Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy korzeń kozłka działa jako lęk i bezsenność?

Kozłek lekarski to roślina o łagodnych właściwościach uspokajających, sprzedawana jako pomoc w spaniu i lęk. Ale czy to działa?

W Stanach Zjednoczonych (USA) waleriana suplementy diety są zwykle sprzedawane jako środki nasenne. W Europie ludzie częściej biorą je za niepokój i niepokój.

W rzeczywistości istnieje ponad 250 gatunków walerianów, ale jest to najczęściej stosowany w celach leczniczych.

Chociaż kozłek lekarski pochodzi z czasów starożytnych Grecji i Rzymu, brakuje silnych dowodów klinicznych na skuteczność waleriany w leczeniu bezsenności i lęku.

Mimo to waleriana jest uważana za bezpieczną przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i jest łagodniejsza niż leki syntetyczne, takie jak benzodiazepiny i barbiturany. Z tych powodów kozłek może być wart próbowania w celu złagodzenia niepokoju lub bezsenności.

Korzyści

Waleriana

Niektóre możliwe korzyści waleriany, które zostały zgłoszone przez użytkowników to:

 • zasypianie szybciej
 • lepsza jakość snu
 • ulga od niepokoju i innych objawów lęku
 • brak „efektu kaca” rano

Jednak potrzebne są mocniejsze dowody, aby mieć pewność, że waleriana, a nie jakikolwiek inny czynnik, jest odpowiedzialna za te efekty.

Konieczne jest również ustalenie, czy poprawa stanu bezsenności u osoby jest statystycznie istotna.

Słabości w badaniach

Chociaż przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu waleriana, wiele z nich ma słabości, które sprawiają, że ich dane są niewiarygodne.

Nawet przy starannie kontrolowanych badaniach wciąż trudno jest porównywać i łączyć dane z różnych badań. Niektóre z przyczyn tych problemów to:

 • niewielka liczba uczestników badania
 • wysokie stawki wycofania uczestnika badania
 • duża różnorodność badań nad metodami pomiaru jakości snu i łagodzenia stanów lękowych
 • duże zróżnicowanie w badaniach dotyczących dawkowania i czasu leczenia walerią
 • nasilenie lęku lub bezsenności człowieka nie jest dobrze zdefiniowane
 • wadliwe analizy statystyczne

Wiele z tych problemów ujawniono w artykule przeglądowym opublikowanym w American Journal of Medicine, który dokładnie przeanalizował metody i dane z 16 różnych badań walerianów.

W dokumencie pojawiły się sprzeczne wyniki dotyczące poprawności tych badań. Na przykład jednym z problemów było to, że tylko w sześciu badaniach użyto podobnych metod do pomiaru jakości snu, co oznaczało, że poprawa jakości snu nie mogła być porównywana we wszystkich badaniach.

Połączone dane pokazują poprawę snu

stopy kobiety w łóżku

Z drugiej strony, połączone dane z tych sześciu badań wykazały statystycznie istotną poprawę jakości snu dla grupy uczestników używających waleriany.

Badania te miały również największe rozmiary próbek, prawdopodobnie dając im więcej siły niż inne.

Autorzy tego przeglądu ostrzegają jednak, że wyniki należy traktować ostrożnie, ponieważ w ich analizach statystycznych było wiele wad.

Studia wyglądają na połączenie ziół

Odrębną kwestią jest to, że wiele badań nie bada stosowania samego walerianu, lecz analizuje działanie walerianu w połączeniu z innymi ziołami leczniczymi, takimi jak passionflower lub kava.

Na przykład w innym przeglądzie literatury przeanalizowano 24 badania dotyczące skuteczności suplementów ziołowych dla lęku. W indywidualnym badaniu zbadano wpływ suplementów ziołowych na bezsenność u 120 uczestników.

Obaj znaleźli solidne dowody na skuteczność suplementów. Jednak trudno było określić, w jaki sposób odpowiedzialny walerian był dla tych efektów.

Konieczne są większe, bardziej statystycznie poprawne badania dotyczące walerianów, aby zrozumieć, w jakim stopniu suplement rzeczywiście działa pod względem leczenia bezsenności i lęku.

Funkcjonować

Wielu badaczy uważa, że ​​to nie tylko jedna substancja chemiczna odpowiada za działanie waleriana, ale połączenie składników rośliny.

Według National Institutes of Health kilka walerianowych związków chemicznych wykazało w badaniach na zwierzętach właściwości sedatywne.

Nie jest również pewne, jak waleriana wpływa na mózg. Najpowszechniejszą teorią jest to, że wyciąg waleriany stymuluje komórki nerwowe do uwalniania substancji chemicznej zwanej kwasem gamma-aminomasłowym lub GABA.

GABA spowalnia aktywność komórek nerwowych, zamiast ją ekscytować.

Ekstrakt z kozłka może blokować enzym, który niszczy GABA, co oznacza, że ​​więcej GABA jest dostępne przez dłuższy czas.

Wszystkie te czynniki razem mogą wywoływać uspokajający efekt, że wielu, którzy próbują doświadczenia waleriana. Leki takie jak Xanax i Valium również zwiększają ilość GABA w organizmie, a ich działanie jest znacznie większe niż waleriany.

Przygotowania

kobieta pije herbatę w łóżku ze swoim partnerem

Waleriana suplementy diety są zwykle wytwarzane z korzeni rośliny, ale mogą również pochodzić z jej pędów. Suszone korzenie, inne materiały roślinne lub wyciągi waleriany mogą być spożywane w kilku formach, w tym:

 • herbaty
 • nalewki
 • kapsułki
 • tabletki

Ilość walerianu powinna być zmienna, ale dawka zazwyczaj waha się od 400-900 miligramów (mg) przed snem.

Dawka może również zależeć od tego, ile zawiera kwas waleriany. Kwas walereński jest uważany za jeden z najsilniejszych składników uspokajających waleriany.

Zielarze zalecają stosowanie walerianu przez 2-3 tygodnie, a następnie przerwę na równą ilość czasu przed ponownym uruchomieniem. Zielarze zalecają tę przerwę, ponieważ niektórzy ludzie, którzy stosowali walerianę przez dłuższy czas, zgłaszali niepożądane skutki uboczne, takie jak bóle głowy, depresja lub odstawienie po zatrzymaniu.

Ryzyka

FDA (lub inne agencje regulujące) nie monitorują ziół i suplementów dla jakości lub czystości. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty z wiarygodnych źródeł.Podczas gdy potrzebne są dalsze badania w celu oceny ewentualnych długoterminowych skutków ubocznych, niewiele doniesień o poważnych zdarzeniach niepożądanych związanych z walerią.

Według National Institutes of Health, działania niepożądane najczęściej zgłaszane przez osoby zaangażowane w walerian klinicznych są:

 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • swędzenie
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jednak tych działań niepożądanych nie można bezpośrednio przypisać walerowi, ponieważ niektórzy z osób przyjmujących suplementy placebo również zgłaszali działania niepożądane.

Pomimo Valeriana obserwowane delikatność kobiety, które są w ciąży lub karmiących piersią zaleca się unikać, bo żadne badania zostały przeprowadzone na potencjalnych zagrożeń waleriany do płodu lub noworodka.

Dzieciom w wieku poniżej 3 lat nie należy podawać walerianu, ponieważ nie oceniano jego wpływu na wczesny rozwój.

Wreszcie, osoba musi skonsultować się z lekarzem przed użyciem waleriany, jeśli już biorą:

 • benzodiazepiny, takie jak Xanax, Valium lub Ativan
 • depresanty ośrodkowego układu nerwowego, takie jak fenobarbital lub morfina
 • inne suplementy diety wspomagające sen, takie jak kava lub melatonina

Właściwości uspokajające i depresyjne tych leków i suplementów mogą łączyć się z walerianami, powodując efekt zmęczenia lub poważniejsze działania niepożądane.

Nawet jeśli ktoś nie przyjmuje żadnych innych leków, zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów, w tym waleriany.

Lekarz zapewni wgląd w to, czy waleriana jest dobrym wyborem, a także może sugerować marki i dawki uważane przez nich za najbardziej bezpieczne i skuteczne.

Like this post? Please share to your friends: