Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o palcach młotka

Palec u nogi jest najczęstszą deformacją drugiego, trzeciego lub czwartego palca. Często jest to spowodowane noszeniem wąskich butów z niewielkim lub żadnym wsparciem łuku.

Stan ten może być bardzo bolesny, ale dostępnych jest wiele sposobów leczenia łagodzących ból.

Palec u nogi jest palcem u nogi, który ma nieprawidłowy łuk w środkowym stawie, co powoduje, że palec uginany jest w dół i wygląda jak młotek.

Ten bolesny stan tworzy się z powodu braku równowagi w otaczających mięśniach, ścięgnach lub więzadłach, które normalnie utrzymują palec u nogi prosto.

Palce młoteczkowe są elastyczne na początku. Jeśli palec młotka nie zostanie szybko poddany leczeniu, może się on utrwalić i wymagać operacji, aby je skorygować.

Szybkie fakty dotyczące palca młotka

 • Palec u nogi jest spowodowany brakiem równowagi mięśniowej w palcach.
 • Głównym objawem jest zgięty palec, przypominający młotek.
 • Bez natychmiastowego leczenia, palce młoteczkowe stają się coraz gorsze.
 • Proste ćwiczenia mogą leczyć i zapobiegać palcowi młotkowemu.

Przyczyny

Kobieta kojąca nogi po noszeniu wysokich obcasów

Palec u nogi występuje z braku równowagi w mięśniach otaczających środkowy staw palucha. Te mięśnie, ścięgna i więzadła działają razem, aby zgiąć i wyprostować palce.

Jeśli jedna z mięśni osłabnie, nie może zginać ani prostować palca. Jeśli palec uciska się wystarczająco długo, mięśnie zaciskają się, a palce nie będą w stanie się wyprostować.

Te słabości mięśni i nierównowaga są spowodowane różnymi czynnikami. Ponieważ niektóre z przyczyn ucisku palca są możliwe do uniknięcia, możliwe jest zminimalizowanie ryzyka rozwinięcia się palca młotka.

Przyczyny młotka toe obejmują:

 • Niektóre buty – noszące wysokie obcasy lub buty, które są zbyt ciasne w pudełku, mogą zmusić palce w pozycji zgiętej. Podczas noszenia wielokrotnie palce mogą nie być w stanie wyprostować się, nawet gdy są boso.
 • Płeć – kobiety częściej rozwijają palce młotowate niż mężczyźni.
 • Urazy – Gdy palec u nogi jest złamany, zgnieciony lub zakleszczony, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się palec u nogi.
 • Wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.
 • Długość palca – jeśli drugi palec u nogi jest dłuższy niż duży palec u nogi, najczęściej pojawia się palec młotka.
 • Niektóre choroby – osoby cierpiące na schorzenia takie jak zapalenie stawów lub cukrzyca są bardziej narażone na problemy ze stopami, w tym na palce młoteczkowe
 • Genetyka – czasami młot jest dziedziczny i może biec w rodzinach.

Ze względu na style obuwia, kobiety częściej niż mężczyźni opracowują palce młoteczkowe. Ryzyko ucisku palca młotkowego wzrasta wraz z wiekiem.

Objawy i diagnoza

Zdjęcie stóp z hammertoe moczenie w wodzie.

Objawy młota są często bardzo widoczne. Dotknięty palec u nogi będzie wygięty, wygląda jak młotek.

Inne objawy młota toe obejmują:

 • Ból w dotkniętym palcu, szczególnie podczas przenoszenia go lub noszenia butów.
 • Odciski i dzwonki na środkowym stawie palca młotka.
 • Obrzęk, zaczerwienienie lub pieczenie.
 • Niemożność wyprostowania palca.
 • W ciężkich przypadkach mogą pojawić się otwarte rany na palcach.

Lekarz zwykle diagnozuje palec młotkowy podczas egzaminu. Lekarz może delikatnie poruszać stopą i palcami, aby spowodować wystąpienie objawów. Pomaga to lekarzowi dokładnie ocenić stan palca.

Palec u nogi jest często bardzo oczywisty w egzaminie stóp. Jednak lekarz może zlecić prześwietlenie stopy, aby dokładniej zbadać strukturę kości dotkniętej stopy.

Czynniki ryzyka i powikłania

Palce młoteczkowe są progresywne, pogarszając się z upływem czasu. Jeśli nie zostanie natychmiast poddany leczeniu, staw palucha może zostać unieruchomiony i wymagać operacji, aby go wyprostować.

Im bardziej osoba z palcem młoteczkowym nosi niewłaściwe obuwie i im dłużej osoba ignoruje rozwijający się palec młotka, tym bardziej prawdopodobne jest, że palec u nogi będzie wymagał zabiegu chirurgicznego w celu uwolnienia ścięgien.

Kiedy iść do lekarza

Chociaż nie jest to nagły przypadek medyczny, młot staje się coraz gorszy. Konieczne jest, aby ludzie zwrócili się do lekarza natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek symptomów uderzenia młotkiem lub innych problemów ze stopą.

Osoby leczone na palec młotowaty powinny również skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważą, że stan pogarsza się lub nie poprawia się przy przepisywanych terapiach.

W bardzo rzadkich przypadkach pacjent z palcem u nogi może mieć owrzodzenia na górnej części stawu dotkniętego palca. Te rany mogą ulec zakażeniu. Jeśli pojawi się jakikolwiek oznaka infekcji, w tym ropa, zaczerwienienie skóry wokół opryszczki lub gorączka, należy zobaczyć lekarza.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli palec młota zostanie złapany odpowiednio wcześnie, można nim zarządzać za pomocą pewnych zmian w stylu życia i ćwiczeń.

Leczenie łagodnego palca młotka

Jeżeli palec u nogi jest leczony, gdy palec u nogi jest elastyczny, lekarz może zalecić:

 • Ćwiczenia, takie jak podnoszenie kulek z palca.
 • Zmiana na odpowiednie obuwie na niskim obcasie i pojemne pudełko.
 • Delikatnie rozciągając paluch ręcznie kilka razy dziennie.
 • Podiatra może być w stanie stworzyć wkładkę do butów, aby zmniejszyć ból i zatrzymać pogarszanie się palca młotka.
 • Stosowanie beztlenowych poduszek kukurydzianych i pasów na stopy, aby złagodzić niektóre bolesne objawy.
 • Czasami lekarz może użyć zastrzyk kortyzonu, aby złagodzić ból.

Ważne jest, aby nie popękać żadnych pęcherzy, które mogą wystąpić na stopie, ponieważ może to prowadzić do infekcji.

Operacja palca u nogi

Jeśli nie można przesunąć palca młotka, lekarz może zalecić operację palca.

Operacja ma na celu zmianę położenia palca, wyrównanie ścięgien i usunięcie zdeformowanej lub uszkodzonej kości. Często zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, więc zwykle można wrócić do domu tego samego dnia co zabieg.

Możliwe procedury chirurgiczne obejmują:

 • Artroplastyka – usuwa się połowę stawu pod krzywą częścią palca, aby pomóc wyprostować palec.
 • Arthrodesis – podobnie jak powyżej, ale całe połączenie jest usuwane i wstawiany jest drut lub pinezka, aby pomóc w gojeniu.
 • Przenikanie ścięgna – ścięgna pod palcami przekierowuje się nad palcami, aby ułatwić wyprostowanie.Ta procedura może być wykonana w połączeniu z innymi interwencjami chirurgicznymi.
 • Podstawowa wycięcie palca – dla osób z silną sztywnością. Podstawa kości pod palcami jest usunięta.
 • Osteotomia Weila – kość śródstopia zostaje skrócona i wkładany jest chirurgiczny sprzęt wspomagający gojenie.

Zapobieganie

Palce młotka, podobnie jak wiele innych problemów ze stopami, można uniknąć, zakładając odpowiednie obuwie. Właściwe obuwie powinno mieć następujące cechy:

 • Niskie obcasy – wyższe obcasy zmuszają stopy do nienaturalnych pozycji i często zginają palce.
 • Wystarczająco dużo miejsca na palce – buty powinny być odpowiednio dobrane, a buty o spiczastych palcach powinny być unikane. Buty powinny pomieścić najdłuższy palec u nogi, który nie zawsze jest duży.
 • Regulacja – najlepsze są buty z regulowanymi sznurowadłami i pasami.
 • Właściwe wsparcie łuku – wsparcie łuku zapobiega wielu dolegliwościom stóp.

Perspektywy długoterminowe

Palec u nogi można leczyć i zapobiegać dzięki prostym ćwiczeniom i zmianom obuwia. Jednakże, jeśli palec u nogi staje się sztywny, może być konieczna operacja, aby odciążyć palec młotka.

Nawet po zabiegu może dojść do powrotu palca młoteczkowego. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że palec u nogi nie występuje ponownie jest wybór właściwego obuwia.

PLMedBook