Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy matcha jest dla ciebie dobra i jak możesz jej użyć?

Matcha to forma sproszkowanej zielonej herbaty, która jest używana w japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Ostatnio pojawił się w różnych napojach, deserach i innych formach w Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że ma szereg korzyści zdrowotnych.

Większość zielonych herbat przygotowuje się jako napar. Pijemy wodę, w której opadły liście herbaty. Herbatę Matcha zmielono na proszek i wymieszano z gorącą wodą, więc spożywamy liście.

Badania sugerują, że zielona herbata dostarcza przeciwutleniaczy, które są korzystne dla zdrowia. Istnieją pewne dowody na to, że zielona herbata matcha zapewnia bardziej skoncentrowaną dawkę co najmniej jednego z tych przeciwutleniaczy.

Ta funkcja jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw.

Sprawdza zawartość odżywczą i możliwe zdrowotne korzyści Matcha, jak używać matcha i wszelkie potencjalne zagrożenia dla zdrowia.

Szybkie fakty dotyczące matcha:

  • Matcha to proszek zielonej herbaty stosowany w japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Ma łagodny smak.
  • Zakłada się, że jest bardziej zdrowy niż zielona herbata, dobre źródło przeciwutleniaczy.
  • Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić korzyści.
  • Matcha można dodać do ciast, deserów i batoników granola, a także do latte z matchy.

Czym jest matcha?

Matcha w proszku

Matcha to forma japońskiej zielonej herbaty, która jest używana w tradycyjnej japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Jest sproszkowany, a herbata, którą wytwarza, ma gładki, łagodny smak, który nie powinien być gorzki. Ubijana w gorącą wodę z trzepaczką do herbaty, herbata, którą wytwarza, powinna mieć konsystencję piankową. Jego kolor jest jasnozielony.

Matcha jest zrobiona ze specjalnego rodzaju rośliny herbaty,. W ten sposób powstaje rodzaj herbaty zwany tencha. Tencha częściowo poświęca część swojego czasu dorastania. Technika ta zwiększa ilość zawartego w niej chlorofilu, nadając mu jasnozielony kolor.

Matcha jest wytwarzana przez usunięcie łodyg i żył z tencha i stonegrinding reszty liścia, aby zrobić proszek.

Istnieją różne stopnie matcha. Gatunek ceremonialny jest najwyższej jakości, stosowany w ceremoniach herbacianych. Klasa premium nadaje się do codziennego spożycia. Matcha do gotowania to najtańszy rodzaj. Można go dodać do deserów.

Korzyści zdrowotne

Niektóre badania sugerują, że zielona herbata może przynosić korzyści zdrowotne. Ponieważ matcha jest skoncentrowaną formą zielonej herbaty, założono, że korzyści z zielonej herbaty będą również uzyskiwane od matcha i że mogą być silniejsze.

Jak dotąd niewiele jest dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Koncentracja i poznanie

L-teanina jest aminokwasem znajdującym się w herbacie. Promuje stan relaksu i dobrego samopoczucia. W połączeniu z kofeiną może wywoływać stan zrelaksowanej czujności.

Badania sugerują, że L-tiamina może mieć zalety kognitywne i antybakteryjne.

Stwierdzono, że poprawia relaks, napięcie i spokój. Dzięki kofeinie poprawia wydajność, uwagę, pamięć, ostrość i czujność.

Niektórzy zwolennicy twierdzą, że matcha zawiera pięć razy więcej L-teaniny niż innych rodzajów herbaty, ale wydaje się, że nie ma żadnych badań na poparcie tego.

Właściwości przeciwnowotworowe

Zielona herbata zawiera klasę antyoksydantów znanych jako katechiny, szczególnie galusan epigalokatechiny katechiny (EGCg), który ma właściwości przeciwnowotworowe.

Jedno z badań wykazało, że zielona herbata matcha zawierała co najmniej 3 razy więcej EGCg niż inne zielone herbaty badane w badaniach.

EGCg może pomóc w zapobieganiu nowotworom, chroniąc komórki przed uszkodzeniem DNA i hamując proliferację komórek nowotworowych.

Chlorofil jest tym, co nadaje roślinom zielony kolor. Badania powiązały większe spożycie chlorofilu z niższymi wskaźnikami raka wątroby związanymi z aflatoksynami.

Matcha jest zielona, ​​ponieważ jest bogata w chlorofil.

Cukrzyca typu 2

Niektóre badania sugerują, że ludzie pijący zieloną herbatę mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż ci, którzy nie spożywają herbaty. Inni nie stwierdzili związku między spożywaniem herbaty a cukrzycą.

Żadne badania nie spojrzały na związek między Matcha i cukrzycą.

Choroba serca

W badaniu opublikowanym w 2006 r. Stwierdzono, że spożywanie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia i innych przyczyn, ale nie z powodu raka.

W badaniu wzięło udział ponad 40 000 japońskich uczestników w wieku od 40 do 79 lat przez 11 lat, począwszy od 1994 roku.

Ci, którzy pili co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie, mieli znacznie niższe ryzyko zgonu, zwłaszcza z powodu chorób sercowo-naczyniowych, niż ci, którzy pili mniej niż jedną filiżankę herbaty dziennie.

W innym badaniu stwierdzono, że katechiny w zielonej herbacie mają działanie przeciw nadciśnieniowe i przeciwzakrzepowe oraz że mogą obniżać poziom lipidów.

Naukowcy odkryli, że spożywanie 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie może obniżyć całkowity poziom cholesterolu, jednak spożywanie 4 filiżanek lub mniej nie miało wpływu na poziom cholesterolu.

Matcha nie był badany w ten sposób, ale mógł mieć podobne lub silniejsze efekty.

Odżywianie

Nie przeprowadzono wielu bezpośrednich badań na temat matchi, a wyszukiwanie w bazie danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nie ujawnia żadnych treści odżywczych dla matcha.

Używa

Tradycyjnie, łyżeczka proszku matcha jest mieszana z jedną trzecią szklanki wody, która jest gorąca, ale niezupełnie wrząca, do zaparzenia herbaty.

Matcha herbata latte

Rosnące zainteresowanie matchą dało początek nowym sposobom jej wykorzystania.

Jedną z sugestii jest sporządzenie gorącej lub mrożonej herbaty przez zmieszanie łyżeczki proszku matcha z jedną trzecią szklanki gorącej wody i wypicie jej w takiej postaci lub nalanie jej na lód.

Oto kilka innych pomysłów:

  • Dodaj spienione mleko, aby zrobić matcha latte
  • Dodaj proszek matcha do smoothie
  • Wymieszaj proszek matcha z płatkami owsianymi
  • Przygotuj domowe batoniki z granola za pomocą matchy
  • Dodaj matcha do prostych sosów sałatkowych, z odrobiną oleju, octu i substancji słodzącej

Poniższe zdrowe i smaczne przepisy zostały opracowane przez zarejestrowanych dietetyków:

Matcha popsicles latte z zielonej herbaty

Pomarańczowa mrożona herbata matcha

Matcha green granola bar

Matcha można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w specjalistycznych sklepach z herbatą i w Internecie. Upewnij się, że jedynym składnikiem jest proszek matcha. Wiele opakowań lub premiksów będzie zawierać cukier, sztuczne słodziki lub inne niepotrzebne składniki.

Ponieważ matcha staje się coraz bardziej dostępna, czasami można ją znaleźć jako specjalną kawę w kawiarniach i kawiarniach. Można dodać dużą ilość cukru, więc sprawdź etykietę lub zapytaj, czy cukier jest dodany i zamów niesłodzone lub lekko słodzone, jeśli to możliwe.

Możliwe zagrożenia

Matcha nie była intensywnie badana, więc nie jest jasne, jakie mogą być korzyści i zagrożenia.

W jednym z badań wysokie spożycie zielonej herbaty wiązało się z problemami reprodukcyjnymi u muszek owocówek. Nie jest jednak jasne, czy może to mieć taki sam wpływ na ludzi.

Zgłoszono również obawy dotyczące wpływu promieniowania po awarii jądrowej w Fukushimie w 2011 r. Na stronie internetowej zaleca się sprawdzenie, skąd pochodzi matcha i jaki jest stan promieniowania dla tego obszaru.

Like this post? Please share to your friends: