Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak jagody pomagają zabijać komórki rakowe

Jagody są czasami oznakowane jako „pożywienie” i nie bez powodu; są pełne przeciwutleniaczy, które oferują bogactwo korzyści zdrowotnych. Teraz nowe badanie odkryło inne zastosowanie dla tych małych jagód: pomagając w leczeniu raka.

jagody

Badając ludzkie linie komórek raka szyjki macicy, zespół naukowców odkrył, że dodanie ekstraktu z czarnych jagód do radioterapii może znacznie poprawić skuteczność leczenia.

Główny autor badań, dr Yujiang Fang, który pracuje w School of Medicine na University of Missouri-Columbia, i jego koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w

Według American Cancer Society (ACS) około 12 820 nowych przypadków raka szyjki macicy zostanie zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych w tym roku, a ponad 4200 kobiet umrze z powodu tej choroby.

Radioterapia pozostaje podstawową metodą leczenia raka szyjki macicy. Polega na użyciu promieniowania o wysokiej energii do niszczenia komórek nowotworowych.

„W przypadku niektórych nowotworów, takich jak późny rak szyjki macicy, promieniowanie jest dobrą opcją terapeutyczną” – mówi dr Fang. „Jednak zawsze występuje uszkodzenie uboczne zdrowych komórek.”

Podczas swoich badań naukowcy postanowili ustalić, czy ekstrakt z borówki może być użyty jako środek radiouczulający, czyli związek, który sprawia, że ​​komórki nowotworowe są bardziej wrażliwe na radioterapię.

Wyciąg z jagód „podstępy” komórek rakowych

W poprzednich badaniach dr Fang i współpracownicy wykazali, że resweratrol – związek obecny w winogronach i czerwonym winie – pomaga uwrażliwić komórki raka prostaty na radioterapię.

Naukowcy zauważają, że jagody zawierają również resweratrol, a także flawonoidy. „Flawonoidy” – zauważa dr Fang – „są substancjami chemicznymi, które mogą mieć właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne”.

Zespół przetestował ekstrakt z jagód na ludzkich liniach komórek nowotworowych w swoich najnowszych badaniach. Ekstrakt przebadano zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z radioterapią. Efekty te porównano z wynikami samej radioterapii.

Podczas gdy sama radioterapia zmniejszyła liczbę komórek rakowych o 20 procent, sam wyciąg z borówki doprowadził do 25 procentowej redukcji w komórkach rakowych.

Jednak po połączeniu ekstraktu z jagód i radioterapii liczba ludzkich komórek raka szyjki macicy spadła o około 70 procent.

Naukowcy wyjaśniają, że wyciąg z borówki nie tylko zwiększa wrażliwość komórek nowotworowych na promieniowanie, ale także zmniejsza nieprawidłowy wzrost komórek, który stymuluje rozwój raka.

„Komórki rakowe unikają śmierci poprzez przebudowę” – kontynuuje dr Fang. „Wraz z redukcją proliferacji komórek, ekstrakt” wyłudza „komórki nowotworowe w procesie umierania, a więc hamuje narodziny i sprzyja śmierci komórek nowotworowych.”

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że jagody mogą być obiecującą strategią leczenia raka szyjki macicy i innych rodzajów raka.

„Borówki są bardzo rozpowszechnione na całym świecie, są łatwo dostępne i niedrogie, a jako naturalna opcja leczenia zwiększająca skuteczność istniejących terapii uważam, że zostałyby entuzjastycznie zaakceptowane”.

Dr Yujiang Fang

Like this post? Please share to your friends: