Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak działa opaska gastryczna?

Opaska żołądkowa to leczenie chirurgiczne otyłości. Tego rodzaju interwencje są znane jako chirurgia bariatryczna. Procedura ściska żołądek tak, że osoba czuje się pełna po zjedzeniu mniejszej ilości jedzenia niż zwykle.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej (ASMBS) szacuje, że w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono w 2015 r. Około 216 000 operacji bariatrycznych. Spośród nich 3,4% to zespoły gastryczne. Najczęściej stosowanym zabiegiem była gastryczna chirurgia rękawów, stanowiącą 58,1% zabiegów.

Szybkie fakty dotyczące operacji opaski żołądka

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących operacji opaski żołądka.

 • Operacja opaski żołądka to rodzaj utraty wagi lub bariatrycznej operacji.
 • Jest to minimalnie inwazyjna, szybka, odwracalna i regulowana procedura chirurgiczna, która zmniejsza rozmiar żołądka w celu zmniejszenia przyjmowania pokarmu.
 • Polega ona na umieszczeniu nadmuchiwanej opaski wokół górnej części żołądka, co powoduje, że dana osoba czuje się pełniejsza przy mniejszej ilości jedzenia.
 • Po operacji konieczne jest przestrzeganie ścisłej diety wyłącznie płynnej ze stopniowym ponownym wprowadzaniem pokarmów miękkich do 6 tygodni.
 • Bandażowanie może spowodować znaczną utratę wagi i poprawić cukrzycę, ale utrata masy ciała jest bardzo różna.

Jak to działa?

Operacja opaski żołądka

Opaska na żołądek to rodzaj operacji polegającej na utracie wagi, polegającej na umieszczeniu opaski silikonowej wokół górnej części żołądka w celu zmniejszenia rozmiaru żołądka i ograniczenia przyjmowania pokarmu.

Został zatwierdzony do stosowania w ramach leczenia utraty wagi przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Opaska jest umieszczona wokół górnej części żołądka, a rura przymocowana do opaski jest dostępna przez port pod skórą brzucha.

Za pomocą tego portu chirurg wstrzykuje roztwór soli do opaski, aby ją nadmuchać.

Wprowadzono korekty w celu zmiany stopnia zwężenia wokół żołądka. Zespół tworzy nad nim mały woreczek żołądkowy, z resztą żołądka poniżej.

Mniejsza torebka na brzuch zmniejsza ilość jedzenia, które można trzymać w żołądku w dowolnym momencie. Rezultatem jest zwiększone uczucie pełności po zjedzeniu mniejszej ilości pokarmu. To z kolei zmniejsza głód i pomaga obniżyć ogólne spożycie żywności.

Zaletą tej formy procedury bariatrycznej jest to, że cała spożywana żywność jest normalnie trawiona i wchłaniana. Nie ma złego wchłaniania.

Chirurgia

Opaska żołądkowa jest dopasowana pod znieczuleniem ogólnym. Zwykle robi się to w ambulatorium, a pacjent zwykle przychodzi później tego samego dnia.

Procedura jest minimalnie inwazyjna. Wykonuje się go przez nacięcia w kształcie dziurki od klucza. Chirurg wykonuje od jednego do pięciu małych chirurgicznych nacięć w jamie brzusznej. Operację przeprowadza się za pomocą laparoskopu, długiej wąskiej rurki z kamerą. Procedura często trwa od 30 do 60 minut.

Pacjent nie powinien jeść od północy przed dniem zabiegu. Większość ludzi może wznowić większość normalnych zajęć w ciągu 2 dni, ale może zająć tydzień urlopu.

Dieta po operacji

Na początku spożycie żywności musi być ograniczone.

 • Przez pierwsze kilka dni dieta ogranicza się do wody i płynów, takich jak cienkie zupy.
 • Do końca 4 tygodni można spożywać płyny i mieszane produkty spożywcze, takie jak jogurt i purée.
 • Od 4 do 6 tygodni wprowadza się miękkie pokarmy.
 • Po 6 tygodniach osoba może powrócić do normalnej diety.

Kto powinien to mieć?

[otyły mężczyzna]

Umieszczenie opaski żołądkowej jest zalecane tylko w przypadkach ciężkiej otyłości, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 35 lub więcej lub ponad 30, jeśli występują inne problemy związane z otyłością, takie jak cukrzyca, nadciśnienie lub bezdech senny.

Operacja jest rozważana tylko po niepowodzeniu innych form leczenia, takich jak zmiany stylu życia w diecie i aktywności oraz leki.

Operacja odchudzania nie jest zalecana dla osób z:

 • aktualne nadużywanie narkotyków lub alkoholu
 • niekontrolowana choroba psychiczna
 • zaburzona umiejętność zrozumienia ryzyka i korzyści, oczekiwanych rezultatów, alternatyw i zmian stylu życia

Korzyści

Zalety laparoskopowej opaski żołądkowej to:

 • możliwość długotrwałej utraty masy ciała dla osób z otyłością
 • stosunkowo szybki powrót do zdrowia
 • mniejsza szansa na infekcje ran i przepukliny po operacji
 • zmniejszone ryzyko cukrzycy, wysokie ciśnienie krwi, nietrzymanie moczu i inne stany związane z nadwagą
 • bez utraty wchłaniania składników odżywczych
 • poprawa jakości życia po operacji w wielu przypadkach

Istnieje również opcja usunięcia lub regulacji pasma. Regulacja oznacza, że ​​można ją dokręcić lub rozluźnić, na przykład, jeśli nie zaniknie wystarczającej masy ciała lub po jedzeniu występują wymioty.

Średnio od 40 do 60 procent nadwagi może zostać utracone, ale to zależy od osoby.

Ryzyka

Istnieje pewne ryzyko związane z posiadaniem opaski żołądkowej.

Należą do nich:

 • [anestezjolog w teatrze]
 • U niektórych osób występuje niepożądana reakcja na znieczulenie, w tym reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, zakrzepy krwi w nogach, które mogą przedostać się do płuc (zatorowość płucna), utrata krwi, zakażenie, zawał serca lub udar mózgu podczas lub po operacji.
 • Utrata masy ciała może być wolniejsza w porównaniu z innymi rodzajami operacji
 • Zespół może się poślizgnąć lub mieć problemy mechaniczne, lub może ulec erozji w żołądku, co wymaga usunięcia.
 • Port może się przesunąć, co wymaga dodatkowej operacji. Szacuje się, że od 15 do 60 procent osób wymaga dalszej operacji.

Osoba musi przestrzegać zaleceń dietetycznych ostrożnie, ponieważ przejadanie się może prowadzić do wymiotów lub poszerzenia przełyku

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów operacji odchudzających, opaska żołądkowa również niesie takie ryzyko:

 • uraz podczas zabiegu chirurgicznego w kierunku żołądka, jelit lub innych narządów jamy brzusznej
 • przepuklina
 • zapalenie żołądka (zapalenie żołądka), zgaga i wrzody żołądka
 • infekcja rany
 • blizny żołądkowo-jelitowe, które mogą prowadzić do blokady jelit
 • gorsze odżywianie w wyniku ograniczonego spożycia pokarmu

Utrata masy ciała może zwiększyć pewność siebie, a to może być kolejna korzyść.

Jednakże, jeśli osoba przechodzi procedurę w nadziei na nagłą utratę wagi, lub jeśli utrata wagi jest głównym powodem wyboru zabiegu, mogą być rozczarowani.

Inne opcje

schemat chirurgicznych opcji żołądka

Zespół żołądkowy nie jest jedyną formą chirurgii bariatrycznej.

Obwodnica żołądka: znana również jako gastric bypass Roux-en-Y (RNY).

W tej procedurze chirurg zszywa żołądek, aby go zmniejszyć, a następnie przywiązuje żołądek bezpośrednio do jelita cienkiego. Zmniejsza to spożycie żywności i wchłanianie kalorii i innych składników odżywczych.

Wady obejmują fakt, że zmienia on hormony jelitowe i zmniejsza wchłanianie składników odżywczych. Trudno też odwrócić.

Rękawowe wycięcie żołądka: polega na usunięciu dużej części żołądka i pozostawieniu tubki lub rękawa w kształcie banana zamkniętego za pomocą zszywek. Zmniejsza to ilość żywności potrzebnej do pełnego odczucia, ale może również zaburzyć metabolizm. To nie jest odwracalne.

Poniższy film, wyprodukowany przez Sutter Health, pokazuje, co dzieje się z jelitem podczas rękawowej gastrektomii.

Zmiana dwunastnicy: operacja obejmuje dwie procedury. Po pierwsze, chirurg przekierowuje pokarm do jelita cienkiego, tak jak w chirurgii rękawa żołądka. Następnie żywność jest dalej przekierowywana, aby ominąć większość jelita cienkiego. Utrata masy ciała jest szybsza, ale ryzyko jest większe, w tym problemy związane z zabiegami chirurgicznymi i niedobory żywieniowe.

Like this post? Please share to your friends: