Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie jest najlepsze mleko dla osób chorych na cukrzycę?

Bez względu na to, czy podawane jest z płatkami zbożowymi czy popołudniową przekąską, mleko jest produktem nabiałowym, który jest powszechną częścią diety wielu ludzi. Ale dla osób z cukrzycą, liczba węglowodanów mleka może wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Mleko zawiera laktozę, naturalny cukier lub węglowodan, który organizm zużywa na energię. 8-uncjowa porcja mleka zawiera 12 gramów węglowodanów.

American Diabetes Association (ADA) zaleca spożywanie od 45 do 60 gramów węglowodanów na posiłek. Standardowa szklanka mleka będzie wówczas stanowić jedną trzecią do jednej czwartej zalecanego spożycia węglowodanów do posiłku.

Podczas gdy mleko krowie oferuje korzyści płynące z wapnia i smaku osobom z cukrzycą, jego wpływ na poziom cukru we krwi może sprawić, że inne opcje będą lepsze.

Najlepsze mleko dla osób z cukrzycą

Szklanka mleka obok migdałów.

„Najlepsze” mleko dla osób chorych na cukrzycę naprawdę zależy od preferencji smakowych danej osoby, codziennej diety i ogólnego dziennego spożycia węglowodanów.

Na przykład, jeśli celem osoby jest zmniejszenie spożycia węglowodanów w jak największym stopniu, mleko migdałowe ma prawie zero węglowodanów.

Odtłuszczone mleko może być niskotłuszczową, niskokaloryczną opcją dla osób, które nie tolerują laktozy.

Jednak mleko odtłuszczone zawiera węglowodany. Ważne jest, aby osoby z cukrzycą uwzględniały tę liczbę węglowodanów w swoich codziennych planach żywieniowych.

Ryzyko cukrzycy i cukrzycy typu 2

W wielu badaniach próbowano znaleźć związek między piciem mleka a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Mleko wlewając do szklanki.

W badaniu opublikowanym w 2011 r. Zbadano 82 000 kobiet po menopauzie, u których w momencie badania nie rozpoznano cukrzycy. W ciągu ośmiu lat naukowcy zmierzyli spożycie produktów mlecznych przez kobiety, w tym mleka i jogurtu.

Naukowcy doszli do wniosku, że „dieta bogata w niskotłuszczowe produkty mleczne wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy u kobiet po menopauzie, szczególnie u osób otyłych”.

W innym badaniu opublikowanym w 2011 roku prześledzono zależność między spożyciem mleka przez osoby w okresie dojrzewania i ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 u dorosłych. Naukowcy doszli do wniosku, że „większe spożycie produktów mlecznych w okresie dojrzewania wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.”

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Uniwersytet w Lund w Szwecji opublikowane w jadłospisie o wysokiej zawartości tłuszczu mleka i jogurtu zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o jedną piątą.

Naukowcy zbadali wpływ różnych rodzajów tłuszczów nasyconych na ryzyko cukrzycy. Stwierdzili, że dieta bogata w tłuszcze nasycone znajdujące się w mleku jest ochronna przed cukrzycą typu 2. Stwierdzili jednak, że dieta bogata w tłuszcze nasycone w spożyciu mięsa wiąże się z większym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Wybór mleka może być inny dla tych, którzy już cierpią na cukrzycę typu 2. Osoby z cukrzycą typu 2 mogą być bardziej zainteresowane węglowodanami niż tłuszczami. Jednak badania te wskazują, że nie wszystkie tłuszcze, w tym te znajdujące się w mleku, są szkodliwe dla zdrowia danej osoby.

Odżywianie

Wiele produktów mlecznych można znaleźć w sklepie spożywczym. Należą do nich różne procenty mleka krowiego do mleka ryżu do mleka migdałowego. Weź pod uwagę fakty żywieniowe dla niektórych z poniższych opcji mleka (wszystkie porcje są dla jednej filiżanki lub 8 uncji mleka):

Dzbanek i szklanka mleka.

Całe mleko

 • Kalorie: 149
 • Tłuszcz: 8 gramów
 • Węglowodan: 12 gramów
 • Białko: 8 gramów
 • Wapń: 276 miligramów

Odtłuszczone mleko

 • Kalorie: 91
 • Tłuszcz: 0,61 grama
 • Węglowodan: 12 gramów
 • Białko: 8 gramów
 • Wapń: 316 miligramów

Mleko migdałowe (niesłodzone)

 • Kalorie: 39
 • Tłuszcz: 2,88 grama
 • Węglowodany: 1,52 grama
 • Białko: 1,55 grama
 • Wapń: 516 miligramów

Mleko ryżowe (niesłodzone)

 • Kalorie: 113
 • Tłuszcz: 2,33 grama
 • Węglowodan: 22 gramy
 • Białko: 0,67 grama
 • Wapń: 283 miligramów

Chociaż nie są to jedyne opcje mleka dla osób z cukrzycą, pokazują, że istnieje wiele różnych rodzajów mleka. Każdy rodzaj mleka ma swoje własne cechy, od bardziej do mniejszej ilości wapnia i od mniejszej ilości węglowodanów.

Na przykład, mleko migdałowe ma prawie zero węglowodanów, podczas gdy zarówno całe, jak i odtłuszczone mleko ma 12 gramów węglowodanów. Niektóre odmiany mleka migdałowego mają również więcej wapnia na filiżankę niż mleczko. Niektóre mleko roślinne mają również bardzo niską zawartość białka, chyba że zawierają dodatkowe białko.

Mleko migdałowo-ryżowe wymienione powyżej to niesłodzone wersje. Mleczka migdałowe i ryżowe zawierające cukry zawierają większe ilości węglowodanów.

Korzyści

Mleko może być ważnym źródłem wapnia, witaminy D i białka w codziennej diecie danej osoby, a także stanowić część ich dziennego spożycia płynów.

ADA zaleca, aby w miarę możliwości wybierać napoje o niskiej lub zerowej wartości kalorycznej, które zawierają mało węglowodanów.

Przykłady obejmują:

 • Kawa
 • Niskokaloryczne mieszanki do picia
 • Niesłodzona herbata
 • woda
 • Woda gazowana

ADA wymienia również opcję mleka o niskiej zawartości tłuszczu jako dodatek do dziennego spożycia napoju. Zalecają wybór opcji o niskiej zawartości tłuszczu lub mleka odtłuszczonego, gdy tylko jest to możliwe, i dodawanie go do planu posiłków pod względem spożycia węglowodanów.

Inne opcje mleka niezawierające laktozy to mleko z ryżu, migdałów, soi lub lnu i inne mniej znane opcje, takie jak mleko konopne i mleko nerkowca.

Mleko niekoniecznie musi być częścią diety. Należy jednak pamiętać, że ludzie powinni włączyć do swojej diety niektóre pokarmy zawierające wapń.

Ludzie powinni także pamiętać, że większość produktów mlecznych zawiera węglowodany. Obejmuje jogurt, ser i lody. Zapoznaj się dokładnie z etykietami żywieniowymi pod kątem wielkości i liczby węglowodanów.

Wniosek

Wiele produktów spożywczych zawiera węglowodany.Należą do nich chleb, makaron, warzywa bogate w skrobię, fasola, mleko, jogurt, owoce, słodycze i soki owocowe. Częstym błędem dla osób chorych na cukrzycę jest zapominanie o uwzględnieniu liczby węglowodanów w mleku w dziennych dawkach.

Przykładami porcji węglowodanów są jedna szklanka mleka krowiego lub mleka sojowego lub 6 uncji jogurtu beztłuszczowego. Porcje te są równe jednemu małemu kawałkowi owoców lub kromce chleba pod względem liczby węglowodanów lub wymiany.

Umiar jest kluczem do picia wszelkiego rodzaju mleka. Czytanie etykiet żywności dotyczących wielkości porcji i ilości węglowodanów jest ważnym krokiem dla osób z cukrzycą.

Jeśli osoba z cukrzycą nie toleruje laktozy, dostępne są również opcje mleka. Przykłady obejmują m.in. soję, migdał, konopie, len i mleko ryżowe. Osoba może chcieć wypróbować kilka różnych rodzajów mleka, aby określić, jaki smak najbardziej lubi.

PLMedBook