Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to jest menopauza czy ciąża?

Pytanie, czy twoje objawy mogą oznaczać menopauzę czy ciążę, staje się częstszym pytaniem, z niektórymi kobietami przechodzącymi menopauzę na wczesnym etapie życia i innymi, które myślą później niż kiedyś.

Wiele osób słyszało historię o kobiecie, która myślała, że ​​przechodzi menopauzę, ale odkryła, że ​​jest w ciąży. Tego rodzaju niespodzianka może niewątpliwie wywołać wielki wstrząs, dlatego niezbędne jest zrozumienie różnic i podobieństw między tymi dwoma warunkami.

W tym artykule przyjrzymy się objawom menopauzy i ciąży oraz sposobowi odróżnienia jednego od drugiego.

Jak stwierdzić, czy zbliżasz się do menopauzy

uśmiechnięta kobieta w średnim wieku

Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy nie ma już miesiączki. Jest to etap, który pojawia się, gdy jej ciało przestaje wytwarzać tak dużo hormonów, jak estrogeny i progesteron.

Lekarze uważają kobietę za menopauzę, gdy nie miała krwawienia miesiączkowego, nawet plamienia, przez 12 kolejnych miesięcy.

Przed menopauzą kobiety zwykle przechodzą okres przejściowy nazywany perimenopauą. W tym czasie kobieta może zauważyć, że jej okresy zaczynają się zmieniać w regularności, czasie trwania i ilości krwawienia.

Według amerykańskiego urzędu ds. Zdrowia kobiet większość kobiet rozpoczyna perimenopauzę od połowy do późnych lat 40. i może doświadczać perimenopauzy przez okres od 2 do 8 lat.

Objawy menopauzy

Oprócz zmian w jej okresach kobieta może odczuwać inne oznaki menopauzy. Obejmują one:

 • uderzenia gorąca lub nagłe uczucie skrajnego ciepła, powodujące dyskomfort i potliwość
 • trudności w zasypianiu
 • wahania nastroju
 • zwiększona częstotliwość oddawania moczu i infekcji dróg moczowych
 • suchość pochwy, która może sprawić, że seks będzie niewygodny
 • brak zainteresowania seksem

Objawy ciąży

Wiele objawów menopauzy jest podobnych do ciąży.

Gdy kobieta jest w ciąży, nie będzie miała okresu, ale może doświadczyć lekkiego plamienia, które można by pomylić z pewnym okresem. Wiele kobiet w ciąży również doświadcza wahań nastroju i problemów ze snem.

Inne objawy związane z ciążą obejmują:

 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • nudności lub wymioty, szczególnie w godzinach porannych
 • konieczność częstszego korzystania z łazienki
 • delikatne, spuchnięte piersi

Ponieważ wiele z tych objawów jest podobnych do menopauzy, możliwe jest, że kobieta może myśleć, że jest w ciąży, podczas gdy w rzeczywistości przechodzi menopauzę i odwrotnie.

W jaki sposób diagnozowane są oba stany?

Istnieje wiele sposobów, w jakie kobieta może zidentyfikować, czy jest w ciąży, czy przechodzi menopauzę.

Diagnozowanie ciąży

kobieta o ultradźwiękach na brzuchu

Jeśli kobieta podejrzewa, że ​​może być w ciąży, może wybrać domowy test ciążowy z apteki.

Testy te mierzą poziomy ludzkiej hormonalnej hormonalnej gonadotropiny (hCG) w kobiecym moczu.

hCG zazwyczaj występuje w większych ilościach, gdy kobieta jest w ciąży. Należy pamiętać, że te domowe testy ciążowe nie są w 100% dokładne.

Aby uzyskać większą dokładność, lekarz może wykonać badania krwi, aby zmierzyć podwyższony poziom hormonów związanych z ciążą, takich jak hCG i progesteron.

Jednak najbardziej definitywnym sposobem sprawdzenia, czy kobieta jest w ciąży, jest wykonanie przez lekarza badania ultrasonograficznego i sprawdzenie obecności tętna płodu. USG wykorzystuje fale dźwiękowe do wykrywania obecności płodu.

Diagnozowanie menopauzy

Perimenopauza i menopauza mogą czasami być trudne do zdiagnozowania przez lekarzy.

Lekarze mogą testować obecność hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, które zazwyczaj zmniejszają się, gdy kobieta przechodzi menopauzę. Jednak te hormony zmieniają się naturalnie przez cały miesiąc, więc wynik testu pokazujący niski lub wysoki poziom hormonów nie zawsze oznacza, że ​​kobieta doświadcza menopauzy.

Aby mieć pewność, że kobieta jest w okresie menopauzy, lekarz najprawdopodobniej rozważy wszystkie objawy, których doświadcza, w tym zmiany w jej okresie. Lekarz może również wykonać badania krwi w celu określenia poziomu hormonów.

Lekarz może nie być w stanie przewidzieć, kiedy okresy kobiety całkowicie się zatrzymają.

Kolejne kroki w okresie menopauzy

Jeśli kobieta jest w okresie menopauzy, jest kilka kroków, które może podjąć, aby zachować zdrowie. Obejmują one:

Jedzenie zdrowej diety

Kobieta powinna jeść dużo owoców, warzyw, chudego mięsa i niskotłuszczowej mleczarni. Powinna również zawierać dużo wapnia i witaminy D, ponieważ są one związane z mocnymi kośćmi. Estrogen zmniejsza się w okresie menopauzy, co może powodować, że kości stają się mniej gęste niż kiedyś.

Ćwiczenia

Ćwiczenia pomagają złagodzić stres, utrzymują mięśnie silne, a serce zdrowe.

Ćwiczenia nie muszą być zbyt uciążliwe, aby były skuteczne. Chodzenie, jazda na rowerze lub uczestnictwo w zajęciach, takich jak aerobik, przez 30 minut dziennie, są przykładami dobrych nawyków ćwiczeń.

Odwiedzanie lekarza na regularne kontrole

Coroczne badania kontrolne mogą pomóc lekarzowi zidentyfikować wszelkie problemy zdrowotne lub zabiegi, których kobieta może potrzebować, gdy doświadcza menopauzy. Zasadą jest, że im wcześniej zdiagnozowany zostanie każdy problem, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

Niektóre kobiety mogą również zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą (HRT) podczas lub po menopauzie. HTZ może zmniejszyć niektóre objawy związane z menopauzą, ale może mieć niepożądane skutki uboczne.

Wśród zagadnień, o których należy pamiętać, HRT może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiety.

Wszystkie kobiety rozważające HTZ powinny najpierw rozważyć za i przeciw swojego lekarza.

Kolejne etapy ciąży

kobieta w ciąży trzyma szklankę wody

Lekarze uważają kobiety w ciąży w wieku 35 lat i starsze od „zaawansowanego wieku matek”.

W opublikowanym w całości badaniu stwierdzono, że około 12,3 procent ciężarnych kobiet pasuje do tej kategorii.

Bez względu na wiek kobiety mogą podjąć pewne kroki, aby promować zdrową ciążę dla siebie i swojego dziecka. Zawierają:

 • Zmienianie nawyków związanych ze stylem życia: Kobiety w ciąży powinny unikać nawyków, które obejmują palenie, używanie narkotyków i picie nadmiernych ilości alkoholu, które mogą powodować anomalie rozwojowe lub inne problemy z płodem.
 • Przeglądanie leków: Kobieta w ciąży może chcieć przejrzeć wszystkie leki, które przyjmuje wraz z lekarzem, aby upewnić się, że są bezpieczne w czasie ciąży.
 • Spożywanie zdrowej diety: Kobiety w ciąży powinny jeść dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych. Wielu lekarzy zaleca, aby kobiety w ciąży unikały sushi i innych surowych mięs, wędlin, ryb o wysokiej zawartości rtęci, surowych skorupiaków, surowych jaj i niepasteryzowanego mleka, ponieważ mogą zwiększać ryzyko powikłań dla dziecka.
 • Podejmowanie kroków w celu złagodzenia stresu i lęku: Mogą to być czynności takie jak medytacja, lekkie ćwiczenia, pisanie dziennika, słuchanie muzyki lub czytanie książki.
 • Zasypianie: odpoczynek jest ważny, aby pomóc ciężarnej utrzymać poziom energii w stanie nienaruszonym.
 • Picie dużej ilości wody: objętość krwi kobiety gwałtownie wzrasta podczas ciąży, co oznacza, że ​​potrzebuje dużej ilości wody, aby utrzymać ją i jej dziecko w stanie nawodnienia. Zasadniczo, jeśli mocz kobiety jest bladożółty, jest dobrze nawilżona.

Kobieta powinna umówić się na wizytę u lekarza, który specjalizuje się w opiece nad kobietami w ciąży, znanymi jako ginekolog, zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularna opieka prenatalna może pomóc lekarzowi w identyfikacji i przewidywaniu potencjalnych powikłań porodowych.

Perspektywy

Ponieważ kobiety w ciąży i kobiety przechodzące menopauzę doświadczają wielu podobnych objawów, czasami trudno jest określić, który z nich jest stanem.

Tak więc każda kobieta, która nie jest pewna, jakie są jej objawy, powinna porozmawiać z lekarzem o poradę lub przeprowadzić dalsze badania.

Like this post? Please share to your friends: