Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak poradzić sobie ze strachem przed lataniem?

Dziś latanie jest najszybszym i najłatwiejszym środkiem transportu między krajami. Ale wielu z nas jest przerażonych samą myślą o wejściu na pokład samolotu. Dlaczego tak jest i jak radzimy sobie z tym niepokojem?

samolot w locie

Dla większości z nas podróże lotnicze stały się koniecznością; jeździmy między krajami, aby uczyć się, pracować, jeździć na wakacje i poznawać nowych ludzi.

Federalna Administracja Lotnictwa informuje, że ich jednostka ds. Organizacji ruchu lotniczego zarządza ponad 42 000 lotów i 2,5 miliona pasażerów każdego dnia.

Chociaż około 10 000 samolotów jest już w powietrzu i bezpiecznie przewozi ich pasażerów do miejsc na całym świecie, wielu z nas – w tym ja – czuje się źle po prostu myśląc o wkroczeniu na samolot.

Ten lęk może sięgać od wahań podczas wchodzenia na pokład samolotu do pełnego ataku paniki, który uniemożliwi ci rezerwację jakichkolwiek lotów, nawet jeśli oznacza to, że tracisz wiele okazji do rozwoju kariery lub czas twojego życia na słonecznej plaży.

Ale lęk nigdy nie powinien stanąć na przeszkodzie, aby jak najlepiej wykorzystać nasze życie. Ja, na przykład, nie mogę pozwolić sobie na ten szczególny strach. Przez lata studiowałem za granicą, 3000 mil od mojej rodziny, a teraz moja praca też jest za granicą. Na domiar złego rodzina mojego partnera mieszka w innym kraju i uwielbiam podróżować, gdy tylko mam taką możliwość.

Mając to na uwadze, oto kilka sposobów radzenia sobie z lękiem przed lotem przed lotem i podczas lotu, który uznałem za pomocny. Nadal musisz pamiętać, że wszyscy jesteśmy różni, więc musisz trochę poeksperymentować i znaleźć koktajl strategiczny, który najlepiej ci odpowiada.

Szukaj, aby zrozumieć

Strach przed lotem, czy też aviofobią, charakteryzuje się często ekstremalnym unikaniem samolotów lub czegokolwiek związanego z lataniem, w tym lotniskami. Ktoś z poważną aviofobią może „zorganizować [swoje] życie wokół unikania latania”, jak mówi psycholog Patricia Furness-Smith.

Kiedy rzeczywiście wkraczają na pokład samolotu, przerażający lotnicy będą prawdopodobnie bali się jednego lub więcej różnych przedmiotów, od hałasów i wrażeń związanych z startem lub lądowaniem, po uczucie mdłości, które często towarzyszy nagłej lub długotrwałej turbulencji.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, co wywołuje twój konkretny niepokój związany z lotem – dla mnie jest to zwykle turbulencja – abyś mógł podjąć kroki, aby to przewidzieć.

Dobra znajomość samolotów, sposób ich działania, to, co powoduje dźwięki słyszane podczas lotu, dlaczego doświadczamy doznań fizjologicznych, takich jak zablokowane uszy, i jak załoga jest przygotowywana do pracy, naprawdę pomaga uświadomić sobie, że jesteś w pobliżu dobre ręce, na bezpiecznym środku transportu.

Dowiedz się o swoim lęku i ucieczce

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zastanów się nad zarezerwowaniem miejsca na kursie, który obawia się latania. Jeśli nie, możesz skorzystać z wielu darmowych zasobów zarówno online, jak i off-line, dzięki którym możesz zdobyć wiedzę na temat latania. Filmy wideo mogą być dobrym miejscem do rozpoczęcia. Jednym z przykładów jest komercyjny kapitan linii lotniczych, który wyjaśnia, co dzieje się podczas startu i lądowania oraz w jaki sposób turbulencje są niewygodne, ale bezpieczne.

Zamiast oddawać się przerażającym, nierealistycznym fantazjom, dowiedz się, co się naprawdę dzieje, gdy włączony jest znak pasów bezpieczeństwa.

Ponadto rozważ, z jakimi innymi źródłami lęku może być powiązana twoja aviofobia.

Często strach przed lataniem ma ukryte przyczyny, takie jak strach przed zamkniętymi przestrzeniami (klaustrofobia), lęk przed tłumem (agorafobią), lęk wysokości (akrofobia) lub lęk przed brakiem kontroli.

Ważne jest, aby leczyć te podstawowe lęki, ale sama świadomość, że one tam są, pozwala również lepiej sobie z nimi radzić w samolocie.

Na przykład, jeśli to możliwe, lubię zająć miejsce przy przejściu, co sprawia, że ​​czuję się mniej powściągliwy i daje mi większą swobodę ruchów. Czuję się też nieswojo z wysokościami, więc unikam patrzenia przez okno.

Skoncentruj się na kontrolowaniu tego, co możesz

Staraj się kontrolować rzeczy, które znajdują się w zasięgu ręki, eliminując wszelkie źródła stresu w jak największym stopniu, ponieważ nie musisz martwić się brakiem twojego lotu, a także niepokojem, że jesteś na tym samym locie.

mały chłopiec z samolocikiem

Przygotuj się z wyprzedzeniem tak dokładnie, jak to możliwe. Upewnij się, że masz dużo czasu, aby dostać się na lotnisko i odpowiednio zapakować bagaż, więc nie musisz zajmować się przepakowywaniem dwóch dużych walizek w ostatniej chwili.

Noś wygodne ubrania, aby zminimalizować poczucie dyskomfortu w ciele, przynieś ze sobą wszelkie leki, których możesz potrzebować, i upewnij się, że pozostają w stanie nawodnienia w samolocie.

Poza opieką nad swoimi podstawowymi potrzebami, jeśli chodzi o komfort fizyczny, powinieneś również uprzedzić swój niepokój, aby uniknąć dodawania do ogólnego poczucia niepokoju. Lubię myśleć o moim lęku przed lotem jako niesfornego malucha, który musi być stale ułagodzony w nieznanych i niewygodnych warunkach.

Furness-Smith ma podobne podejście do rzeczy. Ona porównuje aviofobię do „impa”, małego niegrzecznego stworzenia, które lubi powodować cierpienie i musi być trzymane w szachu.

„Wyobraź sobie swoją fobię jako złośliwy mały chochlik. Jedynym celem tych małych stworzeń z niemieckiego folkloru było wkurzanie i nękanie ludzi przez ich wprowadzanie w błąd. […] Imp nie jest tak naprawdę niebezpiecznym wrogiem, bardziej jak irytujące dziecko, które musi być zdyscyplinowany i kontrolowany. „

Patricia Furness-Smith

Badania wykazały, że niedotlenienie na dużych wysokościach, które jest nieznacznym zmniejszeniem podaży tlenu, może naturalnie zwiększyć poczucie niepokoju, więc gdy nie ma żadnego niebezpieczeństwa, możesz czuć się zaniepokojony, jakbyś był zagrożony.

Jedno z badań sugeruje, że niektórzy lękliwi lotnicy mogliby pomylić ten fizjologiczny efekt z aviofobią, ponieważ ich mózgi próbują wyjaśnić uczucie niepokoju, przypisując mu najbardziej natychmiastową przyczynę: latanie.

Tak czy inaczej, niepokój jest mylący, więc nie możesz pozwolić, aby przejął i popchnął cię do ataku paniki. To jednak nie oznacza odrzucenia twojego niepokoju i próby udawania, że ​​ono nie istnieje.

Objąć swój strach

Wiem, że może to brzmieć jak coś przeciwnego do tego, co powinieneś zrobić, ale zaufaj mi: kiedy strach zacznie się montować, zamiast go odpychać, zacznij od zaakceptowania go. Zdałem sobie sprawę, że im bardziej próbuję udawać, że go tam nie ma, tym gorszy staje się terror.

Ostatecznie dzieje się tak, że boję się bać, zwiększając niepokój w błędnym kole. Początkowy strach jest często znacznie mniej dotkliwy i łatwiejszy do uspokojenia niż pestka terroru, w którą może mnie wyrzucić zaprzeczenie.

Jonathan Bricker, Ph.D. – psycholog z University of Washington w Seattle – wyjaśnia, że ​​lęk ma tendencję do pogarszania się, im bardziej próbujesz go odepchnąć.

„Im więcej nie chcesz się martwić”, powiedział, „tym bardziej uczucie powróci”. Sugeruje ćwiczenie wizualizacji, w którym „mentalnie spakujesz [lęk] do wyimaginowanej torby podręcznej, którą możesz przechowywać ponad i pod tobą – myśl, że” niepokój jest ze mną, ale przynoszę go ze sobą i wciąż podróżuję gdzie tylko chcę „.

Niedawne badania wskazują również, że osoby, które akceptują ich negatywne emocje, mają mniejszą skłonność do wywoływania zaburzeń nastroju, takich jak lęk i depresja.

Tylko oddychaj

Kiedy poczujesz, że niepokój zaczyna się chwiać, a ty to potwierdziłeś, powinieneś natychmiast podjąć kroki, aby zapobiec eskalacji. Po pierwsze, możesz bezpośrednio oddziaływać na objawy fizjologiczne, takie jak puls wyścigowy i płytki oddech, które mogą również powodować nudności i omdlenia.

kobieta relaks w samolocie

Działanie na znakach fizycznych może również oszukać twój umysł, by poczuł się swobodniej. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest nauka świadomych ćwiczeń oddechowych, takich jak te nakreślone w witrynie Greater Good Science Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Zalecają, aby zwracać uwagę na swoje ciało i to, jak się czuje, a następnie skupić się na normalnym oddychaniu. Kiedy twój umysł próbuje odejść w straszne scenariusze, skup swoją uwagę z powrotem na oddechu, aż staniesz się spokojniejszy.

Inną techniką, która może ci pomóc, jest oddychanie w boksie, w którym bierzesz głębokie oddechy, aby zwolnić swój puls i uwolnić poczucie poruszenia. Ta technika wymaga powolnego wdechu przez nos do liczby czterech, wstrzymania oddechu przez kolejne 4 sekundy, a następnie powolnego wydechu do liczby czterech.

Pamiętaj, dlaczego to robisz

Coś innego, co może ci pomóc z lękiem przed lataniem, po prostu odzyskuje poczucie ekscytacji i celu. W poprzednim artykule przytoczyłem studium z Harvard Business School w Bostonie, które sugerowało, że przezwyciężamy lęk poprzez ponowną ocenę.

To badanie wyjaśnia, że ​​jest mniej stopni rozstania między lękiem a podnieceniem niż między lękiem a spokojem, więc o wiele łatwiej jest oszukać umysł, myśląc, że twoje wyścigi są spowodowane twoim entuzjazmem na myśl o dotarciu do celu.

Dodatkowo, przypomnienie sobie, dlaczego jesteś w samolocie, może przyczynić się do zwiększenia poczucia ekscytacji i motywacji do tego.

Jeśli wracasz do domu na święta, pomyśl o radości i pokoju, jakie przyniesie bycie z bliskimi. Jeśli robisz przerwę w pracy lub szkole, wyobraź sobie całą zabawę, jaką będziesz mieć w miejscu docelowym.

„Koncentrowanie się na wyższym celu podróży oznacza strach w perspektywie” – powiedział Bricker. Jeśli potrafisz zatrzasnąć się na szczęśliwym wyniku i zrozumieć, że oddziela cię od tego tylko kilka godzin dyskomfortu, może to pomóc zminimalizować przerażające proporcje, jakie latanie przybierało w twoim umyśle.

Tak trzymaj!

Co najważniejsze, po podjęciu kroków, aby stawić czoła strachowi, zarezerwować lot i wejść na pokład, nie można zatrzymać się na tym pierwszym osiągnięciu. Powtórz, powtórz, powtórz; przy każdym nowym locie normalizujesz wydarzenie i zapobiegasz strachowi przed kontrolowaniem wyborów życiowych.

człowiek czeka na lotnisku

Stowarzyszenie Lęków i Depresji Ameryki twierdzi, że odczulanie jest kluczowym krokiem do przezwyciężenia wszelkich wytrwałych lęków, dlatego podkreślają, że musisz „docenić każdy lot”, ponieważ pozwala on latać rutynowo, co nie gwarantuje uczucia niepokoju. .

Ekspozycja jest również głównym składnikiem terapii behawioralnej poznawczej – terapii z wyboru dla większości fobii, w tym z powodu aviofobii.

Tak więc, nawet jeśli nadal czujesz się trochę wstrząśnięty z ostatniego doświadczenia na pokładzie samolotu, staraj się nie przeszkadzać ci w planowaniu następnego lotu.

Pamiętajcie wreszcie, że przezwyciężenie strachu – jakiegokolwiek lęku – jest długim i żmudnym procesem, i że będziecie mieli dobre i złe czasy. Ciesz się dobrymi rzeczami i nie pozwól, aby złe doprowadziło cię z powrotem do pierwszego.

Like this post? Please share to your friends: