Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy menopauza powoduje zawroty głowy?

Zawroty głowy u menopauzy są normalne i zwykle nie wskazują na problem medyczny. Jednak niewyjaśnione zawroty głowy powinny być omówione z lekarzem, ponieważ objaw może być oznaką czegoś poważniejszego.

Kobiety są bardziej narażone na zawroty głowy podczas menopauzy, prawdopodobnie ze względu na proces starzenia i zmiany poziomu hormonów. Zawroty głowy nie są chorobą, ale objawem czegoś, co dzieje się wewnątrz ciała.

W tym artykule omówiono potencjalne przyczyny i leczenie zawrotów głowy w okresie menopauzy.

Przyczyny

Naukowcy wciąż nie mają jasności co do związku między zawrotami głowy a menopauzą. Oto kilka możliwych wyjaśnień:

Zmiany hormonalne

kobieta cierpi na zawroty głowy

Objawy menopauzy pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym, przejście do menopauzy. Faza ta rozpoczyna się, gdy okresy stają się nieregularne.

Okres okołomenopauzalny trwa od 4 do 8 lat, dopóki menstruacja nie ustąpi całkowicie przez rok, a menopauza jest zakończona. Kobiety zazwyczaj osiągają menopauzę między 40 a 58 rokiem życia.

W okresie okołomenopauzalnym jajniki zmniejszają produkcję estrogenu i progesteronu, hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie układu rozrodczego.

Hormony te odgrywają również rolę w aktywności innych narządów, w tym mózgu, serca i trzustki.

Nagłe spadki i zmiany poziomu hormonów płodności mogą prowadzić do zawrotów głowy, wpływając na:

Ucho wewnętrzne

Mózg wyczuwa równowagę dzięki otoconii, organowi ucha wewnętrznego, zbudowanemu z maleńkich kryształów zwanych otolitami.

Co najmniej jedno badanie wykazuje związek między utratą estrogenu a osłabieniem otoconii u kobiet doświadczających łagodnego napadowego zawrotu głowy (BPPV), zaburzenia zdefiniowanego przez epizody zawrotów głowy, które występują podczas ruchu.

Metabolizm

System metaboliczny organizmu dzieli żywność na proste cukry zwane glukozą i dostarcza je do komórek, które wykorzystują glukozę do energii. Estrogen odgrywa rolę w utrzymaniu tego procesu.

Kiedy poziom estrogenu w organizmie spada, komórki w całym ciele mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości glukozy. Może to prowadzić do zmęczenia i zawrotów głowy.

Serce

Zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą również prowadzić do kołatania serca, w którym serce wydaje się uderzać lub wybijać. Nieregularne bicie serca może wywoływać zawroty głowy.

Mózg

Estrogen pomaga mózgowi zrozumieć pozycję ciała w otaczającym go środowisku.

Kiedy poziom estrogenu spada, mózg może ulec dezorientacji, co prowadzi do poczucia braku równowagi lub wirowania.

Starzenie się

Proces starzenia się może spowodować, że ucho wewnętrzne i inne systemy ciała przestaną działać tak jak kiedyś.

Ta utrata funkcji może być pogorszona przez zmiany hormonalne związane z menopauzą.

Przyczyny pośrednie

Zawroty głowy są czasem objawem stanu związanego z menopauzą, a nie bezpośrednim objawem menopauzy.

Zmiany w hormonach płodności mogą powodować następujące stany, prowadzące do zawrotów głowy:

Bezsenność

Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą zakłócać sen, powodując niemożność zasypiania lub pozostawania w uśpieniu przez pełne 7 do 8 godzin.

Chroniczne problemy ze snem, znane jako bezsenność, mogą utrudniać funkcjonowanie mózgu, prowadząc do zawrotów głowy.

Uderzenia gorąca

Około 75 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych doświadcza uderzenia gorąca w okresie okołomenopauzalnym, gdzie uczucie gorąca tymczasowo rozprzestrzenia się po twarzy, szyi i górnej części ciała.

Uderzenia gorąca występują zwykle w okresie od pierwszych 6 miesięcy do 2 lat w okresie okołomenopauzalnym i mogą utrzymywać się przez okres do 10 lat. Zawroty głowy i dezorientacja mogą być spowodowane uderzeniami gorąca.

Migreny

Jedno z badań wykazało, że menopauza może zachęcać do zawrotów migrenowych epigonu, migrenowych bólów głowy i epizodów zawrotów głowy.

Lęk i stres

Obawa i panika mogą się nasilić w okresie menopauzy z powodu zmian hormonalnych lub zdarzeń wieku średniego, takich jak obawy dotyczące starzenia się i opieki nad starszymi rodzicami.

Niespokojne uczucia mogą doprowadzić do ataku paniki, który może obejmować zawroty głowy jako objaw.

Wskazówki dotyczące stylu życia

Następujące objawy mogą pomóc w zmniejszeniu objawów zawrotów głowy.

kobieta pisze w zeszycie

  • Pij dużo wody: Pij co najmniej 8 szklanek wody (64 uncji) przez cały dzień. Unikaj napojów gazowanych, alkoholu i kawy.
  • Jedz często małe posiłki i przekąski: spożywanie małych posiłków i przekąsek przez cały dzień może pomóc w utrzymaniu poziomu cukru we krwi. Wybieraj produkty zawierające węglowodany złożone – takie jak produkty pełnoziarniste i warzywa – oraz chude białka, takie jak jajka, kurczak i ryby.
  • Utrzymanie harmonogramu snu: Aby poprawić sen, utrzymuj regularne snu i czas czuwania. Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie i nawodnienie mogą również poprawić sen.
  • Zmniejsz stres: Regularne, energiczne ćwiczenia przez co najmniej 150 minut tygodniowo mogą pomóc w zmniejszeniu stresu. Dodatkowo ćwiczenia oddechowe, medytacja i joga mogą poprawić poziom stresu. Pomóc może również terapia rozmów i unikanie czynników stresowych.
  • Ćwiczenia równoważące: Amerykański język mowy i stowarzyszenie słuchaczy zalecają regularne ćwiczenia równoważące w celu wzmocnienia mięśni, które wspierają równowagę.

Prowadź dziennik

The Westibles Disorders Association zaleca utrzymywanie dziennika codziennych nawyków, które pomogą wskazać czynniki wywołujące zawroty głowy.

Dziennik lub dziennik zawrotów głowy może służyć do śledzenia objawów, jedzenia, aktywności i leków.

Kiedy iść do lekarza

lekarz mówi do pacjentki

Rozmowa z lekarzem na temat zawrotów głowy w związku z menopauzą może pomóc zidentyfikować jej przyczyny i wykluczyć możliwość zaburzeń układu przedsionkowego.

Są to klasy chorób wpływających na ucho wewnętrzne lub część mózgu, która interpretuje zmysły.

Ludzie powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zawroty głowy nasilają się, utrzymują się lub wpływają na codzienne czynności.

Ponieważ zawroty głowy są powszechne w wielu stanach, należy wspomnieć o jakichkolwiek dodatkowych objawach, które występują u lekarza. Może to pomóc w uzyskaniu wskazówek na temat tego, co dzieje się wewnątrz ciała. Ważne jest, aby podać szczegóły dotyczące początku zawrotów głowy.

Pomaga również wskazać rodzaj zawrotów głowy, które mogą obejmować:

  • Zawroty głowy: głowa jest nieważka.
  • Disequilibrium: podłoże jest niezrównoważone lub zmienne.
  • Zawroty głowy: otoczenie wydaje się wirować.

Leczenie

Lekarze mogą leczyć zawroty głowy jedynie poprzez odniesienie się do podstawowej przyczyny.

Często kobiety mogą opanować zawroty głowy wynikające z braku równowagi hormonalnej związanej z menopauzą ze zmianami stylu życia. W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić hormonalną terapię zastępczą.

Terapia hormonalna

Hormonalna terapia zastępcza może pomóc w łagodzeniu objawów okołomenopauzalnych, w tym zawrotów głowy. Ten rodzaj leczenia uzupełnia estrogen lub progesteron organizmu poprzez doustne leki, plastry lub zastrzyki.

Chociaż jego skuteczność jest dobrze udokumentowana, terapia hormonalna może zwiększać ryzyko raka piersi, skrzepów krwi i udaru.

Aby zmniejszyć ryzyko, lekarze zaczęli przepisywać niższe dawki hormonów przez krótszy czas.

Perspektywy

Zawroty głowy po menopauzie na ogół trwają tak długo jak okres okołomenopauzalny. Po osiągnięciu pełnej menopauzy objawy powinny ustąpić.

Zawroty głowy są częstym objawem starzenia i mogą się nawracać.

Ludzie powinni porozmawiać z lekarzem, jeśli zawroty głowy ograniczają codzienne czynności, wywołują dodatkowe objawy, takie jak nudności lub wymioty, lub trwają po menopauzie.

Like this post? Please share to your friends: