Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mogę używać olejków eterycznych do gryzienia ukąszeń?

Olejki eteryczne do ukąszeń owadów mogą być bardzo skuteczne, gdy są prawidłowo stosowane. Te oleje pochodzenia naturalnego kierują się stanem zapalnym i swędzeniem, usuwając nędzę z ukąszeń.

Oleje mogą zmniejszyć pokusę drapania, co może zapobiec infekcjom. Dzieje się tak, ponieważ trwałe drapanie ukąszenia owada może otworzyć ranę, która pozwala bakteriom dostać się do organizmu.

Olejki eteryczne mogą pomóc w ugryzieniach na wiele sposobów. Następujące oleje mogą pomóc w skróceniu czasu gojenia i zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu.

Szybkie fakty dotyczące olejków eterycznych na ukąszenia robaków:

 • Ważne jest, aby rozcieńczyć olejki eteryczne olejem nośnikowym, takim jak olej roślinny.
 • Przeciwdrobnoustrojowe olejki eteryczne mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.
 • Oleje przeciwzapalne mogą zmieniać sposób, w jaki organizm reaguje na ukąszenia robaków, zmniejszając swędzenie.
 • Osoby z reakcjami alergicznymi powinny unikać olejków eterycznych. Olejki eteryczne mogą wywołać atak astmy u niektórych osób.

Oleje do użytku

Olej miętowy

Każde ukąszenie może zostać zainfekowane, szczególnie jeśli jest porysowane lub pozostawia otwartą ranę, jak robią to niektóre użądlenia. U osób, które mają łagodną reakcję skórną – jak wielu ludzi na komary i mrówki – te oleje mogą być korzystne.

Zawsze mieszaj olejku z olejem nośnikowym i nie nakładaj bezpośrednio na skórę.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie monitoruje olejków eterycznych, więc wybierz markę, która jest znana z jakości i czystości.

Oleje miętowe i mentolowe

Zgodnie z jednym źródłem, olejek z mięty pieprzowej wywołuje uczucie chłodu na skórze. Może to pomóc w pieczeniu, kłucie i swędzeniu w wyniku ukąszenia lub użądlenia. Badania sugerują, że olejek miętowy może działać jako środek przeciwdrobnoustrojowy, zmniejszając ryzyko zakażenia związanego z niektórymi ugryzieniami. Nie nakładaj olejku z mięty pieprzowej na połamaną skórę, ponieważ może się palić lub ją pogarszać. Stosować tylko w przypadku ukąszeń komarów i innych łagodnych źródeł podrażnienia.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc zapobiegać wzrostowi bakterii i innych drobnoustrojów w ukąszeniach. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla dzieci, które nie mogą się oprzeć drapaniu.

Badania wykazują również, że olej z drzewa herbacianego może działać jako naturalny środek przeciwhistaminowy. Leki przeciwhistaminowe zmniejszają aktywność receptorów histaminowych organizmu, które mogą odgrywać rolę w reakcjach alergicznych i swędzeniu. Może to zmniejszyć obrzęk i świąd.

Olejek lawendowy

Znany najlepiej ze swoich poprawiających nastrój i uspokajających efektów, olejek lawendowy może również pomóc zmniejszyć ból i swędzenie ukąszeń. Lawenda może również poprawić ból z powodu ukąszeń i użądlenia owadów, takich jak mrówki ogniste i pszczoły.

Olej z trawy cytrynowej

Działanie przeciwbakteryjne oleju cytrynowego może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się niektórych chorób przenoszonych przez owady, według niektórych źródeł. Badania opublikowane w 2014 r. Wykazały również, że związek znaleziony w oleju z trawy cytrynowej może mieć właściwości przeciwzapalne. Zapalenie jest głównym źródłem bólu i swędzenia po ukąszeniach i użądleniach owadów. Redukując stan zapalny, olej z trawy cytrynowej może sprawić, że ukąszenia będą mniej bolesne.

Olejek kamforowy

Olejek kamforowy może tworzyć przyjemne wrażenia rozgrzewające na skórze, co może pomóc ukryć swędzenie niektórych ugryzień. Jeśli jednak kęs spala, a nie swędzi, unikaj kamfory, ponieważ może to pogorszyć odczucia.

Olej z rumianku

Długo ceniony w tradycyjnej medycynie ze względu na właściwości kojące, te korzyści z rumianku mogą również pomóc w swędzeniu związanym z ukąszeniami i użądleniami owadów. Kilka badań wykazało, że rumianek ma właściwości przeciwzapalne. Oznacza to, że może to pomóc w łagodnych reakcjach alergicznych, a także swędzeniu i pieczeniu związanym z większością ukąszeń owadów i użądlenia.

Witch hazel

Witch hazel nie jest, w ścisłym tego słowa znaczeniu, olejem eterycznym. Jest to woda destylowana z liści i łodyg rośliny. Witch hazel może zapobiegać infekcjom przez zwalczanie bakterii i utrzymywanie kontuzji w czystości. Witch hazel jest również stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego i siniaków. Ponieważ jest to woda, nie ma potrzeby rozcieńczania jej w oleju nośnym.

Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem olejków eterycznych, wiele produktów jest dostępnych w sprzedaży online.

Jak z nich korzystać

Olejki eteryczne z suszonymi ziołami na stole

Olejki eteryczne są ekstrahowane z roślin, takich jak zioła, kwiaty lub drzewa.

Olejki eteryczne różnią się od olejków zapachowych i zapachowych, które często miesza się z innymi składnikami. Wewnątrz rośliny olejki eteryczne pełnią różne role.

W roślinach olejki eteryczne przyciągają pożyteczne owady, takie jak pszczoły, aby bronić się przed niebezpiecznymi owadami, chronić roślinę przed bakteriami i chorobami oraz wysyłać ważne sygnały chemiczne o roślinie.

Zwolennicy olejków eterycznych twierdzą, że użytkownicy mogą korzystać z olejków eterycznych tak samo, jak rośliny. Badania nad tą rozwijającą się dziedziną medycyny alternatywnej są wciąż w powijakach.

Wiele badań sugeruje jednak, że olejki eteryczne mogą stanowić uzupełnienie głównego nurtu leczenia medycznego, a nawet oferować korzyści, których nie zapewniają standardowe metody leczenia. Obejmuje to leczenie ukąszeń owadów.

Nakładanie olejków eterycznych na skórę

Nałóż oleje bezpośrednio na zaatakowany obszar, stosując instrukcje dostarczone z olejem, zgodnie z zaleceniami lekarza lub specjalisty, lub zgodnie z instrukcją dotyczącą olejków eterycznych. Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych, chyba że specjalista zaleca inaczej.

Oleje, których należy unikać

Unikaj używania następujących olejów po ukąszeniu przez robactwo lub jeśli skóra jest uszkodzona lub podrażniona:

 • piment
 • Bay laurel
 • benzoes
 • kasja
 • cynamon
 • Goździk
 • Koper włoski
 • igła jodła
 • Oregano
 • Pietruszka
 • szałwia
 • świerk
 • tagetes
 • tymianek

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejków eterycznych na skórę.

Kiedy oleje nie wystarczą

komar na dłoni

Czasami olejki eteryczne nie są wystarczające do leczenia bólu i swędzenia ukąszeń owadów. Niektóre inne strategie, które mogą pomóc w:

 • wkładanie balsamu kalorycznego na ukąszenie
 • zażywanie kąpieli owsianej
 • zastosowanie miejscowego środka przeciwdziałającego świądowi, takiego jak krem ​​hydrokortyzonowy
 • przyjmowanie bez recepty antyhistaminy, takiej jak Benadryl

Jeśli ugryzienie staje się bardzo opuchnięte, pojawiają się z niego smugi lub zaczyna wyciekać, może być zakażone. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Osoby, u których występują ciężkie reakcje alergiczne, powodujące duszność, uderzenia gorąca, wysypkę lub wymioty, powinny szukać pomocy w nagłych wypadkach. Nigdy nie używaj olejków eterycznych do leczenia reakcji alergicznej.

Na wynos

Ukąszenia przez robactwo mogą być uciążliwe, szczególnie dla osób, które mają wrażliwą lub suchą skórę. Olejki eteryczne oferują proste antidotum. Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w uniknięciu ugryzień. Według niektórych badań, oleje neem, eukaliptus cytrynowy i olejek cytronelowy mogą pomóc odeprzeć komary i niektóre inne owady.

Ludzie powinni stosować olejki eteryczne rozcieńczone na skórze lub spróbować zawierających je środków odstraszających owady.

Olejki eteryczne są potężne. Fakt, że coś jest naturalne, nie oznacza, że ​​jest bezpieczny. Tak jak w przypadku każdego leku, ludzie powinni porozmawiać z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych, szczególnie jeśli mają wrażliwą skórę lub historię reakcji alergicznych.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: