Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób witamina D może pomóc w łuszczycy?

Łuszczyca jest powszechną, przewlekłą autoimmunologiczną chorobą zapalną, która powoduje pojawienie się na skórze uniesionych, łuszczących się plam, zwanych płytkami.

Te łuszczące się plamy pojawiają się najczęściej na kolanach, skórze głowy i na zewnątrz łokci, i są wynikiem nieprawidłowego szybkiego wzrostu komórek skóry. Osoby z łuszczycą często doświadczają swędzenia, pieczenia i kłucia w tych obszarach.

Ludzie mogą rozwijać łuszczycę w każdym wieku, ale najczęściej zdiagnozowano chorobę w wieku od 15 do 35 lat. Ocenia się, że aż 7,5 miliona Amerykanów choruje na tę chorobę.

W tym artykule przyjrzymy się zależności pomiędzy łuszczycą a witaminą D i czy ta witamina może pomóc ludziom z łuszczycą.

Co to jest witamina D?

Żywność zawierająca witaminę D

Witamina D, znana również jako witamina słoneczna, jest bardzo ważną witaminą. Pomaga dobrze pracować mięśniom, sercu, płucom i mózgowi. Pomaga również w utrzymaniu silnych, zdrowych kości.

Witamina D jest wyjątkowa wśród witamin z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, ciało może wytwarzać własne zapasy tej witaminy. Inne witaminy muszą być spożywane w żywności.

Po drugie, w przeciwieństwie do innych witamin, organizm zamienia witaminę D w hormon. Ten hormon nazywa się „aktywowaną witaminą D” lub kalcytriolem.

Witamina D pomaga zachować zdrowie kości i zębów oraz wspomaga zdrowie układu odpornościowego, mózgu i układu nerwowego. Odgrywa rolę w kontrolowaniu poziomu insuliny i pomaga w funkcjonowaniu płuc i zdrowiu sercowo-naczyniowym.

Ta witamina ma również pewne powiązania z rozwojem raka.

Wpływ na łuszczycę

Istnieje złożona zależność między witaminą D a łuszczycą. Badania sugerują, że jeśli organizm nie przetwarza zwykle witaminy D, objawy łuszczycy mogą się nasilić.

Z tego powodu witamina D jest obecna w leczeniu niektórych doustnych i miejscowych łuszczycy. Niektóre badania wykazały, że przy stosowaniu w monoterapii terapie te dają podobne wyniki jak w przypadku leczenia opartego na kortykosteroidach.

Te zabiegi mogą być jeszcze bardziej skuteczne, gdy są stosowane w połączeniu z miejscowym sterydem o wysokiej jakości. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że połączenie miejscowego leczenia witaminą D i miejscowego steroidu było bardziej skuteczne w leczeniu łuszczycy skóry głowy niż w przypadku samych steroidów.

Jednak, gdy był stosowany samodzielnie, leczenie witaminą D powodowało znacznie wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w porównaniu z samym leczeniem steroidami.

Te niepożądane działania niepożądane obejmowały:

  • Swędzenie
  • Drożdże
  • Czerwona, stan zapalny, sucha skóra

Gdy te dwie terapie były stosowane w połączeniu, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych było mniejsze.

Terapia światłem UVB

Promieniowanie ultrafioletowe B (UVB) jest również czasem stosowane w leczeniu łuszczycy. Zabieg naśladuje spektrum promieni słonecznych UVB, które powodują wytwarzanie witaminy D w skórze. UVB jest skuteczny w zmniejszaniu objawów łuszczycy u 70 procent pacjentów.

W badaniu z 2010 r. Uczestnicy otrzymali leczenie UVB. Pod koniec okresu testowego wszyscy osiągnęli podwyższony poziom witaminy D. W rzeczywistości poziomy wzrosły średnio ponad dwukrotnie. Większość z tych osób zgłosiła, że ​​ich objawy łuszczycy uległy poprawie.

Jednak naukowcy nie byli w stanie wskazać istotnego związku między poprawą objawów łuszczycy a poziomem witaminy D.

Źródła: Jak uzyskać więcej witaminy D

Mężczyzna sunbathes na plaży

Niedobór witaminy D jest powszechny, szczególnie wśród następujących grup osób:

  • Seniorzy
  • Niemowlęta
  • Ludzie o ciemnej skórze
  • Ludzie, którzy żyją na wyższych szerokościach geograficznych
  • Ludzie, którzy nie mają zbytniej ekspozycji na słońce

Każdy potrzebuje określonej ilości witaminy D dziennie. Osoba może wykonać prosty test krwi, aby sprawdzić poziom witaminy D. Jeśli poziomy są zbyt niskie, mogą przyjmować suplementy doustne w celu ich uzupełnienia.

Chociaż suplementy witaminy D są powszechnie dostępne, niewiele jest dowodów sugerujących, że suplementy te są pomocne w poprawie objawów łuszczycy. Lekarze odradzają także opalanie się lub korzystanie z komercyjnych łóżek do opalania w celu zwiększenia poziomu witaminy D.

Niedobór witaminy D i łuszczyca

Niski poziom witaminy D jest powszechny wśród osób z długotrwałą łuszczycą plackowatą. Eksperci uważają, że posiadanie niedoboru witaminy D nie powoduje łuszczycy, ale może ograniczyć zdolność organizmu do utrzymania zdrowej skóry.

Badania wykazały, że zimą, gdy jest mniej dostępnego światła słonecznego, niedobory witaminy D i objawy łuszczycy często się pogarszają.

Inne witaminy i suplementy dla łuszczycy

Nie ma wielu dowodów sugerujących, że witaminy lub suplementy diety pomagają zmniejszyć objawy łuszczycy. Jednak niektórzy ludzie z łuszczycą wierzą, że suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 pomagają złagodzić ich łuszczycę. Wykazano, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny.

Łuszczyca jest chorobą zapalną, dlatego niektórzy ludzie uważają, że suplementy pomagają. Jednak potrzebne są bardziej długoterminowe badania kliniczne, aby wykazać, czy suplementy te są skuteczne w leczeniu łuszczycy.

National Psoriasis Foundation ostrzega, że ​​osoby z łuszczycą powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tych suplementów. Wszelkie suplementy mogą zakłócać inne przyjmowane przez pacjenta leki.

Like this post? Please share to your friends: