Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy oczy naprawdę stają się fioletowe?

Geneza Aleksandrii jest mitem internetowym. Twierdzi, że mutacja genetyczna przekształca niektórych ludzi w „doskonałych” ludzi. To fikcja, ale kilka rzeczywistych stanów medycznych może powodować zmiany w kolorze oczu.

Mit został nawiązany do roku 2005, chociaż mógł być rozpowszechniany wcześniej. Mówi się, że ludzie o fałszywym stanie żyją do 150 i rzekomo mają:

 • fioletowe oczy, z kolorem obecnym od urodzenia lub rozwijającym się wkrótce potem
 • blada skóra
 • idealnie proporcjonalne ciała
 • brak owłosienia na ciele
 • wysoki poziom płodności, ale bez miesiączki u kobiet
 • doskonały układ odpornościowy
 • bardzo mało cielesnego marnotrawstwa

Podczas gdy geneza Aleksandrii jest kompletną fabryką, następujące rzeczywiste warunki mogą zmienić kolor tęczówki.

Warunki, które zmieniają kolor oczu

Tęczówka to kolorowy pierścień otaczający źrenicę oka. Kontroluje ilość światła wpadającego do oka.

Naturalne zmiany wraz z wiekiem

Geneza Aleksandrii ukazana poprzez obraz oka z fałszywą purpurową tęczówką.

Większość dzieci rodzi się z brązowymi oczami. Jednak wiele kaukaskich tradycji początkowo ma niebieskie lub szare oczy. Ten kolor może z czasem ciemnieć, stać się zielony, orzechowy lub brązowy. Niemowlęta o brązowych oczach rzadko doświadczają zmian w kolorze tęczówki, chociaż odcień brązu może stać się bardziej widoczny.

Zmiana koloru tęczówki następuje z powodu białka zwanego melaniną, które występuje również we włosach i skórze. Komórki zwane melanocytami wytwarzają melaninę w odpowiedzi na ekspozycję na światło.

Melanocyty stają się bardziej aktywne w pierwszym roku życia, wyjaśniając zmianę w kolorze oczu niemowlęcia.

Zwykle zmiany w kolorze oczu zatrzymają się w wieku 6 lat, chociaż niektórzy ludzie doświadczają ich w okresie dojrzewania i dorosłości. Badania sugerują, że zjawisko to dotyczy 10-15% ludzi rasy kaukaskiej.

Heterochromia iridis

Ludzie z heterochromią irydową mają oczy w różnych kolorach.

Inna postać tego stanu, nazywana segmentową heterochromią, powoduje zmiany koloru w obrębie tej samej tęczówki.

Przez większość czasu heterochromia występuje sporadycznie i nie jest spowodowana innym zaburzeniem.

W rzadkich przypadkach może być powiązany z innymi warunkami, takimi jak:

 • Zespół Hornera
 • Zespół Parry’ego-Romberga
 • Zespół Sturge-Webera
 • Zespół Waardenburg

Fuchs ‚heterochromic uveitis (FHU)

Znany również jako heterochromiczne zapalenie tęczówki za pomocą Fuchsa, ten rzadki stan charakteryzuje się długotrwałym zapaleniem tęczówki i innych części oka.

FHU powoduje zmianę koloru oczu. Tęczówka zwykle staje się jaśniejsza, choć w niektórych przypadkach może ciemnieć. FHU zazwyczaj wpływa na jedno oko, ale 15 procent ludzi doświadcza zmiany w obu, według American Uveitis Society.

Inne objawy to zmniejszenie widzenia i postrzeganie „pływaków”. FHU może zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób oczu, takich jak zaćma i jaskra.

Zespół Hornera

Zespół Hornera, lub zespół Hornera-Bernarda, odnosi się do grupy objawów, które wpływają na jedną stronę twarzy. Obejmują one:

 • zmniejszona wielkość źrenicy
 • opóźnione otwarcie źrenicy w słabym świetle
 • opadająca powieka
 • zmniejszone pocenie się po jednej stronie twarzy

Różnica w wielkości źrenicy między oczami dotkniętymi i niewrażliwymi może sprawiać wrażenie różnych kolorów oczu.

Tęczówka chorego oka może mieć jaśniejszy kolor, gdy zespół rozwija się u niemowląt w wieku poniżej 1 roku życia.

Zespół Hornera jest spowodowany przerwaniem ścieżki nerwowej prowadzącej od mózgu do jednego oka i boku twarzy. Często wynika to z uszkodzeń wywołanych przez:

 • uraz rdzenia kręgowego
 • udar
 • guz

Czasami nie można znaleźć przyczyny.

Jaskra pigmentowa

Model nerwu wzrokowego.

Jaskra to grupa chorób oczu spowodowanych uszkodzeniem nerwu wzrokowego. To uszkodzenie jest często związane z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem w oku. Jaskra może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie jest leczona.

Szacuje się, że ponad 3 miliony Amerykanów cierpi na jaskrę, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Jeden typ, jaskra pigmentowa, powoduje, że pigmentacja w tęczówku odpada w maleńkie granulki.

Granulki te gromadzą się w kanałach drenażowych oka, zapobiegając wyciekaniu płynu i zwiększając ciśnienie w oku.

Może to prowadzić do nieprawidłowości w tęczówce, chociaż kolor oczu nie zmieni się całkowicie. Leczenie obejmujące leki, lasery lub zabiegi chirurgiczne może zmniejszyć nagromadzenie ciśnienia, ale trudno jest zapobiec uwolnieniu pigmentu.

Guzy tęczówki

Guzy mogą rosnąć za lub w tęczówce. Większość stanowią cysty lub zmiany pigmentacyjne podobne do znamion, zwane znamionami. Inne nowotwory mogą być rakowe.

Guzy w tęczówce zwykle nie powodują żadnych objawów, ale niektóre osoby z nowymi mogą zauważyć zmiany w ich kolorze oczu.

Nawet jeśli nie ma żadnych innych objawów, jeśli osoba podejrzewa, że ​​mają guza, powinna zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli lekarz:

 • zmienia kształt lub kolor
 • staje się większy
 • przeszkadza źrenicy

Leczenie obejmuje radioterapię i chirurgię.

Lecznicze krople do oczu

Niektóre lecznicze krople do oczu stosowane w leczeniu jaskry mogą prowadzić do zmian w kolorze oczu.

Leki znane jako analogi prostaglandyn, takie jak latanoprost (Xalatan) i bimatoprost (Lumigan), mogą powodować przyciemnienie jasnych oczu. Mogą również prowadzić do innych zmian w wyglądzie oczu.

Bimatoprost może działać jako wzmacniacz rzęs i jest sprzedawany pod tym tytułem pod nazwą Latisse. Po nałożeniu na rzęsy Latisse może pobudzić wzrost, ale może również zwiększyć brązową pigmentację w oczach. Ten efekt prawdopodobnie jest trwały.

Latisse może również powodować ściemnienie skóry powiek, jednak efekt ten zwykle ustępuje, gdy dana osoba przestaje używać produktu.

Kiedy iść do lekarza

Optyk sprawdzania oka pacjenta z pochodnią

Każdy, kto zauważy zmiany w kolorze jednego lub obu oczu, powinien zgłosić się do lekarza. Należy również zbadać zmiany niezwiązane z kolorem, ponieważ mogą one sygnalizować podstawowy stan.

Osoba powinna również szukać leczenia w dowolnym momencie:

 • zmniejszone widzenie
 • rozmycie
 • pływające plamy w polu widzenia
 • ból
 • zaczerwienienie oczu

Na wynos

Geneza Aleksandrii jest mitem o istnieniu „doskonałych” istot ludzkich, które mają fioletowe oczy i inne nierealistyczne cechy.

Jednak wiele rzeczywistych warunków i niektóre leki mogą zmienić kolor tęczówki. Kolor oczu może również zmieniać się naturalnie w czasie, szczególnie we wczesnym dzieciństwie.

Zmiany te mogą być nieszkodliwe, ale powinny być zawsze sprawdzane przez lekarza. Jeśli istnieje poważna przyczyna, na przykład jaskra lub nowotwór złośliwy, wczesne leczenie może poprawić perspektywy danej osoby.

Like this post? Please share to your friends: