Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy można stosować oliwę z oliwek w leczeniu zaparć?

Zaparcia to częsty problem trawienny, który może dotknąć ludzi w każdym wieku. Jest on określony przez mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo lub ruchy jelit, które są suche, twarde, małe lub trudne do przejścia.

Chociaż niektóre osoby mogą myśleć, że codzienne wypróżnianie się jest konieczne, Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne twierdzi, że nie zawsze tak jest. Niektórzy ludzie mogą mieć wypróżnienia każdego dnia i nadal mają zaparcia, jeśli stolce są suche i twarde.

Inni mogą mieć wypróżnienia tylko trzy razy w tygodniu, ale mają regularne i miękkie stolce. Twardość i konsystencja stolca mogą być lepszym sygnałem zaparcia niż częstość wypróżnień.

Wiele osób doświadcza zaparcia w pewnym momencie. Podróżowanie, zmiany w rutynie lub niektóre produkty spożywcze mogą powodować krótkotrwałe ruchy jelit.

Chociaż zaparcie nie jest zazwyczaj poważne, często jest niewygodne. Może powodować ból brzucha, wzdęcia i mdłości. Krótkotrwałe zaparcia zwykle ustępują same po tym, jak osoba powraca do normalnych nawyków żywieniowych.

W niektórych przypadkach zaparcia mogą trwać kilka tygodni lub dłużej. Może to prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym:

 • Hemoroidy: powiększone żyły w odbycie, które mogą powodować ból, podrażnienie, krwawienie i swędzenie
 • Małe łzy w odbycie, które mogą powodować ból lub swędzenie
 • Duża masa stolca utknęła w odbycie
 • Wypadanie odbytnicy, gdzie odbyt wysuwa się z normalnej pozycji

Leczenie zaparcia za pomocą oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek może być bezpiecznym i zdrowym sposobem na ponowne poruszanie stolca. Tłuszcze w oliwie z oliwek pomagają w wygładzaniu wnętrzności jelita, ułatwiając przechodzenie stolca. Może również pomóc utrzymać stolec w większej ilości wody, utrzymując ją bardziej miękką.

Dzban oliwy z oliwek z danie z oliwek.

Jedna łyżka stołowa oliwy z oliwek, pobierana rano rano na pusty żołądek, może złagodzić zaparcia wielu zdrowych osób dorosłych. Przyjmowanie więcej niż tej ilości może prowadzić do biegunki i skurczów i nie jest zalecane.

Oliwa z oliwek nie jest zalecana dla niemowląt i dzieci z zaparciami. American Academy of Pediatrics zaleca niewielką ilość soku jabłkowego lub gruszkowego, syropu Karo lub puree z suszonych śliwek dla niemowląt. Małe dzieci i starsze dzieci mogą odetchnąć z pokarmami bogatymi w błonnik, takimi jak suszone śliwki, morele i pełnoziarniste zboża.

Jeśli zmiany w diecie nie pomogą, dzieci powinny udać się do lekarza w celu uzyskania dodatkowego leczenia.

Inne korzyści zdrowotne wynikające z oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest nie tylko pomocna w zaparciach, ale ma również inne korzyści zdrowotne. Oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej, co wiąże się z mniejszym ryzykiem pewnych chorób i dłuższego życia.

Olej ma działanie przeciwzapalne, które może zmniejszyć ryzyko cukrzycy, chorób serca, niektórych nowotworów, zapalenia stawów i chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera lub Parkinsona. Może również zmniejszyć ryzyko depresji u danej osoby.

American Heart Association (AHA) zaleca spożywanie oliwy z oliwek dla poprawy zdrowia serca dzięki zdrowemu tłuściuchnemu jednonienasyconym tłuszczom. Zdrowe osoby w wieku powyżej 2 lat powinny otrzymywać od 25 do 35 procent swoich codziennych kalorii z tłuszczów jednonienasyconych lub wielonienasyconych, twierdzi AHA. Spożywanie głównie tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych oraz ograniczanie tłuszczów nasyconych i trans może pomóc w poprawie poziomu cholesterolu.

Oliwa z oliwek zawiera również witaminę E, ważną substancję odżywczą, której brakuje w wielu ludziach.

Chociaż różne rodzaje oliwy z oliwek są dostępne w sklepach, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może przynieść największe korzyści zdrowotne. Gdy olej jest oznaczony jako „extra virgin”, oznacza to, że owoc został po prostu wciśnięty, aby wyekstrahować olej.

Inne rodzaje, takie jak „lekka” oliwa z oliwek, mogą być ekstrahowane za pomocą chemikaliów lub innych procesów. Może to udoskonalić i odfiltrować niektóre naturalne związki oliwkowe.

Inne oleje jako leczenie zaparcia

Używanie olejków do usuwania zaparć nie jest nowym trendem. Olej rycynowy stosuje się od lat w leczeniu zaparć, choć jego działanie różni się od łagodnych efektów oliwy z oliwek.

Olej rycynowy wpływa na mięśnie w jelitach, powodując ich skurcze i ruchy. To często pobudza jelito do przechodzenia stolca.

Kobietom w ciąży zaleca się czasami przyjmowanie oleju rycynowego w celu wywołania porodu w przeterminowanej ciąży, ponieważ może to spowodować skurcz macicy. Kobiety w ciąży powinny omówić z lekarzem olej rycynowy lub jakiekolwiek leki lub suplementy przed ich zażyciem.

Olej mineralny pomaga zmiękczyć stolec w podobny sposób jak oliwa z oliwek. Badanie sugeruje, że oliwa z oliwek działała równie dobrze jak olej mineralny dla pacjentów poddawanych dializie cierpiących na zaparcia. Pacjenci przyjmowali 4 mililitry oliwy z oliwek dziennie.

Inne zabiegi

W łagodnych przypadkach zaparć często zaleca się zmiany stylu życia, takie jak picie większej ilości wody, więcej ćwiczeń i jedzenie większej ilości błonnika. Jeśli środki te nie zapewnią wystarczającej ulgi, pomocne mogą być środki przeczyszczające dostępne bez recepty.

Środki przeczyszczające powinny być stosowane z umiarem, chyba że lekarz mówi inaczej. Jelito może stać się zależne od nich w celu stymulowania mięśni.

Dostępnych jest wiele opcji leczenia, które działają na różne sposoby, aby złagodzić zaparcia:

Stopy kogoś siedzącego na toalecie.

 • Suplementy błonnika zwiększają objętość stolca i ułatwiają przejście. Przykłady: Citrucel, FiberCon, Metamucil.
 • Środki zmiękczające stolec pomagają w dostaniu się płynów do stolca i są często zalecane po operacji lub porodzie. Przykłady: Colace, dokumentacja.
 • Osmotyczne środki przeczyszczające pomagają w zachowaniu płynności jelita zamiast go wchłaniać. Pomaga to zmiękczyć stolce. Przykłady: mleko magnezu, miralax, sorbitol.
 • Środki poślizgowe pomagają uczynić stolec bardziej śliskim, aby mógł łatwo wydostać się z okrężnicy. Chociaż oliwa z oliwek jest uznawana za środek poślizgowy, gdy jest stosowany jako środek przeczyszczający, dostępne są inne smary.Przykłady: olej mineralny, Flota, Zymenol.
 • Pobudzające środki przeczyszczające powodują skurcze i ruch w jelitach. Zasadniczo powinny one być stosowane tylko w poważniejszych przypadkach zaparć i pod nadzorem lekarza. Przykłady: Correctol, Dulcolax, Senocot.

Kiedy iść do lekarza

Niektóre osoby mogą stać się uzależnione od środków przeczyszczających, jeśli używają ich przez długi czas, szczególnie pobudzające środki przeczyszczające. Ludzie, którzy czują, że nie mogą wypróżnić się bez przyjmowania środków przeczyszczających powinni porozmawiać z lekarzem. Z pomocą lekarza wielu ludzi można odstawić od środków przeczyszczających lub znaleźć inne sposoby na złagodzenie zaparć.

Leczenie sporadycznych zaparć oliwą z oliwek lub innym produktem może pomóc w uniknięciu dyskomfortu i przynieść korzyści zdrowotne.

Długotrwałe zaparcia mogą być oznaką innego problemu zdrowotnego lub mogą być reakcją na pewne leki. Osoby, które uważają, że ich wypróżnienia są konsekwentnie twarde, suche lub bolesne, powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Przyczyny

Zaparcie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Niektóre z najczęstszych obejmują:

 • Zmiany hormonalne, w tym ciąża lub po porodzie
 • Niektóre leki, w tym tabletki na wodę, leki zobojętniające, leki przeciwbólowe na receptę, leki przeciwdepresyjne i suplementy żelaza
 • Zbyt mało błonnika w diecie
 • Brak doświadczenia
 • Pewne problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy i cukrzyca
 • Problemy z układem pokarmowym, takie jak zespół jelita drażliwego
 • Ostatnia operacja
 • Ignorowanie potrzeby korzystania z łazienki

Czasami osoba może mieć zaparcie bez wyraźnej przyczyny. Starsi dorośli i kobiety są dotknięci częściej niż inne grupy.

Like this post? Please share to your friends: