Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Gua sha: Co musisz wiedzieć

Gua sha jest techniką stosowaną w tradycyjnej medycynie wschodnioazjatyckiej. Jest często stosowany w leczeniu bólu mięśni i napięcia, ale przeprowadzono ograniczone badania nad tym, jak dobrze działa. Dowiadujemy się więcej o tym, czy gua sha jest skuteczna i czy ma jakiekolwiek skutki uboczne.

Gua Sha ma na celu poruszanie energią, znaną jako qi lub chi, wokół ciała. Zabieg polega na użyciu narzędzia do przetarcia skóry w długich pociągnięciach, wywieraniu wystarczającego nacisku, aby spowodować niewielkie siniaczenie.

Gua sha może pomóc w rozbiciu tkanki bliznowatej i tkanki łącznej, poprawiając ruch w stawach. Leczenie nie ma żadnych poważnych skutków ubocznych, ale nie jest odpowiednie dla osób z pewnymi schorzeniami.

Czym jest gua sha?

Gua sha

Gua sha to praktyka polegająca na użyciu narzędzia do nacisku i zeskrobywania skóry w celu złagodzenia bólu i napięcia. To działanie powoduje lekkie siniaki, które często pojawiają się jako purpurowe lub czerwone plamy zwane wybroczynami lub sha.

Nazwa gua sha – wymawiana gwahshah – pochodzi od chińskiego słowa skrobania. Może również nazywać się skrobaniem skóry, łyżeczkowaniem lub kuciem.

Według tradycyjnej chińskiej medycyny qi lub chi jest energią przepływającą przez ciało. Wiele osób uważa, że ​​qi danej osoby musi być zrównoważone i swobodnie przepływać, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie.

Ludzie wierzą również, że qi może się zablokować, powodując ból lub napięcie mięśni i stawów. Gua Sha ma na celu przesunięcie tej zablokowanej energii, aby złagodzić bóle lub sztywność.

Tradycyjna medycyna wschodnioazjatycka również postrzega zastój krwi lub stagnację jako przyczynę bólu i choroby. Innym celem gua sha jest przemieszczanie połączonej lub zatrzymanej krwi w celu złagodzenia objawów.

Niektórzy fizjoterapeuci stosują wersję techniki zwanej mobilizacją tkanek wspomaganą instrumentem (IASTM). Korzystanie z narzędzia zamiast rąk podczas masażu umożliwia fizjoterapeucie stosowanie większego nacisku.

Używa

Gua Sha jest najczęściej stosowana do łagodzenia bólu mięśni i stawów. Stany mięśni i kości znane są jako zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Niektóre przykłady obejmują bóle pleców, ścięgna i zespół cieśni nadgarstka.

Praktycy twierdzą, że gua sha może również korzystnie wpływać na układ odpornościowy i zmniejszać stany zapalne. Czasami gua sha stosuje się w leczeniu przeziębienia, gorączki lub problemów z płucami.

Małe obrażenia ciała, takie jak siniaki spowodowane przez gua sha, są czasami określane jako mikrourazy. Tworzą one reakcję w ciele, która może pomóc w rozbiciu tkanki bliznowatej.

Mikrouraz może również pomóc w zwłóknieniu, które jest nagromadzeniem zbyt dużej tkanki łącznej, gdy ciało leczy.

Fizjoterapeuci mogą stosować IASTM na tkankę łączną, która nie działa, aby poruszać stawami, tak jak powinna. Ten problem może być spowodowany powtarzającym się urazem lub innym stanem. Gua Sha jest używana wraz z innymi metodami, takimi jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Korzyści

Leczenie Gua Sha dla bólu szyi

Naukowcy przeprowadzili małe badania na następujących grupach ludzi, aby sprawdzić, czy gua sha działa:

  • kobiety w pobliżu menopauzy
  • osoby z bólem szyi i ramion spowodowane używaniem komputera
  • męskich ciężarowców, aby pomóc w odzyskaniu po treningu
  • starsi dorośli z bólem pleców

Kobiety odkryły, że objawy perimenopauzy, takie jak pocenie się, bezsenność i bóle głowy, zostały zmniejszone po gua sha.

Badanie z 2014 r. Wykazało, że gua poprawiła zakres ruchów i zmniejszyła ból u osób, które często korzystały z komputerów w porównaniu z grupą kontrolną, która nie miała leczenia.

W badaniu z 2017 r. Ciężarowcy, którzy mieli gua sha, uważali, że podnoszenie ciężarów po wysiłku wymagało mniej wysiłku. Może to sugerować, że leczenie przyspiesza regenerację mięśni.

Starsi dorośli z bólem pleców byli leczeni za pomocą gua sha lub gorącej paczki. Oba zabiegi łagodziły objawy równie dobrze, ale efekty gua sha trwały dłużej.

Po tygodniu ci, którzy otrzymali leczenie gua sha, zgłosili większą elastyczność i mniej bólu pleców niż druga grupa.

Skutki uboczne i ryzyko

Gua sha powoduje pękanie niewielkich naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry zwanych kapilarami. Tworzy to charakterystyczne czerwone lub fioletowe siniaki, znane jako sha.

Siniaki zwykle potrzebują kilku dni lub tygodni, aby leczyć i mogą być delikatne podczas gojenia. Ludzie mogą zażywać bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, aby pomóc w bólu i zmniejszyć obrzęk.

Osoba powinna chronić obrażony obszar i uważać, aby go nie uderzyć. Zastosowanie lodu może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból.

Praktycy Gua Sha nie powinni łamać skóry podczas leczenia, ale istnieje ryzyko, że może się to zdarzyć. Zerwana skóra zwiększa możliwość infekcji, więc praktykujący gua sha powinni zawsze sterylizować swoje narzędzia między zabiegami.

Gua Sha nie nadaje się dla wszystkich. Ludzie, którzy nie powinni mieć gua sha, obejmują:

  • którzy mają schorzenia wpływające na skórę lub żyły
  • który łatwo krwawi
  • którzy biorą leki, aby rozrzedzić ich krew
  • którzy mają zakrzepicę żył głębokich
  • którzy mają infekcję, nowotwór lub ranę, która nie została całkowicie wyleczona
  • którzy mają implant, taki jak rozrusznik serca lub wewnętrzny defibrylator

Czy gua sha jest bolesne?

Leczenie nie powinno być bolesne, ale gua sha celowo powoduje siniaki, które mogą powodować dyskomfort u niektórych osób. Te siniaki powinny się zagoić w ciągu kilku dni.

Narzędzia i technika Gua Sha

sprzęt gua sha

Tradycyjnie do zeskrobywania skóry używana była łyżka lub moneta, ale we współczesnej praktyce terapeuci używają małego ręcznego narzędzia o zaokrąglonych krawędziach.

Narzędzia Gua Sha są często ważone, aby pomóc praktykującemu, który wykonuje procedurę nacisku.

Praktycy tradycyjnej medycyny wschodnioazjatyckiej uważają, że niektóre materiały mają energię wspomagającą gojenie – te materiały zawierają kamień bian, jadeit i kwarc różany.Stal nierdzewna klasy medycznej jest często używana do IASTM lub gdy gua sha jest wykonywana w klinice.

Lekarze będą nakładać olej na obszar ciała, który jest leczony, co pozwala terapeucie poruszać narzędziem po skórze bardziej płynnie.

Praktykujący gua sha wciśnie narzędzie w ciało gładkimi, mocnymi ruchami w jednym kierunku. Jeśli gua sha jest przeprowadzana na plecach lub na tylnych nogach, może zajść konieczność leżenia twarzą do dołu na stole do masażu.

Na wynos

Gua sha jest stosowana w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, ale badania przeprowadzono tylko w niewielkiej liczbie konkretnych schorzeń. Potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić, czy gua sha jest skutecznym leczeniem.

Gua sha prawdopodobnie nie wywoła żadnych poważnych efektów ubocznych, ale może być bolesne dla niektórych osób. Osoba, która planuje mieć gua sha, powinna upewnić się, że udaje się do doświadczonego lekarza.

Like this post? Please share to your friends: