Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

MS można odwrócić za pomocą istniejącego leku na alergię

W niedawnym badaniu klinicznym II fazy wykazano, że lek przeciwalergiczny bez recepty poprawia czynność układu nerwowego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Ostrzał nerwowy

Stwardnienie rozsiane (MS) jest chorobą autoimmunologiczną dotykającą ponad 2,3 miliona ludzi na całym świecie. Stan atakuje mielinę lub woskowy płaszcz wokół nerwów i zaburza zdolność nerwów do przekazywania wiadomości.

Wraz z upływem czasu, wraz z ciągłym zmniejszaniem funkcji nerwów, rozwija się szereg objawów – w tym problemy z widzeniem, osłabieniem mięśni, trudnościami w chodzeniu oraz problemami z równowagą i koordynacją.

Obecne leczenie koncentruje się na zapobieganiu dalszemu uszkadzaniu układu odpornościowego, a w obecnej sytuacji żadne leki nie mogą naprawić uszkodzonej mieliny.

Odkrycie leku zdolnego do odbudowy uszkodzonej mieliny byłoby ogromnym krokiem naprzód. I według najnowszych badań może to być tuż za rogiem.

Nowy lek MS na horyzoncie?

W 2014 r. Badania przeprowadzone przez prof. Jonaha R. Chana z University of California w San Francisco wykazały, że fumaran klemastynowy może być kandydatem do leczenia SM.

Ze względu na potencjalne znaczenie wyników, lek szybko przeszedł do badań klinicznych. W tym tygodniu wyniki badania klinicznego fazy II dotyczącego fumaranu klemastyny ​​zostały opublikowane w 2006 r

Clemastine fumar został po raz pierwszy zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w 1977 roku. Jest lekiem antyhistaminowym na alergie i jest dostępny bez recepty od 1993 roku. Potencjał do leczenia SM jest więc zaskakujący, ponieważ jest mile widziany.

Według głównego badacza, dr. Ari Greena: „Według naszej najlepszej wiedzy, terapia po raz pierwszy jest w stanie odwrócić deficyty spowodowane przez stwardnienie rozsiane. To nie jest lekarstwo, ale jest to pierwszy krok w kierunku przywrócenia funkcji mózgu miliony osób dotkniętych tą chroniczną, wyniszczającą chorobą. „

Clemastine fumarate na rozprawie

Zespół zbadał działanie femaranu klemastyny ​​u 50 osób z długotrwającym MS w okresie 5 miesięcy. Ponieważ system wzrokowy jest często jednym z pierwszych, na które ma wpływ, naukowcy mierzyli tzw. Wizualne potencjały wywołane (VEP). Jest to ugruntowana metoda oceny, jak szybko nerwy przeprowadzają komunikaty.

Pomiarów VEP dokonano, pokazując uczestnikom migoczące wzory na ekranie. Elektrody umieszczone nad wzrokowymi obszarami mózgu wykryły, jak długo trwało odbieranie sygnałów z oka do odpowiedniego obszaru mózgu.

Przez 90 dni połowa uczestników otrzymywała fumaran klemastyny, a druga połowa otrzymywała placebo. Następnie grupy zostały zmienione: grupa placebo otrzymała lek i odwrotnie. Ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, które osoby otrzymywały aktywne terapie.

Analiza wykazała, że ​​lek zwiększył prędkość sygnałów neuronalnych z oka do tylnej części mózgu. Nawet gdy grupa eksperymentalna przestała przyjmować lek i przeniosła się na placebo, zwiększona prędkość utrzymywała się.

„Ludzie myśleli, że byliśmy absolutnie szaleni, aby uruchomić ten proces”, komentuje prof. Chan, „ponieważ uważali, że tylko w nowo zdiagnozowanych przypadkach taki lek może być skuteczny – intuicyjnie, jeśli uszkodzenie mieliny jest nowe, szansa naprawy jest silna . „

„U pacjentów w naszym badaniu choroba trwała latami, ale wciąż widzieliśmy mocne dowody naprawy”.

Prof. Jonah R. Chan

Ocena odrastania mieliny

W obecnym badaniu naukowcy nie byli w stanie zmierzyć odrastania mieliny za pomocą skanów MRI. Jest to jednak spowodowane głównie ograniczeniami technologicznymi, a jak mówi prof. Chan: „Wciąż nie mamy metod obrazowania, które udowodniono, że są w stanie wykryć remielinizację u ludzi”.

Niezależnie od tego, dowód, że nastąpiła reelelacja jest silny; nie ma alternatywnych wyjaśnień na temat tego, w jaki sposób VEPs mogłyby wzrosnąć.

Również badania in vitro w komórkach ludzkich wykazały, że fumaran klemastynowy może stymulować aktywność w oligodendrocytach, które są komórkami wytwarzającymi mielinę w ośrodkowym układzie nerwowym.

Przed nami jeszcze długa droga, ale wyniki są zachęcające. Dr Green jest ostrożny, aby nie rzucić broni, mówiąc: „W żadnym wypadku nie chcemy zasugerować, że to jest lekarstwo”. Ale trudno nie być podekscytowanym potencjałem tego leku.

Like this post? Please share to your friends: