Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powinienem wiedzieć o zapaleniu opłucnej?

Zapalenie opłucnej jest zapaleniem wyściółki płucnej. Nasilenie stanu może być w zakresie od łagodnego do zagrażającego życiu.

Ponieważ wiele przypadków jest łagodnych i rozwiązuje się bez leczenia, ciężko jest oszacować, ile osób zapada na zapalenie opłucnej na całym świecie.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia opłucnej:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia opłucnej. Więcej informacji znajduje się w głównym artykule.

 • Od czasu wynalezienia antybiotyków zapalenie opłucnej stało się rzadsze.
 • Zapalenie opłucnej na ogół trwa od kilku dni do 2 tygodni i często ustępuje bez leczenia.
 • Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia opłucnej, w tym zapalenie trzustki, rak płuc i rany klatki piersiowej.
 • Głównym objawem zapalenia opłucnej jest przeszywający ból w klatce piersiowej.

Objawy

Głównym objawem zapalenia opłucnej jest ostry, kłujący ból lub ciągły ból w klatce piersiowej. Ból może występować po jednej lub obu stronach klatki piersiowej, ramion i pleców. Często będzie gorzej z ruchem oddechowym.

Inne objawy to:

 • duszność lub szybki, płytki oddech
 • kaszel
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • szybkie bicie serca

Zapalenie opłucnej jest często spowodowane infekcją wirusową. W takich przypadkach objawy mogą również obejmować:

 • ból gardła
 • gorączka
 • dreszcze
 • bóle głowy
 • ból stawu
 • bóle mięśni

Leczenie

tabletki aspiryny

Leczenie zapalenia opłucnej skupia się na rozwiązaniu przyczyny, takiej jak wirus lub inne infekcje. Antybiotyki będą przepisywane, jeśli zapalenie jest wynikiem infekcji bakteryjnej.

W niektórych przypadkach dana jama opłucnowa może wymagać odprowadzenia płynu przez rurkę wprowadzoną do klatki piersiowej.

Ból można opanować za pomocą aspiryny, ibuprofenu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ibuprofen można kupić bez recepty lub przez Internet.

W ciężkich przypadkach można stosować leki na receptę i leki na kaszel, w tym syropy na kaszel.

Zablokowanie w naczyniu krwionośnym, które biegnie od serca do płuc, nazywa się zatorowością płucną. Osoba z zapaleniem opłucnej może być umieszczona na rozcieńczalnikach krwi, jeśli lekarz zdiagnozuje zator tętnicy płucnej.

Jeśli przyczyna jest związana z chorobą autoimmunologiczną, taką jak toczeń, wtedy reumatolog będzie leczył chorobę z lekami.

Leczenie zależy w dużej mierze od przyczyny i ciężkości stanu.

Historycznie rzecz biorąc, rdzenni Amerykanie używali korzenia opłucnej do leczenia zapalenia opłucnej, zwanego także chwastem motyla. Istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do chwastów motyla. Lekarze nie zalecają jego stosowania, ponieważ nie ma dowodów potwierdzających chwast motyla jako skutecznego leku.

Przyczyny

Różne czynniki mogą powodować zapalenie opłucnej. W wielu przypadkach występuje jako powikłanie innych schorzeń.

Anemia sierpowata.

Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa płuc rozprzestrzeniających się do jamy opłucnowej.

Inne przyczyny to:

 • infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie płuc i gruźlica
 • rana w klatce piersiowej, która przebija jamę opłucnową
 • guz opłucnowy
 • zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów
 • anemia sierpowata
 • zapalenie trzustki
 • zatorowość płucna
 • operacja serca
 • rak płuc lub chłoniak
 • infekcja grzybicza lub pasożytnicza
 • zapalna choroba jelit
 • rodzinna gorączka śródziemnomorska
 • niektóre leki, takie jak prokainamid, hydralazyna lub izoniazyd

Infekcje mogą czasami rozprzestrzeniać się, ale rzadko występuje u nich zapalenie opłucnej u innej osoby. To nie jest zaraźliwe.

Zapalenie opłucnej częściej dotyka osoby w wieku powyżej 65 lat, osoby z istniejącymi schorzeniami lub osoby, które niedawno doznały urazu klatki piersiowej lub przeszły operację serca.

Zapalenie opłucnej i palenie nie są ze sobą ściśle powiązane. Papierosy rzadko są bezpośrednią przyczyną. Jednak osobom z zapaleniem opłucnej zaleca się unikanie palenia, ponieważ często prowadzi to do kaszlu, co może zwiększyć ból.

Czym jest zapalenie opłucnej?

Zapalenie opłucnej wpływa na podszewkę między płucami a ścianą klatki piersiowej.

Zapalenie opłucnej to infekcja nasmarowanych powierzchni między płucami a wewnętrzną ścianą klatki piersiowej. Są one znane jako opłucna.

U zdrowej osoby opłuczka przesuwa się płynnie po sobie podczas oddychania, pozostawiając szczelinę zwaną przestrzenią opłucnową. Podczas zapalenia opłucnej ocierają się o siebie. To pocieranie jest przyczyną bólu w klatce piersiowej związanym z zapaleniem opłucnej.

Zapalenie opłucnej było częstym powikłaniem bakteryjnego zapalenia płuc, ale obecnie jest mniej powszechne z powodu wprowadzenia antybiotyków. Zapalenie opłucnej jest zakaźne tylko wtedy, gdy podstawowa infekcja jest zaraźliwa.

Infekcja może trwać od kilku dni do 2 tygodni, w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Diagnoza

Lekarz zdiagnozuje zapalenie opłucnej podczas badania fizykalnego i zapyta o najnowszą i ogólną historię medyczną.

Będą poszukiwać przyczyny zapalenia i wykluczyć inne potencjalne czynniki wywołujące objawy.

Czasami osoba z zapaleniem opłucnej może mieć wcześniej niezauważone uszkodzenie lub zakażenie żebra.

Zostaną przeprowadzone proste egzaminy fizyczne. Czasami lekarz słyszy, jak błony opłucnowe przecierają się ze sobą za pomocą stetoskopu. Ten dźwięk znany jest jako tarcie tarcia opłucnowego.

Rentgen klatki piersiowej najprawdopodobniej zostanie zamówiony, a lekarz może pobrać próbkę krwi w celu sprawdzenia zaburzeń autoimmunologicznych.

Płyn może narastać w płucach w procesie znanym jako wysięk w dużej ilości. Lekarz może użyć igły do ​​pobrania próbki płynu z opłucnej do badań. Nazywa się to toracentezą.

Zapalenie opłucnej można również zdiagnozować za pomocą testów obrazowania, takich jak tomografia komputerowa lub skan MRI. Biopsja może również identyfikować zapalenie opłucnej, jeśli podejrzewa się raka.

Perspektywy

Zapalenie opłucnej można leczyć, a rokowanie jest dobre, ale powikłania mogą powstać, jeśli nie są leczone.

Wysięk opłucnowy

Nagromadzenie płynu w jamie opłucnej może rozdzielić dwie błony opłucnej i częściowo złagodzić ból powstały podczas ich wzajemnego tarcia.Jednak ten płyn może czasem ulec zakażeniu.

Płyn może naciskać na płuca, utrudniając oddychanie.

Odma płucna

Zapalenie opłucnej w klatce piersiowej może towarzyszyć odma opłucnowa po urazie ściany klatki piersiowej. Zapadnięcie jednego lub obu płuc może prowadzić do nagromadzenia się powietrza lub gazu w jamie opłucnej.

Najczęstszym objawem jest nagły ból w jednej stronie i duszność.

Hemothorax

Uraz ściany klatki piersiowej może powodować ból w klatce piersiowej i gromadzenie się krwi w przestrzeni opłucnowej. Jeśli w tej okolicy zgromadzi się wystarczająca ilość krwi, może dojść do szoku spowodowanego utratą krwi.

Hemothorax może również prowadzić do niedotlenienia z powodu przepełnienia przestrzeni płuc krwią. W niedotlenieniu do tkanek nie dociera wystarczająca ilość tlenu.

Zapobieganie

Wczesne wykrycie i szybkie opanowanie stanu podstawowego umożliwia zapobieganie zapaleniu opłucnej.

Na przykład wczesna diagnoza i szybkie leczenie infekcji może zapobiec gromadzeniu się płynu w jamie opłucnej lub może zminimalizować poziom stanów zapalnych.

Zapalenie opłucnej może być trudne do zdiagnozowania i łatwo można go pomylić z innymi chorobami.

Podczas leczenia jakiegokolwiek schorzenia, uzyskanie dużej ilości odpoczynku i utrzymanie zdrowej diety może pomóc w zapobieganiu powikłaniom, takim jak zapalenie opłucnej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook