Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy jogurt może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

Jogurt może mieć korzystny wpływ na ciśnienie krwi u kobiet, zwłaszcza gdy jest częścią zdrowej diety.

Jogurt z owocami

Takie wnioski wyciągnięto niedawno na sesjach naukowych American Heart Association (AHA’s) Epidemiology / Lifestyle 2016 w Phoenix, AZ.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które spożywały pięć lub więcej porcji jogurtu tygodniowo, miały niższe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi niż podobne kobiety, które prawie nigdy nie jadły jogurtu.

Według AHA, wysokie ciśnienie krwi – zdefiniowane jako wyższe niż 140/90 mm / Hg – jest potencjalnie niebezpieczne, ponieważ obciąża serce, stwardnieje tętnice i zwiększa ryzyko krwotoku mózgowego i problemów z nerkami.

Jeśli nie jest kontrolowane, wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do choroby serca i nerek, udaru mózgu i ślepoty.

Wcześniejsze badania wykazały, że produkty mleczne mogą zmniejszać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi u dorosłych zagrożonych, mówią naukowcy, ale niewiele długoterminowych badań dotyczyło niezależnego działania samego jogurtu.

„Uważam, że jest to największe dotychczas badanie tego rodzaju w celu oceny konkretnych skutków działania jogurtu na ciśnienie krwi” – mówi główny autor Justin Buendia, doktorant Boston University School of Medicine, MA.

W ramach badania – które zostało sfinansowane przez National Dairy Council – Buendia i jego współpracownicy wykorzystali dane z pierwszej i drugiej kohorty (NHS i NHS II) z badania Nurses ‚Health Study, w którym uczestnikami byli głównie kobiety w wieku 25-55 lat, oraz również z badania następczego Health Professionals (HPFS), w którym uczestnikami byli głównie mężczyźni.

Po 18-30 latach obserwacji u 75.609 badanych rozwinęło się nadciśnienie tętnicze.

O 20% mniejsze ryzyko wysokiego ciśnienia krwi przy wyższym spożyciu jogurtu

Po dostosowaniu się do innych czynników, które mogą wpłynąć na związek z wysokim ciśnieniem krwi, takich jak wiek, rasa, rodzinne nadciśnienie, aktywność fizyczna i dieta, naukowcy zbadali związek pomiędzy jogurtem a rozwojem wysokiego ciśnienia krwi w trzech badanych grupach. grupy.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z kobietami, które spożywały mniej niż jedną porcję miesięcznie, kobiety, które zjadały pięć lub więcej porcji jogurtu tygodniowo, miały statystycznie istotne 20% mniejsze ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Porcja jogurtu to filiżanka lub kubeczek wielkości baseballu.

Istniało znacznie słabsze powiązanie pomiędzy regularnym spożyciem jogurtu a wysokim ciśnieniem krwi u mężczyzn, ale mogło to być spowodowane tym, że mężczyźni w grupach, które badali, spożywali dużo mniej jogurtu niż kobiety, mówią naukowcy. Nie musi to oznaczać, że jogurt nie ma korzystnego wpływu na ciśnienie krwi u mężczyzn.

Następnie zespół ponownie przyjrzał się danym kobiet i skoncentrował się na diecie. Oni przypisali ocenę każdemu z uczestników, w zależności od tego, jak bardzo jej dieta była dopasowana do tej, która ma na celu obniżenie ciśnienia krwi, nazywanej dietetycznym podejściem do zatrzymania nadciśnienia (DASH).

Najsilniejszy efekt jogurtowy jest częścią zdrowej diety

Dieta DASH jest bogata w owoce, warzywa, beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu mleko i produkty mleczne, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, fasola, nasiona i orzechy.

Wyniki pokazały, że kobiety, których dieta najbardziej pasuje do DASH i które zjadały pięć lub więcej porcji jogurtu tygodniowo, miały o 31% niższe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi. Porównywano to do kobiet o najniższych wynikach DASH i mających najniższe spożycie jogurtu (jedną porcję lub mniej na tydzień).

Zespół przyjrzał się również powiązaniom między innymi produktami mleczarskimi i wysokim ciśnieniem krwi. Odkryli pozytywny związek między codziennymi porcjami mleka i sera a niższym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, ale według Buendii nie było to tak silne jak działanie jogurtu.

Naukowcy sugerują, że korzystny wpływ jogurtu na obniżenie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, szczególnie gdy jest spożywany jako część zdrowej diety, może być obniżony wskaźnik masy ciała (BMI – miara otyłości); linki były słabsze, gdy zostały skorygowane o BMI.

To wzmacnia przekonanie, że jest mało prawdopodobne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi tylko poprzez dodanie jogurtu do swojej diety. To właśnie wtedy, gdy jogurt jest częścią planu diety mającego na celu obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, co ma również pozytywny wpływ na osiągnięcie prawidłowej wagi, wydaje się, że przynosi największe korzyści. Jak podsumowuje Buendia:

„Żadna żywność nie jest magiczną kulą, ale dodanie jogurtu do zdrowej diety wydaje się pomagać w ograniczeniu długotrwałego ryzyka wysokiego ciśnienia krwi u kobiet”.

Tymczasem z innego badania zaprezentowanego na tym samym spotkaniu dowiedziałem się, że obniżenie cen owoców, warzyw i ziaren o 10% oraz obniżenie cen słodyczy o taką samą ilość, może zapobiec ponad pół milionowi Amerykanów umierającym przedwcześnie na chorobę sercowo-naczyniową. od teraz do 2035 r.

Like this post? Please share to your friends: