Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mogę dostać tatuaż, jeśli mam łuszczycę?

Łuszczyca to choroba, która powoduje szybki wzrost komórek skóry. Powoduje to narastanie nadmiaru komórek skóry zwanych „blaszkami” na skórze.

Według wyników ankiety przeprowadzonej przez The Harris Anl, około 20 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma co najmniej jeden tatuaż. Chociaż tatuaże mogą być powszechne kulturowo, stanowią bardziej znaczący wybór, gdy osoba ma łuszczycę.

Obecność łuszczycy na skórze nie tylko decyduje o tym, gdzie potencjalnie umieścić tatuaż, ale także u osób z łuszczycą istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zjawiska zwanego fenomenem Koebnera. Jest to również znane jako łuszczyca wywołana tatuażami.

Podczas gdy lekarze nadal nie znają definitywnie odpowiedzi na pytanie, kto jest zagrożony zjawiskiem Koebnera lub bezpieczeństwa stosowania tatuażu z łuszczycą, istnieją pewne czynniki, które dana osoba powinna rozważyć przed pójściem pod igłę.

W jaki sposób tatuaż może wpłynąć na kogoś z łuszczycą?

[zbliżenie tatuażu]

Łuszczyca powoduje u człowieka pojawianie się łusek lub płytek na skórze. Lokalizacja tych płytek może się różnić w zależności od rodzaju łuszczycy danej osoby.

Na przykład, gdy osoba ma łuszczycę paznokci, stan jest zwykle ograniczony do paznokci i paznokci stóp, podczas gdy łuszczyca plackowata – najczęstsza postać tego stanu – powoduje, że osoba doświadcza tych zmian skórnych praktycznie w dowolnym miejscu na ciele.

Kiedy osoba rozważa, gdzie umieścić tatuaż i mają łuszczycę, rzadko mogą być pewni, że nie dostaną ogniska łuszczycy, gdy dostaną tatuaż. Jeśli dojdzie do wybuchu epidemii, tatuaż nie może zostać skutecznie zastosowany z powodu nagromadzenia się komórek skóry.

Osoba, która dostanie tatuaż, w którym często występują łuszczyca, może nie być w stanie dobrze zobaczyć tatuażu z powodu istnienia blaszek w miejscu tatuażu.

Same tatuaże niosą również ryzyko infekcji, a także reakcji alergicznych.

Ponieważ osoba z łuszczycą ma proces zapalny skóry, niektóre sklepy tatuaż nie może umieścić tatuaż na osobę, która ma łuszczycę. Czasami rozciąga się na to, czy łuszczyca osoby jest aktywna, czy nie.

W niektórych stanach obowiązują przepisy zabraniające tatuatorom wykonywania tatuażu na osobę z aktywną egzemą lub łuszczycą. Osoba może poczekać, aż łuszczyca się uśpi przed tatuowaniem. W przypadku niektórych osób może to rzadko lub nigdy nie wystąpić.

Jakie jest zjawisko Koebnera?

Zjawisko Koebnera to rozwój zmian skórnych po urazie wcześniej zdrowej skóry. Może to być tak proste, jak zarysowanie lub reakcja na tatuowanie.

Pacjenci z łuszczycą są szczególnie narażeni na zjawisko Koebnera.

[łuszczyca na nadgarstku]

Na przykład, osoba z łuszczycą może wybrać miejsce na tatuaż na ciele, w którym nigdy nie doświadczyli wybuchu łuszczycy lub mieli problemy. Po nałożeniu tatuażu na tatuażu może wystąpić łuszczyca.

Ta reakcja może czasami zająć od 10 dni do 2 lat. Według opublikowanego artykułu, około 25 procent osób z łuszczycą doświadcza zjawiska Koebnera po urazach, takich jak tatuaż.

Zjawisko Koebnera powoduje tak zwaną reakcję izomorficzną. Oznacza to, że ogniska i objawy są zwykle ograniczone do obszaru uszkodzenia skóry. Podobnie jak w przypadku łuszczycy, stan skóry nie jest zakaźny.

Trudność ze zjawiskiem Koebnera polega na tym, że lekarze nie bardzo wiedzą, co powoduje ten stan. Oni wiedzą, że ludzie z łuszczycą są najbardziej dotknięci. Nie potrafią jednak przewidzieć, kiedy osoba z łuszczycą będzie lub nie będzie doświadczać zjawiska Koebner po otrzymaniu tatuażu.

Z tego powodu osoba cierpiąca na łuszczycę musi zrozumieć, że jest narażona na występowanie zmian chorobowych na wytatuowanym obszarze, nawet jeśli nigdy nie miała łuszczycy na tym konkretnym obszarze.

Zjawisko Koebnera jest tymczasowe, ale jakikolwiek wybuch łuszczycy, jaki może wywołać, można leczyć w taki sam sposób, jak inne ogniska łuszczycy. Możliwości leczenia dotkniętej skóry obejmują leki doustne, terapię światłem i miejscowe zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę.

Rozważania i zagrożenia bezpieczeństwa

Uraz skóry jest jednym z głównych czynników wywołujących łuszczycę, wraz ze stresem i nadmiernym nasłonecznieniem.

[pistolet do tatuażu i kolorowe atramenty]

Ważne jest, aby osoba z łuszczycą wiedziała, że ​​istnieje większe ryzyko zapalenia łuszczycy przed i po otrzymaniu tatuażu.

Oprócz świadomości, że może wystąpić zaostrzenie, ważne jest również, aby osoba z łuszczycą brała pod uwagę to samo ryzyko, które osoba robi podczas tatuowania.

Należą do nich:

  • Reakcja alergiczna: Barwniki stosowane do produkcji tuszów do tatuażu mogą czasami powodować reakcje alergiczne. Dla niektórych osób reakcje te są tak poważne, że muszą rozpocząć proces usuwania tatuaży.
  • Zanieczyszczenie krzyżowe: Chociaż istnieją zasady dotyczące czyszczenia narzędzi i igieł, nie ma żadnej gwarancji, że wszyscy je zastosują. Jest możliwe, że dana osoba może ulec ciężkiej chorobie z powodu wytatuowania zanieczyszczoną igłą.
  • Zakażenie: Igły do ​​tatuażu łamią skórę, aby zastosować barwnik. Dlatego mogą wprowadzać do skóry bakterie i inne niechciane zarazki, potencjalnie powodując poważne infekcje.
  • Zanieczyszczenie tuszem: zanim zastosujesz swój tatuaż, zapytaj artystę, która marka i kolory atramentu będą używane. Pamiętaj, aby zbadać, czy są jakieś aktywne wycofania, ponieważ wiadomo, że mają skażenie bakteryjne.

Choroby, które mogą być spowodowane wytatuowaniem zanieczyszczonej igły, obejmują HIV, WZW typu B lub C, tężec i gruźlicę.

Jeśli osoba z łuszczycą dostanie tatuaż, powinna zapoznać się z objawami wskazującymi na konieczność wizyty u lekarza. Przykładami tych objawów są ekstremalne zaczerwienienia i pieczenie.

Objawy skórne z tatuażu powinny z czasem maleć, a nie pogarszać się. Jeśli objawy u pacjenta pogorszą się, jest to powodem do niepokoju.

Pytania, które należy zadać przed tatuażem

Przed tatuażem ważne jest, aby ludzie pytali sklep tatuaż i artystę o ich techniki sanitarne i jak utrzymują swój sprzęt w czystości.

Na przykład warsztat tatuażu powinien mieć maszynę zwaną autoklawem, która może sterylizować instrumenty w ultra-wysokich temperaturach. Personel powinien również zawsze nosić rękawice podczas zabiegu.

Tatuaż należy umieścić w kubku jednorazowego użytku i wyrzucić po tatuażu. Osoba może chcieć poprosić o obserwację, jak tatuażysta przygotowuje instrumenty przed otrzymaniem tatuażu. Chociaż sklep nie musi się zgodzić na ten krok, może zapewnić spokój ducha niektórym osobom.

Osoba powinna również zapytać i postępować zgodnie z poradami dotyczącymi tatuażu, jak zapobiegać infekcjom i promować leczenie.

Ponadto osoba z łuszczycą może poprosić swojego dermatologa o wykonanie tatuażu, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia i stan łuszczycy. Ponieważ tatuaże są tak powszechne, osoba z łuszczycą nie powinna obawiać się osądu dermatologa.

Jednak lekarz, który zna swoją unikalną kondycję skóry, może być w stanie podzielić się obawami lub poradą dla osoby, aby upewnić się o swoim bezpieczeństwie, jeśli zdecydują się kontynuować otrzymywanie tatuażu.

Like this post? Please share to your friends: