeł magnezu spożywczego, który jest niezbędny do metabolizmu energetycznego, utrzymania funkcji mięśni i nerwów, rytmu serca, zdrowego układu odpornościowego i utrzymania ciśnienia krwi. Magnez odgrywa również rolę w setkach innych reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie.

Dieta

zupa szpinakowa

Szpinak jest bardzo uniwersalnym warzywem i można go jeść na surowo lub gotować. Jest dostępny w postaci świeżej, mrożonej lub puszkowanej. Oto kilka wskazówek, jak spróbować włączyć więcej szpinaku do codziennej rutyny:

 • Włącz szpinak do makaronów, zup i zapiekanek.
 • Lekko smażony szpinak w małej ilości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem i świeżo startym parmezanem.
 • Dodaj szpinak do owijki, kanapki lub płaskiego chleba.
 • Dodać dip ze szpinakiem, np. Szpinak i dip z karczocha lub szpinak z kozim serem.

Dodaj garść świeżego szpinaku do omletu lub scramble lub wrzuć garść do smoothie.

Ryzyka

Jeśli ktoś przyjmuje leki rozrzedzające krew, takie jak kumadyna (warfaryna), ważne jest, aby nagle nie zaczęły jeść więcej lub mniej pokarmów zawierających witaminę K, która odgrywa dużą rolę w krzepnięciu krwi.

Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla tych, których nerki nie są w pełni funkcjonalne. Jeśli nerki pacjenta nie są w stanie usunąć nadmiaru potasu z krwi, może to być śmiertelne.

Like this post? Please share to your friends: