Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz używać sody oczyszczonej do leczenia trądziku?

Trądzik pojawia się, gdy pory na twarzy osoby zatkają się olejami naturalnie wytwarzanymi przez organizm. Ta blokada może spowodować wzrost bakterii i pojawienie się pryszczów. Soda oczyszczona jest popularnym naturalnym środkiem do wyprysków trądziku i zapobiegania bliznom, ale czy jest to bezpieczne?

Trądzik często wpływa na twarz, ale może również wpływać na szyję, klatkę piersiową i plecy.

Chociaż trądzik zwykle nie jest poważnym stanem, pryszcze mogą być bolesne i kłopotliwe i mogą mieć poważny wpływ na poczucie własnej wartości.

W tym artykule przyjrzymy się, jak używać sody oczyszczonej na trądzik i czy ma ona jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne.

Jak korzystać z sody oczyszczonej na trądzik

Soda oczyszczona na łyżce, która może być stosowana na trądzik

Soda oczyszczona może pomóc w zmniejszeniu wyprysków trądziku i łagodzić ból i stany zapalne skóry ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne,

Jednak stosowanie sody oczyszczonej na skórze nie jest szeroko zalecane przez pracowników służby zdrowia, ponieważ może podrażnić skórę i usunąć ważne oleje ochronne.

Jeśli ludzie zdecydują się używać sody oczyszczonej do leczenia trądziku, najlepiej nie używać go codziennie i używać tylko minimalnych ilości.

Ludzie mogą korzystać z sody oczyszczonej na trądzik na kilka różnych sposobów, w tym:

 • Maseczka do twarzy: Aby stworzyć maskę do twarzy, wymieszaj 1 do 2 łyżeczek sody oczyszczonej z dodatkiem oczyszczacza i dodaj niewielką ilość ciepłej wody, aby utworzyć pastę. Wmasuj w zaatakowany obszar i pozostaw na skórze na 10-15 minut przed umyciem ciepłą wodą.
 • Złuszczający: Aby użyć sody oczyszczonej jako środka złuszczającego, utwórz tę samą mieszaninę co maskę na twarz, ale zmyć natychmiast po nałożeniu. Możliwe jest również dodanie sody oczyszczonej do peelingu w celu zwiększenia jej siły oczyszczającej pory i pozbycia się martwych komórek skóry.
 • Mycie twarzy: Do mycia twarzy z sody oczyszczonej dodaj maksymalnie dwie łyżeczki sody oczyszczonej do mycia twarzy. Nałożyć na twarz i zmyć ciepłą wodą.

Soda oczyszczona może wysuszyć skórę, więc natychmiast zastosuj nawilżający krem ​​nawilżający, aby zapobiec wysuszeniu skóry i jej uciskowi.

Gdy używasz sody oczyszczonej jako produktu do pielęgnacji skóry, otwórz świeże pudełko. Soda oczyszczona z już otwartego opakowania może zostać skażona przez inne substancje, które mogą uszkodzić skórę.

Leczenie punktowe

Niektórzy ludzie używają sody oczyszczonej do celowania w konkretne pryszcze, które pojawiają się na twarzy.

Aby to zrobić, osoba może zrobić pastę, mieszając 2 łyżeczki sody oczyszczonej z odrobiną wody. Pasta ta może być nakładana bezpośrednio na pryszcze lub inne zmiany trądzikowe i pozostawiona na 20 minut przed całkowitym zmywaniem.

Natychmiastowe nałożenie kremu nawilżającego zmniejszy ryzyko wysuszenia skóry.

Czy soda oczyszczona na trądzik jest skuteczna?

Istnieje niewiele badań na temat tego, czy soda oczyszczona działa jako leczenie trądziku, a wielu pracowników służby zdrowia odradza jej stosowanie.

Skóra ma naturalny poziom pH od 4,5 do 5,5, co oznacza, że ​​jest kwaśny. Pozostając w tym zakresie, skóra może nadal wytwarzać zdrowe oleje, które utrzymują ją w stanie nawilżenia i są chronione przed bakteriami i zanieczyszczeniami.

Soda oczyszczona ma poziom pH 9, co oznacza, że ​​jest alkaliczna i może wyrządzić więcej szkody niż dobra. Proszek do pieczenia może wpływać na poziom pH skóry, pozbawiając ją zdrowych olejków i powodując nieprzyjemne skutki uboczne.

Efekty uboczne obejmują:

 • bardzo sucha skóra
 • wczesne pojawienie się zmarszczek
 • powiększanie trądziku pogarsza się
 • podrażnienie i stany zapalne skóry
 • wrażliwość na elementy naturalne, takie jak słońce

Inne domowe środki na trądzik

ocet jabłkowy na ból głowy

Soda oczyszczona to tylko jeden z wielu domowych środków, które mogą wypróbować osoby z trądzikiem. Wiele innych naturalnych metod leczenia jest bezpieczniejszych i ma mniej skutków ubocznych.

Alternatywy dla sody oczyszczonej na trądzik obejmują:

 • ocet jabłkowy
 • olejek z drzewa herbacianego
 • unikanie dotykania twarzy
 • po diecie, która nie zawiera rafinowanego cukru lub skrobi
 • eliminacja produktów mlecznych z diety

Na wynos

Soda oczyszczona jest jednym z możliwych środków do domu w leczeniu trądziku. Jednak ze względu na swoje właściwości alkaliczne może wpływać na równowagę pH skóry i powodować suchość i wrażliwość.

Lekarze zajmujący się skórą (dermatolodzy) nie zalecają stosowania sody oczyszczonej w leczeniu trądziku, a zamiast tego zalecają trzymanie się przepisanych leków, produktów dostępnych bez recepty i łagodniejszych środków do domu.

Jeśli dana osoba zdecyduje się stosować soda oczyszczona jako leczenie trądziku, powinna ograniczyć zarówno ilość, jak i częstotliwość stosowania i nawilżyć skórę po każdym zastosowaniu.

Like this post? Please share to your friends: