Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ćwiczenia oddechowe dla osób z POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest zaburzeniem płuc, które utrudnia oddychanie. Jego główną przyczyną jest palenie tytoniu, ale może być również spowodowane przez kontakt z zanieczyszczeniami, oparami lub innymi drażniącymi substancjami.

Warunek nie ma lekarstwa i jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

POChP i rehabilitacja płucna

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest zazwyczaj połączeniem dwóch stanów: rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Starsza pani pomaga w lekkiej przydatności

W rozedmie płuc maleńkie worki powietrzne w płucach mogą się zwinąć, rozciągnąć lub ulec zniszczeniu, co powoduje problemy z wymianą gazu w płucach.

Płuca mogą nie być w stanie dostarczyć tyle tlenu, ile powinny, więc osoba z rozedmą płuc może odczuwać zadyszkę podczas ćwiczeń, a nawet w spoczynku. Mogą również doświadczać długotrwałego kaszlu, który nie ustępuje.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli, druga część POChP, wiąże się ze stanem zapalnym w drogach oddechowych płuc. Ponieważ drogi oddechowe są zawsze zapalne, produkują one śluz i mogą się zatkać.

Utrudnia to płucom wprowadzanie i wychodzenie powietrza. Często powoduje uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz przewlekły lub długotrwały kaszel, który powoduje śluz.

Wiele osób cierpiących na POChP uważa, że ​​nawet lekka aktywność może sprawić, że poczują zdyszany oddech, a z czasem może być trudniej oddychać. Może to prowadzić do zmniejszenia aktywności i odczuwania coraz większego braku tchu przy zmniejszonej aktywności.

W jaki sposób rehabilitacja płucna może pomóc

Rehabilitacja płucna to program dla osób z problemami z oddychaniem, takimi jak POChP. Często odbywa się to w szpitalu lub klinice. Pacjent współpracuje z zespołem rehabilitacji płucnej, do którego mogą należeć lekarze, pielęgniarki, terapeuci płucni i inni pracownicy służby zdrowia.

Rehabilitacja płucna ma na celu pomóc osobie poprawić jej samopoczucie i jakość życia. Może to obejmować:

 • Ćwiczenia i trening fitness dostosowany do potrzeb pacjenta i zdolności oddechowej
 • Poradnictwo dietetyczne i żywieniowe
 • Edukacja o POChP i sposoby radzenia sobie z nią
 • Poradnictwo i wsparcie
 • Ćwiczenia oddechowe

POChP nie może być odwrócone, ale rehabilitacja płucna może pomóc płucom pracować lepiej.

Oddychanie z wargą w płucach dla POChP

Podczas gdy ćwiczenia oddechowe są częścią rehabilitacji płuc, można je również wykonywać w domu lub gdy dana osoba odczuwa brak tchu.

Może to pomóc w uniknięciu szybkiego oddychania i paniki przy braku oddechu. Wykonane regularnie, właściwe ćwiczenia oddechowe mogą pomóc płucom pozbyć się starego, nie-tlenowego powietrza, aby mogły one skuteczniej przyjmować świeże, bogate w tlen powietrze.

Oddychanie powiekami jest jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń oddechowych dla osób z POChP. Dzięki regularnej praktyce ćwiczenie to może pomóc w spowolnieniu oddechu, a tym samym w wydostaniu się powietrza z płuc.

Poprawia zdolność płuc do pobierania tlenu i wydychania dwutlenku węgla. Opublikowane wyniki badań wskazują, że poprawia to zdolność osoby do ćwiczeń z POChP.

Aby ćwiczyć to ćwiczenie, osoba powinna:

 • Usiądź wygodnie w wygodnym miejscu
 • Zrelaksuj szyję i ramiona
 • Wdychaj powoli przez nos, trzymając usta zamknięte
 • Pucker lub torebka ust, udając gwizdek lub zdmuchnąć świecę
 • Wydychaj całe powietrze w płucach, powoli i delikatnie, przez zaciśnięte wargi
 • Celem jest wydłużyć wydech na dłużej niż wdech

Oddychanie powiekami może wymagać praktyki i koncentracji. Powinien być praktykowany przez 5 do 10 minut każdego dnia. Najlepiej wypróbować go po raz pierwszy, gdy osoba oddycha normalnie.

W miarę upływu czasu oddychanie wargą może pomóc osobom z POChP w zwiększeniu aktywności i łatwiejszym oddychaniu.

Przepony przeponowe (oddychanie brzucha)

Przepony przeponowe lub oddychanie brzucha pomaga osobie korzystać z przepony w celu podtrzymania oddechu.

Przepona jest mięśniem w brzuchu, który pomaga nadmuchać płuca.

Osoby z POChP mogą używać mniej przepony i częściej wykorzystują plecy i ramiona. To powoduje, że ich oddech słabnie.

Przepony przeponowe mogą pomóc osobie skoncentrować się na ponownym użyciu przepony.

Aby ćwiczyć oddychanie przeponowe, osoba powinna:

Osoba trzyma ich żołądek

 • Usiądź lub połóż się w wygodnym miejscu i połóż ręce na brzuchu
 • Zrelaksuj mięśnie szyi i ramion
 • Powoli oddychać przez nos, trzymając usta zamknięte
 • Poczuj, jak płuca wypełniają się powietrzem i napełniają jak balon, podczas gdy ich brzuch porusza się na zewnątrz
 • Powoli wydychaj powietrze przez zaciśnięte wargi
 • Delikatnie wypuszczaj powietrze, starając się, aby trwało dłużej niż wdech
 • Powtarzaj przez 5 do 10 minut i koncentruj się na brzuchu w górę iw dół za każdym razem
 • Delikatnie naciśnij brzuszek podczas wydechu, aby zachęcić przeponę do ruchu

Działania, które pomagają w POChP

Ćwiczenia oddechowe i rehabilitacja płucna może zmienić życie wielu osobom z POChP. Jednak w niektórych codziennych czynnościach może być pewna wartość.

Niektóre niezwiązane ze sobą ćwiczenia i działania okazały się również obiecujące w badaniach medycznych jako sposoby poprawy jakości życia pacjentów z POChP.

Lekcje śpiewu

Badanie wykazało, że osoby, które brały lekcje śpiewu przez 8 tygodni, wypadły lepiej niż ich rówieśnicy, którzy zamiast tego wzięli udział w zajęciach filmowych.

Grupa muzyczna wykazała poprawę fizycznego samopoczucia przed końcem badania.

Chociaż dokładna przyczyna poprawy jest nieznana, autorzy sugerują, że lekcje śpiewu mogą być przydatną czynnością dla osób z POChP, w połączeniu z leczeniem medycznym.

Chociaż nie zidentyfikowano szczególnych udoskonaleń w oddychaniu, śpiew często wiąże się z oddychaniem przeponowym. W rezultacie może stanowić skuteczne uzupełnienie rehabilitacji płuc i oddychania wargą.

Joga

Starsza pani robi joga

Głębokie oddychanie i specyficzne pozycje ćwiczone w jodze mogą pomóc w relaksacji, elastyczności i zdrowiu umysłu i ciała.

Badanie sugeruje, że joga może pomóc ludziom z POChP w poprawie czynności płuc i ich zdolności do ćwiczeń.

Ponieważ istnieje ponad 100 różnych form jogi, ważne jest, aby wybrać taką, która jest bezpieczna i odpowiednia dla zdrowia i umiejętności danej osoby.

Tai Chi

Tai Chi to starożytna chińska forma sztuki walki, która koncentruje się na delikatnym ćwiczeniu, rozciąganiu, medytacji i uważności.

Badanie wykazało, że Tai Chi w stylu Sun poprawiło wydajność chodu i jakość życia u osób z POChP. Inne rodzaje Tai Chi nie były badane, chociaż są uważane za bezpieczne dla większości ludzi ze względu na ich niski wpływ i korzyści zdrowotne.

Wskazówki dotyczące stylu życia dla lepszego oddychania

Ponieważ POChP powoduje słabą czynność płuc, a także osłabione mięśnie oddechowe, ważne jest, aby zadbać o drogi oddechowe przy zdrowych wyborów stylu życia.

Oprócz opieki medycznej osoby z POChP powinny:

 • Rzuć palenie i unikaj biernego palenia papierosów
 • Unikaj kurzu, oparów i chemikaliów
 • Poćwicz dobre mycie rąk
 • Zrób szczepionkę przeciw grypie i inne szczepionki
 • Unikanie tłumów podczas sezonu zimowego i grypowego

POChP można leczyć poprzez odpowiednią opiekę medyczną, rehabilitację oddechową, ćwiczenia oddechowe i zmiany stylu życia. Razem te środki mogą pomóc wielu ludziom stać się bardziej aktywni i czuć się lepiej.

Like this post? Please share to your friends: