Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz bezpiecznie pić wodę destylowaną?

Utrzymanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia. Ale czy picie wody destylowanej, a nie innych rodzajów wody, jest zdrową opcją?

W tym artykule badamy zalety wody destylowanej w porównaniu z innymi rodzajami wody i analizujemy, czy picie jest bezpieczne i zdrowe.

Przegląd

[dostanie butelkę wody ze sklepu]

Ponieważ woda nie ma kalorii ani cukru, jest to lepszy wybór niż napoje gazowane lub soki owocowe, aby utrzymać nawodnienie. Wodki i soki owocowe są nasycone cukrami, które w rzeczywistości usuwają wodę z organizmu.

Gdy sięgnięcie po szklankę wody może wydawać się proste, można wypić wiele rodzajów wody, w tym:

 • zwykła woda z kranu
 • woda źródlana
 • woda destylowana
 • woda dobrze

Każdy rodzaj wody ma swój własny zestaw korzyści, ale niektóre wiążą się z ryzykiem. Woda destylowana powstaje z pary wrzącej wody. Przez gotowanie wody usuwa się minerały i inne zanieczyszczenia, pozostawiając destylowaną wodę w stanie „czystszym”.

Z tego powodu niektórzy ludzie uważają, że picie wody destylowanej może pomóc w oczyszczeniu organizmu z niepotrzebnych chemikaliów. Inni ludzie uważają jednak, że minerały znajdujące się w wodzie pitnej są niezbędne dla dobrego zdrowia.

Czym jest woda destylowana?

Prawie cała woda zawiera w sobie pewne zanieczyszczenia. Te zanieczyszczenia mogą obejmować:

 • minerały
 • składniki odżywcze
 • zanieczyszczenia

Woda destylowana usunęła te zanieczyszczenia poprzez gotowanie i odparowanie. Niektórzy uważają, że woda destylowana smakuje płasko, ponieważ brakuje jej:

 • metale
 • minerały
 • inne związki nieorganiczne

W istocie woda destylowana nie różni się zbytnio od innych oczyszczonych wód. Jedyne, co się różni, to sposób, w jaki oczyszczana jest woda.

Destylacja to stara metoda oczyszczania wody. Jest to jednak stosunkowo skomplikowany proces i trudny do wykonania w domu bez maszyny do destylacji wody.

Istnieje wiele gmin w nadmorskich społecznościach, które wykorzystują urządzenia do destylacji w celu uzdatniania wody z oceanu, która jest następnie wykorzystywana jako woda pitna.

Jakie są zagrożenia związane z piciem wody destylowanej?

Główne zagrożenia związane z piciem tylko wody destylowanej są związane z brakiem rozpuszczonych minerałów, takich jak magnez i wapń.

Niektóre negatywne skutki picia tylko destylowanej lub niskiej wody mineralnej obejmują:

 • płaski smak, który wielu ludzi uważa za nieprzyjemny, co prowadzi do zmniejszenia zużycia wody
 • zmniejszenie funkcji metabolicznej organizmu
 • zwiększenie wydalania moczu, które może spowodować zaburzenie równowagi elektrolitowej

Nie zastąpienie minerałów utraconych przez pot

[woda pitna po treningu na słońcu]

Kiedy organizm traci wodę poprzez pocenie się i wydalanie moczu, oprócz wody traci także sód i inne minerały. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, minerały te należy wymienić.

Picie wody destylowanej nie zastąpi minerałów utraconych przez pot, ponieważ wszystkie dodatki i minerały zostały usunięte podczas procesu destylacji.

Jednakże, ponieważ większość ludzi spożywa i pije różne produkty spożywcze i napoje przez cały dzień, większość ludzi otrzyma sole i minerały, których potrzebują z tych innych źródeł.

Brak minerałów i dodatków stanowiłby znaczne ryzyko, gdyby woda destylowana była jedynym płynem lub pokarmem spożywanym przez daną osobę.

Post tylko przez wodę pitną może być niebezpieczny

Spożywanie destylowanej wody nie jest niebezpieczne w ramach zrównoważonej diety, która powinna obejmować żywność zastępującą wszelkie minerały utracone przez pot.

Jednak post przez dłuższy czas, a następnie picie tylko wody destylowanej może być niebezpieczne, ponieważ osoba nie zastąpi żadnego z utraconych minerałów.

Wydłużony post tylko z wodą jest niebezpieczny również z innych powodów, a te inne kwestie stanowią znacznie większy powód do niepokoju niż rodzaj wody, którą osoba pije. Przed podjęciem jakiegokolwiek ekstremalnego postu, osoba powinna skonsultować się z lekarzem.

Zmiana pH, elektrolitów i równowagi mineralnej krwi i tkanek

W skrajnych przypadkach, gdy osoba pije tylko destylowaną wodę i nie otrzymuje właściwego odżywiania, może wystąpić stan zwany „kwasicą” z powodu bardziej kwaśnego pH wody. Ten stan występuje w wyniku zmiany równowagi pH krwi. Chociaż jest to rzadkie, możliwe jest, że do tego doszło, gdy spożywane są nadmierne ilości tylko wody destylowanej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ten i inne powiązane problemy zdrowotne są częściowo spowodowane brakiem minerałów i elektrolitów w wodzie destylowanej, co wymusza niezdrowe zmiany w delikatnej równowadze sodu, potasu, płynów, wapnia, magnezu, cynku, fosforu i inne składniki odżywcze w organizmie.

Bilans pH wody destylowanej wynosi 7,0, a równowaga pH krwi musi wynosić od 7,35 do 7,45. Kwasica występuje, gdy pH krwi spada poniżej 7,35. Kwasica i znaczące zmiany w równowadze elektrolitów i minerałów w organizmie mogą prowadzić do zatrzymania płynów, niedoborów składników odżywczych, zmęczenia, skurczów mięśni, bólu głowy, zaburzeń rytmu serca i jeszcze bardziej tragicznych konsekwencji zdrowotnych, w tym niewydolności narządu.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że ​​wody zdemineralizowane za pomocą poniższych metod są również związane z takimi samymi konsekwencjami zdrowotnymi jak woda destylowana (o ile nie są remineralizowane), w tym odsalanie, odwrócona osmoza, nanofiltracja i / lub dejonizacja.

Badanie przeprowadzone w ramach badań nad środowiskiem stwierdza również, że picie zdemineralizowanej wody za pomocą metod odsalania może mieć efekt prokarogenny.

Wpływa na środowisko

Dodatkowo, dla ludzi myślących ekologicznie, woda destylowana może nie być najlepszym wyborem.

Destylacja nie jest procesem najbardziej przyjaznym dla środowiska, ponieważ pozostawia silnie zasoloną lub twardą wodę, która może zakłócić lub zniszczyć otaczający ekosystem źródła wody.

Jakie są potencjalne korzyści płynące z picia wody destylowanej?

Woda destylowana ma potencjalne zalety. Korzyści te mogą obejmować:

[butelki wody w fabryce]

 • Czyszczenie ciała czystą wodą: Podczas picia wody destylowanej osoba spożywa wodę bez żadnych innych dodatków. Ponieważ woda destylowana jest czysta, niektórzy ludzie sądzą, że może ona oczyścić organizm, choć dane na ten temat są ograniczone.
 • Zmniejszenie ryzyka choroby: destylacja usuwa patogeny przenoszone przez wodę. Większość bakterii powodujących choroby wodne nie przeżywa destylacji.
 • Ograniczenie ryzyka spożywania szkodliwych chemikaliów: Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) dopuszcza niski poziom niektórych szkodliwych chemikaliów w wodzie pitnej. W wodzie destylowanej żadna z tych substancji chemicznych nie występuje.

Rzeczy do rozważenia przed wypiciem wody destylowanej

Wybierając wodę pitną, ludzie mogą rozważyć następujące czynniki:

 • jakość lokalnej wody z kranu
 • preferencje smakowe
 • jakość witamin i minerałów w diecie
 • punkt kosztowy
 • dostępność innej wody pitnej

Czy woda destylowana jest bezpieczna do picia?

Woda destylowana jest bezpieczna do picia z umiarem jako część zrównoważonej diety. Różnorodne napoje i napoje bezalkoholowe zawierają wodę destylowaną.

Jednak gdy woda destylowana jest jedynym rodzajem wody, którą osoba pije, mogą pojawić się potencjalne konsekwencje zdrowotne. Problemy te występują z powodu braku minerałów i potencjalnych zmian w równowadze elektrolitów, płynów, minerałów i pH organizmu.

Ponadto, osoby na czczo lub mające raka, niemowlęta, małe dzieci i sportowcy powinni unikać picia wody destylowanej lub zdemineralizowanej, aby zapobiec zaburzeniom równowagi elektrolitowej, szczególnie jeśli nie są odpowiednio zastępowane przez żywność lub inne źródła napojów.

Podsumowując, picie wody destylowanej nie stanowi problemu w połączeniu z innymi źródłami wody. Większość ludzi spożywa zróżnicowaną dietę w krajach rozwiniętych, a ich nawodnienie i odżywianie pochodzi z różnych źródeł.

Like this post? Please share to your friends: