Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

10 najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych

Doustna tabletka antykoncepcyjna, powszechnie znana jako „pigułka”, jest hormonalną metodą zapobiegania ciąży. Może również pomóc w rozwiązaniu nieregularnych miesiączek, bolesnych lub ciężkich okresów, endometriozy, trądziku i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Tabletki antykoncepcyjne działają poprzez zapobieganie owulacji. Nie produkuje się jajeczka, więc nic nie można zapłodnić. Ciąża nie może wystąpić.

„Pigułkę” używa prawie 16 procent kobiet w wieku od 15 do 44 lat w Stanach Zjednoczonych, ma ona zarówno zalety, jak i wady. Osoby z różnymi czynnikami ryzyka mogą zostać poinformowane o konieczności stosowania konkretnego rodzaju pigułki.

Istnieją różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Wszystkie zawierają syntetyczne formy hormonów estrogenowych, progesteronowych lub obu. Syntetyczny progesteron nazywa się progestagenem. Tabletki złożone zawierają progestynę i estrogen. „Mini pigułka” zawiera tylko progesteron.

Monofazyczne pigułki zawierają taką samą równowagę hormonów. Z fazowymi pigułkami, dwa lub trzy różne rodzaje pigułek są brane co miesiąc, każdy z inną równowagą hormonów.

Inną opcją są „pigułki na co dzień” i „pigułki na 21 dni”. Paczka codziennych tabletek trwa 28 dni, ale siedem tabletek jest nieaktywnych. Codzienna pigułka może być łatwiejsza w użyciu, ponieważ codzienna rutyna jest taka sama.

Prawidłowo stosowany, pigułka jest bardzo skuteczna, ale ponieważ ludzie popełniają błędy, od 6 do 12 ciąż na 100 uważa się, że występują każdego roku podczas korzystania z niej. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ustawiły wskaźnik niepowodzenia dla obu rodzajów pigułek na 9 procent.

Pigułki antykoncepcyjne nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową (STD). Tylko prezerwatywa może pomóc w zapobieganiu tego rodzaju infekcji.

Skutki uboczne

Do częstych działań niepożądanych doustnych środków antykoncepcyjnych należą:

pigułki antykoncepcyjne

 • plamienia międzymiesiączkowe
 • nudności
 • tkliwość piersi
 • bóle głowy i migreny
 • przybranie na wadze
 • zmiany nastroju
 • brakujące okresy
 • zmniejszone libido
 • upławy
 • zmiany w wzroku u osób stosujących soczewki kontaktowe

Przyjrzymy się każdemu z tych efektów ubocznych szczegółowo poniżej.

1. Plamienie międzymiesiączkowe

Przełomowe krwawienie z pochwy jest częste w przewidywanych okresach. Zwykle ustępuje w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania pigułki.

Podczas plamienia pigułka jest nadal skuteczna, o ile została przyjęta poprawnie i nie pominięto żadnych dawek. Każdy, kto ma 5 lub więcej dni krwawienia podczas stosowania aktywnych tabletek lub intensywnego krwawienia przez 3 lub więcej dni, powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

To krwawienie może się zdarzyć, ponieważ macica dostosowuje się do cieńszej błony śluzowej endometrium lub ponieważ organizm dostosowuje się do różnych poziomów hormonów.

2. Nudności

U niektórych osób po pierwszym zażyciu pigułki występują łagodne nudności, ale objawy zwykle ustępują po pewnym czasie. Przyjmowanie pigułki z jedzeniem lub przed snem może pomóc. Jeśli nudności są ciężkie lub utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, należy zasięgnąć porady medycznej.

3. Tkliwość piersi

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować powiększenie lub tkliwość piersi. Zwykle ustępuje kilka tygodni po rozpoczęciu pigułki. Każdy, kto znajdzie guzek w piersi lub cierpi na uporczywy ból, tkliwość lub silny ból piersi, powinien zwrócić się o pomoc lekarską.

Wskazówki dotyczące łagodzenia wrażliwości piersi obejmują zmniejszenie zawartości kofeiny i soli oraz noszenie stanika wspomagającego.

4. Bóle głowy i migrena

kobieta zwinięta w kłębek z mdłościami

Hormony w pigułkach antykoncepcyjnych mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bólów głowy i migreny.

Pigułki z różnymi typami i dawkami hormonu mogą wywoływać różne objawy.

Stosowanie małej dawki może zmniejszyć częstość występowania bólów głowy.

Objawy zwykle poprawiają się z czasem, ale jeśli po rozpoczęciu przyjmowania pigułki wystąpią silne bóle głowy, należy zasięgnąć porady lekarza.

5. Przyrost masy ciała

W badaniach klinicznych nie znaleziono spójnego związku pomiędzy stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych a wahaniami wagi. Jednak może wystąpić zatrzymanie płynów, szczególnie w okolicach bioder i bioder.

Zgodnie z jednym z przeglądów, w większości badań stwierdzono średni przyrost masy ciała poniżej 4,4 funta (2 kilogramy) po 6 lub 12 miesiącach z kontrolą urodzeń opartą tylko na progestagenach. Badania nad innymi metodami kontroli urodzeń wykazały ten sam zysk.

Niektóre rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych związane są ze zmniejszeniem beztłuszczowej masy ciała.

6. Zmiany nastroju

Badania sugerują, że doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na nastrój użytkownika i zwiększać ryzyko depresji lub innych zmian emocjonalnych. Każdy, kto doświadcza zmian nastroju podczas zażywania pigułek, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem.

7. Nieodebrane okresy

Nawet przy prawidłowym stosowaniu pigułek czasami można pominąć pewien okres. Czynniki, które mogą wpływać na to, to stres, choroba, podróże oraz nieprawidłowości hormonalne lub tarczycy.

Jeśli pominięto miesiączkę lub jest ona bardzo lekka podczas stosowania pigułki, zaleca się wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Nie jest niczym niezwykłym, że przepływ jest bardzo lekki lub w ogóle pomijany. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

8. Zmniejszenie libido

Hormon lub hormony w pigułce antykoncepcyjnej mogą wpływać na popęd seksualny lub libido u niektórych osób. Jeśli obniżone libido utrzymuje się i jest uciążliwe, należy to omówić z lekarzem.

W niektórych przypadkach pigułka antykoncepcyjna może zwiększyć libido, na przykład poprzez usunięcie obaw dotyczących ciąży i zmniejszenie bolesnych objawów skurczów miesiączkowych, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, endometriozy i włókniaków macicy.

9. Upławy dopochwowe

Podczas zażywania pigułki mogą wystąpić zmiany w wydzielinie z pochwy. Może to być zwiększenie lub zmniejszenie nasmarowania pochwy lub zmiana charakteru wydzieliny. Jeśli wystąpi suchość pochwy, dodatkowe nasmarowanie może sprawić, że seks będzie wygodniejszy.

Zmiany te zwykle nie są szkodliwe, ale zmiany w kolorze lub zapachu mogą wskazywać na infekcję. Każdy, kto jest zaniepokojony takimi zmianami, powinien porozmawiać z lekarzem.

10. Zmiana oka

Zmiany hormonalne wywołane pigułką antykoncepcyjną wiążą się ze zgrubieniem rogówki w oczach. Doustne stosowanie antykoncepcji nie wiązało się z większym ryzykiem chorób oczu, ale może oznaczać, że soczewki kontaktowe nie pasują już wygodnie.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny skonsultować się z lekarzem okulistą, jeśli zauważą jakiekolwiek zmiany w zakresie tolerancji widzenia lub soczewki podczas stosowania pigułki.

Ryzyka

Połączona pigułka może zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zakrzepy krwi, zakrzepica żył głębokich (DVT), zakrzep w płucach, udar lub zawał serca.

Tabletki antykoncepcyjne są również związane ze wzrostem ciśnienia krwi, łagodnymi nowotworami wątroby i niektórymi rodzajami raka.

Pigułki nie należy przyjmować:

 • kobiety w ciąży
 • palacze powyżej 35 roku życia lub osoby, które zaprzestały palenia w ciągu ostatniego roku i mają ponad 35 lat
 • każdy z otyłością
 • ci, którzy przyjmują pewne leki
 • każdy, kto ma lub miał zakrzepicę, udar lub problem z sercem
 • każdy z bliskim krewnym, który miał zakrzep krwi przed 45 rokiem życia
 • ludzie, którzy mają ciężkie migreny, szczególnie z aurą jako znakiem ostrzegawczym
 • każdy, kto ma lub miał raka piersi lub chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego
 • każdy, kto miał cukrzycę przez co najmniej 20 lat lub cukrzycę z powikłaniami

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

 • ból brzucha lub żołądka
 • ból w klatce piersiowej, duszność lub oba
 • silne bóle głowy
 • problemy z oczami takie jak niewyraźne widzenie lub utrata wzroku
 • obrzęk lub ból w nogach i udach
 • zaczerwienienie, obrzęk lub ból łydki lub ud

Mogą wskazywać na poważniejszy stan.

Długotrwałe skutki

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych.

Problemy sercowo-naczyniowe

Kobieta z uczuciem dyskomfortu chwyta ją za klatkę piersiową.

Tabletki złożone mogą nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca, udar i zakrzepy krwi. Wszystkie mogą być śmiertelne.

Ryzyko jest wyższe w przypadku niektórych tabletek. Lekarz może doradzić w sprawie odpowiednich opcji.

Każdy, kto ma niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub historię krwawień, ataku serca lub udaru w rodzinie lub rodzinie, powinien zapytać swojego lekarza o alternatywne metody.

Ryzyko raka

Uważa się, że hormony żeńskie występujące naturalnie, takie jak estrogeny, wpływają na szanse wystąpienia u kobiety pewnych nowotworów. Jest zatem możliwe, że zastosowanie opartej na hormonach metody kontroli urodzeń może mieć podobny skutek.

Rak jajnika i trzonu macicy: u kobiet stosujących pigułkę wydaje się mniej prawdopodobne.

Rak piersi: Wydaje się, że istnieje nieznacznie większe ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet, które niedawno stosowały pigułkę antykoncepcyjną, a zwłaszcza jeśli zaczęły jej używać w okresie nastoletnich lat. Jednak po 10 latach nie używania pigułki, ryzyko wydaje się być takie samo jak dla kogoś, kto nigdy z niego nie korzystał.

Inne czynniki mogą odgrywać pewną rolę, takie jak wiek kobiety w okresie dojrzewania i menopauzy, wiek w jej pierwszej ciąży i to, czy miała ona dzieci.

Rak szyjki macicy: Długotrwałe stosowanie pigułki wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy niż u tych, którzy nigdy jej nie używali. Jednak większość rodzajów raka szyjki macicy jest spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To, czy HPV jest związane z zastosowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych, nie zostało jeszcze potwierdzone.

Rak wątroby: doustne środki antykoncepcyjne są powiązane z większą szansą na rozwój łagodnych guzów wątroby, ale rzadko stają się rakowe. Niektóre badania sugerują, że ryzyko raka wątroby jest wyższe po zastosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych przez co najmniej 5 lat, ale inne badania nie dały takich samych rezultatów.

Alternatywy

Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą pigułki antykoncepcyjnej, dostępne są inne opcje.

Prezerwatywy

Jest to bariera antykoncepcyjna, która zapobiega kontaktowi plemników z komórkami jajowymi. Męskie prezerwatywy są chustami umieszczonymi na penisie. Prezerwatywa dla kobiet to torebka z pierścieniem na każdym końcu. Jest włożony do pochwy.

Prezerwatywy są powszechnie dostępne, ale często są wykonane z lateksu, który może wywoływać alergię u niektórych osób. Alternatywne materiały obejmują poliuretan lub skórę jagnięcej.

W przypadku obu rodzajów prezerwatyw ryzyko ich nieskuteczności wynosi 18% lub więcej w ciągu roku.

Membrana

Jest to płytka miseczka w kształcie kopuły, umieszczona w pochwie, która blokuje szyjkę macicy. Używany ze środkiem plemnikobójczym, zapobiega gromadzeniu się plemników i komórek jajowych.

Wady obejmują możliwe infekcje dróg moczowych i podrażnienie pochwy. Podrażnienie może wynikać z reakcji na materiał, z którego wykonana jest przepona lub środek plemnikobójczy.

Między każdymi 100 kobietami, które go używają z powodu błędu ludzkiego, rocznie występuje od 6 do 12 ciąż.

NuvaRing (pierścień dopochwowy)

Plastikowy pierścień jest włożony do pochwy i uwalnia hormony, które hamują owulację. Każdego miesiąca wkłada się go na 3 tygodnie i wyjmuje na 1 tydzień, podczas którego następuje miesiączka. Hormony te są bardzo podobne do pigułek, więc mogą wystąpić podobne działania niepożądane.

Co roku od każdych 100 kobiet, które go używają, od 6 do 12 ciąż występuje z powodu błędów w stosowaniu.

Jako hormonalna metoda kontroli urodzeń, pierścień dopochwowy może mieć podobne działania niepożądane do pigułki, w tym plamienie międzymiesiączkowe, ból głowy i zmniejszone libido.

Urządzenia wewnątrzmaciczne (IUD)

Małe urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego i miedzi jest wkładane do macicy w gabinecie lekarskim. IUD mogą być hormonalne lub niehormonalne.

Hormonalne IUD zagęszczają śluz szyjki macicy i hamują owulację. Niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne wywołują reakcję zapalną w macicy, która jest toksyczna dla plemników.

Trwa do 10 lat i jest prawie w 100 procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży.

Do działań niepożądanych należą: plamienia międzymiesiączkowe i nieregularne miesiączki. Niektóre wkładki mogą prowadzić do cięższych okresów z pogorszonymi skurczami.

Implanty antykoncepcyjne

Niewielki plastikowy pręt wszczepiany jest w ramię podczas drobnej operacji. Przez kolejne 3 lata uwalnia hormon, który zagęszcza śluz szyjki macicy, cienką wyściółkę endometrium i tłumi owulację. Jest prawie w 100 procentach skuteczny.

Efekty uboczne są podobne do pigułki antykoncepcyjnej. Obejmują ból jamy brzusznej, pleców i większe ryzyko wystąpienia niezłośliwych torbieli jajników. Wiele kobiet zgłasza utratę lub brak miesiączki po kilku miesiącach stosowania.

Sterylizacja

Operacja wykonywana jest u mężczyzny, w celu zablokowania lub przecięcia rurek transportujących plemniki z jąder do prącia. U kobiet operacja blokuje jajowody.

Możliwe powikłania u mężczyzn obejmują zakażenie, krwiak, zasinienie i tworzenie ziarniniaków plemników, grudki rozwijające się w tkance otaczającej nasieniowody, w których plemniki wyciekły.

Zwykle jest to trwałe.

Strzał w porównaniu z pigułką

Posiadanie zastrzyku hormonów antykoncepcyjnych może być bardziej niezawodny sposób na zapobieganie ciąży niż za pomocą pigułki, ponieważ użytkownik nie musi pamiętać, aby przyjmować go o tej samej porze każdego dnia.

Jednakże, jako hormonalne metody kontroli urodzeń, mogą one również mieć negatywne skutki.

Zastrzyki, takie jak Depo-Provera, hamują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, aby zmniejszyć szanse plemników na dotarcie do komórek jajowych, tak jak robi to pigułka antykoncepcyjna. Jest to środek antykoncepcyjny zawierający jedynie progestagen (POC).

Zaletą tego ujęcia jest to, że nie musisz go codziennie przyjmować, ale musisz pamiętać o kolejnym rzucie co 3 miesiące, co należy zrobić w gabinecie lekarskim.

Jest efektywny w ponad 99 procentach, jeśli jest używany prawidłowo. Jednak, ponieważ kobiety czasami zapominają o kolejnym zdjęciu, około 6 na każde 100 kobiet będzie w ciążę każdego roku, kiedy go użyje. Dzięki temu jest bardziej wiarygodny niż doustna antykoncepcja.

Niektóre z efektów ubocznych są podobne do pigułek antykoncepcyjnych.

Każdy, kto miał raka piersi, powinien go nie używać. Może również zwiększać ryzyko zakażenia Chlamydią i wirusem HIV, ale dlaczego to powinno pozostać niejasne.

Doustne środki antykoncepcyjne są związane z problemami sercowo-naczyniowymi. Niektóre badania powiązały ujęcie z zakrzepicą lub krzepnięciem krwi, ale inne nie.

Klinika Mayo zauważa, że ​​niektórzy dostawcy mogą zniechęcić do jej stosowania u osób z chorobami serca, cukrzycą lub udarem mózgu w wywiadzie.

Możliwe działania niepożądane, które należy zgłosić lekarzowi to:

 • depresja
 • migrena
 • krwawienie z pochwy, które jest cięższe lub trwa dłużej niż zwykle
 • żółtaczka lub zażółcenie skóry i oczu
 • ropa i ból w miejscu wstrzyknięcia

Inne efekty, które zwykle mijają w ciągu kilku miesięcy, obejmują:

 • bóle brzucha i wzdęcia
 • zmniejszyć libido
 • zawroty głowy
 • nerwowość
 • osłabienie i zmęczenie
 • przybranie na wadze

Depo-Provera powiązano również z utratą gęstości mineralnej kości, zwiększając ryzyko osteoporozy i złamania kości w późniejszym życiu.

Nawet przy prawidłowym stosowaniu może wystąpić ciąża po ujęciu. Po zatrzymaniu może zająć do 10 miesięcy.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: