Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olej rycynowy może być stosowany do leczenia zaparć?

Pozbywanie się odpadów jest jedną z ważnych funkcji organizmu. Ale gdy wystąpi zaparcie, ta funkcja zostanie zatrzymana. Zaparcie jest stanem, który występuje, gdy dana osoba ma trudności z przechodzeniem stolca.

Według artykułu w czasopiśmie, około 35 milionów ludzi doświadcza zaparć w Stanach Zjednoczonych.

Przyczyny zaparcia

Zaparcia zwykle wynikają z co najmniej jednej z następujących trzech przyczyn:

pani trzyma żołądek obiema rękami

 • Powolny ruch stolca przez jelita
 • Trudność całkowitego opróżnienia jelita z powodu zaburzeń miednicy
 • Zaburzenie o nazwie zespół jelita drażliwego (IBS)

Czynniki związane ze stylem życia mogą również zwiększać ryzyko zaparcia. Brak błonnika, płynów i ćwiczeń może również przyczynić się do zaparcia. Przyjmowanie niektórych leków, które spowalniają ruch jelit, może również przyczyniać się do zaparć.

Inne problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do zaparcia, obejmują:

 • Cukrzyca
 • Niedoczynność tarczycy
 • Stany, które wpływają na mózg lub kręgosłup, takie jak choroba Parkinsona

Istnieje wiele metod leczenia zaparć i próbują ponownie poruszać jelitami. Jedną z metod leczenia bez recepty jest olej rycynowy. Wiadomo, że ten olej działa przeczyszczająco na organizm, co powoduje ruchy jelit.

Jednak olej rycynowy ma bardzo specyficzne działanie przeczyszczające, które może uczynić go nieskutecznym, a nawet szkodliwym dla osoby z zaparciami. Przed użyciem oleju rycynowego do leczenia zaparć, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to rodzaj oleju roślinnego, który pochodzi z ziaren rośliny rącznika. Olej ma jasnożółty kolor i jest dostępny w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością. Olej rycynowy jest czasem używany do produkcji mydeł, wosków i past, do malowania, tworzyw sztucznych i leków.

Dlaczego olej rycynowy może poprawić zaparcia?

Olej rycynowy jest znany jako stymulujący środek przeczyszczający. Kiedy osoba pije olej, stymuluje jelito cienkie, aby zacząć poruszać się bardziej. Ten zwiększony ruch spowoduje, że stolec zacznie poruszać się w jelicie, aby można go było wyeliminować.

Ludzie zwykle kupują olej rycynowy za niską cenę, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla niektórych leków o wyższej cenie.

Jednak, zdaniem Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych, środki przeczyszczające pobudzające są uważane za jedne z najostrzejszych środków przeczyszczających. Dzieje się tak, ponieważ powodują, że jelita czasami poruszają się, ściskają i kurczą mocniej niż normalnie.

Z tego powodu olej rycynowy powinien być stosowany tylko jako okazjonalny środek przeciwzapalny. Ludzie mogą chcieć wypróbować pomoce, które najpierw zmiękczają stołek zamiast środków przeczyszczających, takich jak oliwa z oliwek.

Oprócz stosowania w łagodzeniu zaparć, olej rycynowy jest również stosowany jako lek, który może powodować wymioty. Z tego powodu należy zachować ostrożność. Osoba może wziąć to na zaparcia i stać się nudności.

Ile oleju rycynowego należy użyć?

Olej rycynowy w przezroczystej butelce i ziarnach rącznika

Olej rycynowy ma bardzo wyraźny smak, który jest czasem opisywany jako podobny do produktów takich jak wazelina.

Olej jest bardzo gęsty, co może utrudniać połknięcie. Z tego powodu niektórzy producenci dodają olej do innych preparatów, aby ułatwić picie.

Zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę sporządzoną z oleju rycynowego, aby upewnić się, że przyjmuje odpowiednią dawkę na zaparcia. Typowa dawka może wynosić około 15 mililitrów, co stanowi około pół uncji lub trzy łyżeczki.

Silny zapach i smak sprawiają, że wielu ludzi miesza to z innym napojem, aby ułatwić konsumpcję. Przykłady obejmują:

 • Sok owocowy
 • mleko
 • Napój bezalkoholowy
 • woda

Ile czasu zajmuje olej rycynowy?

Olej rycynowy zazwyczaj powoduje wypróżnienie w ciągu około 2 do 3 godzin. Jednak w niektórych przypadkach praca może potrwać do 6 godzin.

Ze względu na czas, w którym olej rycynowy działa, większość lekarzy nie zaleca przyjmowania go przed snem.

Czynniki ryzyka i rozważania

Niektóre grupy ludzi nie powinny brać oleju rycynowego ze względów bezpieczeństwa. Na przykład kobiety w ciąży nie powinny brać oleju rycynowego.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków klasyfikuje olej rycynowy jako lek kategorii X. Oznacza to, że wykazano, że olej powoduje zagrożenie dla płodu lub nieprawidłowości płodu, jeśli zostanie podjęte. Ryzyko dla ciężarnej znacznie przewyższa korzyści płynące z przyjmowania oleju rycynowego.

Osoba nie powinna również brać oleju rycynowego, jeśli ma jeden z następujących objawów:

 • Krwawienie z odbytnicy
 • Silny, nagły ból brzucha
 • Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
 • Objawy zablokowanego jelita, takie jak niezdolność do przepuszczania gazów i wymiotów
 • Wymioty

Środki przeczyszczające, takie jak olej rycynowy, są rozumiane jako krótkoterminowe rozwiązanie problemu. Przyjmowanie oleju rycynowego przez cały czas w celu wypróżnienia może mieć poważne konsekwencje.

Jednym z najpoważniejszych jest to, że jelit przestają działać tak, jak powinny, ponieważ są tak uzależnione od oleju rycynowego, aby pomóc im się poruszać. Może to prowadzić do długotrwałych zaparć.

Inne skutki uboczne długotrwałego stosowania mogą obejmować:

 • Odwodnienie
 • Biegunka
 • Zbyt mało potasu w ciele
 • Utrata ważnych składników odżywczych, ponieważ kał przechodzi zbyt szybko
 • Słabe mięśnie
 • Obrzęk jelita

Ludzie, którzy doświadczają tych działań niepożądanych powinni natychmiast zaprzestać zażywania oleju rycynowego i udać się do lekarza.

Olej rycynowy dla dzieci i niemowląt

Olej rycynowy nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Jeśli dziecko jest w wieku od 6 do 10 lat, opiekunowie powinni skontaktować się z pediatrą dziecka przed podaniem oleju rycynowego, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla dziecka.

Podczas gdy olej rycynowy może pomóc zmniejszyć zaparcia, często są bezpieczniejsze i łagodniejsze metody, zwłaszcza dla dzieci. Przykłady mogą obejmować dodanie większej ilości błonnika do diety dziecka lub przyjęcie płynu do płukania kału.

Czasami dzieci również obawiają się pójścia do łazienki w miejscach publicznych lub nawet wypróżnienia. W takim przypadku ważne jest, aby leczyć podstawową przyczynę, a nie tylko zaparcie.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli osoba cierpi na zaparcia przez ponad tydzień, powinna zwrócić się o pomoc lekarską. Lekarz może pracować nad zidentyfikowaniem potencjalnych przyczyn zaparć i zaproponować dodatkowe zmiany.

Zaparcia mogą być częścią grupy objawów, które sygnalizują nagły wypadek medyczny. Przykładem jest zablokowane jelito, w którym stolec przestaje się poruszać i cofa w jelitach. Zwiększa to szanse na rozerwanie jelit.

Zablokowane jelita powoduje również bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak wzdęcia i bóle brzucha. Objawy wymagające natychmiastowej pomocy lekarza obejmują:

 • Krwawienie z jamy ustnej lub odbytnicy
 • Zamieszanie
 • Nudności, które nie znikną lub pogorszą się
 • Nagłe, niewyjaśnione osłabienie mięśni

Podczas gdy zaparcie jest częstym zjawiskiem, nie powinno być stałym zjawiskiem. Zaparcia większości ludzi znikną wraz ze zmianą diety i stylu życia lub okazjonalnymi lekami.

Zapobieganie zaparciom

chleb, orzechy, ziarna i owoce

Istnieje wiele zmian w stylu życia, które mogą pomóc osobie w zapobieganiu zaparciom. Przykłady obejmują:

 • Zwiększenie ilości błonnika pokarmowego. Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, osoba powinna otrzymać od 22 do 34 gramów błonnika dziennie. Do źródeł błonnika pokarmowego należą: fasola, pełnoziarniste zboża i pieczywo, owoce i warzywa.
 • Picie dużej ilości wody. Woda będzie zwiększać objętość stolca, ułatwiając przejście i stymulowanie ruchów jelit.
 • Regularnie ćwiczyć. Spacerowanie 30 minut dziennie lub podjęcie wysiłku, aby wstać i poruszać się, może pomóc jelitom zacząć się poruszać, zmniejszając zaparcia.
 • Nigdy nie lekceważysz chęci korzystania z łazienki. Ludzie powinni dać sobie wystarczająco dużo czasu na wypróżnienie bez wysiłku.

Inne metody leczenia zaparć

Olej rycynowy jest jednym z wielu środków przeczyszczających stosowanych w leczeniu zaparć. Przykłady innych leków obejmują:

 • Środki maskujące, takie jak FiberCon lub Metamucil
 • Smary, które ułatwiają przechodzenie stolca, takie jak lewatywy Fleet
 • Środki osmotyczne, takie jak Mleko magnezu lub Miralax
 • Środki zmiękczające stolec, takie jak Colace

Stosowanie tych samych wskazówek w zapobieganiu może również pomóc w leczeniu zaparć.

Jeśli zaparcia są ciężkie i prowadzą do zablokowania jelit, może być konieczna operacja. Dlatego lekarze próbują różnych metod leczenia zaparć, aby zapobiec poważniejszym schorzeniom.

Like this post? Please share to your friends: